Σελίδα 11 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 225

Θέμα: Νέο Honda Hornet 2023

  1. #151
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Το είδα σήμερα από κοντά.Ομορφο,ψιλομαζεμενο στριτ αλλά τέτοιες κολλήσεις στο πλαίσιο απαγορεύεται για Χόντα και σε αυτή την τιμη.Τραγικη ειρωνία ένα sym κάτι ον οφ έδειχνε πιο προσεγμένο στο πλαίσιο.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Το είδα σήμερα από κοντά.Ομορφο,ψιλομαζεμενο στριτ αλλά τέτοιες κολλήσεις στο πλαίσιο απαγορεύεται για Χόντα και σε αυτή την τιμη.Τραγικη ειρωνία ένα sym κάτι ον οφ έδειχνε πιο προσεγμένο στο πλαίσιο.
    Τραγική ειρωνία, δεν είναι μια ειρωνία που είναι...τραγική. Είναι όρος της λογοτεχνίας, που σημαίνει ότι ο ήρωας του έργου δεν ξέρει κάτι, που το κοινό ξέρει.

    Π.χ. ο ήρωας ψάχνει την μητέρα του, αλλά εμείς οι θεατές ξέρουμε ότι η μάνα του έχει πεθάνει και την ψάχνει τζάμπα.

    Αυτό που περιγράφεις εσύ, λέγεται σκέτο ''τραγικό'' (αν ισχύει)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #153
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τραγική ειρωνία, δεν είναι μια ειρωνία που είναι...τραγική. Είναι όρος της λογοτεχνίας, που σημαίνει ότι ο ήρωας του έργου δεν ξέρει κάτι, που το κοινό ξέρει.

    Π.χ. ο ήρωας ψάχνει την μητέρα του, αλλά εμείς οι θεατές ξέρουμε ότι η μάνα του έχει πεθάνει και την ψάχνει τζάμπα.

    Αυτό που περιγράφεις εσύ, λέγεται σκέτο ''τραγικό'' (αν ισχύει)
    Για τον Γιάννη είναι τραγική ειρωνεια ότι ο άλλος έδωσε τόσα λεφτά κ στα μάτια του οι κολλήσεις είναι χειρότερες από του sym παραδίπλα που μπορεί να κοστίζει στα μισά...
    Βέβαια ο σκοπός του ποστ δεν ήταν για να κάνουμε μάθημα...
    Την βρίσκεις με κάτι τέτοια τελεγονε...σου αρέσει να διορθώνεις τον άλλο . Βέβαια ο καθένας όπως την βρίσκει!!
    Ride(s) the wind of change...

  4. #154
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Εντάξει, δεν είναι διόρθωση, πληροφορίες που συμπληρώνουν την παιδεία είναι.
    Σα να μου αρέσουν τα λάστιχα με έντονη κορώνα και να πει κάποιος πως τα εμπνεύστηκαν κ.λπ.

    Χωρίς πλάκα, δεν έχω συναντήσει οικογένεια που να ευημερεί και να μην το κάνει πράξη.
    Έχουμε και μεγάλα παραδείγματα με χώρες - κοινωνίες: όσες επιτρέπουν να αλλάζει το νόημα λέξεων ή φράσεων
    με τα χρόνια, γίνονται έρμαια συμφερόντων και δεν ευημερούν..

  5. #155
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Αλλο η φαινομένη ποιοτητα,και αλλο η πραγματικη ποιοτητα.Η πραγματικη ποιοτητα συνηθως πιστοποιηται μεσω της αντοχης στον χρονο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, δεν είναι διόρθωση, πληροφορίες που συμπληρώνουν την παιδεία είναι.
    Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις μου φάινεται...

    Τραγική ειρωνεία είναι σχήμα που συναντάται στον αρχαίο γραπτό λόγο, ξεκινώντας από τα Ομηρικά έπη, μέχρι της τραγωδίες του Σοφοκλή.
    Ως όρος της λογοτεχνίας εισάγεται κάπου στα 1800 και αμφισβητείται ακόμα από ποιόν, άρα μια αναφορά στην αρχαιοελληνική της προέλευση θα ήταν ακριβέστερη και ορθότερη, κατά την γνώμη μου.


    "Η τραγική ειρωνεία μπορεί να παρουσιάζεται με δύο μορφές: τη λεκτική και την ειρωνεία της κατάστασης ή καταστασιακή.

    Η πρώτη μορφή στηρίζεται στο γεγονός ότι οι λέξεις και οι φράσεις που χρησιμοποιεί ένα πρόσωπο της τραγωδίας, έχουν διαφορετικό νόημα για το ίδιο και διαφορετικό για τους θεατές. Πρόκειται, δηλαδή, για περίπτωση στην οποία οι χρησιμοποιούμενες λέξεις έχουν διφορούμενη σημασία και το βαθύτερο νόημα είναι διαφορετικό από το προφανές."


    Παράδειγμα: Κορυφαία ποιότητα λέει ο κατασκευαστής, ή ο "μουτζαχεντίν" της εταιρείας (fanboy κατά τους millennials), "σκ@τά" ποιότητα και φτηνοδουλειά βλέπει ο υποψήφιος αγοραστής.
    Άρα πιθανότατα σωστά, υπό αυτή την έννοια να το χρησιμοποίησε ο φίλος.
    Τηλεδιοίκηση βλέπει το κομματόσκυλο, ένα πίνακα με φωτάκια βλέπουμε εμείς.

    "Η δεύτερη μορφή τραγικής ειρωνείας (η λεγόμενη καταστασιακή) απορρέει από την ίδια την πλοκή του έργου. Ο μύθος δηλαδή της τραγωδίας εξελίσσεται με τέτοιο τρόπο, ώστε οι θεατές να γνωρίζουν περισσότερα από τον ίδιο τον ήρωα: ο θεατής γνωρίζει την αλήθεια, ενώ ο τραγικός ήρωας την αγνοεί ή βρίσκεται σε μια κατάσταση αυταπάτης. Ουσιαστικά πρόκειται για μιαν αντίθεση ανάμεσα στη γνώση (που την κατέχουν οι θεατές) και στην άγνοια (που τη ζει ο τραγικός ήρωας)."

    Για παράδειγμα είσαι "μαστοράκος του κώλου", που κατσαβιδιάζει σκούτερ και παπιά όλη μέρα, φαντασιώνεσαι όμως πως είσαι αρχιμηχανικός στο HRC και επίτημος διδάκτωρ του MIT.
    Εμείς γνωρίζουμε, εσύ νομίζεις.


    Πηγές:
    https://e-didaskalia.blogspot.com/20...blog-post.html
    https://www.greelane.com/el/%CE%BA%C...irony-1690483/
    Oldfarts never die

  7. #157
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2012
    Μηνύματα
    47
    Ήθελα να τονίσω την αντίθεση,δεν ήμουν και τόσο καλος στα φιλολογικά όντως.Τελος πάντων ναι,μου έκανε τρομερή εντύπωση οι κόλλησεις ίσως επειδή ήταν και στο χρώμα το κόκκινο που τις έκαναν εντονοτερες κάτι σαν του er6 και του βερσυς που ειχα.Μερικοι έλεγαν και εγώ ανάμεσα τους για το πώς είναι το ψαλίδι του Μπενελι 502χ όταν είχε πρωτοβγει.Θα ήταν καλό να τα λέμε όλα,ίσα ίσα καλό είναι να βγαίνουν τα κακώς κείμενα στην φορά για βελτίωση των προϊόντων.
    Τελευταία τροποποίηση από giannis323; 23/05/2023 στις 12:31.

  8. #158
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να τονίσω την αντίθεση,δεν ήμουν και τόσο καλά στα φιλολογικά όντως.Τελος πάντων ναι,μου έκανε τρομερή εντύπωση οι κόλλησεις ίσως επειδή ήταν και στο χρώμα το κόκκινο που τις έκαναν εντονοτερες κάτι σαν του er6 και του βερσυς που ειχα.Μερικοι λέγαμε και εγώ ανάμεσα τους για το πώς είναι το ψαλίδι του Μπενελι 502χ όταν είχε πρωτοβγει.θα τα λέμε όλα.
    Ήμουν σίγουρος ότι θα είδες αυτό με το κόκκινο πλαίσιο. Είναι λάθος επιλογή χρώματος γιατί μας πετάει όλες τις ατέλειες φινισρίσματος στα μούτρα. Αν έβλεπες αυτό με το μαύρο πλαίσιο λίγα θα διάβαζε το μάτι σου.
    Όπως έγραψα και νωρίτερα, από τότε που ανέλαβαν τα robot τις κολλήσεις καμία εταιρεία δεν ασχολείται με το φινίρισμα τους (πλην εξωτικών μοντέλων), καθώς το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό και μειώνει δραματικά το κόστος στη γραμμή παραγωγής. Το σημαντικό είναι να μη κόβεται το πλαίσιο και να μην έχουμε "πετάγματα" στις βαφές με τον καιρό στα σημεία των κολλήσεων. Αποφάσισε η Honda να μη βάλει αφαιρούμενο υποπλαίσιο που επίσης έχει εξοικειωθεί το μάτι μας να βλέπει, αντί για κολλήσεις. Ο χρόνος θα δείξει αν είναι καλής κατασκευής ή όχι.

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Το είδα σήμερα από κοντά.Ομορφο,ψιλομαζεμενο στριτ αλλά τέτοιες κολλήσεις στο πλαίσιο απαγορεύεται για Χόντα και σε αυτή την τιμη.Τραγικη ειρωνία ένα sym κάτι ον οφ έδειχνε πιο προσεγμένο στο πλαίσιο.
    Θα βελτιωθεί στη πορεία λογικά , η τιμή του είναι πολύ καλή για αρχικό πλασάρισμα στην αγορά

  10. #160
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Εγώ να ρωτήσω το εξής. Αν είχατε το παλιό hornet 600 του 2007 με τους 102 ίππους θα αγοράζατε το καινούριο hornet, θα αγοράζατε το cb650r ή θα κρατούσατε το παλιό; Ποιο από τα τρία θα προτειμουσατε και αν θεωρείτε ότι αξίζει να δώσω το παλιό και να βάλω έξτρα χρήματα για να αγοράσω ένα από τα cb650r η το καινούριο Hornet. Η αυτά τα χρήματα να τα δώσω στο παλιό και να του βελτιώσω αναρτήσεις να του βάλω quick sifter και traction control;

  11. #161
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Εγώ να ρωτήσω το εξής. Αν είχατε το παλιό hornet 600 του 2007 με τους 102 ίππους θα αγοράζατε το καινούριο hornet, θα αγοράζατε το cb650r ή θα κρατούσατε το παλιό; Ποιο από τα τρία θα προτειμουσατε και αν θεωρείτε ότι αξίζει να δώσω το παλιό και να βάλω έξτρα χρήματα για να αγοράσω ένα από τα cb650r η το καινούριο Hornet. Η αυτά τα χρήματα να τα δώσω στο παλιό και να του βελτιώσω αναρτήσεις να του βάλω quick sifter και traction control;
    Είχα το hornet το παλιό (2010). Το καινούριο χορνετ δεν θα το έπαιρνα γιατί πρώτον είναι κακάσχημο και δεύτερον τι νόημα έχει να λες χορνετ και να μην είναι τετρακύλινδρο. Το cb650r μ αρέσει περισσότερο απ το hornet που είχα λόγω στρογγυλού φαναριού. Βελτίωση στις αναρτήσεις θέλουν όλα. Quick shifter αν δεν μπαίνεις πίστα δε σου χρειάζεται θεωρώ. Traction control δεν ένιωσα ποτε να μου λείπει.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis323 Προβολή μηνύματος
    Ήθελα να τονίσω την αντίθεση,δεν ήμουν και τόσο καλος στα φιλολογικά όντως.
    ε στο εξής, θα ξέρεις τι σημαίνει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #163
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Εγώ να ρωτήσω το εξής. Αν είχατε το παλιό hornet 600 του 2007 με τους 102 ίππους θα αγοράζατε το καινούριο hornet, θα αγοράζατε το cb650r ή θα κρατούσατε το παλιό; Ποιο από τα τρία θα προτειμουσατε και αν θεωρείτε ότι αξίζει να δώσω το παλιό και να βάλω έξτρα χρήματα για να αγοράσω ένα από τα cb650r η το καινούριο Hornet. Η αυτά τα χρήματα να τα δώσω στο παλιό και να του βελτιώσω αναρτήσεις να του βάλω quick sifter και traction control;

    Το παλιό είναι παλιό αλλά δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο ικανό. Αν το βελτιώσεις κιόλας θα είναι ικανότερο από οποιοδήποτε εργοστασιακό βγαίνει τώρα στην ίδια κατηγορία. Το δικύλινδρο είναι διαφορετικό από το τετρακύλινδρο. Έχει λιγότερο γκάζι αλλά περισσότερο εκμεταλλεύσιμο στα χαμηλομεσαία, πιο ελαφριά αίσθηση, μικρότερη κατανάλωση, ''πέφτει'' πιο εύκολα στη στροφή, έχει πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά και οικονομικής διαφοράς. Πόσο δίνεις το δικό σου και πόσα βάζεις για να πάρεις το καινούργιο? Αν μιλάμε για διαφορά 5 χιλιάρικα ας πούμε και δε σου περισσεύουν θεωρώ πως δεν αξίζει να κάνεις την κίνηση καθώς σχεδόν με το 1\5 των χρημάτων βελτιώνεις το δικό σου στα σημεία και έχεις μια καλύτερη μοτοσυκλέτα τουλάχιστον σε οδική συμπεριφορά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #164
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το παλιό είναι παλιό αλλά δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο ικανό. Αν το βελτιώσεις κιόλας θα είναι ικανότερο από οποιοδήποτε εργοστασιακό βγαίνει τώρα στην ίδια κατηγορία. Το δικύλινδρο είναι διαφορετικό από το τετρακύλινδρο. Έχει λιγότερο γκάζι αλλά περισσότερο εκμεταλλεύσιμο στα χαμηλομεσαία, πιο ελαφριά αίσθηση, μικρότερη κατανάλωση, ''πέφτει'' πιο εύκολα στη στροφή, έχει πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης αλλά και οικονομικής διαφοράς. Πόσο δίνεις το δικό σου και πόσα βάζεις για να πάρεις το καινούργιο? Αν μιλάμε για διαφορά 5 χιλιάρικα ας πούμε και δε σου περισσεύουν θεωρώ πως δεν αξίζει να κάνεις την κίνηση καθώς σχεδόν με το 1\5 των χρημάτων βελτιώνεις το δικό σου στα σημεία και έχεις μια καλύτερη μοτοσυκλέτα τουλάχιστον σε οδική συμπεριφορά.
    To παλιό σκέφτομαι να του βάλω Ohlins πίσω ανάρτηση και μπροστά να αναβαθμίσω σε ρυθμιζόμενη με το κιτ της Andreani συνολικό κόστος περίπου 1200-1300 ευρώ. Επίσης σκέφτομαι να το εξυγχρονίσω λίγο βάζοντας από την healtech traction control κυρίως για περισσότερη ασφάλεια γιατί πλέον είμαι και μπαμπας. Συν κάποια έξτρα που του έχω βάλει τα 6 χρόνια που το έχω . Όμως δεν ξέρω αν αξίζει να του κάνω αυτές τις αναβαθμίσεις ή αν αξίζει καλύτερα να το πουλήσω και να πάρω το καινούριο hornet ή το cb650r. Επειδή όμως και το δικό μου είναι σε άριστη κατάσταση με μόλις 25000 χλμ φοβάμαι μήπως αν το πουλήσω το μετανιώσω και τελικά με τις παραπάνω αναβαθμίσεις να είναι καλύτερο από τα καινούρια. Το καινούριο hornet από την άλλη έχει και μοχλικό (το cb650r νομίζω δεν έχει) με big piston αναρτήσεις έχουν και τετραπίστονες δαγκάνες εχουν μαμα traction control και αναβαθμισένο πλαίσιο. Δεν ξέρω αν όλα αυτά εν τέλη κάνουν καλύτερο μηχανάκι από ότι το παλιό hornet.

  15. #165
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    298
    Δεν το έχω, αλλά το hornet του 2007 το έχω σε πολύ εκτίμηση για καθαρά συναισθηματικούς λόγους, καθώς ήταν η πρώτη μου επαφή με μηχανή και με αυτή έβγαλα το δίπλωμα.

    Για μένα το πιο όμορφο είναι το μοντέλο του 2006, με δύο σημαντικά μείον όμως.
    Απουσία abs και υψηλή κατανάλωση.

    Αν βέβαια το τελευταίο αυτό μοντέλο του 2006 είχε και τα αναλογικά όργανα του μοντέλου του 2002, τότε θα ήταν αισθητικά άρτιο για τα γούστα μου.

    Ήχος, εμφάνιση και επιδόσεις to die for.
    Επίσης εικάζω ότι σε λόγια χρόνια θα αρχίζει να ανεβάζει την τιμή του, ειδικά όσα είναι σε μαμά κατάσταση.
    Κάπως σαν την bmw e30 m3 όπου πωλείται περισσότερο από την e46 παρότι είναι παλαιότερη.

    Συχνά πιάνω τον εαυτό μου να κοιτάει αγγελίες για το cb, αλλά αποτελούν όνειρο θερινής νυκτός.

    Οπότε στη θέση σου θα το σκεφτόμουν δίπλα και τριπλά και θα πήγαινα οπωσδήποτε να οδήγησε σε test ride τα καινούργια για να έχω πλήρη άποψη.

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Hornet 250c.c.
    από giorgos_giorgos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:55
  2. Honda hornet 2005
    από foumo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:59
  3. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF