Σελίδα 12 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 225

Θέμα: Νέο Honda Hornet 2023

  1. #166
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    To παλιό σκέφτομαι να του βάλω Ohlins πίσω ανάρτηση και μπροστά να αναβαθμίσω σε ρυθμιζόμενη με το κιτ της Andreani συνολικό κόστος περίπου 1200-1300 ευρώ. Επίσης σκέφτομαι να το εξυγχρονίσω λίγο βάζοντας από την healtech traction control κυρίως για περισσότερη ασφάλεια γιατί πλέον είμαι και μπαμπας. Συν κάποια έξτρα που του έχω βάλει τα 6 χρόνια που το έχω . Όμως δεν ξέρω αν αξίζει να του κάνω αυτές τις αναβαθμίσεις ή αν αξίζει καλύτερα να το πουλήσω και να πάρω το καινούριο hornet ή το cb650r. Επειδή όμως και το δικό μου είναι σε άριστη κατάσταση με μόλις 25000 χλμ φοβάμαι μήπως αν το πουλήσω το μετανιώσω και τελικά με τις παραπάνω αναβαθμίσεις να είναι καλύτερο από τα καινούρια. Το καινούριο hornet από την άλλη έχει και μοχλικό (το cb650r νομίζω δεν έχει) με big piston αναρτήσεις έχουν και τετραπίστονες δαγκάνες εχουν μαμα traction control και αναβαθμισένο πλαίσιο. Δεν ξέρω αν όλα αυτά εν τέλη κάνουν καλύτερο μηχανάκι από ότι το παλιό hornet.

    Το Traction Control το θεωρώ υπερβολή σε 600αρι. Τζάμπα λεφτά. Με ohlins πίσω και Cartridge μπροστά δε θα έχει επαφή με ένα απλό εργοστασιακό μηχανάκι. Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό. Με 25.000km το Χορνετ σου είναι σχεδόν καινούργιο και από τα 1200 ευρώ θα πάρεις τουλάχιστον τα 600 πίσω αν αποφασίσεις να το πουλήσεις με τα έξτρα ξεχωριστά. Οικονομικά σίγουρα σε συμφέρει να κρατήσεις αυτό που έχεις. Από την άλλη όμως, κανόνισε ένα test ride και ίσως αλλάξεις γνώμη.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #167
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Από τη στιγμή που δεν έχει μοχλικο ,και pds (.....) να βάλεις θα βαράει στη μέση.
    Σουτάρέ το και χτύπα το καινούριο.

  3. #168
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το Traction Control το θεωρώ υπερβολή σε 600αρι. Τζάμπα λεφτά. Με ohlins πίσω και Cartridge μπροστά δε θα έχει επαφή με ένα απλό εργοστασιακό μηχανάκι. Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό. Με 25.000km το Χορνετ σου είναι σχεδόν καινούργιο και από τα 1200 ευρώ θα πάρεις τουλάχιστον τα 600 πίσω αν αποφασίσεις να το πουλήσεις με τα έξτρα ξεχωριστά. Οικονομικά σίγουρα σε συμφέρει να κρατήσεις αυτό που έχεις. Από την άλλη όμως, κανόνισε ένα test ride και ίσως αλλάξεις γνώμη.
    Υπερβολή το traction? Όχι βέβαια με τους ίππους που έχει, τους δρόμους που έχουμε και το γεγονός ότι δε θα έχουμε πάντα καινούρια λάστιχα στη μοτό ανά πάσα στιγμη

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Υπερβολή το traction? Όχι βέβαια με τους ίππους που έχει, τους δρόμους που έχουμε και το γεγονός ότι δε θα έχουμε πάντα καινούρια λάστιχα στη μοτό ανά πάσα στιγμη


    Δεν είναι απαραίτητα θέμα ιπποδύναμης όσο το πόσο ομαλά βγαίνει στο δρόμο αυτή. Συγκεκριμένα σε αυτό το μοτέρ βγαίνει ψηλά και χωρίς ξεσπάσματα. Να πέσεις από highside είναι εώς πολύ δύσκολο. Τώρα σε συνθήκες βρεγμένου-ολισθηρού οδοστρώματος σε συνδυασμό με ταλαιπωρημένα λάστιχα θα συμφωνήσω. Εκεί μπορεί να προλάβει μια κατάσταση, όμως πόσοι θα βγουν βόλτα σε τέτοιες συνθήκες και δε θα πηγαίνουν και σαν κότες στο βρεγμένο? Ανεξάρτητα από αυτά, είναι διαφορετικό να παίρνεις μια μοτοσυκλέτα έτοιμη με traction control και διαφορετικό να βάλεις άφτερμαρκετ και να μπλέξεις με παραμετροποιήσεις κλπ. Δεν υπάρχει έτοιμη συνταγή από όσο γνωρίζω.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Γιώργης
    Εγγραφή
    29/06/2014
    Μηνύματα
    103
    Έβαλε καινούργιο test ride το moto in action
    Όλα είναι δρόμος

  6. #171
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Δε συγκρίνονται, αλλο το ένα αλλο το αλλο.

    Με τις προσθήκες των περισσότερων ηλεκτρονικών παρεμβάσεων τα μηχανάκια εκτοξεύθηκαν τεχνολογικά συγκριτικά με αυτά μέχρι 10 χρόνια πριν, που παρείχαν ηλεκτρονική διαχείρηση για το ιντζεκσιον και το αβς(μαξ).
    Η σημερινή δοαφορα γενεών είναι περισσότερο εμφανή.

    Το μοτερ του φαίνεται πολύ τσαμπουκάλεμενο στο σύνολο πιο παιχνιδιάρικο που συνεπάγεται τελικά πιο σπορ.
    Συνολικά πιο ελαφρύ, πιο άμεσο και πιο γρήγορο

    Από την άλλη ο τετρακύλινδρος είναι η παγκόσμια κληρονομιά των Ιαπώνων στις μοτοσυκλετες δρόμου και γέφυρα του τότε με το σήμερα.
    Έχει ήχο γαματο και διάρκεια ψηλά που σε τρακντεις θυμίζει ss καταβολές

    Ένα προσεγμένο με στρογγυλόφαναρο ακόμη και το πρώτης γενιάς ‘98 με τα δίπλα όργανα παραμένει γοητευτικό και ελκυστικό

  7. #172
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Έβαλε καινούργιο test ride το moto in action
    Έχει την εντύπωση πως το τιμόνι της ιντσας είναι ένας συμβιβασμός λόγο κόστους. Είναι φθηνότερο αλλά έχει και διαφορετικές επιδόσεις.
    Δεν είναι απαραίτητο κάτι λόγο του ότι είναι ακριβότερο. "Ρυθμίζεις" το σύνολο του μπροστινού με την επιλογή των χαρακτηριστικών του τιμονιού.
    Όταν το υπόλοιπο είναι αρκετά άκαμπτο, συχνά θέλουμε την ελάχιστη ενδοτικότητα* του λιγότερο στιβαρού.

    * δεν κατάλαβα πως χρησιμοποιεί την ίδια λέξη ο φίλος στο βίντεο για την πίσω ανάρτηση.

  8. #173
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Γιώργης Προβολή μηνύματος
    Έβαλε καινούργιο test ride το moto in action
    Το ίδιο με το παλιό review είναι και απλά το ξαναανεβασε.

  9. #174
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που δεν έχει μοχλικο ,και pds (.....) να βάλεις θα βαράει στη μέση.
    Σουτάρέ το και χτύπα το καινούριο.
    Πιστεύω το μολχικο βοηθάει περισσότερο σε on- off που έχουν μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης. Σε ένα street πόση διαφορά να κάνει;

    Το μεγάλο ερώτημα είναι να επενδύσω 1-2 χιλιάρικα να αναβαθμίσω το παλιό η να το πουλήσω και να βάλω αλλά 5 χιλιάρικα να πάρω το καινούριο; Σίγουρα με συμφέρει οικονομικά να επενδύσω στο παλιό αλλά μήπως τελικά πετάξω τα χρήματα μου και ειναι καλύτερα να πάρω το καινούριο; Θα ειναι το καινούριο μαμά καλύτερο από το αναβαθμισμένο παλιό; Η θα το μετανιώσω που πούλησα το παλιό; Σίγουρα θα το κάνω test drive και το καινούριο για να δω πως είναι αλλά το παλιό αναβαθμισμένο δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλό θα είναι. Επίσης στο παλιό ήδη έχω δώσει χρήματα σε αρκετά αξεσουάρ τα οποία δεν ταιριάζουν στο καινούριο όπως πχ κάγκελα και σχάρα για βαλίτσες προστατευτικά ζελατίνα κλπ κλπ.

  10. #175
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Που είδατε ότι το νέο Hornet δεν έχει μοχλικό; Αυτό τι είναι;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hornet6.jpeg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	443618

    Ή λέτε για παλιότερο μοντέλο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #176
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Το μεγάλο ερώτημα είναι να επενδύσω 1-2 χιλιάρικα να αναβαθμίσω το παλιό η να το πουλήσω και να βάλω αλλά 5 χιλιάρικα να πάρω το καινούριο; Σίγουρα με συμφέρει οικονομικά να επενδύσω στο παλιό αλλά μήπως τελικά πετάξω τα χρήματα μου και ειναι καλύτερα να πάρω το καινούριο; Θα ειναι το καινούριο μαμά καλύτερο από το αναβαθμισμένο παλιό; Η θα το μετανιώσω που πούλησα το παλιό; Σίγουρα θα το κάνω test drive και το καινούριο για να δω πως είναι αλλά το παλιό αναβαθμισμένο δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλό θα είναι. Επίσης στο παλιό ήδη έχω δώσει χρήματα σε αρκετά αξεσουάρ τα οποία δεν ταιριάζουν στο καινούριο όπως πχ κάγκελα και σχάρα για βαλίτσες προστατευτικά ζελατίνα κλπ κλπ.
    Αυτο μονο η τσεπη σου μπορει να στο πει. Τα χιλιομετρα που εχεις κανει ειναι λιγα. Το παλιο λεφτα δεν χανει πλεον, ειναι απο τα τελευταια δειγματα 4κυλικυνδρων σε σειρα, το νεο θα απαξιωθει γρηγοροτερα καθως ολο και περισσοτερα ηλεκτρονικα θα προστιθενται καθε 1-2 χρονια.

    Εγω θα το κρατουσα σε τελεια κατασταση και σε 10 χρονια απο τωρα θα καμαρωνα σαν το γυφτικο σκεπαρνι σε καθε βολτα που θα μαγευε ολα τα βλεμματα.

    ΥΓ. Η εννοια της επενδυσης δεν υιπαρχει στα μαζικης παραγωγης. Αυτα που βαζεις επανω τα βαζεις για εσενα και μονο. Αν οταν το πουλησεις τα εκτιμησει κι ο επομενος, μια χαρα θα πουληθει ευκολοτερα. Αλλα λεφτα πισω δεν παιρνεις.

  12. #177
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Το νέο χορνετ είναι εντελώς διαφορετικό όχημα , το μόνο κοινό που βλέπω είναι η έλλειψη fairing,μάσκας.
    Πολύ μοντέρνο και μάλλον καλύτερη μοτοσυκλέτα σε αρκετούς τομείς σε σχέση με το παλιό.
    Το cb650 από την άλλη είναι μπιμπελό και σίγουρα future classic, 4κ,στρογγυλοφάναρο και όχι transformer ,παλιάς κοπής
    Το αν θα μετανιώσεις εσύ το ξέρεις όπως και το πόσο δεμένος είσαι με το όχημα σου,προσωπικά μου αρέσουν όλες οι επιλογές σου,είναι αποδεκτές !
    when life gets complicated... i ride.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο με το παλιό review είναι και απλά το ξαναανεβασε.
    πέφτει πολύ προμόσιον η αλήθεια είναι αλλά λίγα σχετικά συγκριτικά. Ίσως βέβαια να είναι απλά νωρίς ακόμα.

  14. #179
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    πέφτει πολύ προμόσιον η αλήθεια είναι αλλά λίγα σχετικά συγκριτικά. Ίσως βέβαια να είναι απλά νωρίς ακόμα.
    Υπερβολικα πολυ κουβέντα σε παγκόσμιο επιπεδο για ενα μεσαιο γυμνο που αλλωτε δεν θα προσεχαμε καν οτι ανακοινωθηκε. Οταν βγηκε το προηγουμενο χορνετ ουτε μιση γραμμη δεν γραφτηκε και τωρα μονο ντοκυμαντερ δεν γυρισανε. Ασημαντη μοτοσυκλετα, ειδικα εφοσον μιλαμε για χοντα.

  15. #180
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Αυτο μονο η τσεπη σου μπορει να στο πει. Τα χιλιομετρα που εχεις κανει ειναι λιγα. Το παλιο λεφτα δεν χανει πλεον, ειναι απο τα τελευταια δειγματα 4κυλικυνδρων σε σειρα, το νεο θα απαξιωθει γρηγοροτερα καθως ολο και περισσοτερα ηλεκτρονικα θα προστιθενται καθε 1-2 χρονια.

    Εγω θα το κρατουσα σε τελεια κατασταση και σε 10 χρονια απο τωρα θα καμαρωνα σαν το γυφτικο σκεπαρνι σε καθε βολτα που θα μαγευε ολα τα βλεμματα.

    ΥΓ. Η εννοια της επενδυσης δεν υιπαρχει στα μαζικης παραγωγης. Αυτα που βαζεις επανω τα βαζεις για εσενα και μονο. Αν οταν το πουλησεις τα εκτιμησει κι ο επομενος, μια χαρα θα πουληθει ευκολοτερα. Αλλα λεφτα πισω δεν παιρνεις.
    Αυτο που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να έχω καλύτερο μηχανάκι. Για αυτό ρωτάω είναι καλύτερο το καινούριο μαμα σε σχέση με το αναβαθμισμένο παλιό ή θα μετανιώσω στο μέλλον που έδωσα το παλιο για να πάρω το καινούριο; Αυτο με αγχώνει περισσότερο γιατί αν το πουλήσω και τελικά μετανιώσω δεν νομίζω να ξαναβρώ εύκολα το παλιό στην κατάσταση που ειναι το δικό μου.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Που είδατε ότι το νέο Hornet δεν έχει μοχλικό; Αυτό τι είναι;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hornet6.jpeg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	54,1 KB 
ID:	443618

    Ή λέτε για παλιότερο μοντέλο;
    Για το παλιό λέμε ότι δεν έχει σε σχέση με το καινούριο που έχει. Αλλά για street χρήση πόσο πλεονέκτημα δίνει το μοχλικό; Από όσο ξέρω το μοχλικό χρησιμοποιείται κυρίως για να αυξήσει την διαδρομή της ανάρτησης κυρίως στα on off και τα off road χρησιμοποιώντας αμορτισέρ με μικρότερη διαδρομή και για λόγους χωροταξικούς. Πιστεύω ότι το να πιάνει απευθείας το αμορτισέρ πάνω στο ψαλίδι χωρίς να παρεμβάλεται άλλος μηχανισμός θα μεταφέρει πιο άμεσα τους κραδασμούς στο αμορτισερ με πιο άμεση απόκριση. Μπορεί να κάνω και λάθος δεν έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα με μοχλικό οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά και αν ειναι αισθητή και ουσιαστική. Το ίδιο πιστεύω και με τις ακτινικές δαγκάνες που πιο πολυ μου φαίνεται σαν μαρκετίστικο τρικ παρα κάτι ουσιαστικό. Αφου και χωρίς ακτινικές δαγκάνες η διάμετρος του δίσκου είναι ίδια και η δαγκάνα είτε είναι ακτινική είτε όχι και πάλι στην άκρη του δίσκου θα πιάσει και την ίδια δύναμη θα εφαρμόσει. Οπότε που είναι το πλεονέκτημα; Το μόνο πλεονέκτημα όπως το βλέπω εγώ είναι χωροταξικό και ομορφιάς ξεκάθαρα. Για αυτό λεω ότι έχω αμφιβολίες αν τελικά το καινούριο θα μου προσφέρει κάτι περισσότερο από αυτό που έχω ήδη και αν τελικά δεν αξίζει να δώσω τα έξτρα χρήματα για το καινούριο και απλά να αναβαθμίσω το παλιό.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Πολύ μοντέρνο και μάλλον καλύτερη μοτοσυκλέτα σε αρκετούς τομείς σε σχέση με το παλιό.

    προσωπικά μου αρέσουν όλες οι επιλογές σου,είναι αποδεκτές !
    Είναι όντως το καινούριο καλύτερο σε αρκετούς τομείς όπως αναφέρεις ώστε να αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα ή να αναβαθμίσω και να κρατήσω το παλιό; Και τα 3 μηχανάκια που έχω στις επιλογές μου αρέσουν. Ο προβληματισμός μου είναι με πιο απο τις 3 επιλογές θα έχω καλύτερο μηχανάκι.
    Τελευταία τροποποίηση από mangelasakis; 26/05/2023 στις 16:06.

Σελίδα 12 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Hornet 250c.c.
    από giorgos_giorgos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:55
  2. Honda hornet 2005
    από foumo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:59
  3. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF