Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 225

Θέμα: Νέο Honda Hornet 2023

  1. #181
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικα πολυ κουβέντα σε παγκόσμιο επιπεδο για ενα μεσαιο γυμνο που αλλωτε δεν θα προσεχαμε καν οτι ανακοινωθηκε. Οταν βγηκε το προηγουμενο χορνετ ουτε μιση γραμμη δεν γραφτηκε και τωρα μονο ντοκυμαντερ δεν γυρισανε. Ασημαντη μοτοσυκλετα, ειδικα εφοσον μιλαμε για χοντα.
    Μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρουν και να τα απαξιώνεις τα Honda αλλά αυτό ουτε τα υποβαθμίζει ούτε τα κάνει χειρότερα μηχανάκια. Το νέο hornet όπως και το παλιό τότε στην κατηγορία του στα κυβικά του και στα χρήματα του είναι από τα καλύτερα μηχανάκια που υπάρχουν αυτή την στιγμή είτε αρέσει είτε όχι σε μερικούς. Ακόμη και 16 χρόνια μετά δεν βρίσκεις naked μηχανάκι που να βγάζει 103 ιππους στα 599 κυβικά και να έχει την αξιοπιστία του hornet. Όπως επίσης και με το καινούριο hornet δεν υπάρχει καινούριο μηχανάκι που να βγάζει 92 ίππους στα 750 κυβικά και να στοιχίζει κάτω απο 9000χιλιάρικα και να προσφέρει όλα αυτά που προσφέρει. Σε αυτά τα κυβικά μόνο tuono και triple street 750 βγάζουν παραπάνω δυναμη αλλά η τιμή τους ξεπερνάει τα 10000 και 12000 χιλιάρικα αντίστοιχα και απο αξιοπιστία κάνεις τον σταυρό σου.

  2. #182
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Το μοχλικό δίνει προοδευτικά αυξανόμενες αποσβέσεις όσο καταναλώνεται η διαδρομή της ανάρτησης και αντίστοιχα προοδευτικότητα στην αντίδραση του ελατήριο.
    Δηλαδή στην αρχή της διαδρομής έχεις γρήγορες αποσβέσεις για τις μικρές ανωμαλίες ,άνεση ,καλή επαφή με το οδόστρωμα ενώ όσο καταναλώνεται η διαδρομή αυξάνει η απόσβεση ώστε να μην τερματίζει.
    Η ohlins και η wp δημιουργήσαν αμορτισέρ στην προσπάθεια να πετύχουν παρόμοια συμπεριφορά, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα.

  3. #183
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρουν και να τα απαξιώνεις τα Honda αλλά αυτό ουτε τα υποβαθμίζει ούτε τα κάνει χειρότερα μηχανάκια. Το νέο hornet όπως και το παλιό τότε στην κατηγορία του στα κυβικά του και στα χρήματα του είναι από τα καλύτερα μηχανάκια που υπάρχουν αυτή την στιγμή είτε αρέσει είτε όχι σε μερικούς. Ακόμη και 16 χρόνια μετά δεν βρίσκεις naked μηχανάκι που να βγάζει 103 ιππους στα 599 κυβικά και να έχει την αξιοπιστία του hornet. Όπως επίσης και με το καινούριο hornet δεν υπάρχει καινούριο μηχανάκι που να βγάζει 92 ίππους στα 750 κυβικά και να στοιχίζει κάτω απο 9000χιλιάρικα και να προσφέρει όλα αυτά που προσφέρει. Σε αυτά τα κυβικά μόνο tuono και triple street 750 βγάζουν παραπάνω δυναμη αλλά η τιμή τους ξεπερνάει τα 10000 και 12000 χιλιάρικα αντίστοιχα και απο αξιοπιστία κάνεις τον σταυρό σου.
    δεν υπαρχει κανενα θαυμα στο οτι βγάζει σχεδον 90 ιππους στα 750. αν δεν ηταν χοντα που συνηθως παιζει σε ιπποδυναμεις σκουτερ δεν θα μας εκανε εντύπωση το νουμερο. πιο σημαντικη μοτοσυκλέτα ειναι το nc και τα μισα κινεζικα που βγηκαν φετος παρα το χορνετ. δεκα χρονια μετά το mt-07 βγηκε ενα mt-07 απο τη χοντα. αυτο ακριβως, τιποτε αλλο.

  4. #184
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεκα χρονια μετά το mt-07 βγηκε ενα mt-07 απο τη χοντα. αυτο ακριβως, τιποτε αλλο.
    Το οποίο μπορεί να είναι και η είδηση της χρονιάς για την Ελλάδα

  5. #185
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω το μοχλικό χρησιμοποιείται κυρίως για να αυξήσει την διαδρομή της ανάρτησης κυρίως στα on off και τα off road χρησιμοποιώντας αμορτισέρ με μικρότερη διαδρομή και για λόγους χωροταξικούς. Πιστεύω ότι το να πιάνει απευθείας το αμορτισέρ πάνω στο ψαλίδι χωρίς να παρεμβάλεται άλλος μηχανισμός θα μεταφέρει πιο άμεσα τους κραδασμούς στο αμορτισερ με πιο άμεση απόκριση. Μπορεί να κάνω και λάθος δεν έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα με μοχλικό οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά και αν ειναι αισθητή και ουσιαστική.
    A ok, λαθος μου, δεν είχα παρακολουθήσει όλη την συζήτηση.

    Το μοχλικό, κυρίως, κάνει ΑΛΛΗ δουλεια από αυτήν που νομίζεις. Το μοχλικό μεταβάλει την κίνηση, από το ψαλίδι προς το αμορτισέρ, με διαφορετική σχέση, όσο συμπιέζεται το ψαλίδι. Με ένα απλό παράδειγμα θα το καταλάβεις καλύτερα:

    Στην αρχή της διαδρομής, 1 πόντος κίνησης του ψαλιδιού στον άξονα του τροχού, φτάνεει να γίνεται 0.25 πόντοι κίνηση στο άκρο του αμορτισερ. Λίγο παραπάνω στην διαδρομή π.χ. στο 1/4 της διαδρομής, ο ίδιος 1 πόντος κίνησης στο ψαλίδι, γίνεται 0.3 πόντοι στο αμορτισέρ. Στο μισό της διαδρομής έχει φτάσει να γίνει 0.4 πόντοι, στα 3/4 της διαδρομής έχει φτάσει 0.55 πόντοι, και στο τέλος της διαδρομής, φτάνει στο 0.75 πόντοι.

    Αυτό επιτυγχάνει, η ανάρτηση, να γίνεται όλο και ''αυστηρότερη'' όσο συμπιέζεται και πλησιάζει το τέλος της διαδρομής της. Ετσι, έχουμε χαλαρότητα και άνεση της ανάρτησης στις μικροανωμαλίες, που δουλεύει η ανάρτηση στα αρχικά στάδια, και αυστηρότητα και σκληρότητα όσο πάμε στα στάδια που τρώει μεγάλο ζόρι όπως δυνατές ανωμαλίες, μεγάλο φορτίο, πολύ γκάζι, μεγάλες ταχύτητες και ότι άλλο σημαίνει μεγάλες δυνάμεις.

    Αυτό κάνει το μοχλικό. Ανάλογα την σχεδίασή του (είναι ολόκληρη επιστήμη η κινηματική) μπορεί να είναι από σχεδόν γραμμικό, μέχρι εντελώς εκθετικό, στον τρόπο που αλλάζει την σχέση κίνησης από το ψαλίδι στο αμορτισέρ.

    Υπόψιν βέβαια, υπάρχει μια παρανόηση εδώ. ΚΑΙ τα συστήματα ανάρτησης ΧΩΡΙΣ μοχλικό, μπορούν να είναι μη-γραμμικά, τοποθετώντας το αμορτισέρ με μεγάλη γωνία ως προς το ψαλίδι, οπότε η σχέση μετάδοσης από το ψαλίδι στο αμορτισέρ, αυξάνεται, γιατί η βάση του ψαλιδιού όσο το ψαλίδι συμπιέζεται, ''στριμώχνει'' όλο και περισσότερο το αμορτισέρ, οπότε...μη-γραμμική σχέση και πάλι.

    Τα συστήματα με μοχλικό, το κάνουν αυτό καλύτερα. Είναι όμως πιο περίπλοκα και πιο ακριβά. Τα συστήματα χωρίς μοχλικό, το κάνουν αυτό λίγο χειρότερα. Είναι όμως πιο απλά και πιο φτηνά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    768
    Όποιος έχει μηχανάκι χωρίς μοχλικο,πχ Χόρνετ,ας βρει ένα μηχανάκι αντίστοιχης κατηγορίας,πχ. Μπαντιντ,και ας περάσει ένα εγκάρσιο σαμαράκι με ταχύτητα πάνω από 20χλμ(με την ίδια πίεση στο λάστιχο πίσω).

  7. #187
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω το μολχικο βοηθάει περισσότερο σε on- off που έχουν μεγαλύτερη διαδρομή ανάρτησης. Σε ένα street πόση διαφορά να κάνει;

    Το μεγάλο ερώτημα είναι να επενδύσω 1-2 χιλιάρικα να αναβαθμίσω το παλιό η να το πουλήσω και να βάλω αλλά 5 χιλιάρικα να πάρω το καινούριο; Σίγουρα με συμφέρει οικονομικά να επενδύσω στο παλιό αλλά μήπως τελικά πετάξω τα χρήματα μου και ειναι καλύτερα να πάρω το καινούριο; Θα ειναι το καινούριο μαμά καλύτερο από το αναβαθμισμένο παλιό; Η θα το μετανιώσω που πούλησα το παλιό; Σίγουρα θα το κάνω test drive και το καινούριο για να δω πως είναι αλλά το παλιό αναβαθμισμένο δεν μπορώ να φανταστώ πόσο καλό θα είναι. Επίσης στο παλιό ήδη έχω δώσει χρήματα σε αρκετά αξεσουάρ τα οποία δεν ταιριάζουν στο καινούριο όπως πχ κάγκελα και σχάρα για βαλίτσες προστατευτικά ζελατίνα κλπ κλπ.
    To ερώτημα είναι για πιο λόγο να κάνεις την επόμενη αγορά ,αφού τα χλμ που κανείς με βάση τα χρόνια που την έχεις και τα 25000 χλμ που έχει δεν ξεπερνά τα 2000 χλμ το χρόνο ,
    Την μηχανή σου την έχει ο γαμπρός μου και εγώ προσωπικά είχα του 2006 με το ανάποδο και τα καρμπυρατέρ και τώρα το 900 το 650 που το έχει πάρει ένας φίλος μου φάνηκε πολύ μικρό και ο συνεπιβάτης έχει ελάχιστο χώρο για να κάτσει άνετα σε ταξίδι ακόμα και μικρό σε σχέση με τα παραπάνω.
    Τώρα για το 750 εμφανισιακά μου είναι εντελώς αδιάφορο και ανιαρό, φωτοτυπία του παλιού 650f

  8. #188
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    To ερώτημα είναι για πιο λόγο να κάνεις την επόμενη αγορά ,αφού τα χλμ που κανείς με βάση τα χρόνια που την έχεις και τα 25000 χλμ που έχει δεν ξεπερνά τα 2000 χλμ το χρόνο ,
    ..
    Ορθολογιστικά φαίνεται λανθασμένη επιλογή. Πιθανώς έχει βαρεθεί τη μοτοσυκλέτα που έχει, έχει και περισσευούμενα χρήματα και ψάχνει τρόπο να αισθανθεί κάποια αλλαγή προς το καλύτερο.

    Πολλοί έχουν πέσει σε τέτοιο δίλημμα και καταλήγουν με κάτι χειρότερο, επειδή έχει πάψει να τους ενθουσιάζει το ήδη πολύ καλό όχημα που έχουν βαρεθεί. Ή δίνουν πολύ περισσότερα χρήματα για την αλλαγή προς κάτι καλύτερο, τα οποία ενίοτε είναι δυσανάλογα με την ευχαρίστηση που εισπράττουν.

    Μου αρέσει πολύ το Hornet 600 του 2009, το μη στρογγυλοφάναρο με το ABS. Σκεφτόμουν να το πάρω πριν από αρκετά χρόνια, αλλά με απώθησε η αστική χρήση που θα έκανα, όπου δεν ενδείκνυται τετρακύλινδρο, λόγω θερμοκρασίας που ανεβάζει, κατανάλωσης και βάρους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #189
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικα πολυ κουβέντα σε παγκόσμιο επιπεδο για ενα μεσαιο γυμνο που αλλωτε δεν θα προσεχαμε καν οτι ανακοινωθηκε. Οταν βγηκε το προηγουμενο χορνετ ουτε μιση γραμμη δεν γραφτηκε και τωρα μονο ντοκυμαντερ δεν γυρισανε. Ασημαντη μοτοσυκλετα, ειδικα εφοσον μιλαμε για χοντα.
    Η Yamaha πούλησε πάρα πολλά MT-07 και αυτό το θεσπέσιο μοτέρ αποτέλεσε τη βάση για μια σειρά απο μοντέλα με πλέον πρόσφατο το Tenere και το Fantic Caballero 700.

    Εγώ απορώ πως δεν έκανε κίνηση η Honda νωριτερα για αντίστοιχη κίνηση με τη Yamaha όπως πλέον έπραξε, αφού το CB 650 της δεν τράβηξε ιδιαίτερα νομίζω.

    Οπότε συμφωνώ μαζί σου οτι συνοδεύτηκε απο πολύ δράμα αλλά οι πωλήσεις έχουν το πρώτο λόγο και νομίζω οτι η Honda θα έχει αντίστοιχη επιτυχία , αν όχι μεγαλύτερη.

    ΥΓ Οι δικύλινδροι εν σειρά στη μεσαία κατηγορία είναι πλέον η νόρμα και βλέπεις γυμνά, σούπερσπορ, adventure κλπα με αυτά τα μοτέρ. Θα έλεγα οτι αξίζει η επένδυση απο μια εταιρία.

  10. #190
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν υπαρχει κανενα θαυμα στο οτι βγάζει σχεδον 90 ιππους στα 750. αν δεν ηταν χοντα που συνηθως παιζει σε ιπποδυναμεις σκουτερ δεν θα μας εκανε εντύπωση το νουμερο. πιο σημαντικη μοτοσυκλέτα ειναι το nc και τα μισα κινεζικα που βγηκαν φετος παρα το χορνετ. δεκα χρονια μετά το mt-07 βγηκε ενα mt-07 απο τη χοντα. αυτο ακριβως, τιποτε αλλο.
    Απλά έχω διαφορετική άποψη για την honda. Οι κινητήρες τις με μικροβελτιωσεις μπόρεσαν και άντεξαν τις νέες προδιαγραφές ρύπων για μια δεκαετία παραπάνω από ότι άντεξαν της yamaha και δεν προτίμησε να πάει πιο νωρίς στον υποκυλινδρισμο όπως οι άλλες εταιρείες. Δεν είναι τυχαίο που μόνο η honda έχει στα 650 κυβικά αυτή τη στιγμη τετρακύλινδρο που παιρνει έγκριση euro5. Αν εξαιρέσεις τα 1-2 τελευταία χρόνια που είχε μείνει με τους 750 των 56 ιππων από τότε που απέσυρε τους v4 των vfr ποτέ ξανά δεν είχε η Honda κινητήρες με ιπποδύναμη scouter όπως λες. Από κινητήρες ειδικά η honda πάντα ήταν και από ότι φαίνεται και με τον καινούριο 750 του hornet είναι ακόμη ένα σκαλί τεχνολογικα πιο πάνω από τις άλλες ιαπωνικές εταιρείες. Και από όσο γνωρίζω και θυμάμαι τα τελευταία 20χρονια τουλάχιστον πάντα η honda είχε αν όχι τα πιο δυνατά αρκετά δυνατα μηχανάκια στην κάθε κατηγορία με κινητήρες μικρότερου κυβισμού από όλα τα άλλα ιαπωνικά με ελάχιστες εξαιρέσεις.Για πες μου μια κατηγορία που η honda τα τελευταία 10 χρόνια έχει μηχανάκια με ιπποδυνάμεις scouter όπως λες; Πχ στην μεσαία naked κατηγορία που μιλάμε σε αυτό το θεμα ποτέ το mt07 δεν ήταν πιο γρήγορο και δυνατό από το τετρακύλινδρο cb650 που βγάζει σχεδόν 20 παραπάνω ίππους. Ούτε το mt09 είναι πιο δυνατό και πιο γρήγορο από το cb1000r που παίζουν στην ίδια κατηγορια. Τα mt απλά είναι πιο φτηνά και πιο μοντέρνα-καγκουρικα σχεδιαστικά (κάτι που εμένα δεν μου αρεσει και προτείμω τα πιο κλασικά και διαχρονικά σχέδια) σε σχέση με τα αντίστοιχα honda στην ίδια κατηγορία για αυτό έχουν περισσότερες πωλήσεις κατά την γνώμη μου.

  11. #191
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Απλά έχω διαφορετική άποψη για την honda. Οι κινητήρες τις με μικροβελτιωσεις μπόρεσαν και άντεξαν τις νέες προδιαγραφές ρύπων για μια δεκαετία παραπάνω από ότι άντεξαν της yamaha και δεν προτίμησε να πάει πιο νωρίς στον υποκυλινδρισμο όπως οι άλλες εταιρείες. Δεν είναι τυχαίο που μόνο η honda έχει στα 650 κυβικά αυτή τη στιγμη τετρακύλινδρο που παιρνει έγκριση euro5. Αν εξαιρέσεις τα 1-2 τελευταία χρόνια που είχε μείνει με τους 750 των 56 ιππων από τότε που απέσυρε τους v4 των vfr ποτέ ξανά δεν είχε η Honda κινητήρες με ιπποδύναμη scouter όπως λες. Από κινητήρες ειδικά η honda πάντα ήταν και από ότι φαίνεται και με τον καινούριο 750 του hornet είναι ακόμη ένα σκαλί τεχνολογικα πιο πάνω από τις άλλες ιαπωνικές εταιρείες. Και από όσο γνωρίζω και θυμάμαι τα τελευταία 20χρονια τουλάχιστον πάντα η honda είχε αν όχι τα πιο δυνατά αρκετά δυνατα μηχανάκια στην κάθε κατηγορία με κινητήρες μικρότερου κυβισμού από όλα τα άλλα ιαπωνικά με ελάχιστες εξαιρέσεις.Για πες μου μια κατηγορία που η honda τα τελευταία 10 χρόνια έχει μηχανάκια με ιπποδυνάμεις scouter όπως λες; Πχ στην μεσαία naked κατηγορία που μιλάμε σε αυτό το θεμα ποτέ το mt07 δεν ήταν πιο γρήγορο και δυνατό από το τετρακύλινδρο cb650 που βγάζει σχεδόν 20 παραπάνω ίππους. Ούτε το mt09 είναι πιο δυνατό και πιο γρήγορο από το cb1000r που παίζουν στην ίδια κατηγορια. Τα mt απλά είναι πιο φτηνά και πιο μοντέρνα-καγκουρικα σχεδιαστικά (κάτι που εμένα δεν μου αρεσει και προτείμω τα πιο κλασικά και διαχρονικά σχέδια) σε σχέση με τα αντίστοιχα honda στην ίδια κατηγορία για αυτό έχουν περισσότερες πωλήσεις κατά την γνώμη μου.
    δεν ειχε ποτε δυνατες μοτοσυκλέτες ουτε κυνηγουσε τις ιπποδυνάμεις. τα τελευταια μοτερ της ειναι αν θυμαμαι καλα το 500c/f/r (ουτε 50 ιππους)και το 1000-1100 που φορεσε το αφρικα/nt (πλέον με το ζόρι 100ιππους). και τα δύο έχουν πολύ χαμηλη ιπποδύναμη για τα κυβικα τους. εξου και η έκπληξη μας που το 750 δεν εχει 75 άλογα αλλα 90. συγκριση με 4κ-2κ δεν γινετε.το μτ και το cb δεν συγκρινονται, ουτε το μτ με το cb1000r που φοράει "περσινο" sbk μοτερ. το αν αντεξε οικονομικά να κρατάει το 4κ 650 ειναι κατι που μπορει να το κανει γιατι ειναι η χοντα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Η Yamaha πούλησε πάρα πολλά MT-07 και αυτό το θεσπέσιο μοτέρ αποτέλεσε τη βάση για μια σειρά απο μοντέλα με πλέον πρόσφατο το Tenere και το Fantic Caballero 700.

    Εγώ απορώ πως δεν έκανε κίνηση η Honda νωριτερα για αντίστοιχη κίνηση με τη Yamaha όπως πλέον έπραξε, αφού το CB 650 της δεν τράβηξε ιδιαίτερα νομίζω.

    Οπότε συμφωνώ μαζί σου οτι συνοδεύτηκε απο πολύ δράμα αλλά οι πωλήσεις έχουν το πρώτο λόγο και νομίζω οτι η Honda θα έχει αντίστοιχη επιτυχία , αν όχι μεγαλύτερη.

    ΥΓ Οι δικύλινδροι εν σειρά στη μεσαία κατηγορία είναι πλέον η νόρμα και βλέπεις γυμνά, σούπερσπορ, adventure κλπα με αυτά τα μοτέρ. Θα έλεγα οτι αξίζει η επένδυση απο μια εταιρία.
    οτι θα πουλησει θα πουλησει. και ασφαλως καλα εκανε και εφερε ενα 750 μοτερ.

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν υπαρχει κανενα θαυμα στο οτι βγάζει σχεδον 90 ιππους στα 750. αν δεν ηταν χοντα που συνηθως παιζει σε ιπποδυναμεις σκουτερ δεν θα μας εκανε εντύπωση το νουμερο. πιο σημαντικη μοτοσυκλέτα ειναι το nc και τα μισα κινεζικα που βγηκαν φετος παρα το χορνετ. δεκα χρονια μετά το mt-07 βγηκε ενα mt-07 απο τη χοντα. αυτο ακριβως, τιποτε αλλο.


    Bill το NC είναι στην αγορά από το 2012. Τότε ναι ήταν πολύ σημαντική μοτοσυκλέτα καθώς έφερε καινοτομίες στον χώρο όμως τώρα καινοτομία είναι τα 92 άλογα από 750cc στους Γιαπωνέζους που σκόπιμα ποτέ δεν κυνηγάνε ιπποδυνάμεις σε αυτές τις κατηγορίες. Το αν θα είναι σημαντικό το Χορνετ και το Τρανσαλπ θα το δείξει ο χρόνος. Αν μοσχοπουλήσουν βγουν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου τότε θα μιλάμε για δύο από τις πιο σημαντικές μοτοσυκλέτες της Honda της τρέχουσας δεκαετίας. Γιατί το γκάζι από μόνο του δεν αρκεί, αυτα τα μηχανάκια τα παίρνει κόσμος που γράφει Km δεν είναι όπως τα αντίστοιχα ευρωπαϊκα που ο άλλος έχει και παπί ή προτιμά να πάρει το αμάξι για να μην τα φορτώσει km.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #193
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρουν και να τα απαξιώνεις τα Honda αλλά αυτό ουτε τα υποβαθμίζει ούτε τα κάνει χειρότερα μηχανάκια. Το νέο hornet όπως και το παλιό τότε στην κατηγορία του στα κυβικά του και στα χρήματα του είναι από τα καλύτερα μηχανάκια που υπάρχουν αυτή την στιγμή είτε αρέσει είτε όχι σε μερικούς. Ακόμη και 16 χρόνια μετά δεν βρίσκεις naked μηχανάκι που να βγάζει 103 ιππους στα 599 κυβικά και να έχει την αξιοπιστία του hornet. Όπως επίσης και με το καινούριο hornet δεν υπάρχει καινούριο μηχανάκι που να βγάζει 92 ίππους στα 750 κυβικά και να στοιχίζει κάτω απο 9000χιλιάρικα και να προσφέρει όλα αυτά που προσφέρει. Σε αυτά τα κυβικά μόνο tuono και triple street 750 βγάζουν παραπάνω δυναμη αλλά η τιμή τους ξεπερνάει τα 10000 και 12000 χιλιάρικα αντίστοιχα και απο αξιοπιστία κάνεις τον σταυρό σου.
    υπαρχει..
    το καινουριο nk 800 της cf που σε ενα μηνα θα ειναι ελλαδα και με εξοπλισμο φουλ...
    https://www.youtube.com/watch?v=Tbc3Y1FwiG4&t=26s
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #194
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γιατί το γκάζι από μόνο του δεν αρκεί, αυτα τα μηχανάκια τα παίρνει κόσμος που γράφει Km δεν είναι όπως τα αντίστοιχα ευρωπαϊκα που ο άλλος έχει και παπί ή προτιμά να πάρει το αμάξι για να μην τα φορτώσει km.
    Αυτό ξαναπές το. Έχει μεθοδευτεί από το εμπορικά τμήματα των εταιρειών να πουλάνε άλογα και κυλίνδρους, τη στιγμή που η ουσία είναι σε άλλα χαρακτηριστικά. Όπως αξιοπιστία, καμπύλη ροπής, ασφάλεια. Έρχεται μετά και η ειδική διαφήμιση από τον ειδικό τύπο, με τους αρθρογράφους να πουλάνε χαμόγελα και ενθουσιασμό, για να σπρώξουν τις πωλήσεις και εκεί μπερδεύεται τελείως ο υποψήφιος αγοραστής, μην ξέροντας τι χρειάζεται για να κάνει τη δουλειά του ή τι θα του προσφέρει περισσότερη ευχαρίστηση.

    Βγαίνει μία εταιρεία και διαφημίζει νέα τεχνολογία, π.χ. διπλά δισκόφρενα, ακτινικές δαγκάνες ή ηλεκτρονικές αναρτήσεις και μετά από λίγο καιρό γίνεται κλισέ η φράση στα εμπορικά τμήματα, με έρμαιο τον καταναλωτή να μην καταλαβαίνει ότι ένας όρος από μόνος του δεν έχει αξία, αν δεν ληφθεί υπόψη το σύνολο της μοτοσυκλέτας και η συγκεκριμένη υλοποίηση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #195
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αυτό ξαναπές το. Έχει μεθοδευτεί από το εμπορικά τμήματα των εταιρειών να πουλάνε άλογα και κυλίνδρους, τη στιγμή που η ουσία είναι σε άλλα χαρακτηριστικά. Όπως αξιοπιστία, καμπύλη ροπής, ασφάλεια. Έρχεται μετά και η ειδική διαφήμιση από τον ειδικό τύπο, με τους αρθρογράφους να πουλάνε χαμόγελα και ενθουσιασμό, για να σπρώξουν τις πωλήσεις και εκεί μπερδεύεται τελείως ο υποψήφιος αγοραστής, μην ξέροντας τι χρειάζεται για να κάνει τη δουλειά του ή τι θα του προσφέρει περισσότερη ευχαρίστηση.

    Βγαίνει μία εταιρεία και διαφημίζει νέα τεχνολογία, π.χ. διπλά δισκόφρενα, ακτινικές δαγκάνες ή ηλεκτρονικές αναρτήσεις και μετά από λίγο καιρό γίνεται κλισέ η φράση στα εμπορικά τμήματα, με έρμαιο τον καταναλωτή να μην καταλαβαίνει ότι ένας όρος από μόνος του δεν έχει αξία, αν δεν ληφθεί υπόψη το σύνολο της μοτοσυκλέτας και η συγκεκριμένη υλοποίηση.
    Παιδιά έχει γίνει μια παρανόηση με την δύναμη και την ροπή και έχει γίνει πλέον μόδα να ψάχνουμε όλοι την ροπή σε κάθε μηχανάκι. Η δύναμη-ισχυς του κινητήρα όμως μετριέται σε ίππους και όχι σε ροπή. Το έργο που παράγει ένας κινητήρας δηλαδή η ισχύς η αλλιώς η ενεργεια είναι αυτό που μας ενδιαφέρει και όχι η ροπή. Βέβαια η ισχύς είναι ανάλογο μέγεθος με την ροπή και εξαρτάται από αυτήν. Οπότε δεν γίνεται ένας κινητήρας να έχει ίππους χωρίς καθολου ροπή .Όμως ένας κινητήρας που βγάζει 100 ιππους και 60Νm ροπή παράγει περισσότερη ισχύ η αλλιώς έργο η αλλιώς ενέργεια και άρα είναι πιο δυνατος από ότι ένας κινητήρας που έχει 70Nm ροπή και 75 ίππους. Το θέμα είναι αυτή την ισχύ πως θα την αξιοποιήσει ο κατασκευαστής με το κιβώτιο ταχυτήτων και το γρανάζομα και τι σκοπό εξυπηρετεί στο εύρος στροφών που την αποδίδει. Προσωπικά μου αρέσει ο τετρακύλινδρος που χαμηλά είναι εύκολο μηχανάκι χωρίς ξεσπάσματα και νεύρο και ψηλά όταν θέλω να οδηγήσω πιο επιθετικά είναι πολύ δυνατός. Έτσι συνδιαζω ασφάλεια ευχαρίστηση καλό ήχο και μεγάλες επιδόσεις με μεγάλη ιπποδύναμη που πλέον λίγοι δυκυλινδροι έχουν.

    Σχετικά με τον 750 του hornet δεν είναι απλά ένας κινητήρας που παράγει 92 ίππους και 76Νm ροπή που είναι απο τις καλύτερες επιδόσεις στην κατηγορία του και στα κυβικά του αλλά η honda έχει καταφέρει με μονό εκεντροφορο να φτιάξει έναν δυκιλινδρο εν σειρα κινητήρα που σε κάθε κύλινδρο έχει 4 βαλβίδες και στροφαρει πάνω από τις 10000 στροφές. Αυτό δεν το έχει καταφερει νομίζω καμία άλλη εταιρεία μέχρι τώρα. Με τον μονό εκεντροφορο για λόγους χωροταξικους είναι πολύ δύσκολο να βάλεις 4 βαλβίδες σε κάθε κύλινδρο (δύο εισαγωγής και 2 εξαγωγής). Για αυτό όλα έχουν διπλό εκεντροφορο. Όμως με τον μονο εκεντροφορο γλυτώνεις βάρος ,τριβές και απώλεια ενέργειας , γλυτώνεις όγκο και πολυπλοκότητα που συνεπάγεται και μειωμενο κόστος κατασκευής και συντήρησης και κερδίζεις σε κατανάλωση και ρύπους. Όλα αυτά χάρη στο unicam της honda. Ο νέος 750αρις της honda ειναι πραγματικό διαμάντι όχι μόνο στα νούμερα αλλά και σε τεχνολογία και σε σχεδίαση. Τέτοιους κινητήρες διαμαντια με τεχνολογίες όπως το unicam , το vtec που είχε στο vfr crossrunner , το αερόψυκτο εν σειρά τετρακύλινδρο cb1100 που περνουσε παρακαλώ και τις προδιαγραφές ρύπων εν έτη 2017+ η honda έχει αρκετούς έχοντας τα πρωτεία θα έλεγα.. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα . Και η honda δεν είναι μόνο ιπποδύναμη. Οδηγικα όλα της τα μηχανάκια ειναι πολύ πιο πάνω από τον μέσο όρο συνδιάζοντας παράλληλα και ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία που λίγες εταιρίες στο προσφέρουν αυτό.

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτοΠρώτο ... 389101112131415 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Hornet 250c.c.
    από giorgos_giorgos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:55
  2. Honda hornet 2005
    από foumo στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 13:59
  3. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF