Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Λάδια για NC750 χειροκίνητο

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684

    Λάδια για NC750 χειροκίνητο

    Καλησπέρα σε όλους,

    Διαβάζω γενικά οτι οι περισσότεροι κάτοχοι NC αλλάζουν λάδια ανά 8 έως 12000χλμ ή στον χρόνο, δλδ πάνω κάτω οτι λέει το μάνιουαλ. Δυο εξουσιοδοτημένα συνεργεία Ηονδα Αθήνα μου είπαν να πηγαίνω κάθε 6000 και μου έκανε εντύπωση.. Δεν με πειράζει τόσο να αλλάζω ακόμα και πολύ νωρίς να είναι, όμως προβληματίστηκα σήμερα γιατί τις 2 τελευταίες αλλαγές έχω πάει τα Amsoil 10-30 συνθετικά και σήμερα μου είπε ο μάστορας οτι κακώς βάζω φουλ συνθετικά.. Δεν έχω το DCT, έχω το χειροκίνητο του 2020. Χτες πέρασα τα 30.000χλμ.
    Γενικά επειδή μου έβγαιναν ακριβά τα AMS ή 50 ή 60ε δεν θυμαμαι ακριβώς τώρα αλλα ειναι καποιο εκ των δυο, σκεφτόμουν καιρό να βάλω τα bel-ray τα οποία έχω εικόνα μόνο από την προηγούμενη μηχανή μου (CBR 600F). Επίσης σκέφτομαι, εφόσον το μάνιουλ λέει καθε 12000 αυτήν την ενδιάμεση αλλαγή να την κάνω μόνος μου και ν παω κανονικά στα 36000 απλώς το θέμα είναι ότι δεν θα γραφτεί στο βιβλίο σέρβις που προσπαθώ, μιας και την πήρα καινούρια, να το κρατώ ενήμερο.
    Όσον αφορά το μαμά λάδι της Χοντα, για εμένα είναι η χειρότερη αίσθηση στο σασμαν που είχα ποτέ σε μηχανάκι, γι΄αυτό δεν τα αναφέρω καν. τα εβαλα στις 2 πρωτες αλλαγές 1000 και 12000 και μετα πήγα στα ΑΜS 3 φορές όπου ομολογώ δεν έχω παράπονο. (3 φορές γιατί άλλαζα ανά 6) (να σημειώσω κάθε φορά αλλάζω και το φίλτρο λάδιού) (ναι μπορείτε να με βριστε αλλά νομίζω ότι το καταπιέζω το μηχανάκι αν τα κρατάω οσα χλμ λεει το μάνιουαλ! Μη βαρέσετε πολύ!!) (

    Αμα κάποιος δε βαριέται πολύ ας ρίξει καμιά ιδέα αφενός για λάδι, αφετέρου αν είναι κακό (πέρα από την τσέπη μου δλδ) να αλλάζεις νωρίτερα τα λάδια.

    καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλές διακοπές σε όσους φύγουν τώρα!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Για να σου πει ο άλλος με το nc με τα 300.000 Χιλ κάθε πότε αλλάζει λάδια και αν έχει πάθει κάτι το μοτέρ του.
    Στο strada που είχα για 11 χρόνια και του έπινα το αίμα αβίαστα άλλαζα λάδια κάθε 10.000 Χιλ, μέχρι τα σχεδόν 90.000 Χιλ που το έδωσα δεν έπαθε τίποτα, ο τωρινός ιδιοκτήτης πέρασε τα 120.000 Χιλ και ακόμα είναι μια χαρά το μοτέρ.
    Τώρα για το τι λάδι θα βάζεις.... Γνώμη μου οποιοδήποτε επώνυμο λάδι καλύπτει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
    Για την ιστορία το strada δούλευε με silcoline.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Είναι ορθολογικό να αλλάζεις φιλτρο μαζί τα λαδια. Εφοσον το φίλτρο συγκρατεί τις βρομιές… είναι λάθος όσων μαστόρων συνιστούν νωρίτερα αλλαγή λαδιών χωρίς φίλτρο

    Όμως εγώ θα πήγαινα σε αλλαγή όπως συνιστά ο κατασκευαστής ανά 12 η ετησίως και έλεγχο συμπλήρωμα ενδιάμεσα (αν υπάρξει κάποια κατανάλωση λαδιού).

  4. #4
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Γεια σου φιλε Μάκη! Άσχετο μιας και απάντησες εσύ, ο Παντελής τι κάνει? Πήρε το diversion τελικά από τότε που του έφαγαν το fazer? Έχουμε να μιλήσουμε αιώνες!
    Στα δικά μας, ναι το ξέρω οτι ειμαι ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ έως ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ για τα 6000..

    Τώρα το μάνιουαλ λέει τουλάχιστον κατηγορίας API SG ή υψηλότερης ή με κάποιες συγκεκριμένες ενδείξεις. Δεν λέει για συνθετικό ή μη συνθετικό. Αν και διάβασα στο φόρουμ των NC ότι δεν κάνει να βάζουν full synthetic στο DCT. απλά εγω δεν εχω το DCT
    Ανώνυμο λάδι σίγουρα δεν θα βάλω, στη χειρότερη να ξαναπάω με το ίδιο της AMS που όπως έχω διαβάσει θεωρείται γενικά στα πολύ καλά λάδια. Απλώς σκεφτόμουν το κόστος. Τα σίλικον ας πουμε δεν τα έχω βάλει σε κάποιο μηχανάκι.

    Επίσης το άλλο που σκέφτομαι τώρα είναι και λίγο θέμα "αισθητικής" το πως νιώθεις το σασμάν. Ειναι λίγο προσωπικό οπότε μάλλον κακώς το αναφέρω..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  5. #5
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    684
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Είναι ορθολογικό να αλλάζεις φιλτρο μαζί τα λαδια. Εφοσον το φίλτρο συγκρατεί τις βρομιές… είναι λάθος όσων μαστόρων συνιστούν νωρίτερα αλλαγή λαδιών χωρίς φίλτρο

    Όμως εγώ θα πήγαινα σε αλλαγή όπως συνιστά ο κατασκευαστής ανά 12 η ετησίως και έλεγχο συμπλήρωμα ενδιάμεσα (αν υπάρξει κάποια κατανάλωση λαδιού).
    Δοκτωρ ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι το καταλαβαίνω πως το λες, για 12000 η για το έτος. Κατανάλωση, να κάψει δλδ, δεν εχω δει. Μόνο πχ στο προσφατο ταξίδι ένιωθα να βγάζει φλόγες το μοτέρ στα πόδια μου (λογικό από τη μια λόγω των θερμοκρασιών από την αλλη στην Αθήνα σε κίνηση δεν θυμάμαι να το έχω νιώσει τόσο εντονα). ΚΑι σκέφτηκα οτι όντως θα χρειάζεται αλλαγή και συμπίπτει με τη σημείωση του συνεργείου για σέρβις, στα 30000 χιλιομερα, 6000 δλδ μετά το τελευταιο οπου έγιναν τα προβλεπόμενα.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #6
    Νικο.Καλα κανεις κι αλλαζεις φιλτρο λαδιου καθε αλλαγη λαδιων,παλια ενας μηχανικος
    μ'ειχε πει:αν αλλαζεις λαδια και δεν αλλαζεις φιλτρο,ειναι σαν να κανεις μπανιο
    και δεν αλλαζεις βρακι
    καλη φαση

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    Διαβάζω γενικά οτι οι περισσότεροι κάτοχοι NC αλλάζουν λάδια ανά 8 έως 12000χλμ ή στον χρόνο, δλδ πάνω κάτω οτι λέει το μάνιουαλ. Δυο εξουσιοδοτημένα συνεργεία Ηονδα Αθήνα μου είπαν να πηγαίνω κάθε 6000 και μου έκανε εντύπωση.. Δεν με πειράζει τόσο να αλλάζω ακόμα και πολύ νωρίς να είναι, όμως προβληματίστηκα σήμερα γιατί τις 2 τελευταίες αλλαγές έχω πάει τα Amsoil 10-30 συνθετικά και σήμερα μου είπε ο μάστορας οτι κακώς βάζω φουλ συνθετικά.. Δεν έχω το DCT, έχω το χειροκίνητο του 2020. Χτες πέρασα τα 30.000χλμ.
    Γενικά επειδή μου έβγαιναν ακριβά τα AMS ή 50 ή 60ε δεν θυμαμαι ακριβώς τώρα αλλα ειναι καποιο εκ των δυο, σκεφτόμουν καιρό να βάλω τα bel-ray τα οποία έχω εικόνα μόνο από την προηγούμενη μηχανή μου (CBR 600F). Επίσης σκέφτομαι, εφόσον το μάνιουλ λέει καθε 12000 αυτήν την ενδιάμεση αλλαγή να την κάνω μόνος μου και ν παω κανονικά στα 36000 απλώς το θέμα είναι ότι δεν θα γραφτεί στο βιβλίο σέρβις που προσπαθώ, μιας και την πήρα καινούρια, να το κρατώ ενήμερο.
    Όσον αφορά το μαμά λάδι της Χοντα, για εμένα είναι η χειρότερη αίσθηση στο σασμαν που είχα ποτέ σε μηχανάκι, γι΄αυτό δεν τα αναφέρω καν. τα εβαλα στις 2 πρωτες αλλαγές 1000 και 12000 και μετα πήγα στα ΑΜS 3 φορές όπου ομολογώ δεν έχω παράπονο. (3 φορές γιατί άλλαζα ανά 6) (να σημειώσω κάθε φορά αλλάζω και το φίλτρο λάδιού) (ναι μπορείτε να με βριστε αλλά νομίζω ότι το καταπιέζω το μηχανάκι αν τα κρατάω οσα χλμ λεει το μάνιουαλ! Μη βαρέσετε πολύ!!) (

    Αμα κάποιος δε βαριέται πολύ ας ρίξει καμιά ιδέα αφενός για λάδι, αφετέρου αν είναι κακό (πέρα από την τσέπη μου δλδ) να αλλάζεις νωρίτερα τα λάδια.

    καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλές διακοπές σε όσους φύγουν τώρα!


    Λαδάκι με φίλτρο πάντα. Προσωπικά έχω αλλάξει πολλές φορές τα λάδια στις 14 και στις 15.000km και βγαίνουν άψογα σε χρώμα. Πάντα ομως βάζω λάδι Honda και αντίστοιχα 10-30. Φουλ συνθετικό δεν έχω βάλει ποτέ και να σου πω την αλήθεια μετά απο 360.000km δε νομίζω ότι έχει ανάγκη το μοτέρ απο τέτοιο λάδι. Επειδή ανέφερες τα Bel ray, εχω βάλει αρκετές φορές τα 10-30 και είναι εξαιρετικά. Για μένα ακολούθησε το μάνιουαλ και γλίτωσε κόπο και χρήμα. Εγγυημένα το λάδι 10-30 βγαίνει σούπερ μετά απο 12.000km.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    και απο μενα το ημισυνθετικο ΕΧΡ ester blend της belray,ομως στο επισημο site της δεν το βγαζει σε 10-30,αλλα σε 10-40.Αυτα που πωλουνται σαν 10-30 προσοχη ΔΕΝ ειναι τα αυθεντικα,και ΔΕΝ φτιαχνονται στην ΑΜΕΡΙΚΑ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    754
    Της Doha τα 10/30 ποιος τα φτιάχνει; Είναι ορυκτέλαια, ημισυνθετικά ή 100% συνθετικά;γνωρίζει κανείς;

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    754
    Τα μπουκάλια γράφουν στην ετικέτα 4T;

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Υπόψη, η χρήση του Βασίλη είναι διαφορετική. Ο κινητήρας του κάνει πολύ λιγότερους θερμικούς κύκλους από το μέσο χρήστη που κάνει μερικά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και κατόπιν μένει να κρυώσει.

    Ο κινητήρας του Βασίλη δουλεύει συνεχόμενα με καλή ψύξη για εκατοντάδες χιλιόμετρα, πριν αφεθεί να κρυώσει.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπόψη, η χρήση του Βασίλη είναι διαφορετική. Ο κινητήρας του κάνει πολύ λιγότερους θερμικούς κύκλους από το μέσο χρήστη που κάνει μερικά χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και κατόπιν μένει να κρυώσει.

    Ο κινητήρας του Βασίλη δουλεύει συνεχόμενα με καλή ψύξη για εκατοντάδες χιλιόμετρα, πριν αφεθεί να κρυώσει.


    χμμμ έχω σοβαρές αμφιβολίες επ'αυτού. Όταν κάνω πολλά χιλιόμετρα και μπαίνω σε χωματόδρομο, αν είναι δύσκολος και κόψω ταχύτητα το βεντιλατέρ μπαίνει αμέσως. Μόλις αφήσω τη μηχανή και περπατήσω 1-2-3 ώρες, όταν ξεκινήσω ξανά στον ίδιο χωματόδρομο το βεντιλατέρ δε μπαίνει ποτέ ξανά. Αυτό είναι ένδειξη του ότι ενώ το μοτέρ ανεβάζει δύσκολα θερμοκρασία απο κρύο, εγώ το έχω ''ανάψει'' στο ταξίδι ουσιαστικά. Είναι κάτι που παρατηρώ για χρόνια στην πράξη. Βέβαια το λάδι εξακολουθεί και βγαίνει σε σούπερ κατάσταση. Να τονίσω όμως ότι το μοτέρ με το φίλτρο σε κάθε αλλαγή λαδιού παίρνει 3.6 λίτρα γεμάτα. Εξωπραγματικό νούμερο για δικύλινδρο 670cc το οποίο όμως θεωρώ πως παίζει κομβικό ρόλο σε συνδυασμό με την υποτετράγωνη σχεδίαση του κινητήρα και τις χαμηλές στροφές.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Πράγματι, η αύξηση της θερμοκρασίας σε χαμηλές ταχύτητες σε χωματόδρομο είναι κάποια ταλαιπώρια για το λάδι. Υποψιάζομαι όμως ότι οι πολύ λιγότεροι κύκλοι θέρμανσης-ψύξης στο μοτοσακό σου, σε σχέση με τη χρήση που κάνουν άλλοι, είναι πλεονέκτημα για τη διάρκεια ζωής του λαδιού.

    Σκέψου πόσες φορές ανάβει και σβήνει τη μοτοσικλέτα του ο μέσος χρήστης NC που την έχει σε χρήση πόλης ή περιαστική. Μπορεί σε 500 χιλιόμετρα να την έχει αφήσει να κρυώσει 20 φορές, ενώ η δική σου σβήνει/κρυώνει μόνο μία φορά ανά 500 km.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    μεγαλο θεμα,και δεν νομιζω να ειναι ευκολο να απαντηθει.τι καταπονει περισσοτερο?οι κυκλοι αυξομειωσης της θερμοκρασιας ή η συνεχης λειτουργια στην ανωτερη θερμοκρασια?το σιγουρο ειναι οτι την πολυψυριζουμε την μα'ι'μου.βαλτε ενα επωνυμο λαδι στις προδιαγραφες που λεει ο κατασκευαστης,αλλαζετε το στα 4/5 των χιλιομετρων που οριζει ο κατασκευαστης,ελεγχετε την σταθμη ανα 1000 χλμ και κοιμηθητε ησυχοι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πράγματι, η αύξηση της θερμοκρασίας σε χαμηλές ταχύτητες σε χωματόδρομο είναι κάποια ταλαιπώρια για το λάδι. Υποψιάζομαι όμως ότι οι πολύ λιγότεροι κύκλοι θέρμανσης-ψύξης στο μοτοσακό σου, σε σχέση με τη χρήση που κάνουν άλλοι, είναι πλεονέκτημα για τη διάρκεια ζωής του λαδιού.

    Σκέψου πόσες φορές ανάβει και σβήνει τη μοτοσικλέτα του ο μέσος χρήστης NC που την έχει σε χρήση πόλης ή περιαστική. Μπορεί σε 500 χιλιόμετρα να την έχει αφήσει να κρυώσει 20 φορές, ενώ η δική σου σβήνει/κρυώνει μόνο μία φορά ανά 500 km.

    Ο μέσος καθημερινός χρήστης ειδικά με DCT δεν ξεπερνά τις 3.000 στροφές. Το λάδι καταπονείται πολύ περισσότερο με 5.000 στροφές που ταξιδεύω σταθερά εγώ. Κάπου είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που τόνιζε τη σημασία των στροφών ως προς την καταπόνηση του λαδιού. Μετά απο κάποιες στροφές τα πάντα αλλάζουν δραματικά, νομίζω έλεγε πάνω απο 6.000-6.500 αν θυμάμαι καλά. Το 3.000 με το 5.000 είναι σχεδόν 75-80% πάνω. Βέβαια η δίκαιη σύγκριση είναι να ταξιδεύω και εγώ με 3.000 στροφές αλλά είναι πρακτικά αδύνατον να το πετύχω!


    @Panavour ντροπή για κάτοχο NC να τσεκάρει τη στάθμη ανα 1000km. Τρίζουν τα κόκκαλα του Σοιχίρο!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαδια για Transalp
    από derd στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2011, 11:30
  2. Λάδια για Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 22:59
  3. λαδια για africa?
    από geomyl στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2006, 19:41
  4. Fazer: λάδια για το μπροστινό πιρούνι
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF