Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 65

Θέμα: SM για fun bike?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Με αφορμή το απριλια, το shiver δεν παίζει σαν επιλογή; Είδα τωρα παίζει ένα και μοναδικό 900

    Σαν μηχανή είναι εκπληκτική και νομίζω θα καλύψει όλα τα γουστα, από μικρά ταξιδάκια μέχρι παιχνιδι εντός και εκτός πίστας.

    Ένα κακό που έχει είναι ότι λόγω θέσης της εξάτμισης λαμπαδιάζει ο κώλος σου το καλοκαίρι.

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή το απριλια, το shiver δεν παίζει σαν επιλογή; Είδα τωρα παίζει ένα και μοναδικό 900

    Σαν μηχανή είναι εκπληκτική και νομίζω θα καλύψει όλα τα γουστα, από μικρά ταξιδάκια μέχρι παιχνιδι εντός και εκτός πίστας.

    Ένα κακό που έχει είναι ότι λόγω θέσης της εξάτμισης λαμπαδιάζει ο κώλος σου το καλοκαίρι.
    Το Shiver 900 δεν εχει σχεση με SM ούτε κατα διανοια. 190 κιλα αδειο ειναι, λογικα κιλα για Naked, αλλα ενα SM που σεβεται τον εαυτό του πρέπει να ειναι κατω απο 150.
    Και για να σε προλάβω ουτε το Dorsoduro κανει για αυτη την χρήση που συζητιεται εδω γιατι έχει SM look αλλά κι αυτο πανω κατω στα ίδια κιλα ειναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Ναι έχεις δίκιο αλλά επειδή τέθηκε ο προβληματισμός πώλησης του υπάρχοντος 1000ριου θεωρώ ότι το shiver μπορεί να καλύψει το κενό ανάμεσα στο sm και το sv που έχει ήδη χωρίς πολλους συμβιβασμούς (καλά αυτό σχετικό είναι αλλά λεμε).

    Δεν είναι σκληροπυρηνικό sm αλλά μπορεί να κάνει πιο άνετα βόλτες εκτός πόλης με μόνο περιορισμό τη γύμνια του, γιατί κατά τα άλλα είναι αρκετά παιχνιδιάρικο.

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    sxv550 ειναι το απόλυτο SM, ιδανικό στην πίστα, αλλά θέλει και ενα καλο ζευγάρι χεράκια να το πηγαίνουν.
    Και σίγουρα δε κανει για κάθε μέρα
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    sxv550 ειναι το απόλυτο SM, ιδανικό στην πίστα, αλλά θέλει και ενα καλο ζευγάρι χεράκια να το πηγαίνουν.
    Και σίγουρα δε κανει για κάθε μέρα
    Επειδη το ειχε γνωστος και το ειχα βολταρει μερικες φορες.. Ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατο και ΑΨΟΓΑ στημενο ΟΤΑΝ δουλευε... συνηθως δεν δουλευε... Ηθελε συντηρηση αδιανοητη για "πολιτικο", δεν ξερω αν εφταιγε οτι δεν ειχαμε σωστο μαστορα η απλα το μηχανακι ειναι μονο για πιστα... Δεν μαθαμε ποτε..εφυγε σχεδον αδουλευτο και ησυχασε ο φιλος..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  6. #21
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Επειδη το ειχε γνωστος και το ειχα βολταρει μερικες φορες.. Ειναι πραγματικα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατο και ΑΨΟΓΑ στημενο ΟΤΑΝ δουλευε... συνηθως δεν δουλευε... Ηθελε συντηρηση αδιανοητη για "πολιτικο", δεν ξερω αν εφταιγε οτι δεν ειχαμε σωστο μαστορα η απλα το μηχανακι ειναι μονο για πιστα... Δεν μαθαμε ποτε..εφυγε σχεδον αδουλευτο και ησυχασε ο φιλος..
    εσείς που δεν ξέρετε βγάζετε φήμες και αμαυρώνετε το όνομα aprilia
    πέραν της πλακάς το sxv πρέπει να θεωρείτε οπλοκατοχή, η συντήρηση είναι όντως αλλού αλλά μιλάμε για ένα καθαρά fun bike της Κυριακής και όχι κάτι για να πας για τσιγάρα....
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    εσείς που δεν ξέρετε βγάζετε φήμες και αμαυρώνετε το όνομα aprilia
    πέραν της πλακάς το sxv πρέπει να θεωρείτε οπλοκατοχή, η συντήρηση είναι όντως αλλού αλλά μιλάμε για ένα καθαρά fun bike της Κυριακής και όχι κάτι για να πας για τσιγάρα....
    Σιγα μην δουλεψει ολοκληρη Κυριακη..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Εδώ λέει καταθέτει πινακίδες για να έχει στην τσέπη 120€ τον χρόνο,. Τι sxv του λέτε; θα του φεύγουν 100€ κάθε 2 μέρες για συντήρηση μοτερ μόνο, αν είναι τυχερός,. Και αν όλα τα Περιφερειακά αναλώσιμα είναι καινούρια και στην εντέλεια.

    Και αν ανατιναχτεί που είναι πολύ πιθανό ,η κάψει φλάντζα,η φτάσει η ώρα για αλλαγή πιστονιων-κυλινδρων (νομίζω κάθε 5-10.000km). Και ότι άλλο χρειαστεί το μοτέρ το ποσο μπορεί να φτάσει άνετα τετραψηφια νούμερα. Μόνο για τον κινητήρα. (Και Νομίζω αλλαγή λαδιών κάθε 500-1000 χιλιόμετρα,κατανάλωση πάνω από 10) δεν βάζω τπτ για φρένα, αναρτήσεις,ηλεκτρικά,Περιφερειακά που θα θέλουν ανάλογη συντήρηση,.( Νομίζω γενικό σέρβις παντού κάθε 3.000) Προβλέπω ότι ακόμα και αν το χρησιμοποιεί μόνο τα σαββατοκύριακα θα του φεύγουν συνέχεια τριψήφια νούμερα για συντήρηση μέχρι κάποια στιγμή μετά από μήνες να χρειαστεί ολική ανακατασκευή, κ τότε αρχίζει το κλάμα.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Εντάξει δεν είμαι και μηχανικός, αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα τι κερδίζεις με το να βάλεις ένα δικύλινδρο V, σε supermoto.

    Τζάμπα περιπλοκότητα μου φαίνεται, ειδικά αν μιλάμε για, έστω και κατ' ευφημισμόν, "πολιτικό" μηχανάκι.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Εντάξει δεν είμαι και μηχανικός, αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα τι κερδίζεις με το να βάλεις ένα δικύλινδρο V, σε supermoto.

    Τζάμπα περιπλοκότητα μου φαίνεται, ειδικά αν μιλάμε για, έστω και κατ' ευφημισμόν, "πολιτικό" μηχανάκι.
    Κερδίζεις ,κερδίζεις
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	index.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	9,7 KB 
ID:	437162

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι για ώρες, αν δεν είσαι αδερφή.
    γιου κολ μι ε φΑγκοτ μπίτς?


    δεν μας ειπε το πιο βασικο, καθαρο sm δεν εχει κλειδια. ο λογος που δεν ξαναπηρα ηταν αυτος, θελω να εχει μαμα συστημα κλειδιου και οχι να το βαζει μπροστα οποιος θελει.

    τα sxv/husa κτλ ουτε για αστειο εν ετη 2022.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Πάντως για να χαρείς σφιχτό στροφιλίκι (σε σχέση με το 1000 πάντα) δε χρειάζεται το απόλυτο υπερόπλο που θα ζυγίζει 120 κιλά. Άσε που αυτό θα είναι και εντελώς ανίκανο να πάρει δικάβαλο.

    Στο Ρύσιο με ΜΤ-07 και 09 γυρνούσα πολύ καλά και στο Λιβάδι ήταν και τα δύο πολύ ευχάριστα. Με το 09 έχω κάνει και τον καλύτερο μου χρόνο στο Ρύσιο. Όπου έχω μπει και με μηχανάκια πολύ πιο κατάλληλα θεωρητικά για πίστα καρτ, όπως το 250SL.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Κάνα καρπυρατερατο γυμνό 650(sv) υπάρχει στην αγορά;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    γιου κολ μι ε φΑγκοτ μπίτς?


    δεν μας ειπε το πιο βασικο, καθαρο sm δεν εχει κλειδια. ο λογος που δεν ξαναπηρα ηταν αυτος, θελω να εχει μαμα συστημα κλειδιου και οχι να το βαζει μπροστα οποιος θελει.

    τα sxv/husa κτλ ουτε για αστειο εν ετη 2022.
    Καλά αυτό με το κλειδί οκ κ εγώ το σκέφτομαι λιγάκι. Βέβαια έχω αποθήκη που κλειδώνει εντός αυλής με περίφραξη οπότε δεν έχω θέμα με το παρκάρισμα. Αλλά αν τύχει να μείνει έξω κάποιο βράδυ το κλειδί είναι θέμα.
    Όσο για το καθαρό sm γι αυτό θέτω τον προβληματισμό μου. Καθαρά sm πίστας δεν μπορώ να υποστηρίξω και έτσι κι αλλιώς δεν το θέλω αποκλειστικά για πίστα (το ότι θα το βάλω στην καρτοπιστα για το γούστο είναι άλλο θέμα). Κτ σε υβρίδιο σκεφτόμουν όπως τα ktm.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πάντως για να χαρείς σφιχτό στροφιλίκι (σε σχέση με το 1000 πάντα) δε χρειάζεται το απόλυτο υπερόπλο που θα ζυγίζει 120 κιλά. Άσε που αυτό θα είναι και εντελώς ανίκανο να πάρει δικάβαλο.

    Στο Ρύσιο με ΜΤ-07 και 09 γυρνούσα πολύ καλά και στο Λιβάδι ήταν και τα δύο πολύ ευχάριστα. Με το 09 έχω κάνει και τον καλύτερο μου χρόνο στο Ρύσιο. Όπου έχω μπει και με μηχανάκια πολύ πιο κατάλληλα θεωρητικά για πίστα καρτ, όπως το 250SL.
    Να πω την αλήθεια το MT-07 το έχω οδηγήσει και ενώ μου φάνηκε πολύ μανιτζεβελο το ένιωσα αρκετά ψοφιο (δεν το συγκρίνω με το 1000).
    Το MT-09 δεν το έχω οδηγήσει αλλά ακούω πως είναι πολυβόλο. Ε τέτοιο έχω.(Αν και αν κρίνω από το 07 μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου για πολυβόλο)

    Κ δεν έχω στο νου μου κτ σε street 600 που να μπορούσε να δουλέψει έτσι. Ίσως κανένα fazer s2 αλλά αυτό είναι η χαρά του καγκουρα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλά αυτό με το κλειδί οκ κ εγώ το σκέφτομαι λιγάκι. Βέβαια έχω αποθήκη που κλειδώνει εντός αυλής με περίφραξη οπότε δεν έχω θέμα με το παρκάρισμα. Αλλά αν τύχει να μείνει έξω κάποιο βράδυ το κλειδί είναι θέμα.
    Όσο για το καθαρό sm γι αυτό θέτω τον προβληματισμό μου. Καθαρά sm πίστας δεν μπορώ να υποστηρίξω και έτσι κι αλλιώς δεν το θέλω αποκλειστικά για πίστα (το ότι θα το βάλω στην καρτοπιστα για το γούστο είναι άλλο θέμα). Κτ σε υβρίδιο σκεφτόμουν όπως τα ktm.



    Να πω την αλήθεια το MT-07 το έχω οδηγήσει και ενώ μου φάνηκε πολύ μανιτζεβελο το ένιωσα αρκετά ψοφιο (δεν το συγκρίνω με το 1000).
    Το MT-09 δεν το έχω οδηγήσει αλλά ακούω πως είναι πολυβόλο. Ε τέτοιο έχω.(Αν και αν κρίνω από το 07 μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου για πολυβόλο)

    Κ δεν έχω στο νου μου κτ σε street 600 που να μπορούσε να δουλέψει έτσι. Ίσως κανένα fazer s2 αλλά αυτό είναι η χαρά του καγκουρα.
    το να μην μπορείς να μπεις καν στην καφετερια για κατουρημα χωρις να βιάζεσαι να βγεις ειναι αγχωτικο. γενικα πρεπει να εισαι μονιμα στα 10 μέτρα απο τη μηχανη. βεβαια εγω ειμαι αθηνα...

    τα μτ και τα λοιπα γυμνα δεν εχουν καμια σχεση με sm. ουτε καν το duke 4 που σου ειπα εγω δεν ειναι τοσο κοντα στα sm. η θα παρεις sm να γουσταρεις η όχι.

    τσεκαρα λίγο τιμες και ειναι πραγματικα φοβερο οτι τα μηχανάκια που κοιτούσα το 2010 έχουν ΑΚΟΜΑ τις ίδιες τιμες!
    τα 530 πεσανε λιγο ευτυχως https://www.car.gr/classifieds/bikes...-ktm-530-exc-r

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 20:17
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF