Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Λάδια για NC750 χειροκίνητο

  1. #16
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ο μέσος καθημερινός χρήστης ειδικά με DCT δεν ξεπερνά τις 3.000 στροφές. Το λάδι καταπονείται πολύ περισσότερο με 5.000 στροφές που ταξιδεύω σταθερά εγώ. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που τόνιζε τη σημασία των στροφών ως προς την καταπόνηση του λαδιού. Μετά απο κάποιες στροφές τα πάντα αλλάζουν δραματικά, νομίζω έλεγε πάνω απο 6.000-6.500 αν θυμάμαι καλά. Το 3.000 με το 5.000 είναι σχεδόν 75-80% πάνω. Βέβαια η δίκαιη σύγκριση είναι να ταξιδεύω και εγώ με 3.000 στροφές αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχω!


    @Panavour ντροπή για κάτοχο NC να τσεκάρει τη στάθμη ανα 1000km. Τρίζουν τα κόκκαλα του Σοιχίρο!
    Hταν γενικη οδηγεια για κατοχους ΟΛΩΝ των μοτο,οχι μονο για NC.Παντως οσα χοντα ειχα ΔΕΝ καιγαν λαδι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ο μέσος καθημερινός χρήστης ειδικά με DCT δεν ξεπερνά τις 3.000 στροφές. Το λάδι καταπονείται πολύ περισσότερο με 5.000 στροφές που ταξιδεύω σταθερά εγώ. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που τόνιζε τη σημασία των στροφών ως προς την καταπόνηση του λαδιού. Μετά απο κάποιες στροφές τα πάντα αλλάζουν δραματικά, νομίζω έλεγε πάνω απο 6.000-6.500 αν θυμάμαι καλά. Το 3.000 με το 5.000 είναι σχεδόν 75-80% πάνω. Βέβαια η δίκαιη σύγκριση είναι να ταξιδεύω και εγώ με 3.000 στροφές αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχω!


    @Panavour ντροπή για κάτοχο NC να τσεκάρει τη στάθμη ανα 1000km. Τρίζουν τα κόκκαλα του Σοιχίρο!
    ΜΕ 3000rpm θα ηταν 2ημερες οι εξορμησεις...
    (μην νομιζεις πως δεν ξερουμε πως καλυπτεις τις αποστασεις )

    Ουτε στα παπια δεν κοιτανε λαδια ανα 1000κμ...
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Τι είναι καταπόνηση για το λάδι; Το ότι δουλεύει σε υψηλότερη θερμοκρασία;
    Γιατί πρακτικά η θερμοκρασία αλλάζει τις ιδιότητες του λαδιού και την ικανότητα λίπανσης στο πόσο γρήγορα δημιουργείται το φιλμ λαδιού και πόσο αυτό διατηρείται.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    761
    Μετά από εκατοντάδες χιλιάδες απροβληματιστα χιλιόμετρα σε διάφορα μηχανάκια και αυτοκίνητο με τα...15/40 του Λιτλ,όταν ακούω και βλέπω συμβουλές του στυλ βάζετε επώνυμα λάδια (να πληρώνετε τους παπατζηδες της διαφήμισης,φανερούς και κρυφούς)με πίανουν τα γέλια.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Όταν λες απροβληματιστα; Δεν έκαψαν ποτέ λάδι; Και με τι συνθήκες λειτουργίας;

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μετά από εκατοντάδες χιλιάδες απροβληματιστα χιλιόμετρα σε διάφορα μηχανάκια και αυτοκίνητο με τα...15/40 του Λιτλ,όταν ακούω και βλέπω συμβουλές του στυλ βάζετε επώνυμα λάδια (να πληρώνετε τους παπατζηδες της διαφήμισης,φανερούς και κρυφούς)με πίανουν τα γέλια.
    Καλα εγω γελαω που αλλαζετε κ τα λαδια...τα πρωτα εχω ακομα σε καθε οχημα.
    Τι ειμαι κανα κοροιδο να δινω στο καθε lidl λεφτα?
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Το Nissan vanette καίει λάδια πιο πολύ κι από βενζίνη και το ντουμανι πίσω λευκό και μπόλικο.Έκανα άπειρες δοκιμές με λάδια μάρκες και ιξώδη. Μόνο το 15-40 του λιντλ είναι το πιο αξιοπρεπές, δεν ντουμανιαζει πίσω με την παραμικρή γκαζιά.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Μετά από εκατοντάδες χιλιάδες απροβληματιστα χιλιόμετρα σε διάφορα μηχανάκια και αυτοκίνητο με τα...15/40 του Λιτλ,όταν ακούω και βλέπω συμβουλές του στυλ βάζετε επώνυμα λάδια (να πληρώνετε τους παπατζηδες της διαφήμισης,φανερούς και κρυφούς)με πίανουν τα γέλια.
    Κι εμάς μας πιάνουν τα γέλια με αυτά που γράφεις οπότε συνέχισε























    Να παίρνεις λάδια από λιντλ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #24
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Μια χαρά είναι τα λιντλολαδα έχουν τις προδιαγραφές,φτιάχνονται από Γερμανό λαδά,και έχουν την σωστή τιμή.ειδικα για παλαιότερα οχήματα είναι ταμάμ.αν βέβαια ξεπεράσει κάποιος το θέμα της ανωνυμίας του κατασκευαστή.

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Πόσο έχουν δηλαδή 4 λίτρα λάδι λιντλ;
    Γιατί με τα 35ε που δίνω για μοτουλ 5100 να γλιτώσω τι; 5-6-7 ευρό κάθε 3-3.5 χιλ. χιλιόμετρα ;
    Είναι ψυχολογικό το θέμα;Στυλ ''κουφάλες εμένα δεν με ξεγελάτε'' ;
    porca miseria.

  11. #26
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι τα λιντλολαδα έχουν τις προδιαγραφές,φτιάχνονται από Γερμανό λαδά,και έχουν την σωστή τιμή.ειδικα για παλαιότερα οχήματα είναι ταμάμ.αν βέβαια ξεπεράσει κάποιος το θέμα της ανωνυμίας του κατασκευαστή.
    Γιατι δεν τα προτιμησες στο πρωτο σερβις της κανουριας σου μοτο τοτε?
    Ride(s) the wind of change...

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν τα προτιμησες στο πρωτο σερβις της κανουριας σου μοτο τοτε?
    Γιατι δεν ηταν jaso ma 2.Το λιντλ δεν πουλαει μοτο-λαδα,αλλα αυτοκινητολαδα.Εξ αλλου τα τελευταια χρονια στα μηχανακια μου εχω καταληξει στο belray ημισυνθετικο 10-40 ester based,και δεν τα αλλαζω μεχρι στιγμης.Τα λιντλολαδα τα φτιαχνει η γερμανικη pennasol.Η λιντλ εν αντιθεσει με οτι πιστευει ο συνηθως απληροφορητος κοσμος ειναι αρκετα σοβαρη εταιρεια με τα ''εταιρικα'' της προιοντα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν ηταν jaso ma 2.Το λιντλ δεν πουλαει μοτο-λαδα,αλλα αυτοκινητολαδα.Εξ αλλου τα τελευταια χρονια στα μηχανακια μου εχω καταληξει στο belray ημισυνθετικο 10-40 ester based,και δεν τα αλλαζω μεχρι στιγμης.Τα λιντλολαδα τα φτιαχνει η γερμανικη pennasol.Η λιντλ εν αντιθεσει με οτι πιστευει ο συνηθως απληροφορητος κοσμος ειναι αρκετα σοβαρη εταιρεια με τα ''εταιρικα'' της προιοντα.
    Δεν καταλαβα οτι μιλουσατε με τον Tallyban για αυτοκινητολαδα αλλα γενικως τα καλα λαδια του Lidl.
    Εδω μιλουσαμε για μοτο...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Τα αυτοκινητόλαδα έχουν συνήθως αντιτριβικά και για αυτό το λόγο δεν κάνουν για μοτοσυκλέτες καθώς θα πατινάρουν. Υπάρχουν όμως και τα απλά αυτοκινητόλαδα χωρίς αντιτριβικά τα οποία μπορείς να τα βάζεις σε παλιές μοτο με μοτέρ όχι υψηλών επιδόσεων και σε παπιά ή σκούτερ. Προσωπικά σε καμία μοτοσυκλέτα δε θα τα έβαζα ούτε καν στο NC που το μοτερ του είναι σαν αυτοκινήτου. Δεν αποκλείω ότι μπορεί να δουλέψουν απλά είναι και ο ψυχολογικός παράγοντας στη μέση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #30
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβα οτι μιλουσατε με τον Tallyban για αυτοκινητολαδα αλλα γενικως τα καλα λαδια του Lidl.
    Εδω μιλουσαμε για μοτο...
    και τα αυτοκινητα μηχανες εχουν,εξ αλλου και αυτοκινητολαδο να βαλεις στο μηχανακι σου δεν θα παθει τιποτα,απλως ισως πατιναρει λιγο ο συμπλεκτης σου.εξ αλλου η ιαπωνικη προδιαγραφη jaso ma 2 για υγρους πολυδισκους συμπλεκτες μοτο βγηκε το 1998,πριν δεν υπηρχε,και πολλοι βαζαν αυτοκινητολαδα στα μηχανακια τους,χωρις επιπτωσεις.Τα καινουργια ,ειδικα για να σε καλυπτει η εγγυηση πρεπει να βαζεις ΑΚΡΙΒΩΣτις προδιαγραφες που οριζει το εργοστασιο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαδια για Transalp
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2011, 11:30
  2. Λάδια για Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 22:59
  3. λαδια για africa?
    από geomyl στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 19:41
  4. Fazer: λάδια για το μπροστινό πιρούνι
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF