Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Suzuki Inazuma 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23

    Suzuki Inazuma 250

    Χαιρετώ το forum,

    Τον τελευταίο καιρό είμαι στο ψάξιμο για αγορά της πρώτης μου μοτοσυκλέτας (μέχρι τώρα μόνο παπί). Λόγω απειρίας ψάχνω κάτι "εύκολο" και όχι πολύ ογκώδες ή άγριο. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι γύρω στα 2500 και σε αυτή την τιμή έχω βρει μόνο κάποια Inazuma του 2015. Τι γνώμη έχετε για τη συγκεκριμένη σαν πρώτη μηχανή; Να αναφέρω ότι θα χρησιμοποιείται για τα πάντα, δουλειά (Αθήνα κέντρο), ψώνια και ταξίδια μόνος ή με παρέα. Θεωρείτε μπορεί να με καλύψει; Αν κάποιος την έχει θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με κατανάλωση, κόστος service κλπ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Προσωπικα στα λεφτα αυτα θα επαιρνα ενα CBR250R. Οχι οτι δεν ειναι καλο και το Suzuki αλλα ειναι αδικαιολογητα βαρυ. Ειχα το GSX250R που ειναι βασικα το ιδιο μηχανακι με κοστουμι (αν και λογω μιας εξατμισης ειναι λιγο πιο ελαφρυ απο το Inazuma). Για μενα το βαρος ειναι πολυ σημαντικη παραμετρος για νεο αναβατη.

    Κατα τ'αλλα ειναι ενα ποιοτικο συνολο με αισθηση -αλλα και βαρος- μεγαλυτερης μηχανης. Αν δε σου αρεσει το CBR παντως ειναι καλη επιλογη το Suzuki και κραταει την αξια του (που σημαινει οτι οταν ερθει η ωρα να το δωσεις θα παρεις τα λεφτα σου πισω).

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,
    Ωραίο το CBR, βλέπω έχει και ABS, αλλά μου φαίνεται πιο άβολο στο δικάβαλο, και παίρνω συχνά δεύτερο άτομο πάνω. Ίσως πρέπει να το δω από κοντά βέβαια, γιατί η εικόνα μπορεί να με ξεγελάει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Στο δικαβαλο το Inazuma υπερτερει, εχει σελαρα. Επειδη δεν απαντησα στις ερωτησεις σου για καταναλωση και συντηρηση, υπολογιζε γυρω στα 3,2-3,5 λιτρα ανα 100χλμ για καυσιμο ενω η συντηρηση ειναι σχετικα ακριβουτσικη για την κατηγορια. Εχει σερβις καθε 5000χλμ και μαλιστα με ελεγχο βαλβιδων (αν και νομιζω οι αντιπροσωπειες τις βαλβιδες τις κοιτανε ανα 10000 παρα το τι γραφει το manual). Αν το συγκρινεις με το cbr που εχει λαδια ανα 12000 και βαλβιδες ανα 24000 ειναι μια σοβαρη διαφορα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Επειδή έχω κακή εμπειρία με τοπικά συνεργεία και δεν τους εμπιστεύομαι, για service στην αντιπροσωπία να υπολογίζω 100-150 ευρώ περίπου;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Τα σέρβις του είναι χονδρικά 70€ το μικρό, 100 το μεσαίο (+ μπουζί), 150 το μεγάλο (+ βαλβίδες). Προφανώς αυτά μπορεί να παίξουν αναλόγως το συνεργείο.

    Το κόστος ανά σέρβις δεν είναι μεγάλο απλά είναι μεγάλη η συχνότητα (ανά 5000 χλμ).

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλημέρα, εάν σου αρέσει το CBR , προχώρησε σε αυτό. Έχει abs, είναι πιο ελαφρύ και έχει πολύ καλύτερη μεταπώληση.

    Σε αυτή την κατηγορία θα καθήσεις λίγο διάστημα, οπότε είναι χρήσιμο να μπορείς να πουλήσεις εύκολα την μηχανή και να πας στο επόμενο.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Ψάχνω και για αυτό αγγελίες, να μαζέψω κάποια και να το δω από κοντά για να δω αν θα βολεύει δικάβαλο. Σε ταξίδι θεωρείς θα είναι εξίσου άνετο με το Inazuma; Ιδανικό ξέρω ότι δεν είναι κανένα από τα δύο, ψάχνω απλώς το καλύτερο δυνατό για το ποσό που μπορώ να διαθέσω.

    Επίσης, ψάχνοντας για το CBR, έπεσα και πάνω σε κάποια YBR250, Ninja250, Z300 που δεν τα είχα στο μυαλό μου. Πιστεύετε ότι κάποιο από αυτά μπορεί να κοντράρει Honda και Suzuki;

  9. #9
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    το ybr250 ειναι το πιο αδυναμο απ'ολα, παρ'ολα αυτα ειναι αρκετα αξιοπιστο...
    στα 10 χρονια που το ειχα εκανα 100 χιλιαδες χλμ, τα μισα εκ των οποιων σε ταξιδια
    και βολτες των 400-500 χλμ δουλευοντας συνηθως 1000 στροφες πριν τον κοφτη..
    δε στο συνηστω ομως γιατι αν και ψεκαστο, δειχνει αρκετα "παρωχημενο" σε σχεση
    με τα υπολοιπα και επισης βγαζει ενα θεμα στον ψεκασμο που αμα δεν εισαι αρκετα ψαγμενος
    για το πως θα το λυσεις, θα σου κοστισει ο κουκος αηδονι, ενω μιλαμε για ζημια των 30€..

    ενα αρκετα καλο μηχανακι που μπορεις να κοιταξεις επισης ειναι και το honda vtr250..
    επισης ομορφο αξιοπρεπες και αξιοπιστο μηχανακι, που ομως δε πουλησε αρκετα λογω
    τις τιμης του ως καινουριο..

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Απορρίπτεται λοιπόν το YBR, γιατί δεν είμαι καθόλου ψαγμένος. Είμαι η χαρά του μάστορα που θέλει να χρεώσει παραπάνω χωρίς να πάρει πρέφα ο πελάτης. Ωραίο και το VTR, αλλά φαίνεται είναι τόσο καλό που όποιος το πήρε δεν το πουλάει :P

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Όλα καλά είναι σαν μοντέλα. Το Θέμα είναι αυτό που θα βρεις να είναι όσο πιο προσεγμένο και λιγότερο μεταχειρισμένο γίνεται. Αν το reference είναι inazuma 250 2015. Πρέπει να απαντήθει με κάτι αντίστοιχο. Και νομίζω ninja 250, cbr250 πάμε από 2009-2012

    Το z300 είναι πιο φρέσκο μοντέλο αλλά μάλλον εκτός μπατζετ

    Επίσης σε αυτό το μπάτζετ ίσως βρεις duke 200, z250sl 2015 και μετά

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Έχω βρει δύο Ζ300 του 15 και του 17 που είναι οριακά στο budget μου και φαίνονται καλές ευκαιρίες. Η σέλα του συνεπιβάτη με προβληματίζει μόνο, κατά πόσο θα είναι άνετο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Χωρίς να ξέρω για ποια μιλάς, απλά να πω ότι θα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με Ζ300 στο μπάτζετ σου. Κανονικά η αξία μιας τέτοιας μηχανής είναι κάνα χιλιάρικο παραπάνω, οπότε να δεις κατά πόσο είναι ευκαιρίες. Ειδικά άμα είναι κι από έμπορο...

    Κατά τ'άλλα σίγουρα καλύτερο μηχανάκι απ ό,τι έχει προταθεί με μειονέκτημα τη θέση συνεπιβάτη που είναι στο επίπεδο του cbr και λίγο χειρότερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Δικαβαλο θα βάζει συχνά,τι cbr και νίντζα του λέτε του ανθρώπου;

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να ξέρω για ποια μιλάς, απλά να πω ότι θα ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός με Ζ300 στο μπάτζετ σου.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...kawasaki-z-300

    Αυτή είναι η μία, δε φαίνεται χτυπημένη, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να κρύβει για να είμαι ειλικρινής.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δικαβαλο θα βάζει συχνά,τι cbr και νίντζα του λέτε του ανθρώπου;
    Να σταματήσω να τα γλυκοκοιτάω λες; Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω δει από κοντά και δεν έχω ιδέα αν θα βόλευαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki inazuma 250
    από kirkinezi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2020, 21:38
  2. Suzuki GW 250 Inazuma
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2017, 12:45
  3. Suzuki Inazuma 250
    από MG-KTiNoS στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2016, 12:05
  4. Suzuki Inazuma 250, Ninja 250 ή κάτι άλλο;
    από Panos76 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2015, 09:40
  5. HELP! suzuki RMX 250s pdf owners manual
    από tifoso4ever στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2012, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF