Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: SM για fun bike?

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Εμένα μου αρέσει το nuda. Ανώμαλο...κ πιο αξιόπιστο από LC4.
    Αλλά δεν θα παίζει τίποτα σε μεταχειρο λογικά.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Δεν συγκρίνεται ο 2κυλινδρος κινητήρας του 07 με τον 3κυλινδρο του 09.
    Του 07 το μοτέρ είναι βαρετό. Είναι ότι πρέπει για χαμηλές καταναλώσεις και χρήση πόλης με δυνατότητα άνετου ταξιδιού με πολιτισμενες ταχύτητες. Σταθερή ροπή παντού, χωρίς ξεσπάσματα.

    Του 09 δεν έχει σχέση. Πολύ ωραίο μοτέρ, που ανάλογα του πως θες να το οδηγήσεις, οδηγείται...
    Θες να πας χαλαρά? Έχεις αρκετή ροπή από χαμηλά για να πας πολιτισμένα. Θες καγκουριες? Ανεβάζεις στροφές και βγάζεις γούστα.

    Όμως, προσωπικά θεωρώ ότι είναι δυνατότερο από ότι χρειάζεσαι. Θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατό για καρτοπιστα και δεν θα το ευχαριστηθείς.

    KTM 640 θα κοίταζα, σχεδόν αποκλειστικά...
    Εναλλακτικά, ένα hyper 796 αν και μάλλον και αυτό είναι δυνατότερο από ότι χρειάζεσαι...

    Ακόμα καλύτερα, κράτα αυτό που έχεις και βρες ένα Aprilia rs125 (ή κανα mito 125 :P ) για τη πίστα, ή ρίξε λεφτά στο pitbike να δυναμώσει και να ξεδινεις εκεί...

    Αν βέβαια έχεις βαρεθεί και θες να αλλάξεις μηχανή, πράγμα καθόλου παράλογο, τότε ότι και να πάρεις θα σε ευχαριστήσει (τουλάχιστον για ένα διάστημα....)

  3. #33
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Του 07 το μοτέρ είναι βαρετό.
    Όπα, όπα! Να προσέχουμε τι γράφουμε δημόσια, ε;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Χαχαχαχαχα....

    Για εμένα είναι βαρετό... και του bmw f800 το μοτέρ, βαρετό μου φαινότανε και για αυτό το έδωσα...
    Δεν είναι ότι δεν ήταν δυνατό, αλλά δεν είχε ξεσπάσματα πουθενά.
    Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα τα ι2 μοτέρ είναι βαρετά μεν, αλλά στη πραγματικότητα είναι το σωστό μοτέρ που χρειάζεται μια all around μοτοσυκλετα...

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Έχω οδηγήσει το MT-09 SP και έχω δει μερικές από τις χάρες του. Ακόμα και για καθημερινή χρήση, είναι πιο άνετο από το MT-07, λόγω ζυγίσματος, γραμμικής λειτουργίας και ροπής στις χαμηλές στροφές.

    Το MT-07 πλεονεκτεί κυρίως στη χαμηλή κατανάλωση, το κόστος συντήρησης, το χαμηλό βάρος, την αυτονομία, τον πιο ήσυχο κινητήρα, τη μικρότερη εκπομπή θερμότητας και το στενό τιμόνι που βοηθάει στο μποτιλιάρισμα.

    Αλλά αν οδηγήσεις MT-09, το MT-07 σού φαίνεται αισθητά υποδεέστερο. Μου πήρε μία εβδομάδα να αισθανθώ ωραίο το μηχανάκι μου, μετά την οδήγηση του SP κι επί μήνες σκεφτόμουν να αγοράσω MT-09.

    Στο θέμα μας τώρα, για χρήση σε επαρχιακό δρόμο, από SV1000 δεν μπορείς να πας σε MT-07, θα σου λείψει η ροπή.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/07/2022 στις 09:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Ή βάζεις τιμόνι στο SV, όπως γράφτηκε παραπάνω, ή χτυπάς ένα MT-09.
    Θεωρώ πως το 09 είναι ο απόλυτος χούλιγκαν, μπορεί να σπάσει πλάκα με πολλά SS σε στροφιλίκια και από συντήρηση τα βασικά.
    Ένα καλό ζευγάρι λάστιχα και τέλος.
    Μετά θα πήγαινα σε Ducati streetfighter αλλά πάμε αλλού...
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Το απλό MT-09, ειδικά της πρώτης γενιάς, είχε απλές αναρτήσεις. Για να ισορροπήσει το σύνολο, όσο τουλάχιστον του επιτρέπει το πλαίσιο, χρειάζεται αναβάθμιση στις αναρτήσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το απλό MT-09, ειδικά της πρώτης γενιάς, είχε απλές αναρτήσεις. Για να ισορροπήσει το σύνολο, όσο τουλάχιστον του επιτρέπει το πλαίσιο, χρειάζεται αναβάθμιση στις αναρτήσεις.
    Σε σχέση με κάτι 640 που προτείνονται και θέλουν άλλα 3 μηχανάκια επάνω για να γίνουν μηχανάκια, το θεωρώ τίμια πρόταση.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Η αλήθεια είναι οτι αυτη η οικονομική προταση για αλλαγη τιμονίου παίζει και να σε βγάλει απο κάθε διλημμα για καποιο διάστημα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Και τώρα στο συμπέρασμα.
    Ή πρεπει να κρατήσω την μηχανή μου που μετα απο χρόνια δοκιμών και μαζεματων την έχω σε ενα άψογο επίπεδο ή πρεπει να την δώσω και να πάρω κτ άλλο.
    Βλέπω στο πιστακι κάποια sm που μπαίνουν πολύ αξιοπρεπώς σε τόσο σφιχτή πίστα που σημαίνει οτι σε επαρχιακό δρόμο θα κανουν πλάκα. Και λέω οτι αν κατεβω και λίγο στα cc και πάω στα 600-650 ίσως με ενα sm μπορουσα να βγω για βόλτα και ας περιοριστω στα ταξίδια που δεν κάνω έτσι κι αλλιως. Και ανάλογα με το στισημο που σκέφτομαι να έχει ίσως το βάζω και στο πιστακι.
    Σε συζήτηση με φίλους, μου λένε οτι απλα με τρώει τώρα και πάω να κάνω μλκια. Και οτι αν θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω ας πάω σε κτ πιο street (που εκεί θα με φαει ακόμα περισσότερο και θα πάρω ss και θα έχω ακριβως τα ίδια προβλήματα με πριν).

    Εγώ θέλω ενα μηχανάκι που να ανεβαίνω να κάνω μια βόλτα 200-250 χλμ και να φχαριστιεμαι στις στροφές και μια στο τοσο να μπαίνει στην πίστα (δεν καίγομαι κιόλας).
    Και λέω τωρα
    Ktm 640-690?
    Κτ άλλο σε 600 πιο street? Suzuki gsr 600?
    Μήπως πάω να κάνω όντως μλκια και να κρατήσω το δικο μου?

    Για πείτε ιδέες...........
    SM καθημερινό και με 300ρι ταξιδάκι μέσα, μονο look SM δηλαδή xt660x και πειραματισμός / αναβάθμιση με αναρτήσεις και κοντεμα του βήματος για την πίστα

    τα Ι4 600 δεν είναι playbike είναι sport touring πακέτο χωρίς φέρινγκ

    ktm 640/690 να ξέρεις π.χ. πως αν το βάλεις στο πλαινό σταντ στο ρελαντί και μετακινείται μόνο του..οτι συνεπάγεται για ταξίδι που αναφέρθηκε, πρέπει να εχεις μια εμπειρία με thumper ktm για να πας προς τα εκεί

    το πιο safe και συμβατό έτσι όπως τα περιγράφεις ειναι ενα MT07, πιο παιχνιδιάρικο/γκαζιάρικο και ελαφρύ απο όλα στην κατηγορία. κάνεις μια αναβάθμιση στις αναρτήσεις με πλήρως ρυθμιζόμενο πιρούνι / αμορτισερ και μπαινεις σε όποια πίστα θες
    Ενώ και ταξίδια θα κάνεις εύκολα με μια προσθήκη ανεμοθώρακα / σαμάρια
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    το πιο safe και συμβατό έτσι όπως τα περιγράφεις ειναι ενα MT07,
    sorry κιολλας αλλα ημαρτον με το μτ07. παπουτσια να θέλει να αγοράσει καποιος, αμα ζητησει γνωμες εδω μεσα, μτ07 θα του πουμε να παρει. καλο μηχανάκι για νεους αναβάτες αλλα μεχρι εκει.

  12. #42
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    690 που δεν εχει και καμια σχεση το μοτερ με το 640..
    το dorso που αναφερθηκε,ψηλο στριτ ειναι με λουκ sm
    το shiver ειναι naked roadster
    το 550 ή 450 που εβγαινε ειναι καθαρα αγωνιστικο μηχανακι,απ σποντα εβγαζε πινακιδες.γνωστες του υπαρχουν,αλλα μιλαμε για αγωνιστικη συντηρηση
    καλη περιπτωση για sm ειναι το 821 hypermotard,ακομα και στην εκδοση hyperstrada...
    nuda πολυ σπανιο...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    που να ήταν και καλό μηχανάκι για νέους αναβάτες

    καλό το ΜΤ07 αλλά ο φίλος είπε οτι του φάνηκε ψόφιο , οπότε δεν θέλει

    ούτε το 09 έχει ιδιαίτερη αίσθηση για τον ίδιο αφού σε δύναμη πάνω κάτω στα ίδια είναι ήδη

    Θες κάτι ελαφρύ ,ροπάτο , δικύλινδρο - τρικύλινδρο , διασκεδαστικό και ικανό για 200-250 χλμ τη φορά

    Άρα ΜΤ07 με ΦΠΕ και ανάρτηση

  14. #44
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου αρέσει το nuda. Ανώμαλο...κ πιο αξιόπιστο από LC4.
    Αλλά δεν θα παίζει τίποτα σε μεταχειρο λογικά.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...qvarna-nuda900

    Παίζει αλλά θέλει ψάξιμο για να είσαι σίγουρος ότι παίρνεις κάτι καλό. Πάντως με υπομονή και βάζοντας το χέρι κάπως βαθιά -για αγορά μεταχειρισμένου- ένα Nuda αποζημιώνει μέσα στα πρώτα 5 λεπτά που το καβαλάς.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι οτι αυτη η οικονομική προταση για αλλαγη τιμονίου παίζει και να σε βγάλει απο κάθε διλημμα για καποιο διάστημα.
    Είδα που αναφέρθηκε και το έψαξα μόλις. Το Κιτ κοστίζει 300-350€. Δεν ξέρω πόσο πολύ θα αλλάξει η οδήγηση και αν αξίζει η μετατροπή ή είναι απλά ένα ημίμετρο και πάλι ψάχνομαι μετά.

    Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι καλύτερα θα προτιμούσα να μπορώ να κρατήσω το μηχανάκι μου γτ ξέρω πόσο καθαρό είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    που να ήταν και καλό μηχανάκι για νέους αναβάτες

    καλό το ΜΤ07 αλλά ο φίλος είπε οτι του φάνηκε ψόφιο , οπότε δεν θέλει

    ούτε το 09 έχει ιδιαίτερη αίσθηση για τον ίδιο αφού σε δύναμη πάνω κάτω στα ίδια είναι ήδη

    Θες κάτι ελαφρύ ,ροπάτο , δικύλινδρο - τρικύλινδρο , διασκεδαστικό και ικανό για 200-250 χλμ τη φορά

    Άρα ΜΤ07 με ΦΠΕ και ανάρτηση
    Με μια φράση έθεσες καλύτερα αυτό που ψάχνω και προσπαθώ να σας εξηγήσω.

    Α επίσης. Για το pit bike που είπε ο φίλος Volpad αν φτάσω σε τέτοιο επίπεδο θα αγοράσω ένα ktm 85 με powervalve αλλά θα είναι καθαρά πισταδικο κ αυτό.
    Πάτα το 0

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 20:17
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF