Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Κατανάλωση βενζίνης και σύστημα ψύξης κινητήρα.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53

    Κατανάλωση βενζίνης και σύστημα ψύξης κινητήρα.

    Γεια σε όλους!

    Έχω μια απορία περί κατανάλωσης και παραθέτω τα δεδομένα:

    Έχω ενα kle500 του 2000 το οποίο είναι σε καλή κατάσταση. Μέχρι τώρα ήμουν πολύ απογοητευμένη με την κατανάλωση του. Έχει τεπόζιτο 15λίτρων και μέσα σ’ αυτά και η ρεζέρβα 3 λίτρα (νομίζω). Συνήθως στα 150χλμ άρχιζε να ξεψυχά και το άλλαζα στη ρεζέρβα όπου σύνολικά κρατούσε έως μάξιμουμ 200χλμ.

    Τις προάλλες το φούλαρα βενζίνη και πήγα βόλτα Αθήνα-Σούνιο. Όταν γύρισα σπίτι είδα οτι έσταζε πολύ νερό. Ελέγχω τη στάθμη του ψυκτικού υγρού και ήταν κάτω από το Low. Αργότερα που κρύωσε συμπλήρωσα με φρέσκο ψυκτικό υγρό μέχρι το High και με μεγάλη μου έκπληξη είδα οτι η μηχανή συμπεριφέρεται πολύ πιο μαλακά και κυρίως έφτασε τα 194χλμ για να ζητήσει ρεζέρβα! Αυτό εμένα δεν μου είχε ξανατύχει.

    Η ερώτηση μου είναι εαν η μεγάλη κατανάλωση τον προηγούμενο καιρό είχε να κάνει με το σύστημα ψύξης και γιατί;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώσεις σας.
    Καλό καλοκαίρι!

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Για αρχή, σκέψου τι διαδρομές κάνεις και σου βγάζει 150 χλμ
    Στο Αθήνα Σουνιο (και προφανώς πίσω) έκανες σίγουρα χαλαρή οδήγηση, σε συνθήκες χωρίς φανάρια κτλ, είναι δεδομένο ότι θα είχες χαμηλότερη κατανάλωση
    Αλλά μου κάνει εντύπωση, κάνεις 150 χλμ και θελει 12 λίτρα ;;;;
    Το νούμερο είναι εξωπραγματικό, 8 λίτρα στα 100 χλμ ;;;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Αλλά μου κάνει εντύπωση, κάνεις 150 χλμ και θελει 12 λίτρα ;;;;
    Το νούμερο είναι εξωπραγματικό, 8 λίτρα στα 100 χλμ ;;;
    Όχι και τόσο χαλαρή βόλτα μάλλον.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Service, μεγάλο, πόσο χρόνο ή απόσταση, έχει να κάνει;

    Η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη, εκτός κι αν μιλάμε για ΟΛΑ τα χιλιόμετρα να γίνονται σταματα-ξεκινα στην πόλη με πρώτη ταχύτητα, είναι υπερβολικη

    Ψυκτικό στο ψυγείο, έλεγξες αν έχει;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Για αρχή, σκέψου τι διαδρομές κάνεις και σου βγάζει 150 χλμ
    Στο Αθήνα Σουνιο (και προφανώς πίσω) έκανες σίγουρα χαλαρή οδήγηση, σε συνθήκες χωρίς φανάρια κτλ, είναι δεδομένο ότι θα είχες χαμηλότερη κατανάλωση
    Αλλά μου κάνει εντύπωση, κάνεις 150 χλμ και θελει 12 λίτρα ;;;;
    Το νούμερο είναι εξωπραγματικό, 8 λίτρα στα 100 χλμ ;;;
    το Αθηνα-Σούνιο ήταν μία φορά και όντως ήταν χαλαρή οδήγηση με 6η ταχύτητα κυρίως. Σε κανονικές συνθήκες οδηγώ πάλι ήπια με μέσο όρο την 4η ταχύτητα (δεν κινούμαι σε ώρες αιχμής)

    Όμως ναι, μου τρώει πολλή βενζίνη, γι' αυτό και εντυπωσιάστηκα με τα 194χλμ και θεώρησα μήπως έχει σχέση η καλ΄ύτερη ψύξη στο ψυγείο.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Service, μεγάλο, πόσο χρόνο ή απόσταση, έχει να κάνει;

    Η κατανάλωση είναι πολύ μεγάλη, εκτός κι αν μιλάμε για ΟΛΑ τα χιλιόμετρα να γίνονται σταματα-ξεκινα στην πόλη με πρώτη ταχύτητα, είναι υπερβολικη

    Ψυκτικό στο ψυγείο, έλεγξες αν έχει;
    σερβις μεγάλο έκανε πέρυσι το καλοκαίρι συν ένα τσεκάπ τώρα το Πάσχα. Δυστυχώς η οδήγηση που κάνω δεν είναι "σταματα-ξεκινα στην πόλη με πρώτη ταχύτητα", άρα κάτι φταίει, θα πάω να μου κοιτάξουν το σύστημα ψύξης, μήπως ήταν αυτό που έφταιγε.

    Όπως έγραψα στο αρχικό, μετά την εκδρομή είδα οτι είχε βράσει όλο το ψυκτικό και πρόσθεσα φρέσκο. Μετα την προσθήκη φρέσκου ψυκτικού υγρού η κατανάλωση ήρθε στα ίσια της.

    Άρα παιδιά, όταν υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα ψύξεως, τότε η κατανάλωση βενζίνης εκτινάσσεται;

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Νοιζω οτι πρωτα απ ολα θα επρεπε να σε ανησυχησει η διαρροη του ψυκτικού και μετα τα υπολοιπα περι καταναλωσης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψα στο αρχικό, μετά την εκδρομή είδα οτι είχε βράσει όλο το ψυκτικό και πρόσθεσα φρέσκο.

    Μετα την προσθήκη φρέσκου ψυκτικού υγρού η κατανάλωση ήρθε στα ίσια της.

    Άρα παιδιά, όταν υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα ψύξεως, τότε η κατανάλωση βενζίνης εκτινάσσεται;
    Στο αρχικό ποστ, έγραψες, ότι ''ήταν κάτω από το low και πρόσθεσες να πάει στο high''. Με δεδομένο ότι ενδείξεις high, low εχει το δοχείο εκτόνωσης και όχι το ψυγείο, υποψιάζομαι ότι κοίταξες το δοχείο και μόνο, και δεν έχεις κοιτάξει το ψυγείο. Ξαναρωτάω λοιπόν, εκτός από το τι έκανες στο δοχείο, στο καθεαυτό ψυγείο, έχεις ελέγξει που είναι το ψυκτικό;

    Δεν έχει καμία άμεση σχέση το ψυκτικό με την κατανάλωση καυσίμου. Αν ξεμείνει από ψυκτικό ο κινητήρας, θα υπερθερμανθεί, και αν ο οδηγός είναι τελείως άνοιωθος και δεν καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά και συνεχίζει να χρησιμοποιεί το όχημα, τελικά, κάποια στιγμή, θα γίνει σοβαρή ζημειά στον κινητήρα.

    Το ότι εσένα σου έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση, ένα KLE500 που δεν ήταν ποτέ και καμιά βενζινοβόρα μοτοσυκλέτα, πάει να πει ότι ο κινητήρας δεν λειτουργεί σωστά. Από λάδια, μπουζί, φίλτρο αέρα, βαλβίδες, καρμπς, συχρονισμό καρμπς, ενδεχομένως φθορά κινητήρα, κάτι από αυτά ή συνδυασμός αυτών, δεν είναι σωστός και έχει ως αποτέλεσμα να καίει τόσο πολύ.

    Θα σου έλεγα να το δει ένας αξιοπρεπής επαγγελματίας μηχανικός μοτοσυκλετών.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Νοιζω οτι πρωτα απ ολα θα επρεπε να σε ανησυχησει η διαρροη του ψυκτικού και μετα τα υπολοιπα περι καταναλωσης.
    σωστό... έχει δρομολογηθει ραντεβου με τον μάστορα για ενδελεχές ψάξιμο. Πάντως εκτός από το συμβάν με την εκδρομή που έβρασε και ξεχειλήσε το ψυκτικό, δεν έχει ξαναπαρουσιάσει διαρροή.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στο αρχικό ποστ, έγραψες, ότι ''ήταν κάτω από το low και πρόσθεσες να πάει στο high''. Με δεδομένο ότι ενδείξεις high, low εχει το δοχείο εκτόνωσης και όχι το ψυγείο, υποψιάζομαι ότι κοίταξες το δοχείο και μόνο, και δεν έχεις κοιτάξει το ψυγείο. Ξαναρωτάω λοιπόν, εκτός από το τι έκανες στο δοχείο, στο καθεαυτό ψυγείο, έχεις ελέγξει που είναι το ψυκτικό;

    Δεν έχει καμία άμεση σχέση το ψυκτικό με την κατανάλωση καυσίμου. Αν ξεμείνει από ψυκτικό ο κινητήρας, θα υπερθερμανθεί, και αν ο οδηγός είναι τελείως άνοιωθος και δεν καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά και συνεχίζει να χρησιμοποιεί το όχημα, τελικά, κάποια στιγμή, θα γίνει σοβαρή ζημειά στον κινητήρα.

    Το ότι εσένα σου έχει τόσο μεγάλη κατανάλωση, ένα KLE500 που δεν ήταν ποτέ και καμιά βενζινοβόρα μοτοσυκλέτα, πάει να πει ότι ο κινητήρας δεν λειτουργεί σωστά. Από λάδια, μπουζί, φίλτρο αέρα, βαλβίδες, καρμπς, συχρονισμό καρμπς, ενδεχομένως φθορά κινητήρα, κάτι από αυτά ή συνδυασμός αυτών, δεν είναι σωστός και έχει ως αποτέλεσμα να καίει τόσο πολύ.

    Θα σου έλεγα να το δει ένας αξιοπρεπής επαγγελματίας μηχανικός μοτοσυκλετών.
    ευχαριστώ, έχω κλείσει ραντεβού με σοβαρό μάστορα και θα το δούμε όλο.
    Δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να ελέγξω και το ψυγείο -αν και νομίζω οτι αυτό δεν θα είναι εύκολο σε εμένα όπως το βλέπω στο manual και θα το αφήσω στον επαγγελματία-.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annasa Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ, έχω κλείσει ραντεβού με σοβαρό μάστορα και θα το δούμε όλο.
    Δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να ελέγξω και το ψυγείο -αν και νομίζω οτι αυτό δεν θα είναι εύκολο σε εμένα όπως το βλέπω στο manual και θα το αφήσω στον επαγγελματία-.
    Ναι, δεν είναι εύκολο, στο KLE500 πρέπει να βγει το ντεπόζιτο, η τάπα του ψυγείου είναι από κάτω του. Για να βγει το ψυγείο διόρθωση, το ντεπόζιτο εννοώ , πρέπει να χαλαρώσουν τα πλαινά πλαστικά. Εχει λίγο δουλειά, δεν είναι άμεσο, όπως σε άλλα μοντέλα μοτοσυκλετών.

    Καλά ξεμπερδέματα και να μακάρι να είναι κάτι απλό και φτηνό.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 17/07/2022 στις 11:56.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι, δεν είναι εύκολο, στο KLE500 πρέπει να βγει το ντεπόζιτο, η τάπα του ψυγείου είναι από κάτω του. Για να βγει το ψυγείο, πρέπει να χαλαρώσουν τα πλαινά πλαστικά. Εχει λίγο δουλειά, δεν είναι άμεσο, όπως σε άλλα μοντέλα μοτοσυκλετών.

    Καλά ξεμπερδέματα και να μακάρι να είναι κάτι απλό και φτηνό.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους.
    Σε μια εβδομάδα θα ενημερώσω το ποστ μετα τον μηχανικό.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    update*
    το πήρα από τον μηχανικό, ευτυχώς ήταν απλή δουλειά, το σωληνάκι που ενώνει ψυγείο με δοχείο είχε μια μεγάλη εγκοπή και έχανε από εκεί.

    Όσο για το θέμα της υπερκατανάλωσης βενζίνης δεν το κοιτάξαμε προς το παρόν αλλά μου είπε οτι καθώς είναι παλιά μηχανή το πιο πιθανό να θέλουν καθαρισμό τα καρμπυρατέρ -θα το κάνουμε κι αυτό σύντομα.

    Αυτά! ^_^ καλό καλοκαίρι, καλές βόλτες, καλά μπάνια!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα καρμπυρατερ του κλε μην τα πειραζεις αν δουλευει και δεν κανουν υπερχειλιση
    για την καταναλωση να βεβαιωθεις οτι εχεις καθαρο φιλτρο αερα και τερμα κλειστο τσοκ

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2020
    Μηνύματα
    53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα καρμπυρατερ του κλε μην τα πειραζεις αν δουλευει και δεν κανουν υπερχειλιση
    για την καταναλωση να βεβαιωθεις οτι εχεις καθαρο φιλτρο αερα και τερμα κλειστο τσοκ
    σωστό! ευχαριστώ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κατανάλωση βενζίνης
    από tipakla στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2013, 19:15
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 16:19
  3. υπερ-καταναλωση βενζινης
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2009, 14:13
  4. Μέτρηση καταναλωση βενζίνης
    από efot στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2007, 16:44
  5. Ερωτηση καταναλωση βενζινης.
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF