Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Daytona t310 zontes

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μια και το εχουμε ετσι κι αλλιώς κανει hijack το θέμα να πω και για τα Molvedo, μια και είχα τέτοιο ποδήλατο.
    Τα Molvedo τα πουλαγε ο Στελιος Αλβέρτος στην στοά Πατησιων και Στουρναρη και ηταν εφαμιλλα των Mercier Κλπ της εποχής αν οχι καλύτερα.
    Αυτό που δεν ξέραμε τότε ειναι οτι δεν υπήρχε μαρκα Molvedo στην Ιταλία οπως νομίζαμε! Βασικά μόνο στην Ελλάδα υπαρχουν.
    Ο Αλβέρτος αγόραζε σκελετούς απο Ιταλούς κατασκευαστες, τα εφερνε στην Ελλάδα και τα βαφτιζε Molvedo.
    Αυτό βέβαια το μάθαμε πολύ αργότερα, εμείς νομίζαμε οτι ηταν Ιταλικη μαρκα ποδηλάτων.
    Καπως ετσι βαφτιζονται και σημερα καποια μηχανακια Daytona.
    Εν τω μεταξύ, είχε βρωμίσει ο τόπος από δαύτα (και παρόμοιας σχεδίασης από άλλες μάρκες) οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι έπαιρναν, σου λέει, "αγωνιστικό είναι, άρα γερό είναι" με αποτέλεσμα πολλά να καταλήγουν με διαλυμένους τροχούς. Και κατηγορούσαν μετά τις μάρκες "κωλοποδήλατο ρε φίλε, με την πρώτη βόλτα διαλύθηκε" (συζητήσεις της πιτσιρικοπαρέας στην γειτονιά μου, τότε, Κυψέλη....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ, είχε βρωμίσει ο τόπος από δαύτα (και παρόμοιας σχεδίασης από άλλες μάρκες) οι περισσότεροι δεν ήξεραν τι έπαιρναν, σου λέει, "αγωνιστικό είναι, άρα γερό είναι" με αποτέλεσμα πολλά να καταλήγουν με διαλυμένους τροχούς. Και κατηγορούσαν μετά τις μάρκες "κωλοποδήλατο ρε φίλε, με την πρώτη βόλτα διαλύθηκε" (συζητήσεις της πιτσιρικοπαρέας στην γειτονιά μου, τότε, Κυψέλη....
    Ενα δεδομένο είναι οτι οι περισσότεροι (εντάξει όχι όλοι) είναι εντελώς άσχετοι, τύπου :
    -πήρα μηχανή,
    -αα ναι? τι μηχανή?
    - κόκκινη

    ή
    πήρα μια επειδή είναι ωραία και έχει και πολλά μπλιμπίκια πάνω...

    γιατί αν δεν "φτάνεις" να πάρεις επώνυμο(ευρω-ιαπωνικό) προιόν και πας για ινδο-κινέζο κατασκευαστή ψάχνεις μαθαίνεις ρωτάς και προκρίνεις στις επιλογές σου κάτι απο benelli,cfmoto,voge,bajaj και πιο συγκεκριμένα κάτι σε trk251,300ds,300nk, dominar400 που ειναι ανταγωνιστικά και κοστίζουν 4 - 4+ (όσο και το 310t2)
    οταν φτάσει η global zontes να δημιουργήσει δίκτυο και σωστή αντιπροσώπευση στο προιόν της όπως τουλάχιστο η Qianjiang με την benelli, ξανασυζητάμε την ταξινόμηση των Κινέζων κατασκευαστών
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα Daytona (by Zontes) X310 και R310
    από Anritsu στο forum Daytona
    Απαντήσεις: 545
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2022, 14:45
  2. Daytona Zontes G155
    από Aviador στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2021, 14:27
  3. Daytona t310 zontes
    από Kostasvarva στο forum Daytona
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2021, 11:38
  4. DAYTONA ROCK ή ZONTES G155
    από bamboozler στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2020, 10:44
  5. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 16:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF