Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πρόταση για 300ρι σκούτερ στα 5000 ταβάνι?Γνωμη για Kymco X-TOWN 300i ABS Ε5

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2016
    Μηνύματα
    21

    Πρόταση για 300ρι σκούτερ στα 5000 ταβάνι?Γνωμη για Kymco X-TOWN 300i ABS Ε5

    Καλησπέρα μάγκες. Λόγω εργασίας κυρίως στο κέντρο και πολλών δρομολογίων αποφάσισα να αγοράσω ένα σκούτερ.

    Απορρίπτω παπί γιατί μου έκλεψαν ένα λιφαν πριν 3 χρόνια (παρόλα που ήταν σε πυλωτή). Μένω δυτικά Θεσσαλονίκης και όπως καταλαβαίνετε τα βάζουν στο μάτι απευθείας. .

    Και γενικώς μου αρέσουν εμφανισιακά αυτά τα ογκώδη σκούτερ κάι σε άνεση/χώρους και ήθελα ένα ανέκαθεν να κάνω και τη βόλτα μου και να νιώθω ευχάριστα.

    Σκέφτομαι για καινούριο και το οικονομικό μου ταβάνι είναι 5000 με τα έξτρα. Αναγνωρίζω ότι οι γιαπωνέζοι είναι ανώτεροι σε ποιότητα κατασκευής αλλά μαζί ανεβαίνει και το μπατζετ έτσι αποφάσισα να κοιτάξω προς sim/kymco που βλέπω να αυξάνονται και σε αριθμό στους δρόμους καθημερινά και έχω την εντύπωση στην συνείδηση των ενδιαφέρομενων φαίνονται πιο ποθητα πιο 'λετζιτ'.

    Από όσο έψαξα μου άρεσε το kymco X-TOWN 300i ABS Ε5. Κόστος μετρητοίς είναι 4700 από επίσημους εμπόρους. Το έχει κανεις να μας πει εντυπώσεις?Τι να προσέξω? Ενναλακτικα τι άλλες επιλογές έχουμε? Με στεναχώρησε η προσέγγιση των πωλητών στο car (είναι κάθε δικαίωμα τους εννοείται) που πουλάνε σκούτερ 5ετιας ελάχιστα λιγότερο από όσο κοστίζουν τα καινούργια έτσι αποφάσισα να μην μπλέξω και να πάρω καινούριο.

    Υγ(Δυστυχώς στην υποενοτητα μοντέλα δεν βρήκα για Kymco έτσι έκανα θέμα αν είναι να μεταφερθεί στην ενότητα γενικά )

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.539
    Λοιπον πηρα το συγκεκριμενο πριν απο 3 μηνες περιπου. Εχω μεχρι στιγμης σχεδον 3500 χιλιαδες χιλιομετρα. Οποτε μην περιμενεις σχολια για αξιοπιστια κτλ. Δεν ηθελα να περασω το ψυχολογικο οριο των 5Κ για σκουτερ.

    Ειναι αργο. Εξαρταται βεβαια τι ζηταει κανεις αλλα θα το ξαναπω. Ειναι ΑΡΓΟ.

    Εχει πολυ μεγαλο χωρο κατω απο την σελα. Εχει ωραιοτατα φρενα, ρυθμιζομενες μανετες (sic ), τα μαμα λαστιχα ειναι αξιοπρεπεστατα στον στεγνο, οποτε δεν χρειαζονται αμεσα αλλαγη, καιει πραγματικα απο 3.5 εως 3,8 λιτρα στα 100χλμ. Εχει πολυ καλη προστασια απο weather conditions.

    Ειναι για να γυρνας σταθερα με 90-100 χιλιομετρα ασταματητα, μονός η διπλός δεν κάνει διαφορα. Απο εκει και πανω αρχιζουν κραδασμοι. Ειναι ωραια ζυγισμενο, οταν ξεκινησει, ειναι σαν παπι, αλλα σταματημενο, ειναι 400 κιλα αηδια (οπως ολα τα περιπτερα με ροδες αυτης της κατηγοριας).

    Αν το βρεις παρ'το μεταχειρισμενο σε euro 4. ειναι ενα κλικ πιο σβελτο. Το θεωρω τιμια αγορα αν ξερεις τι θελεις...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2016
    Μηνύματα
    21
    Έγινε μαν με κάλυψες.Ετσι και αλλιώς θα πάω να το δω την Παρασκευή από κοντά. Υποθέτω όπως τα γράφεις ότι του λείπουν 4-5 άλογα για μια προσπέραση η δεν ενδυκνειται για ένα ταξιδάκι είναι μέχρι 100 σταθερά μετά ζορίζεται. Με μτχ δεν μπλέκω προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω για καινούριο

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/08/2016
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Λοιπον πηρα το συγκεκριμενο πριν απο 3 μηνες περιπου...
    Πόσο το αγόρασες και ποιο μοντέλο? Στο σαιτ λέει προσφορά ημερών 300 ευρώ λιγότερα αλλά από ότι θυμάμαι και παλιά που έμπαινα τόσο κόστιζε

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Λοιπον πηρα το συγκεκριμενο πριν απο 3 μηνες περιπου. Εχω μεχρι στιγμης σχεδον 3500 χιλιαδες χιλιομετρα. Οποτε μην περιμενεις σχολια για αξιοπιστια κτλ. Δεν ηθελα να περασω το ψυχολογικο οριο των 5Κ για σκουτερ.

    Ειναι αργο. Εξαρταται βεβαια τι ζηταει κανεις αλλα θα το ξαναπω. Ειναι ΑΡΓΟ.

    Εχει πολυ μεγαλο χωρο κατω απο την σελα. Εχει ωραιοτατα φρενα, ρυθμιζομενες μανετες (sic ), τα μαμα λαστιχα ειναι αξιοπρεπεστατα στον στεγνο, οποτε δεν χρειαζονται αμεσα αλλαγη, καιει πραγματικα απο 3.5 εως 3,8 λιτρα στα 100χλμ. Εχει πολυ καλη προστασια απο weather conditions.

    Ειναι για να γυρνας σταθερα με 90-100 χιλιομετρα ασταματητα, μονός η διπλός δεν κάνει διαφορα. Απο εκει και πανω αρχιζουν κραδασμοι. Ειναι ωραια ζυγισμενο, οταν ξεκινησει, ειναι σαν παπι, αλλα σταματημενο, ειναι 400 κιλα αηδια (οπως ολα τα περιπτερα με ροδες αυτης της κατηγοριας).

    Αν το βρεις παρ'το μεταχειρισμενο σε euro 4. ειναι ενα κλικ πιο σβελτο. Το θεωρω τιμια αγορα αν ξερεις τι θελεις...
    επιτέλους καποιος γραφει και τα αρνητικα της μηχανής που αγόρασε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Σε αυτα τα λεφτα, υπαρχουν τιμιες προτασεις και απο Χμαχ 300 μεταχειρισμενα.
    Πιστευω πως αν σκεφτεσαι και καμια εκδρομή η ταξιδι ειδικα δικαβαλος, το Χμαξ βγαζει χα-λα-ρα τα 120km/h σταθερα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.539
    Το τελευταίο euro 5 πήρα. Είναι πιο φιμωμενο από το euro 4 που ήταν ήδη, μισόπεθαμένο. Θέλει αλλά 4-5 άλογα για να έρθει στον μέσο όρο της κατηγορίας. Θα σου κάνουν πλάκα στα πρώτα μέτρα στα φανάρια τα nmax με τα μισά κυβικά, και θα κοιτάς πινακίδες καταστημάτων σφυριζωντας αδιάφορα..

    Το ταξιδάκι πως το εννοείς? Αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά βαριέμαι τα 100-110 (στο κοντέρ πάντα). Είναι οδηγικα αδιάφορο.
    Εγώ το πήρα για τα πήγαινε έλα στην δουλειά, καμία 40-50 χιλιόμετρα την μέρα. Τα σ/κ ειδικά είναι επισης στο δρόμο για τα πάντα (λόγω χώρου που λέγαμε) και έχω καταργήσει το αυτοκίνητο. Για τα πήγαινε έλα στην δουλειά 20-25 χιλιόμετρα ανά διαδρομή), τα παιδιά στα φροντιστήρια, την κυρία μαζί με τις αποσκευές για την παραλία, και ότι άλλο θέλημα προκύπτει, είναι απλά άψογο.

    Α ξέχασα, τα φώτα την νύχτα είναι πραγματικά εντυπωσιακά σε ισχύ.

    Ο κουνιάδος μου έχει το χμαχ και είναι (προφανώς) παντού καλύτερο. Αλλά καινούργιο πέρασε τα 7 χιλιάρικα. Δεν τα έδινα ούτε για αστείο για σκουτερ. Εδώ και αυτά που έδωσα, μου τα τραβούσε ο έμπορος από το χέρι, για να αποφασίσω να τα δώσω και να πάρω την άδεια και τα κλειδιά.
    Επίσης το forza είναι μια άλλη καλή επιλογή για μεταχειρισμένο μαζί με το χμαχ.

    Στην θέση σου αν θες μόνο καινούργιο, θα κοιτουσα και το joyride που μόλις βγήκε της sym στα ίδια λεφτα. Είναι σίγουρα πιο σβέλτο και έχει και όλες αυτές τις τρίχες με keyless και οθόνη κτλ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το τελευταίο euro 5 πήρα. Είναι πιο φιμωμενο από το euro 4 που ήταν ήδη, μισόπεθαμένο. Θέλει αλλά 4-5 άλογα για να έρθει στον μέσο όρο της κατηγορίας. Θα σου κάνουν πλάκα στα πρώτα μέτρα στα φανάρια τα nmax με τα μισά κυβικά, και θα κοιτάς πινακίδες καταστημάτων σφυριζωντας αδιάφορα..

    Το ταξιδάκι πως το εννοείς? Αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό. Προσωπικά βαριέμαι τα 100-110 (στο κοντέρ πάντα). Είναι οδηγικα αδιάφορο.
    Εγώ το πήρα για τα πήγαινε έλα στην δουλειά, καμία 40-50 χιλιόμετρα την μέρα. Τα σ/κ ειδικά είναι επισης στο δρόμο για τα πάντα (λόγω χώρου που λέγαμε) και έχω καταργήσει το αυτοκίνητο. Για τα πήγαινε έλα στην δουλειά 20-25 χιλιόμετρα ανά διαδρομή), τα παιδιά στα φροντιστήρια, την κυρία μαζί με τις αποσκευές για την παραλία, και ότι άλλο θέλημα προκύπτει, είναι απλά άψογο.

    Α ξέχασα, τα φώτα την νύχτα είναι πραγματικά εντυπωσιακά σε ισχύ.

    Ο κουνιάδος μου έχει το χμαχ και είναι (προφανώς) παντού καλύτερο. Αλλά καινούργιο πέρασε τα 7 χιλιάρικα. Δεν τα έδινα ούτε για αστείο για σκουτερ. Εδώ και αυτά που έδωσα, μου τα τραβούσε ο έμπορος από το χέρι, για να αποφασίσω να τα δώσω και να πάρω την άδεια και τα κλειδιά.
    Επίσης το forza είναι μια άλλη καλή επιλογή για μεταχειρισμένο μαζί με το χμαχ.

    Στην θέση σου αν θες μόνο καινούργιο, θα κοιτουσα και το joyride που μόλις βγήκε της sym στα ίδια λεφτα. Είναι σίγουρα πιο σβέλτο και έχει και όλες αυτές τις τρίχες με keyless και οθόνη κτλ.
    συμφωνω για νεο κοιτας joy και για μετοχειρο forza

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Στην ίδια τιμή (5000) παίζει και το Beverly 300 με 26 ίππους, αλλά δεν ξέρω αν θες αποκλειστικά καναπεδατο. Κάνε πάντως μια δοκιμή πριν αγοράσεις τα υποψήφια μοντέλα, σίγουρα θα ξεδιαλύνουν πολλά στο μυαλό σου.

  10. #10
    Εγω κοιταω να δω πως θα τσουλισει το νεο sym joyride 300 για λογους πρακτικοτητας .Αν σε ενδιαφερει δες το.
    Ειχα επισης και sym cruisym 300 .πολυ καλο αλλα το κρατησα λιγο .τα αρνητικα του ηταν οπως σε ολα , τα πολλα πλαστικα και οι βασεις και οι αναδιπλουμενοι καθρεπτες με τα ενσωματωμενα led φλας που κανουν κανα 180αρι .
    Ο κινητηρας ομως ο 300αρης f της sym ειναι ασπαστος και το cruisym ηταν ευχαριστη εκπληξη στο δρομο.
    Για kymko δεν εχω αποψη αλλα οταν εψαχνα για σκουτερ , ολοι μου εβαζαν την sym ενα σκαλι πανω απο την kymko σε θεματα αξιοπιστιας .
    Ετσι χωρις λογο εχω αλλαξει 4 sym και ποτε δεν ειχα θεμα με κανενα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    οπως εχω ξαναγραψει ειχα το SYM GTS250, και μετα απο 192.000κμ το μηχαναι ηταν αψογο μηχανικα.....εμφανησιακα το τελευταιο καιρο ειχε αρχισει να "παλιωνει"...
    Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχω παρει το CRUISYM300α, εχω ηδη γυρω στα 4500κμ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος......και απο οδηγηση και απο καταναλωση !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

Παρόμοια θέματα

  1. Μια γνώμη για σκουτερ
    από panosole στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2020, 18:50
  2. Μια γνώμη για παντελόνια;
    από The Martian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2005, 23:18
  3. Τεχνικά Προβλήματα στα 5000 χλμ δρόμου (650)
    από gispy στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2005, 00:05
  4. Γνώμη για το CBR125R
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF