Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: SM για fun bike?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819

    SM για fun bike?

    Μου τριβελιζει το μυαλό αυτή η ιδέα.

    Μετα απο τα χρονια συμβίωσης με το SV 1000s έχω αρχίσει να κουραζομαι απο κάποια πράγματα.
    - Τα 1000cc στον οποιοδήποτε επαρχιακό δρόμο είναι απλα κουραστικά γτ για να ροπιασει η μηχανή δουλευεις με 1-2-3 το πολύ. Αν πιάσουμε και σφιχτά κομματια απλά κλάμα.
    - Κατα βαση είναι μια πολύ καλά στιμενη sport touring μηχανή αλλά τα ταξίδια με τη γυναικα μου τα έχουμε ελαττώσει λογο κυρίως χρόνου.
    -Και όταν θα είναι να πάμε πετάω τα πραγματα στο αμάξι που καίει αέριο και πάω ποιο οικονομικά και αμα κουραστω μπορούμε να κάνουμε και αλλαγή και να οδηγήσει.
    -Μέσα στην πόλη δεν μπορείς να την πας πουθενά χωρίς να ανεβάσει θερμοκρασία.
    -Λογο των πολύ λίγων χλμ που κάνω το χειμωνα δεν συμφέρει να την έχω στην κυκλοφορία οποτε παραδίδω πινακίδες και χάνω 5-10 βόλτες τον χειμωνα και την άνοιξη.
    -Έλεγα οτι θα έπρεπε να την δοκίμασω στην πίστα αλλά μετα αγορασα το pitbike και ξελαμπικαρω στην καρτοπιστα και σε συνδιασμό το οτι μένω στη Λάρισα αυτό το σενάριο ξεμακραινει.

    Και τώρα στο συμπέρασμα.
    Ή πρεπει να κρατήσω την μηχανή μου που μετα απο χρόνια δοκιμών και μαζεματων την έχω σε ενα άψογο επίπεδο ή πρεπει να την δώσω και να πάρω κτ άλλο.
    Βλέπω στο πιστακι κάποια sm που μπαίνουν πολύ αξιοπρεπώς σε τόσο σφιχτή πίστα που σημαίνει οτι σε επαρχιακό δρόμο θα κανουν πλάκα. Και λέω οτι αν κατεβω και λίγο στα cc και πάω στα 600-650 ίσως με ενα sm μπορουσα να βγω για βόλτα και ας περιοριστω στα ταξίδια που δεν κάνω έτσι κι αλλιως. Και ανάλογα με το στισημο που σκέφτομαι να έχει ίσως το βάζω και στο πιστακι.
    Σε συζήτηση με φίλους, μου λένε οτι απλα με τρώει τώρα και πάω να κάνω μλκια. Και οτι αν θέλω οπωσδήποτε να αλλάξω ας πάω σε κτ πιο street (που εκεί θα με φαει ακόμα περισσότερο και θα πάρω ss και θα έχω ακριβως τα ίδια προβλήματα με πριν).

    Εγώ θέλω ενα μηχανάκι που να ανεβαίνω να κάνω μια βόλτα 200-250 χλμ και να φχαριστιεμαι στις στροφές και μια στο τοσο να μπαίνει στην πίστα (δεν καίγομαι κιόλας).
    Και λέω τωρα
    Ktm 640-690?
    Κτ άλλο σε 600 πιο street? Suzuki gsr 600?
    Μήπως πάω να κάνω όντως μλκια και να κρατήσω το δικο μου?

    Για πείτε ιδέες...........

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    τα τελευταια ικανα σμ βγηκαν πριν απο 10+ χρονια. δυσκολο να βρεις κατι σε καλη κατασταση. τα καινουργια -βασικα ειναι 2 μοντελα ολα κιολα- ειναι πανακριβα.
    τα σμ ειναι παιχνιδια για μια ωριτσα, μετα απλα κουραζεσαι μονο που καθεσαι πανω τους. αν εκει που εισαι εχει τους δρομους για ενα σμ τοτε ναι, ισως αξιζει. Εγω θα κοιτουσα κατι σε duke4 παντως με αυτα που περιγραφεις οτι θες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Βασικά αυτός είναι ο προβλήματος μου. Δεν με πειράζει να είναι παλιό αλλά να μην είναι τελείως πιομενο και θέλει πολλά χρήματα για να γίνει μηχανάκι ξανά.
    Υπολογιζα οτι αν φύγει και το sv να προσθέσω και κάποια χρήματα και σαν συνολικό budjet ~5000€ αγορά+συμαζεματα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Νομίζω ότι λόγω συνθηκών ζωής σου πλέον η χρήση της μοτοσυκλέτας έχει περιοριστεί πολύ. Αυτό δεν νομίζω να αλλάξει αν απλά αλλάξεις μηχανή. Πόσα χρήματα γλυτώνεις παραδίδοντας τις πινακίδες; Αξίζουν για αυτές τις δέκα βόλτες που κανείς και που ίσως σε κρατούσαν πιο ζεστό;

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Το gsr πάντως την ίδια συμπεριφορά θα σου βγάλει.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ΜΤ-09

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Κι εγώ ένα street με στοιχεία sm θα σκεφτόμουν. ΜΤ, duke 690, ίσως και κάνα dorsoduro.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Ότι λέει ο Πέτρος. Ωραίο και το ΜΤ-9 αλλά θεωρώ ότι είναι too much για την χρήση που λες..

    Σίγουρα όχι για gsr 600 (και παρεμφερή).. καλύτερα κρατά αυτό που έχεις σε τέτοια περίπτωση... Καλό, χρυσό για αυτό που είναι, αλλά δεν κάνει για αυτό που περιγράφεις ούτε κατ ' ελάχιστο.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τα σμ ειναι παιχνιδια για μια ωριτσα, μετα απλα κουραζεσαι μονο που καθεσαι πανω τους.
    Μια χαρά είναι για ώρες, αν δεν είσαι αδερφή.

    Τελευταίο πραγματικό, πολιτικό SM που καβάλησα - και ξαναγόραζα άνετα - ήταν το 640. Αλλά καλή τύχη να βρεις ένα σε αξιοπρεπή κατάσταση.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Aν ειναι να δωσεις το sv για οποιοδήποτε street απο μενα είναι όχι.Το gsr και γενικα τα 600 4κυλινδρα πρέπει να στροφάρουν για να αποδώσουν.Η διαφορά σε ροπη με το sv θα σε ξενερώσει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι λόγω συνθηκών ζωής σου πλέον η χρήση της μοτοσυκλέτας έχει περιοριστεί πολύ. Αυτό δεν νομίζω να αλλάξει αν απλά αλλάξεις μηχανή. Πόσα χρήματα γλυτώνεις παραδίδοντας τις πινακίδες; Αξίζουν για αυτές τις δέκα βόλτες που κανείς και που ίσως σε κρατούσαν πιο ζεστό;
    Δεν έχει να κάνει με τη χρήση σαν χρήση γτ ζεστό με κρατάει το minibike. Για την πόλη έχω ένα gw250 οπότε το μεγάλο έχει περιορισμένο χρόνο (γτ και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος).
    Κυρίως είναι να μπορώ να ευχαριστηθω καλύτερα όλες τις διαδρομές και όχι οι δέκα που θα χάσω.
    Η διαφορά στα χρήματα είναι 120€ που και ειδικά για ένα όχι καθημερινής χρήσης όχημα και λόγο κατάστασης προτιμώ να τα έχω στην τσέπη και ας χάσω τις βόλτες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ότι λέει ο Πέτρος. Ωραίο και το ΜΤ-9 αλλά θεωρώ ότι είναι too much για την χρήση που λες..

    Σίγουρα όχι για gsr 600 (και παρεμφερή).. καλύτερα κρατά αυτό που έχεις σε τέτοια περίπτωση... Καλό, χρυσό για αυτό που είναι, αλλά δεν κάνει για αυτό που περιγράφεις ούτε κατ ' ελάχιστο.
    MT-9 και εμένα μου φαίνεται too much. Αν είναι κρατάω και το δικό μου.

  12. #12
    Βάλε του τιμόνι, θα δεις άλλο μηχανάκι.
    Οι διαδρομές που περιγράφεις θέλουν τιμονατο μηχανάκι
    MM#93

  13. #13
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Αν το θέλεις καθαρά για διασκέδαση και βόλτες-αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι μεγάλες βόλτες/ταξίδια όπως έγραψες ψηφίζω ΚΤΜ 640 και εγώ .
    Η μοτοσυκλέτα είναι τραίνο ακόμα και με την 21 ζάντα και βασικό, ελαφριά !!!
    Σε στριφτερή διαδρομή λίγο έξω από Καβάλα ( Αγιος Σύλας ανέβα-κατέβα και από τις 2 πλευρές για όποιον ξέρει )
    έκανα πλάκα σε ένα Tiger και είχα το εντούρο ΚΤΜ !
    Από την άλλη πόσο να κοστίζει μια σωστή ανακατασκευή κινητήρα ;
    Άποψη μου,πλέον μηχανή που δεν μπορώ να την ''σπάσω'' δεν την ευχαριστιέμαι όσα γκάζια και να έχει.

    Σχεδόν πάντα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις,πιθανό να σου λείψουν κάποια χαρακτηριστικά του SV αν το δώσεις
    porca miseria.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Mε βάση αυτά που λες και εφόσον έχεις μηχανάκι πόλης και θες μόνο fun, θα σου έλεγα δες και για κάνα Husaberg FS.
    Κατά καιρούς βγαίνουν κάποια σε καλή αναλογία τιμής/κατάστασης και συνήθως από πιο συνειδητοποιημένους ιδιοκτήτες σε σχέση με τα 640.
    Πολύ πιο ικανό σε όλα, πιο απαιτητική συντήρηση αλλά θα πας από τις στριφτερές σου και την καρτόπιστα, μέχρι και στα "Σέρρας".
    Αν είσαι στη φάση που πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να κάνεις κάνα δυο βασικά πράγματα ακόμα καλύτερα.

    Αν είσαι "σκληρό αγόρι" θα έλεγα μην αποκλείεις και τα ktm LC4 660.
    Κλειδί γιοκ, μίζα γιοκ, γλυτώνεις όμως τα squat στο γυμναστήριο.
    Συνήθως λόγω των παραπάνω χαρακτηριστικών τα βρίσκεις σε καλύτερη κατάσταση από τα 640.

    Έπαιζε μέχρι την Παρασκευή που τσέκαρα ένα 640 στην Λάρισα στα 2000€, που εγώ θα του έριχνα μια ματιά.
    Είχε πρόβλημα με το κομπλέρ της μίζας, αλλά το υπόλοιπο τουλάχιστον από φωτό φαίνονταν ΟΚ.
    Σήμερα που τσέκαρα κατέβηκε, αλλά ήταν καιρό επάνω, οπότε...

    Last but not least, υπάρχουν και τα 525 exc.

  15. #15
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    διαλέγεις το καλύτερο και καλή διασκέδαση

    https://www.car.gr/used-bikes/aprili...del=16008&pg=1

    όταν το είχα οδηγήσει στα μέγαρα σε εκδήλωση της aprilia όχι άπλα δεν ήθελα να κατεβώ άλλα ήθελα να την κοπανίσω με αυτό
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 20:17
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 16:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF