Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Suzuki Inazuma 250

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Κάτοχος του VTR250 εδώ και 2 μήνες. Είναι καλή επιλογή για τα κυβικά του. Έχει δύναμη να σε πάει δικάβαλο φορτωμένο, με 120 κοντέρ. Eίναι χαμηλό και οδηγιέται εύκολα. Αυτό που του λείπει είναι το ABS που για πρωτάρη οδηγό (και όχι μόνο) είναι απαραίτητο.

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Εγώ το inazuma το αγόραζα είναι μια χαρά για την χρήση που θέλεις

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Με το μπατζετ που εχεις το σιγουρο ειναι οτι καπου θα κανεις υποχωρηση. Ειτε θα παρεις κατι πιο παλιο με πολλα χιλιομετρα, ειτε κατι χωρις ABS, ειτε κατι που δε βολευει για δυο ατομα, κοκ. Σε κατι θα πρεπει να κανεις την υποχωρηση. Δεν υπαρχει μηχανη που σε καλυπτει σε ολα οσα θες, οχι με 2500 τουλαχιστον. Απο εκει και περα δες τα μοντελα που συζηταμε και ζυγισε τις επιλογες σου. Καλες αγορες.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!! Είναι πραγματικά χρήσιμες οι πληροφορίες που μου δώσατε. Τώρα μένει το δύσκολο κομμάτι, να μείνω μόνος με τις σκέψεις μου και να αποφασίσω τι θα θυσιάσω :P Θα ψάξω επίσης να βρω μπας και υπάρχουν σε καμιά έκθεση να τα δω από κοντά, μπορεί να με βοηθήσει στην τελική απόφαση.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Μετά την πολύτιμη βοήθειά σας και αρκετή σκέψη, κατέληξα πως το Inazuma είναι η πιο συνετή επιλογή για αυτό που χρειάζομαι. Και τώρα θα χρειαστώ πάλι τη βοήθειά σας

    Έχω βρει 2-3 αγγελίες που με ενδιαφέρουν. Το επόμενο βήμα είναι προφανώς να επικοινωνήσω με τον ιδιοκτήτη για να το δω από κοντά και μετά συνεργείο κλπ. Και εδώ είναι που έχω θέμα. Ο ίδιος δεν έχω ιδέα από τα μηχανολογικά για να ξέρω τι να ψάξω όταν δω το όχημα και δυστυχώς κανένας από την παρέα μου δεν ασχολείται με αυτά για να τον πάρω μαζί. Επίσης, όντας νέος στην Αθήνα, δεν έχω κανένα γνωστό συνεργείο.

    Τι είναι αυτό που θα μου λέγατε να προσέξω κατά την επιθεώρηση της μοτοσυκλέτας όταν βρεθώ με τον ιδιοκτήτη; Τι red flags υπάρχουν που θα πρέπει να με κάνουν να ψάξω αλλού; Επίσης, αν έχετε κάποιο συνεργείο να προτείνετε για τον έλεγχο καθώς και μια ενδεικτική τιμή για το κόστος θα με βοηθούσε τρομερά πολύ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα.

    Θα σου πω μερικά γενικά που θα κοίταγα εγώ.

    Πρώτα πρώτα το προφανές.

    Τσεκαρεις την μηχανη γυρω γυρω για χτυπηματα και εκδορές..κοιτα προσεκτικά τις ακρες απο τα γκριπ. Εκεί υπάρχουν τα λεγόμενα αντίβαρα. Αν ειναι γεμάτα γρατζουνιες μαρτυρούν πτωσεις. Στην περιπτωση δε που ειναι ελαφρώς στραβά μαρτυρούν ισως και σύρσιμο. Τον ιδιο ελεγχο κανεις στα πλαϊνα της μοτο σε οτι εξέχει. Δλδ εκεί που πατάει τα πόδια του οδηγός συνοδηγός, σε κάγκελα αν υπάρχουν, εξάτμιση κτλ.

    Στην συνέχεια τσεκάρεις καλα το μηχανάκι για σκουριές...σκυβεις και κοιτας τα καλάμια μπροστά για χτυπήματα ή μικρά ψωριάσματα σκουριάς, αν έχουν τα καλάμια σκουριά να ξερεις δεν θεραπεύεται. Παίρνει μονο γιατροσόφια και θελουν αλλαγή με κόστος υψηλό. Κοίτα επίσης απο την κατω μερια την τιμονοπλακα και εκεί μαζεύει σκουριά ειδικά στα σουζουκι.
    Στην συνεχεια τσεκαρεις το ψυγειο (εχει νομιζω το μοντελο δεν ειναι αερόψυκτο ετσι; ) ψάχνεις βαθουλώματα και γενικότερη κατάσταση (σκουριές κτλ) αν παρατηρήσεις σε κάποιο σημειο του να αλλαζει οι περσίδες του σχημα και οψη να ειναι καπως σαν λιωμένη γραμμή το ψυγείο έχει τρυπήσει και έχει επισκευαστεί με κόλληση. Αυτό το τελευταίο δεν ειναι απαραίτητα κακό αλλά ρώτα τι παίζει και φυσικά βάλε μπροστά να δουλέψει η μοτο μέχρι να μπει το βεντιλατερ και να διαπιστώσεις αν υπάρχει οποιαδηποτε διαρροή.

    Μετά θα τσεκάρεις τροχούς για χτυπήματα ή στραβώματα στις ζάντες...τσέκαρε επίσης τα αναλώσιμα αλυσίδα, τακάκια. Στην αλυσίδα θες να μην εχει κόμπους να ειναι καθαρή λαδωμένη και οχι ελεεινή μέσα στη μπιχλα και τα γραναζια της μπροστά πίσω να μην έχουν σπασμένα δόντια ή καραφλά σημεία. Τα τακάκια αν τα κοιταξεις κάθετα μέσα εκει που φωλιάζουν στην δαγκάνα θα δεις έχουν καποια σημάδια γραμμής οριζόντια. Αυτος ειναι ο δείκτης φθοράς τους, αν δεν μπορεις να τον διακρίνεις θελουν αλλαγή. Αφού είσαι εκεί τσεκαρεις και τις δισκοπλακες. Οπτικά και με...δάχτυλο. Εδώ δεν θες να υαρχουν εντονες αυλακωσεις η δισκοπλακα να ειναι λεία και φυσικά να ειναι ολοίσια...πρόσεξε το αυτό γιατι πολλοι βαζουν λουκέτα τα ξεχνάνε επάνω και πανε να φυγουν με αυτά, μια δυο τρεις γίνεται η ζημιά και στραβώνει το μέταλλο με αποτέλεσμα να αρχίζουν καθ οδόν τα τσικ τσικ και να μειώνεται η ικανότητα του φρένου.

    Τελος ζητα αν γίνεται να σηκώσει σέλα και επιθεώρησε το χώρο από κάτω. Εδώ καταλαβαίνεις αν ειναι μερακλής ο κάτοχος και αν το πρόσεχε. Αν δεις χώρο τίγκα βρώμα σκουριές φουσκωμένη μέσα στα άλατα μπαταρία κτλ, προβληματίσου...

    ειναι κι άλλα που μπορείς να τσεκάρεις όπως παίξιμο τροχών (ρουλεμάν) και τιμόνι να ειναι ίσιο αλλά θεωρώ οτι με τα προηγούμενα μπορείς να κάνεις ένα καλό έλεγχο...τσεκάρισμα τον αριθμό πλαισίου να συμφωνεί με την άδεια κυκλοφορίας.

    α και που σαι εννοείται να το ακούσεις το μοτέρ να δουλεύει και να επιμείνεις για βόλτα (βάλτον πίσω τον ιδιοκτήτη)

    αν καταλήξεις και έχεις γατόνι ασφαλιστή πριν προχωρήσεις δώστου την πινακίδα να κάνει ενα τσεκ για δηλώσεις γύρω από το όχημα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 21/07/2022 στις 08:55.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Συνδυαστικά με τα παραπάνω του kickstart εγώ τους βάζω να οδηγήσουν σε μια ευθεία γραμμή με Δευτέρα στο κιβώτιο 30-40χαω και παρατηρώ από πίσω ότι ο πίσω τροχός καλύπτει τον μπροστά χωρίς να προεξέχει τίποτα. Αυτό για το ενδεχόμενο κακό-επισκευασμένου πλαισίου στην περίπτωση που έχει πέσει και έχει «πάρει» πλαίσιο.

    Όμως για κάθε ενδεχόμενο ρωτά τα παιδιά θα σου πούνε για καλό συνεργείο Suzuki, που θα τσεκάρει ότι μηχανάκι του πας για τελικό έλεγχο και επιβεβαίωση ότι είναι καλό.
    Συμφωνείς με το συνεργείο να του δώσεις και το πρώτο σέρβις της μηχανής που θα προκύψει και όλα καλά

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Αν και οσα εγραψε ο Kickstart ειναι πολυ καλος οδηγος, η αληθεια ειναι οτι αν εισαι ασχετος καποια απο αυτα πιθανως να μην μπορεις να τα δεις (γιατι δεν ξερεις για τι ακριβως ψαχνεις). Εγω θα σου πω πρωτον να ψαχνεις μονο απο ιδιωτη (μακρια απο εμπορους), αν γινεται μηχανη απο πρωτο χερι και με οσο γινεται πιο πληρες ιστορικο συντηρησης. Επισης απο κοντα κανε κανα δυο ερωτησεις σχετικα με τη συντηρηση της μηχανης. Πχ καθε ποτε θελει λαδια, τι λαδια βαζεις, καθε ποτε κανεις ρυθμιση βαλβιδων. Ο σωστος ιδιοκτητης θα ξερει να σου απαντησει σε τετοιες ερωτησεις, ο ασχετος θα αρχισει να κομπιαζει. Εδω βεβαια υπαρχει μια εξαιρεση, μπορεις να εισαι ασχετος (να μην ξερεις τις απαντησεις) αλλα παραλληλα τυπικος με τη συντηρηση. Μου εχει τυχει δλδ η απαντηση σε ολα τα παραπανω να ειναι "Αδερφε δεν ξερω απ΄αυτα, εγω το πηγαινω καθε 5000χλμ στην αντιπροσωπεια και μου κανουν ο,τι χρειαζεται". Αυτο βεβαια επαληθευεται μεσω του βιβλιου συντηρησης.

    Απο εκει και περα πιο σημαντικο ειναι να σου προτεινουν καποιο συνεργειο εμπιστοσυνης οι αθηναιοι του φορουμ. Ο μηχανικος σιγουρα θα δει δεκα φορες παραπανω πραγματα σε μια μηχανη απο καποιον που ψαχνει για πρωτη μηχανη.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Ότι σου έχουν πει τα παιδία μέχρι στιγμής.

    Σε ένα inazuma του 14 που ενδιαφερόμουν ήταν όλα μηχανικά μια χαρά, αλλά σκουριά είχε αρχίσει να εμφανίζεται σε αρκετά σημεία. Μέχρι και κάτω από το κάθισμα είχε. Λογικά λόγω αλμύρας από θάλασσα οπότε απο Αθήνα λιγότερο πιθανό, αλλά κοίταξε γιατί για εκτεταμένη επιδιόρθωση δεν αξίζει.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το μηχανακι που διαλεξες δεν κυκλοφορησε πολυ και δεν θα βρεις πολλα να διαλεξεις
    εφοσον δηλωνεις μη σχετικος η πιο ασφαλης κινηση ειναι να το πας για ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο suzuki και να ζητησεις γραπτη εκθεση για πιθανες ελλειψεις και αναλωσιμα
    θα πληρωσεις αλλα θα εισαι ησυχος οτι πηρες κατι καλο η γλυτωσες τη μουφα
    γενικοτερα αν καποιος δεν ειναι γνωστης καλο ειναι να επιλεγει καινουριο με εγγυηση παντως.....

  11. #26
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Απο αυτά που έχει ο car τώρα θα ξεκινούσα με το παρακάτω, αν ο κύριος γίωργος (όπως αναφέρεται) το έχει απο πρώτο χέρι, είναι μεσήλικας ή παραπάνω και έχει πραγματικά αυτά τα χλμ δεν συγκρίνεται με κανένα απο τα καινούργια κινέζικα της κατηγορίας(IMHO)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-suzuki-gn-250
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Είναι σίγουρο ότι θα το πάω και σε συνεργείο πριν την αγορά, μιας και είμαι τόσο άσχετος που δεν ξέρω καν τι είναι το βεντιλατέρ (μπορώ απλώς να μαντέψω από το όνομα), επομένως δε θα ξέρω καν πότε και αν δουλεύει. Απλώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω και για τα 2-3 που θα δω, για αυτό θέλω να ξέρω έστω κάποια βασικά πράγματα για να απορρίψω κάποιο. Βόλτα δε μπορώ να ζητήσω δυστυχώς, γιατί έχω μόλις 3 μέρες το δίπλωμα. Ούτε ο πωλητής θα το δεχτεί, αλλά και εγώ δεν είναι ότι θα καταλάβω αν δουλεύει σωστά ή λάθος ο κινητήρας.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Απο αυτά που έχει ο car τώρα θα ξεκινούσα με το παρακάτω, αν ο κύριος γίωργος (όπως αναφέρεται) το έχει απο πρώτο χέρι, είναι μεσήλικας ή παραπάνω και έχει πραγματικά αυτά τα χλμ δεν συγκρίνεται με κανένα απο τα καινούργια κινέζικα της κατηγορίας(IMHO)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-suzuki-gn-250
    Είναι ένα από αυτά που κοιτάζω κι εγώ. Αν και είμαι λίγο επιφυλακτικός, μιας και τα χιλιόμετρα φαίνονται πολύ καλά για να είναι αληθινά. Ο όνος λόγος που το έχω λίστα είναι το "κύριος" δίπλα στο όνομα. Πράγματι, ένας μεγαλύτερος ΄νθρωπος δε θα είχε μηχανή για να την ξεπατώνει.

    Μια άλλη που κοιτάω είναι αυτή
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ki-inazuma-250

    Έχει τα περισσότερα χιλιόμετρα από όλες, αλλά με εντυπωσίασε η λεπτομέρεια στην αγγελία. Φωτογραφίες από κάθε μεριά με καλή ανάλυση που κάνουν εμφανές το γεγονός ότι δεν έχει ζημιές και γενικά φαίνεται ο ιδιοκτήτης να μην έχει κάτι να κρύψει (ή να το κρύβει πολύ καλά). Πολύ θετικό επίσης είναι το λεπτομερέστατο βιβλίο service που έχει.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Επιτέλους πήρα την πρώτη μου μηχανή, Suzuki Inazuma. Μετά από μια πολύ μικρή βόλτα, τέλειες εντυπώσεις. Ανυπομονώ να με ενημερώσουν από το υπουργείο ότι ολοκληρώθηκε η μεταβίβαση (την κάναμε ηλεκτρονικά) για να βρω και μια ασφάλεια και να κάνω την πρώτη μου μεγάλη βόλτα!! Θέλω πάλι να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια!!

  14. #29
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    καλες και ασφαλεις,βολτες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Καλησπέρα στο φόρουμ!!

    Επανέρχομαι 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής για κάποιους προβληματισμούς που έχω. Γενικά η μηχανή είναι πολύ προσεγμένη, αλλά με παραξένεψαν δύο πράγματα...

    1) Την έβγαλα για πρώτη φορά εθνική πριν λίγες μέρες. Γενικά πάει πολύ άνετα και ομαλά από άποψη κινητήρα, αλλά όταν ανέβαζα ταχύτητα πάνω από 80-90 (μέγιστο έφτασα 100 σε πρώτη φάση) ένιωθα σαν να τρέμει λίγο το τιμόνι. Όχι κάτι ακραίο, μια πολύ μικρή αίσθηση...Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγω αέρα (φυσούσε αρκετά και εντελώς κόντρα) ή να το ψάξω μήπως έχει θέμα στο μπροστινό σύστημα; Είναι γενικά φυσιολογικό υπό κάποιες συνθήκες να νιώθω ότι τρέμει το τιμόνι;

    2) Το δεύτερο θέμα μου αφορά το βεντιλατέρ (έμαθα επιτέλους τι είναι και πού βρίσκεται ). Έχω κάνει πολλές βόλτες από όταν την πήρα, κάποιες αποστάσεις στην εθνική (Αθήνα-Μαραθώνα)-κάποιες στην κίνηση εντός πόλης, μεγάλες ανηφόρες-μεγάλες κατηφόρες, δικάβαλο-μόνος μου κλπ. Ούτε μία φορά δεν έχω δει να δουλεύει το βεντιλατέρ...υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο καλή ψύξη που να μη χρειάστικε να δουλέψει ή έχει πρόβλημα; Βέβαια δεν την έχω ζορίσει, το κόκκινο δεν το έχει πλησιάσει ποτέ στις στροφές, μέχρι 7 χιλιάδες την πάω που και που.

    Σας ευχαριστώ και πάλι

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki inazuma 250
    από kirkinezi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2020, 21:38
  2. Suzuki GW 250 Inazuma
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2017, 12:45
  3. Suzuki Inazuma 250
    από MG-KTiNoS στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2016, 12:05
  4. Suzuki Inazuma 250, Ninja 250 ή κάτι άλλο;
    από Panos76 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2015, 09:40
  5. HELP! suzuki RMX 250s pdf owners manual
    από tifoso4ever στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2012, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF