Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 40 από 40

Θέμα: Suzuki Inazuma 250

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Το τιμόνι έπαιζε όταν εκλεινες το γκάζι η όταν είχες σταθερό γκάζι και πήγαινες πορεία?
    Για το βεντιλατερ όταν τελειώσεις με την βόλτα σου άστο με νεκρά να δουλεψει στο ρελαντί για κάποιο χρονικό διάστημα και παρατήρησε τοι. Λογικά με την ζέστη που έχει τώρα σε περίπου δύο λεπτά θα πρέπει να πάρει μπρος ο ανεμιστήρας, αν δεις ότι δεν ξεκινάει καλό ειναι να το δει ένας μηχανικός μήπως έχει καεί η ασφάλεια η κάτι άλλο.
    Καλές βόλτες να έχεις.

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NoobRider Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο φόρουμ!!

    Επανέρχομαι 10 μέρες μετά την αγορά της μηχανής για κάποιους προβληματισμούς που έχω. Γενικά η μηχανή είναι πολύ προσεγμένη, αλλά με παραξένεψαν δύο πράγματα...

    1) Την έβγαλα για πρώτη φορά εθνική πριν λίγες μέρες. Γενικά πάει πολύ άνετα και ομαλά από άποψη κινητήρα, αλλά όταν ανέβαζα ταχύτητα πάνω από 80-90 (μέγιστο έφτασα 100 σε πρώτη φάση) ένιωθα σαν να τρέμει λίγο το τιμόνι. Όχι κάτι ακραίο, μια πολύ μικρή αίσθηση...Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγω αέρα (φυσούσε αρκετά και εντελώς κόντρα) ή να το ψάξω μήπως έχει θέμα στο μπροστινό σύστημα; Είναι γενικά φυσιολογικό υπό κάποιες συνθήκες να νιώθω ότι τρέμει το τιμόνι;

    2) Το δεύτερο θέμα μου αφορά το βεντιλατέρ (έμαθα επιτέλους τι είναι και πού βρίσκεται ). Έχω κάνει πολλές βόλτες από όταν την πήρα, κάποιες αποστάσεις στην εθνική (Αθήνα-Μαραθώνα)-κάποιες στην κίνηση εντός πόλης, μεγάλες ανηφόρες-μεγάλες κατηφόρες, δικάβαλο-μόνος μου κλπ. Ούτε μία φορά δεν έχω δει να δουλεύει το βεντιλατέρ...υπάρχει περίπτωση να έχει τόσο καλή ψύξη που να μη χρειάστικε να δουλέψει ή έχει πρόβλημα; Βέβαια δεν την έχω ζορίσει, το κόκκινο δεν το έχει πλησιάσει ποτέ στις στροφές, μέχρι 7 χιλιάδες την πάω που και που.

    Σας ευχαριστώ και πάλι
    εχω παραπλήσιο μηχανάκι με το ίδιο μοτερ
    το βεντιλατέρ έχει πάρει ελάχιστα, μονο μια φορά θυμάμαι που ακολουθουσα πεζούς για ενα χιλιόμετρο με πρώτη-κενό-πρώτη, μάλλον είναι ρύθμιση της suzuki να μπαίνει απο 100 και πάνω, αφετέρου να έχουν βάλει μεγαλύτερης χωρητικότητας ψυγείο και να κάνει ώρα να βράσει για να πάρει
    Αυτό που είπε ο αποπάνω κάνε την βόλτα σου καμιά 20km και κάνε μια στάση για τσιγάρο και αστο στο ρελαντί τώρα καλοκαίρι στον ήλιο λογικά σε 5λεπτά θα πρέπει να ανάψει.
    Επίσης αν δεν έπαιρνε και είχε βράσει θα έιχες και την προειδοποιητική λυχνία αναμμένη

    για το οδηγικό, οχι δεν πρέπει να τρέμει το τιμόνι αλλά μήπως περιγράφεις κάτι άλλο απο το καθεαυτού σύμπτωμα, γράψε χιλιόμετρα να αποκτήσεις περισσότερη εικόνα και εμπειρία για να καταλάβεις τι είναι.
    Οι σταθερές απο το μηχανάκι που πρέπει να έχεις είναι: φρέσκα λάστιχα, σωστός αερας στα λάστιχα, σερβιρισμένες αναρτήσεις, γρανάζια αλυσίδα σε καλή κατάσταση
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Στο παιξιμο του τιμονιου (ειδικα αν ειναι σε συγκεκριμενο φασμα ταχυτητων) μπορει να παιζει ρολο και η μπαγκαζιερα αν φοραει. Δοκιμασε να βγαλεις τη βαλιτσα και οδηγησε στις ιδιες συνθηκες να δεις αν υπαρχει διαφορα.

    Το βεντιλατερ οντως αναβει ελαχιστα. Επισης αυτες τις μερες μην ξεχνας οτι παρα τη ζεστη οι δρομοι ειναι αδειοι, οποτε η κινηση ακομα και μεσα στην πολη εχει ροη. Η δοκιμη που σου ειπαν να το αφησεις στατικα να δουλευει θα σε βγαλει απο καθε αμφιβολια.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Έχει δείκτη θερμοκρασίας νερού;

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Όσον αφορά το βεντιλατέρ:
    Η αλήθεια είναι ότι το κοίταζα αμέσως μόλις έφτανα και μετά έσβηνα, δεν το έχω αφήσει για ώρα στο ρελαντί. Θα το δοκιμάσω να δω αν κάνει διαφορά. Το λαμπάκι για θερμοκρασία δε μου έχει ανάψει ποτέ.

    Σχετικά με το τιμόνι, έπαιζε όσο είχα σταθερά ανοιχτό το γκάζι, σε ταχύτητα 80-90 όταν είχε αέρα και 90+ όταν δεν είχε. Έχω και μπαγκαζιέρα και μάλιστα μεγάλη. Είναι απαραίτο αξεσουάρ για την καθημερινότητά μου και πήρα μία 47 λίτρα, αρκετά πλατιά. Είχα κι εγώ φόβους ότι μπορεί να δημιουργεί θέματα, αλλά ρώτησα στο κατάστημα που πήγα να τη δω (ίσως έπρεπε να ρωτήσω πιο αντικειμενικό κριτή) και μου είπε βάση εμπειρίας ότι δε θα έχει τέτοιου είδους θέματα. Θα τη βγάλω και θα δοκιμάσω μια βόλτα να δω αν έχει διαφορά. Σε περίπτωση που φταίει η μπαγκαζιέρα και χωρίς αυτή δεν παίζει καθόλου το τιμόνι, πιστεύετε θα λυθεί το θέμα αν βάλω μια ζελατίνα; Αυτή τη στιγμή δεν έχει καμία προστασία από αέρα η μηχανή.

  6. #36
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ριξε μια μια ματια στο manual.
    Αν δεν κανω λαθος λεει οτι το βεντιλατερ ανοιγει στους 105 βαθμους κ κλεινει οταν πεσει στους 100.
    Ο θερμοστατης ανοιγει στους 88.

    Σιγουρα αν το αφησεις να δουλεψει καποια λεπτα θα ανεβασει θερμοκρασια κ θα δεις τι παιζει.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Νωρίτερα σήμερα το άφησα περ΄ριπου 10 λεπτά ρελαντί, αλλά δεν ήταν από βόλτα, ήταν σβηστό από χτες, ίσως να μην πρόλαβε να ζεσταθεί. Πάντως ούτε θερμοστάτης μου άναψε ούτε βεντιλατέρ.

  8. #38
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NoobRider Προβολή μηνύματος
    Νωρίτερα σήμερα το άφησα περ΄ριπου 10 λεπτά ρελαντί, αλλά δεν ήταν από βόλτα, ήταν σβηστό από χτες, ίσως να μην πρόλαβε να ζεσταθεί. Πάντως ούτε θερμοστάτης μου άναψε ούτε βεντιλατέρ.
    Καπου διαβασα αυτο¨

    The heat warning light will turn on at 120°c (Fig. A)
    The cooling fan will turn on at 105°c (Fig. A)

    Σε καθε περιπτωση κατεβαζεις το manual της μοτο σου κ το ξεφυλλιζεις για να μαθαινεις 2-3 πραγματα.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/07/2022
    Μηνύματα
    23
    Πριν λίγο το βρήκα και έχω αρχίσει την ανάγνωση :P

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Καλά για το βεντιλατερ μην τρελαίνεσαι εγώ το έχω από το 2012 και δεν το έχω δει ακόμα να δουλεύει. Και το μηχανάκι γενικώς το πιέζω. Όσο για το τρίξιμο που λες εγώ το είχα στα 70-80 χλμ την ώρα. Είναι θέμα κακής ζυγοστάθμισης του μπροστινού τροχού.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki inazuma 250
    από kirkinezi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2020, 22:38
  2. Suzuki GW 250 Inazuma
    από Billymuse στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2017, 13:45
  3. Suzuki Inazuma 250
    από MG-KTiNoS στο forum Suzuki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2016, 13:05
  4. Suzuki Inazuma 250, Ninja 250 ή κάτι άλλο;
    από Panos76 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2015, 10:40
  5. HELP! suzuki RMX 250s pdf owners manual
    από tifoso4ever στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2012, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF