Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 225

Θέμα: Νέο Honda Hornet 2023

  1. #136
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Γνωστός μου-βαμμένος Hondaκιας- πήγε για test ride της Transalp και επί τη ευκαιρία, έριξε μια ματιά και στο νέο Hornet που ήταν δίπλα...η απτή ποιότητα κατασκευής δεν τον ενθουσίασε...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 20/05/2023 στις 20:12.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Ποιότητα κατασκευής δεν έχει σίγουρα, αλλά ποιος έχει πλέον; Πάντως βάσει ίππων και στησίματος και το τιμής είναι το πιο vfm
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  3. #138
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Στην πράξη όμως πρέπει να έχεις ανοικτά τα μάτια οπότε...

  4. #139
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Οι ποιότητα κατασκευής μιας μοτοσυκλέτας γίνεται αντιληπτή μόνο με το πέρασμα του χρόνου και όχι με το μάτι. Εκτός αν κάποιος ξύνει π.χ. τις βαφές με έναν σουγιά, ή ρίχνει τη μοτοσυκλέτα κάτω και βλέπει την ευαισθησία των πλαστικών. Εγώ δεν βρίσκω άλλο τρόπο. Ακόμη και το αν οι κολλήσεις του πλαισίου είναι καλές ή όχι πως μπορεί να γίνει αντιληπτό από ένα μη εξειδικευμένο μάτι, εκτός αυτού αυτές πλέον γίνονται από robot με απίθανη περίπτωση να μην είναι σωστές.

    Κάθε φορά που διαβάζω για σχόλια που αφορούν τη ποιότητα κατασκευής είτε αυτά είναι αρνητικά είτε θετικά αυτό που "διαβάζω" εγώ... είναι αν ο σχολιαστής είναι φιλικά προσκείμενος στην εταιρεία ή το μοντέλο ή όχι, τίποτα άλλο. Κάποιες φορές μάλιστα διαβάζω κάπως αστείες προσεγγίσεις στις οποίες δε θέλω να αναφερθώ γιατί σκοπός μου δεν είναι να στοχοποιήσω πρόσωπα αλλά κάποια στιγμή να κάνουμε κριτική η οποία να έχει βάση και όχι θεωρητική προσέγγιση.

    Τα μέταλλα των πλαισίων είναι πάνω/κάτω ίδια αναλόγως της επιλογής που κάνει κάθε εταιρεία συγκρινόμενα μεταξύ τους (π.χ. κράματα αλουμινίου ή χρωμομολυβδένια). Τα μέταλλα κινητήρων είναι ακόμη πιο κοντά. Μένουν βαφές και πλαστικά που είναι και πάλι σε παρόμοιο οπτικό επίπεδο, ειδάλλως σας προσκαλώ να βάλλετε συγκριτικές φωτό με close up να μου αποδείξετε το αντίθετο εστιάζοντας σε τέτοια σημεία.

    Εκεί που μπορεί κανείς να δει μια διαφορά είναι σε παρελκόμενα των μοτοσυκλετών όπως είναι τα πατητά, οι διακόπτες, οι ακτίνες ή οι ζάντες, ο φωτισμός τα οποία είναι εντελώς προσαρμοσμένα με τη τιμή της μοτοσυκλέτας και συνήθως και εκεί χρειαζόμαστε λίγο χρόνο και έκθεση σε καιρικές συνθήκες για τις ανάλογες διαπιστώσεις.

    Μα δεν υπάρχει διαφορά στη ποιότητα κατασκευής; Τέτοια που στην ίδια κατηγορία τιμής να την αντιλαμβάνεται το μάτι, όχι! Και ξέρουμε πολλές περιπτώσεις όπου premium Μοτοσυκλέτες με αξία κτήσης άνω των 20.000€ έχουν δείξει μέσα στη 5ετία χρήσης πως ο θησαυρός είναι άνθρακας και το μόνο που είχε "αξία" ήταν το λογότυπο της μοτοσυκλέτας (δεν αναφέρομαι σε αστοχίες αλλά σε περιστατικά που ο χρόνος ανέδειξε τη φτωχή ποιότητα κατασκευής έστω και σε επιμέρους τμήματα μιας μοτοσυκλέτας).
    Άρα, κύριο μέσο ελέγχου της ποιότητας μιας μοτοσυκλέτας είναι ο χρόνος και όχι το μάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 22/05/2023 στις 09:18.

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Οι ποιότητα κατασκευής μιας μοτοσυκλέτας δε μπορεί παρά να γίνεται αντιληπτή παρά μόνο με το πέρασμα του χρόνου και όχι με το μάτι. Εκτός αν κάποιος ξύνει π.χ. τις βαφές με έναν σουγιά, ή ρίχνει τη μοτοσυκλέτα κάτω και βλέπει την ευαισθησία των πλαστικών. Εγώ δεν βρίσκω άλλο τρόπο. Ακόμη και το αν οι κολλήσεις του πλαισίου είναι καλές ή όχι πως μπορεί να γίνει αντιληπτό από ένα μη εξειδικευμένο μάτι, εκτός αυτού αυτές πλέον γίνονται από robot με απίθανη περίπτωση να μην είναι σωστές.

    Κάθε φορά που διαβάζω για σχόλια που αφορούν τη ποιότητα κατασκευής είτε αυτά είναι αρνητικά είτε θετικά αυτό που "διαβάζω" εγώ... είναι αν ο σχολιαστής είναι φιλικά προσκείμενος στην εταιρεία ή το μοντέλο ή όχι, τίποτα άλλο. Κάποιες φορές μάλιστα διαβάζω κάπως αστείες προσεγγίσεις στις οποίες δε θέλω να αναφερθώ γιατί σκοπός μου δεν είναι να στοχοποιήσω πρόσωπα αλλά κάποια στιγμή να κάνουμε κριτική η οποία να έχει βάση και όχι θεωρητική προσέγγιση.

    Τα μέταλλα των πλαισίων είναι πάνω/κάτω ίδια αναλόγως της επιλογής που κάνει κάθε εταιρεία συγκρινόμενα μεταξύ τους (π.χ. κράματα αλουμινίου ή χρωμομολυβδένια). Τα μέταλλα κινητήρων είναι ακόμη πιο κοντά. Μένουν βαφές και πλαστικά που είναι και πάλι σε παρόμοιο οπτικό επίπεδο, ειδάλλως σας προσκαλώ να βάλλετε συγκριτικές φωτό με close up να μου αποδείξετε το αντίθετο εστιάζοντας σε τέτοια σημεία.

    Εκεί που μπορεί κανείς να δει μια διαφορά είναι σε παρελκόμενα των μοτοσυκλετών όπως είναι τα πατητά, οι διακόπτες, οι ακτίνες ή οι ζάντες, ο φωτισμός τα οποία είναι εντελώς προσαρμοσμένα με τη τιμή της μοτοσυκλέτας και συνήθως και εκεί χρειαζόμαστε λίγο χρόνο και έκθεση σε καιρικές συνθήκες για τις ανάλογες διαπιστώσεις.

    Μα δεν υπάρχει διαφορά στη ποιότητα κατασκευής; Τέτοια που στην ίδια κατηγορία τιμής να την αντιλαμβάνεται το μάτι, όχι! Και ξέρουμε πολλές περιπτώσεις όπου premium Μοτοσυκλέτες με αξία κτήσης άνω των 20.000€ έχουν δείξει μέσα στη 5ετία χρήσης πως ο θησαυρός είναι άνθρακας και το μόνο που είχε "αξία" ήταν το λογότυπο της μοτοσυκλέτας (δεν αναφέρομαι σε αστοχίες αλλά σε περιστατικά που ο χρόνος ανέδειξε τη φτωχή ποιότητα κατασκευής έστω και σε επιμέρους τμήματα μιας μοτοσυκλέτας).
    Άρα, κύριο μέσο ελέγχου της ποιότητας μιας μοτοσυκλέτας είναι ο χρόνος και όχι το μάτι.
    η ποιοτητα μιας μοτοσυκλέτας ειναι συναρτηση της τιμης. ποιοτητα κατασκευης σσυγκεκριμενα, ειναι μονο το ποσο καλα φτιαχτηκε (υλικα και δεσιμο) και ναι, με το ματι δεν καταλαβαινεις πολλα. παιρνεις μια αισθηση ομως ειδικα απο πλαστικα, κουμπια, καντραν, βιδες κτλ.

  6. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Και η ποιότητα των υλικών και η συναρμολόγηση και ο ποιοτικός έλεγχος είναι ο ορισμός της ποιότητας κατασκευής ενός προϊόντος και η αποτελεσματικότητα τους την δείχνει η απτή ποιότητα,το φινίρισμα και φυσικά η νεκροψία ,η αντοχή στον χρόνο,στην χρήση και στις καιρικές συνθήκες.Οτι κάποια ευρωπαϊκά εργοστάσια κ ειδικά γερμανικά κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πχ στα περισσότερα ακριβά ιταλικά και σε ορισμένα ιαπωνικά που παράγονται ακόμη στην Ιαπωνία πχ.vstrom 1050.Για τους παλιότερους θυμούνται την παχιά βαφή στα ντεπόζιτα των ιαπωνικών γυμνών και πως είναι τώρα που χαράζονται και με ένα φερμουάρ παντελονιού.Αυτο είναι φυσικά πτώση της ποιότητας.

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Κ το Yamaha MT-07 ανέβασε τη ποιότητα της βαφής του και γενικότερα δίνει μια πιο ιλουστρασιόν αίσθηση , το Suzuki φαίνεται πιο ακριβό και όφειλε να το κάνει δεδομένου της τιμής του.

    Δείτε μερικά φθηνότερα (ξαναλέω , μερικά ) κινέζικα πως φαίνονται και καταλαβαίνεις τη ποιότητα της βαφής των π.χ CL-700X , το δερμάτινο υλικό της σέλας φαίνεται της πλάκας , η οθόνη τίποτα το ιδιαίτερο , η εξάτμιση πίσω φαίνεται φτηνό αφτερ-μάρκετ τελικό , το οπτικό αποτέλεσμα δηλαδή το ρίχνει λίγο.

    Φυσικά η ποιότητα δεν είναι μόνο ότι φαίνεται ή "άπτεται" άμεσα αλλά μια πρώτη εντύπωση μετράει απουσία δεδομένων αξιοπιστίας σε νεοεισερχόμενους της κατηγορίας.

  8. #143
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η λέξη ποιότητα χρησιμοποιείται με διττό τρόπο εδώ και δεκαετίες και μας δυσκολεύει στη συνεννόηση. Ενίοτε συνδέεται με την πολυτέλεια, άλλοτε με την αντοχή στο χρόνο, άλλοτε με την αίσθηση αφής και άλλοτε με συνδυασμό των προαναφερθέντων.

    Για παράδειγμα ένα σκληρό πλαστικό μπορεί να φαίνεται κακό στην αίσθηση, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πάντα ότι θα χαλάσει γρήγορα. Π.χ. τα ταμπλό των ιαπωνικών αυτοκινήτων ήταν παλαιότερα σκληρά και έδειχναν φτωχά. Θα έλεγε κανείς χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τα ευρωπαϊκά. Αλλά 10 χρόνια μετά τα ευρωπαϊκά, ωραία σε αίσθηση, υλικά άρχισαν να αποσυντίθενται, ενώ τα ιαπωνικά άντεχαν διπλάσια χρόνια χωρίς αισθητή φθορά.

    Μπορώ να διακρίνω άμεσα έναν κακό σε αίσθηση διακόπτη που μου θυμίζει φθηνό ταπεράκι. Γι' αυτόν ξέρω ότι δεν θα απολαμβάνω να τον ακουμπάω και ίσως αποτελέσει κριτήριο απόρριψης. Δεν ξέρω όμως πόσο θα αντέξει στο χρόνο. Επίσης, αν έχει μπόσικα, επίσης δεν θα μου αρέσει. Αλλά ούτε αυτό είναι ένδειξη ότι τα μπόσικα θα αυξηθούν ή ότι ένας πιο σφικτός διακόπτης δεν θα αποκτήσει μπόσικα μετά από 200 πατήματα.

    Αναγκαστικά παίρνεις το ρίσκο να υποθέσεις ότι μία εταιρεία που στο παρελθόν έχει δείξει ότι προσέχει τα προϊόντα της, το ίδιο θα κάνει και με κάποιο νέο προϊόν. Ή περιμένεις μερικά χρόνια να δοκιμαστεί η μοτοσυκλέτα, διαβάζεις απόψεις και τελικά αποφασίζεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #144
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η λέξη ποιότητα χρησιμοποιείται με διττό τρόπο εδώ και δεκαετίες και μας δυσκολεύει στη συνεννόηση. Ενίοτε συνδέεται με την πολυτέλεια, άλλοτε με την αντοχή στο χρόνο, άλλοτε με την αίσθηση αφής και άλλοτε με συνδυασμό των προαναφερθέντων.

    Για παράδειγμα ένα σκληρό πλαστικό μπορεί να φαίνεται κακό στην αίσθηση, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται πάντα ότι θα χαλάσει γρήγορα. Π.χ. τα ταμπλό των ιαπωνικών αυτοκινήτων ήταν παλαιότερα σκληρά και έδειχναν φτωχά. Θα έλεγε κανείς χαμηλής ποιότητας σε σχέση με τα ευρωπαϊκά. Αλλά 10 χρόνια μετά τα ευρωπαϊκά, ωραία σε αίσθηση, υλικά άρχισαν να αποσυντίθενται, ενώ τα ιαπωνικά άντεχαν διπλάσια χρόνια χωρίς αισθητή φθορά.

    Μπορώ να διακρίνω άμεσα έναν κακό σε αίσθηση διακόπτη που μου θυμίζει φθηνό ταπεράκι. Γι' αυτόν ξέρω ότι δεν θα απολαμβάνω να τον ακουμπάω και ίσως αποτελέσει κριτήριο απόρριψης. Δεν ξέρω όμως πόσο θα αντέξει στο χρόνο. Επίσης, αν έχει μπόσικα, επίσης δεν θα μου αρέσει. Αλλά ούτε αυτό είναι ένδειξη ότι τα μπόσικα θα αυξηθούν ή ότι ένας πιο σφικτός διακόπτης δεν θα αποκτήσει μπόσικα μετά από 200 πατήματα.

    Αναγκαστικά παίρνεις το ρίσκο να υποθέσεις ότι μία εταιρεία που στο παρελθόν έχει δείξει ότι προσέχει τα προϊόντα της, το ίδιο θα κάνει και με κάποιο νέο προϊόν. Ή περιμένεις μερικά χρόνια να δοκιμαστεί η μοτοσυκλέτα, διαβάζεις απόψεις και τελικά αποφασίζεις.
    το ταμπλο ειναι ενα καλο παράδειγμα. ενα πιο ευκολο ειναι ενα ηχειο. αν παράγει πολύ καλη μουσική αλλα χαλάσει σε ενα χρονο ειναι πιό ποιοτικό απο ενα που παράγει μετριο ήχο αλλα παίζει 10 χρόνια ασταμάτητα? Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτο. Αν το ήχειο πρέπει να μπει σπιτι μου και να παιζει τοτε το πρωτο ειναι κακο ποιοτικά. Αν πρέπει να το βάλεις στο μέγαρο για μια μεγάλη σειρά συναυλιών τοτε το δεύτερο δεν σε ενδιαφέρει αν θα παιζει 10 η 50 χρόνια γιατι απλα δεν κάνει την δουλεια που θέλεις. δεν περνάει τα στανταρ που εχεις θέσει ΕΣΥ.

  10. #145
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Γι' αυτό δεν εξυπηρετεί πάντοτε η λέξη "ποιότητα", αφού δεν είναι σαφής.

    Πολλές φορές είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε τις λέξεις "αίσθηση", "πολυτέλεια", "συναρμογή", "απόδοση" ή φράσεις όπως "αντοχή στο χρόνο", "αξιοπιστία".
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/05/2023 στις 13:49.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κάποιες φορές όμως υπάρχουν εμφανή σημάδια ποιότητας κατασκευής
    Για παράδειγμα σε αυτοκίνητο βερνίκι σε μη εμφανείς επιφάνειες διπλές τσιμουχες σε πόρτες ηχομονωτικα υλικά μικροί αρμοί κλπ..

  12. #147
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Θα αναφέρω το παράδειγμα μίας σέλας. Την ακουμπάς και σου αρέσει το υλικό, δείχνει και αντιολισθητικό. Κάθεσαι πάνω είναι και ανατομική, ενώ και το πάχος της επένδυσης σε κάνει να νομίζεις ότι θα αντέξει. Ωραία, λες.

    Είναι όμως αρκετά αδιάβροχη ή έχει πόρους και θα γίνει σφουγγάρι στη βροχή; Το αφρώδες υλικό πόσα χρόνια θα διατηρήσει τον όγκο και την ελαστικότητά του; Η επένδυση σκίζεται εύκολα; Αντέχει παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο πριν γίνει φυτίλια;

    Όλα τα παραπάνω συμπεριλαμβάνονται στον ασαφή όρο "ποιότητα", αλλά θα μπορούσαν να διακριθούν καλύτερα, εάν στην πρώτη παράγραφο βάζαμε "αίσθηση", "εργονομία", ενώ στη δεύτερη, "αντοχή στον χρόνο" και "αξιοπιστία". Τα τελευταία είναι δυσδιάκριτα κατά την πρώτη επαφή, αλλά παραμένουν πολύ σημαντικά για κάποιον που σκοπεύει να κρατήσει τη μοτοσυκλέτα μετά τη λήξη της εγγύησης ή αν θέλει να έχει καλή αξία μεταπώλησης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Τα παραπάνω είναι θέματα σχεδιασμού.
    Η επιλογή υλικών η εργονομία το αισθητικό αποτέλεσμα.
    Ποιότητα είναι η δυνατότητα του εργοστασίου να αναπαράγει με ακρίβεια το προϊόν που έχει σχεδιαστεί χωρίς σφάλματα.
    Ο άθλιος διακόπτης και τα πλαστικά που διαλύονται είναι θέμα σχεδιασμού.
    Το ελάττωμα στη βαφή η την συναρμογή είναι θέμα ποιότητας.

  14. #149
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Από θαμπωμενο χρώμα,σκισμένη σέλα ή ξεραμένο ταμπλό δεν έμεινε ποτέ κανείς στο δρόμο να περιμένει την ωδική.

  15. #150
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Από θαμπωμενο χρώμα,σκισμένη σέλα ή ξεραμένο ταμπλό δεν έμεινε ποτέ κανείς στο δρόμο να περιμένει την ωδική.
    Γιατί σου τραγουδάνε κι όλας όταν σε κουβαλάνε;

Σελίδα 10 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Hornet 250c.c.
    από giorgos_giorgos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:55
  2. Honda hornet 2005
    από foumo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:59
  3. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF