Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: SM για fun bike?

  1. #46
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Είδα που αναφέρθηκε και το έψαξα μόλις. Το Κιτ κοστίζει 300-350€. Δεν ξέρω πόσο πολύ θα αλλάξει η οδήγηση και αν αξίζει η μετατροπή ή είναι απλά ένα ημίμετρο και πάλι ψάχνομαι μετά.

    Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι καλύτερα θα προτιμούσα να μπορώ να κρατήσω το μηχανάκι μου γτ ξέρω πόσο καθαρό είναι.
    Ημίμετρο δε θα είναι καθώς μπάρα από κλιπονς κάνουν μεγάλη διαφορά και αφού το SV υπάρχει ως τέτοιο δε πιστεύω οτι θα είναι και πείραμα. Στη χειρότερη πουλάς το κιτ στα 200 ευρώ και έχεις ζημιά 150 ευρώ που είναι πολύ μικρότερο κόστος από τη πιθανή περιπέτεια μιας άγνωστης και μεταχειρισμένης SM. Άσε που θα ανανεώσεις τη σχέση σου με τη μηχανή ΣΟΥ.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Το MT-09 δεν το έχω οδηγήσει αλλά ακούω πως είναι πολυβόλο. Ε τέτοιο έχω.(Αν και αν κρίνω από το 07 μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου για πολυβόλο)
    Επειδή όταν είχα πάρει το 09 είχα κοιτάξει και sv1000 και tuono, δεν έχουν καμία σχέση τα μηχανάκια αυτά μεταξύ τους. Το Yamaha είναι πολύ μαζεμένο μηχανάκι, χωροταξικά παραπέμπει σε μεσαία κατηγορία. Συν τη στάση του που είναι όντως μοταρντάδικια. Τα χιλιάρια μπροστά του τα ένιωθα πολύ πιο ογκώδη (χωρίς να κοιτάω specs το λέω, καθαρά η αίσθηση). Αν έχεις τη δυνατότητα να οδηγήσεις ένα.


    Το θέμα βέβαια είναι ότι λογικά είναι εκτός μπάτζετ έτσι κι αλλιώς...

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Είδα που αναφέρθηκε και το έψαξα μόλις. Το Κιτ κοστίζει 300-350€. Δεν ξέρω πόσο πολύ θα αλλάξει η οδήγηση και αν αξίζει η μετατροπή ή είναι απλά ένα ημίμετρο και πάλι ψάχνομαι μετά.

    Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι καλύτερα θα προτιμούσα να μπορώ να κρατήσω το μηχανάκι μου γτ ξέρω πόσο καθαρό είναι.



    Με μια φράση έθεσες καλύτερα αυτό που ψάχνω και προσπαθώ να σας εξηγήσω.

    Α επίσης. Για το pit bike που είπε ο φίλος Volpad αν φτάσω σε τέτοιο επίπεδο θα αγοράσω ένα ktm 85 με powervalve αλλά θα είναι καθαρά πισταδικο κ αυτό.
    Επειδή αυτό με το τιμόνι το έχω κάνει σε SS (CBR1000RR), άλλοι λένε πως χάλασα ένα πολύ καλό μηχανάκι, εγώ από την άλλη είδα το φως το αληθινό, δεν υπάρχει το τιμόνι σε σχέση με τα clip-ons.
    Απολαμβάνω και τα άλογα και την καύλα, αλλά δεν μπορώ να χτυπάω 300αρες πια, but who cares.
    Έχω όλα τα υπόλοιπα.
    Άλλωστε για την καύλα μας δεν φτιάχνουμε τις μοτοσυκλέτες στα μέτρα μας?
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Προκαλώ, όποιον θέλει, να οδηγήσει ένα γυμνό ss με τιμόνι και μετά να γράψει ότι ένιωσε.
    Η ατολμία των εταιριών, ειδικά των γιαπωνέζικων, δείχνει τι πήγε στραβά στον δείκτη της απόλαυσης.
    Οι ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά, σε αυτό ειδικά.
    Το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις τα Χ άλογα ενός πολύ δυνατού μοτέρ, αλλά οι επιλογές της καύλας που δεν υπάρχουν πια, επειδή κάποιοι χαρτογιακάδες θεώρησαν πως δεν υπάρχει πεδίο χρήσης.
    Άρα τι κάνουμε?
    Τα φτιάχνουμε μόνοι μας.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Αθάνατο moto.gr έρχεσαι για SM (και budget 5000€) και φεύγεις με ένα τιμονάκι (350€).

    Δωρεάν μαθήματα οικιακής οικονομίας.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Προκαλώ, όποιον θέλει, να οδηγήσει ένα γυμνό ss με τιμόνι και μετά να γράψει ότι ένιωσε.
    Η ατολμία των εταιριών, ειδικά των γιαπωνέζικων, δείχνει τι πήγε στραβά στον δείκτη της απόλαυσης.
    Οι ευρωπαίοι είναι πολύ μπροστά, σε αυτό ειδικά.
    Το θέμα δεν είναι τι θα κάνεις τα Χ άλογα ενός πολύ δυνατού μοτέρ, αλλά οι επιλογές της καύλας που δεν υπάρχουν πια, επειδή κάποιοι χαρτογιακάδες θεώρησαν πως δεν υπάρχει πεδίο χρήσης.
    Άρα τι κάνουμε?
    Τα φτιάχνουμε μόνοι μας.
    δεν έχεις δίκιο. ξαναλέω δες ΜΤ-09.

    πολύ fun bike με μοταρντάδικη θέση. άσε τα μονοκύλινδρα, και ψοφίμια είναι και χρέπια λόγω παλαιότητας.

    ακόμα και τα ktm 690 smc σε σχέση με το ΜΤ-09 είναι ψόφια

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    ακόμα και τα ktm 690 smc σε σχέση με το ΜΤ-09 είναι ψόφια
    Φυγε αμεσως απο τον ηλιο..!!! ΤΩΡΑΑΑΑ...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    από motard μόνο τα καθαρόαιμα 250/450 αξίζουν. κάτι 640/690 κτλ μόνο για ρεφλεξολογία στις πατούσες κάνουν.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αθάνατο moto.gr έρχεσαι για SM (και budget 5000€) και φεύγεις με ένα τιμονάκι (350€).

    Δωρεάν μαθήματα οικιακής οικονομίας.
    Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες
    Και επί του θέματος μου πέταξαν και την ιδέα του street triple 675 r. Και για πιο άγρια παιδιά το tuono (που όμως πάμε σε άλλη κατάσταση).
    Πάτα το 0

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    204
    Α μπράβο!!! Το σκέφτηκα το τουονο αλλά είπα μήπως είναι υπερβολή. Πάντως και τα 2 που προανεφερες (street, tuono) είναι fun bike!

  11. #56
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    δεν νομίζω να έχει υπάρξει καλύτερος μονοκύλινδρος κινητήρας απο τον 690 σε πολιτικό μηχανάκι. Όσο για τα περιφερειακά και το στήσιμο το αφήνω πάνω σου για να τα κρίνεις το 690 sm

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εκεί μας κατάντησαν οι αλήτες
    Και επί του θέματος μου πέταξαν και την ιδέα του street triple 675 r. Και για πιο άγρια παιδιά το tuono (που όμως πάμε σε άλλη κατάσταση).
    απο sv σε tuono? οχι τοσο μεγάλη αλλαγη βρε... πως θα συνηθισεις?!

  13. #58
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    δεν έχεις δίκιο. ξαναλέω δες ΜΤ-09.

    πολύ fun bike με μοταρντάδικη θέση. άσε τα μονοκύλινδρα, και ψοφίμια είναι και χρέπια λόγω παλαιότητας.

    ακόμα και τα ktm 690 smc σε σχέση με το ΜΤ-09 είναι ψόφια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    δεν νομίζω να έχει υπάρξει καλύτερος μονοκύλινδρος κινητήρας απο τον 690 σε πολιτικό μηχανάκι. Όσο για τα περιφερειακά και το στήσιμο το αφήνω πάνω σου για να τα κρίνεις το 690 sm
    Κι εγώ θα περίμενα καλύτερο το 690 SMC, αλλά η παραπάνω άποψη του Ζεύκα έχει νόημα, διότι τα έχει οδηγήσει αρκετά και τα δύο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Σε είδα χθες στη Μαραθώνος με το πορτοκαλί 990 να κάνουμε ωραία πασοκικά μεθανιώτικα πατήματα.

    Αυτός με το 690 smc-r

    Το Tuono νομίζω ότι είναι περισσότερο δυνατό από το ιδανικό για τη χρήση που το θέλεις. Πιο πολύ θα σε προβληματίσει η ισχύς του, παρά θα σε βοηθήσει. Έχει και ακριβή συντήρηση.
    Street Triple R είναι καλή περίπτωση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    To tuono δεν είναι η χρυσή τομή για αυτό που ζητάς.
    Βέβαια και αυτά θέλει να εκπαιδευτείς για να ζεις μαζί τους!
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    απο sv σε tuono? οχι τοσο μεγάλη αλλαγη βρε... πως θα συνηθισεις?!
    Το σκέφτηκα κ εγώ. Άσε που δεν είμαι και άγριο αγορι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ θα περίμενα καλύτερο το 690 SMC, αλλά η παραπάνω άποψη του Ζεύκα έχει νόημα, διότι τα έχει οδηγήσει αρκετά και τα δύο.




    Το Tuono νομίζω ότι είναι περισσότερο δυνατό από το ιδανικό για τη χρήση που το θέλεις. Πιο πολύ θα σε προβληματίσει η ισχύς του, παρά θα σε βοηθήσει. Έχει και ακριβή συντήρηση.
    Street Triple R είναι καλή περίπτωση.
    Απόψεις μαζεύω. Εγώ περισσότερο από άποψη ισχύς δεν θα προτιμούσα το tuono.
    Για το street triple ξέρουμε πληροφορίες?
    Πάτα το 0

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 20:17
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF