Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Ψηφιακή άδεια οδήγησης & ψηφιακό δελτίο ταυτότητας

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480

    Ψηφιακή άδεια οδήγησης & ψηφιακό δελτίο ταυτότητας στο κινητό

    Ξεκινάει από σήμερα η διαθεσιμότητα για πολίτες με Α.Φ.Μ. με λήγοντα 1.

    https://wallet.gov.gr/


    Το Gov.gr Wallet δίνει τη δυνατότητα δημιουργίας, αποθήκευσης και ελέγχου των νέων ψηφιακών δελτίων ταυτότητας και ψηφιακών αδειών οδήγησης.

    Τα νέα ψηφιακά δελτία ταυτότητας και της άδειας οδήγησης είναι ψηφιακά έγγραφα που εκδίδονται μέσω του gov.gr και είναι πλήρως ισάξια με τα έγχαρτα έγγραφα, για κάθε νόμιμη χρήση εντός της Ελληνικής επικράτειας. Δεν αποτελούν διεθνή ταξιδιωτικά έγγραφα.

    Για την δημιουργία ψηφιακού δελτίου ταυτότητας και άδειας οδήγησης είναι απαραίτητοι οι προσωπικοί σας κωδικοί TaxisNet και η κατοχή επιβεβαιωμένου αριθμού κινητού τηλεφώνου στο ΕΜΕΠ. Για την χρήση της εφαρμογής είναι απαραίτητη σύνδεση στο Διαδίκτυο.

    *Για την χρήση του ψηφιακού δελτίου ταυτότητας για συναλλαγές με τραπεζικά ιδρύματα ή παρόχους κινητής ή σταθερής τηλεφωνίας ισχύει η μεταβατική περίοδος μέχρι την 1η Οκτωβρίου 2022, όπως και έχει οριστεί στην σχετική ΚΥΑ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/07/2022 στις 21:08.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Η αλήθεια είναι ότι στα θέματα γραφειοκρατείας έχει γίνει καλή δουλειά
    Το 20% να γινόταν και στα άλλα υπουργεία μπορεί να ήμασταν άνθρωποι…

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Wallet government greece.
    Εγώ τι να πω; το λένε οι ίδιοι...

  4. #4
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Και γιατί όχι διεθνή?

    Έλεγα μήπως γλυτώσω την αλλαγή διπλώματος, βασικά τα χρήματα που χρειάζονται για την αλλαγή.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Γιατί πιθανότατα οι άλλες χώρες να μην τα αναγνωρίζουν για διάφορους λόγους.

    ΟΚ καλή η ψηφιοποίηση αλλα προσωπικα θα προτιμούσα αρχικά την αντικατασταση της αστυνομικής ταυτότητας με εκείνη τύπου κάρτας όπως στο εξωτερικό.
    Τόσα χρόνια το λένε....ακόμα το παιδεύουν.

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Για ποιο λόγο να έχει κανείς τα έγγραφά του σε ψηφιακή μορφή; αν δεν με απασχολεί ή δεν προλάβω να φορτίσω το κντ τι νόημα θα έχουν;
    Οι άλλοι γιατί δεν τα δέχονται; είναι πάλι καμιά πρωτοβουλία του πρωτοπόρου στα θελήματα; και θέλει να μας χρησιμοποιήσει πάλι χωρίς να ρωτήσει;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    - Για ποιο λόγο να έχει κανείς τα έγγραφά του σε ψηφιακή μορφή;
    - Μα για να μην τα κουβαλάει φυσικά.

    - αν δεν με απασχολεί ή δεν προλάβω να φορτίσω το κντ τι νόημα θα έχουν;
    - Η ψηφιακή μορφή παρέχεται σαν διευκόλυνση. Δεν ειναι υποχρεωτική (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον). Αν μείνεις από μπαταρία ας πρόσεχες.

    - Οι άλλοι γιατί δεν τα δέχονται;
    - Γιατί έτσι, λογαριασμό θα δώσουν; Πέρα από την πλάκα, υπόθεση έκανα που βρίσκω απολύτως λογικη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Για τους παλαιούς που δεν θα δουν το ψηφιακό δίπλωμα στην εφαρμογή τους:

    Εάν δεν μπορείτε να εκδώσετε την ψηφιακή άδεια οδήγησης και λαμβάνετε συνεχώς μηνύματα αποτυχίας έκδοσης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν έχει ενημερωθεί η άδεια οδήγησής σας με το ΑΦΜ σας. Για να πραγματοποιήσετε την ενημέρωση του ΑΦΜ παρακαλούμε επισκεφθείτε την υπηρεσία drivers-vehicles.services.gov.gr και ακολουθήστε τα σχετικά βήματα. Μόλις ενημερωθεί η άδεια οδήγησης με το ΑΦΜ σας, θα μπορείτε να εκδώσετε και την ψηφιακή άδεια οδήγησης.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Για τους παλαιούς που δεν θα δουν το ψηφιακό δίπλωμα στην εφαρμογή τους:

    Εάν δεν μπορείτε να εκδώσετε την ψηφιακή άδεια οδήγησης και λαμβάνετε συνεχώς μηνύματα αποτυχίας έκδοσης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν έχει ενημερωθεί η άδεια οδήγησής σας με το ΑΦΜ σας. Για να πραγματοποιήσετε την ενημέρωση του ΑΦΜ παρακαλούμε επισκεφθείτε την υπηρεσία drivers-vehicles.services.gov.gr και ακολουθήστε τα σχετικά βήματα. Μόλις ενημερωθεί η άδεια οδήγησης με το ΑΦΜ σας, θα μπορείτε να εκδώσετε και την ψηφιακή άδεια οδήγησης.
    Ωραιος,ευχαριστουμε.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    - Για ποιο λόγο να έχει κανείς τα έγγραφά του σε ψηφιακή μορφή;
    - Μα για να μην τα κουβαλάει φυσικά.

    - αν δεν με απασχολεί ή δεν προλάβω να φορτίσω το κντ τι νόημα θα έχουν;
    - Η ψηφιακή μορφή παρέχεται σαν διευκόλυνση. Δεν ειναι υποχρεωτική (έτσι κατάλαβα τουλάχιστον). Αν μείνεις από μπαταρία ας πρόσεχες.

    - Οι άλλοι γιατί δεν τα δέχονται;
    - Γιατί έτσι, λογαριασμό θα δώσουν; Πέρα από την πλάκα, υπόθεση έκανα που βρίσκω απολύτως λογικη.
    Eίσαι ο μόνος που παρουσιάζει το ελάχιστο "υπερ" προς τους πολίτες.
    Λογικό και εμένα με ενοχλεί το τηλέφωνο, είναι το μόνο που με ξεβολεύει κάθε φορά.

    Έτυχα μια συζήτηση σήμερα με επίσημες θέσεις, που μετά τον χλευασμό, την απαξίωση, την αφαίρεση έκφρασης, βεβαιώθηκα ότι
    τα κινητά τηλέφωνα είναι αντικείμενο υποκλοπής και πως θα πρέπει αν έχω κάτι που προστατεύω να μην το αναφέρω μέσω αυτών.

    Νομίζω είναι λογικό να απορώ γιατί τέτοιος μηχανισμός αφιερωμένος σε "τερματικά" έγγραφα που μου ζητώνται σπάνια.
    Είναι έγγραφα που με διαπιστεύουν (; ) ή που τελος πάντων θα αποδεικνύουν την παρουσία μου νομικά, και είναι εκ προοιμίου αντικείμενο υποκλοπής
    από μη αναγνωρίσιμο μέσο; Στο πορτοφόλι η περίπτωση να απειληθεί η κατοχή τους είναι εμφανής τις περισσότερες φορές..

    Και απο την άλλη, έχουμε την δυνατότητα τέτοιας παροχής και επιλέγουμε να την λειτουργήσουμε χάριν μιας μικρής διευκόλυνσής μας;
    Έχουμε κοινωνίες ανθρώπων που δυσκολεύονται να ενταχθούν, να εργαστούν, να σπουδάσουν, βασανίζονται καθημερινά για τα πιο απλά
    και δεν μπορούμε να τους δώσουμε μια προσωρινή ταυτοποίηση που θα τους λύσει τα χέρια και θα μας δώσει πληροφορίες για βοηθήσουμε
    εστιασμένα στην ένταξή τους στην κοινωνία;

    Δεν μου φαίνεται καθόλου λογικό. Και όσο προσπαθώ να ενημερωθώ από επίσημους τόσο αναγνωρίζω προφανή υποκρισία και φασισμό που με αηδιάζει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ή το βλέπω εγώ πολύ επιφανειακά και "αγαθά" ή κρύβεται μια (ακομα) θεωρία συνομωσίας από πίσω....

    Μόνο σαν διευκόλυνση το βλέπω. Από την άλλη έχουμε τόσα άλλα προσωπικά δεδομένα στο κινητό μας που πραγματικά η ταυτότητα και το διπλωμα δεν ξέρω τι παραπάνω δεδομένα προσφέρουν. Άλλωστε για να πάρεις αριθμο στο κινητό χρειάζεται ταυτότητα, άρα πάλι φακελωμένος είσαι. Γενικότερα είσαι φακελωμενος από χιλιες μεριες.

    Επίσης όταν πληρώνουμε με το κινητό (είτε ανέπαφα είτε με αγορές στο διαδίκτυο) πρακτικά έχουμε αποθηκεύσει ευαίσθητα δεδομένα με τα λεφτά μας. Αμα ειναι τόσο εύκολο να γίνει υποκλοπή θα είχαν βγει στην επιφάνεια περιπτωσεις κλοπής χρημάτων μεσω κινητου. Προσωπικά δεν έχω ακουσει ποτε τίποτα, αντιθετα όλες οι περιπτώσεις ηλεκτρονικής κλοπής χρημάτων αφορουσαν αγορές από σταθερό ΗΥ.

    Επομένως δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό με την ψηφιοποίηση της ταυτότητας και του διπλώματος, όταν τόσες εταιρείες έχουν ήδη στην κατοχή τους τόσα δεδομένα για μένα.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Πιθανώς θα υποστηριχθεί από άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο μέλλον.

    https://www.skai.gr/news/politics/pi...o-govgr-wallet
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μήπως αντί να εικάζουμε ότι θα μας ακολουθήσουν χωρες με πολλαπλάσια δύναμη και αποδεδειγμένα πολύ καλύτερη διαχείριση
    να βλέπαμε τι κάνουν εκείνοι που δεν κάνουμε εμεις;

    Μη με παρεξηγείς νεοσσέ, δεν έχω κάτι με τους γύρω μου, κουβέντα κάνω.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Νομίζω είναι λογικό να απορώ γιατί τέτοιος μηχανισμός αφιερωμένος σε "τερματικά" έγγραφα που μου ζητώνται σπάνια.
    Ένας από τους λόγους που δεν χρειάζεται πλέον να έχουμε μαζί μας τέτοια έγγραφα που σπάνια τα χρησιμοποιούμε αλλά πολύ εύκολα τα χάνουμε και μας βγαίνει η πίστη να τα επανεκδώσουμε.

    Μπορεί να διαφωνώ και 'γώ με το μεγαλύτερο μέρος της τωρινής διακυβέρνησης αλλά σε μερικά πράγματα όπως η χρήση της τεχνολογίας έχουμε επιτέλους προχωρήσει.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ή το βλέπω εγώ πολύ επιφανειακά και "αγαθά" ή κρύβεται μια (ακομα) θεωρία συνομωσίας από πίσω....

    Μόνο σαν διευκόλυνση το βλέπω. Από την άλλη έχουμε τόσα άλλα προσωπικά δεδομένα στο κινητό μας που πραγματικά η ταυτότητα και το διπλωμα δεν ξέρω τι παραπάνω δεδομένα προσφέρουν. Άλλωστε για να πάρεις αριθμο στο κινητό χρειάζεται ταυτότητα, άρα πάλι φακελωμένος είσαι. Γενικότερα είσαι φακελωμενος από χιλιες μεριες.

    Επίσης όταν πληρώνουμε με το κινητό (είτε ανέπαφα είτε με αγορές στο διαδίκτυο) πρακτικά έχουμε αποθηκεύσει ευαίσθητα δεδομένα με τα λεφτά μας. Αμα ειναι τόσο εύκολο να γίνει υποκλοπή θα είχαν βγει στην επιφάνεια περιπτωσεις κλοπής χρημάτων μεσω κινητου. Προσωπικά δεν έχω ακουσει ποτε τίποτα, αντιθετα όλες οι περιπτώσεις ηλεκτρονικής κλοπής χρημάτων αφορουσαν αγορές από σταθερό ΗΥ.

    Επομένως δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό με την ψηφιοποίηση της ταυτότητας και του διπλώματος, όταν τόσες εταιρείες έχουν ήδη στην κατοχή τους τόσα δεδομένα για μένα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Ένας από τους λόγους που δεν χρειάζεται πλέον να έχουμε μαζί μας τέτοια έγγραφα που σπάνια τα χρησιμοποιούμε αλλά πολύ εύκολα τα χάνουμε και μας βγαίνει η πίστη να τα επανεκδώσουμε.

    Μπορεί να διαφωνώ και 'γώ με το μεγαλύτερο μέρος της τωρινής διακυβέρνησης αλλά σε μερικά πράγματα όπως η χρήση της τεχνολογίας έχουμε επιτέλους προχωρήσει.
    Αυτο ακριβως. Διευκολυνση ειναι, οχι θεωριες συνομοσιας.

    Οποιος δεν το θελει δεν το κανει. Προσωπικα αλλαξα διπλωμα με νεου τυπου για να εχω ενα μικρο παρτοφολι που χωραει καρτες και λιγα μετρητα. Ετσι εχω ενα βολικο αντικειμενο που χωραει αυτα που χρειζομαι και το "μεγαλο" πορτοφολι με την ταυτοτητα μενει σπιτι. Δεν θα κανω χρηση της εφαρμογης γιατι δεν βρισκω τον λογο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 16:56
  2. Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου
    από nikolinho στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2009, 06:11
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 20:12
  4. Νέα άδεια οδήγησης από το 2013!!
    από Electra στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 16:39
  5. Άδεια οδήγησης
    από tati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF