Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Αλλοίωση προστατευτικού υλικού κράνους;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729

    Αλλοίωση προστατευτικού υλικού κράνους;

    Σήμερα έβγαλα τα μαξιλάρια για πλύσιμο (ομολογώ πως είχε περάσει καιρός που δεν τα έπλυνα) και αντίκρισα αυτή τη κατάσταση. Το κράνος είναι κατασκευής 2019 και δεν είχε ποτέ πτώση. Ωστόσο η κατάσταση του υλικού είναι απογοητευτική. Έχει μικρά βαθουλώματα, λες και έχει δεχτεί πολλά μικρά χτυπήματα. Δεν βάζω ποτέ πράγματα μέσα (πχ γάντια) και δε μου έχει πέσει ούτε από πέντε εκατοστά ύψος. Τι συμβαίνει;

    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να οφείλεται στη ζέστη, καθώς το κράνος το αφήνω στη βαλίτσα της μηχανής. Απ την άλλη αυτό έκανα πάντα με όλα μου τα κράνη και δεν είχα ξανά τέτοιο θέμα. Επίσης αυτό ήταν το πρώτο κράνος που είχα με σκούτερ και σκέφτομαι μήπως η ανεβασμένη θερμοκρασία κάτω απ το κάθισμα (και πάνω απ το μοτέρ) έπαιξε κι αυτή το ρόλο της. Τι αλλο μπορεί να είναι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220803_121618.jpg 
Προβολές:	293 
Μέγεθος:	107,4 KB 
ID:	437276

    Λογικά πάω για άλλο κράνος, σωστά;

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Μου έχει τύχει σε Uvex πενταετίας και το απέδωσα κι εγώ στη μπαγκαζιέρα,είχε αυτά τα εξογκώματα σε σημείο να με ενοχλούν κάτω απο την επένδυση,ευτηχώς ήταν προς απόσυρση,δεύτερο κράνος και δεν ξανασχολήθηκα,θα είχε ενδιαφέρων ,λόγω τριετίας μόνο,να έκανες μια ερώτηση,στέλνοντας φωτό στην εταιρία κατασκευής.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    βαφη ειναι.
    μαρκα;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Βασιλη δε με απασχολει η βαφη που εχει φυγει. Αυτο στο οποιο αναφερομαι ειναι τα βαθουλωματα. Ειναι σα να εχεις πιεσει με τον αντιχειρα σου σε διαφορα σημεια και συμπιεστηκε/υποχωρησε το υλικο. Στην κατω αριστερη φωτογραφια φαινονται καλυτερα αν κοιταξεις προσεκτικα.

    Το κρανος ειναι HJC FG-ST.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βασιλη δε με απασχολει η βαφη που εχει φυγει. Αυτο στο οποιο αναφερομαι ειναι τα βαθουλωματα. Ειναι σα να εχεις πιεσει με τον αντιχειρα σου σε διαφορα σημεια και συμπιεστηκε/υποχωρησε το υλικο. Στην κατω αριστερη φωτογραφια φαινονται καλυτερα αν κοιταξεις προσεκτικα.

    Το κρανος ειναι HJC FG-ST.
    το φαντάστηκα. ετσι ειναι και το δικο μου hjc. δεν ειναι ουτε η ζεστη ουτε τιποτα. το δικο μου εγινε ετσι μεσα στο σπιτι με μηδεν χρηση.
    περνάνε ενα σκληρο πλαστικο απο πανω που με τον χρονο κανει αυτο το προβλημα. τα βαθουλωματα δεν νομιζω οτι επιρεάζουν την πολυστερηνη τοσο ωστε να εχει σημασια. εγω θα το φορουσα κανονικα.

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βασιλη δε με απασχολει η βαφη που εχει φυγει. Αυτο στο οποιο αναφερομαι ειναι τα βαθουλωματα. Ειναι σα να εχεις πιεσει με τον αντιχειρα σου σε διαφορα σημεια και συμπιεστηκε/υποχωρησε το υλικο. Στην κατω αριστερη φωτογραφια φαινονται καλυτερα αν κοιταξεις προσεκτικα.

    Το κρανος ειναι HJC FG-ST.
    Στειλε ενα email να δεις τι θα σου απαντησουν ετσι για την απορια κ αν ειναι κατι που δεν θα επρεπε να σε απασχολει.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Μόνο η ζέστη θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο μαζί με την ποιότητα του υλικού. Καλή ιδέα του Doctor να δούμε τι θα μας πουν και οι ίδιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Έστειλα και ένα mail, να δούμε αν θα πάρω απάντηση.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Είναι λίγο δυσνόητο το νόημα με τις φωτό έτσι σε κολάζ.
    Αν καταλαβαίνω σωστά, είναι όλες απο το εσωτερικο του κράνους;
    Δε νομίζω ότι είναι καν πρόβλημα.
    Εγώ που έχω σοει, το εσωτερικό δεν είναι απολύτως λείο όπως το απ'εξω
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Ανεβάζω μόνο μια για να φανεί καλύτερα. Είναι απ το εσωτερικό. Ό,τι έχω κυκλώσει είναι βαθούλωμα ακριβώς όπως θα γινόταν αν πιέσεις με τον αντίχειρα ένα αφρολεξ μέχρι να υποχωρήσει το υλικό. Σκέψου το σαν κρατήρες. Δεν το έχω ξαναδεί προσωπικά και είναι το έβδομο κράνος μου αν δεν κάνω λάθος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220803_222442.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	111,0 KB 
ID:	437279

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Έχω ξαναδεί τέτοια περίπτωση που μοιάζει παρα πολύ και ήταν απο τοποθέτηση πανω στον καθρέφτη της μότο.
    Mil. Spec.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Έχω ξαναδεί τέτοια περίπτωση που μοιάζει παρα πολύ και ήταν απο τοποθέτηση πανω στον καθρέφτη της μότο.
    Ωπ... Να κάτι που δεν το είχα σκεφτεί και ακούγεται πολύ λογικό.

    Το ότι δεν το είχα δει σε αλλά κράνη μπορεί να εξηγηθεί απ την κατά πολύ αυξημένη χρήση της μηχανής όσο έχω αυτό το κράνος. Είναι το κράνος της εποχής των σκούτερ όπου τα χιλιόμετρα ανά έτος εκτοξεύθηκαν απ τα 2000 στα 14000. Και είναι συνήθειο που το έχω αυτό με τον καθρέφτη. Μένει να μας πει κι ο Βασίλης αν το κάνει κι αυτός με το δικό του.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ωπ... Να κάτι που δεν το είχα σκεφτεί και ακούγεται πολύ λογικό.

    Το ότι δεν το είχα δει σε αλλά κράνη μπορεί να εξηγηθεί απ την κατά πολύ αυξημένη χρήση της μηχανής όσο έχω αυτό το κράνος. Είναι το κράνος της εποχής των σκούτερ όπου τα χιλιόμετρα ανά έτος εκτοξεύθηκαν απ τα 2000 στα 14000. Και είναι συνήθειο που το έχω αυτό με τον καθρέφτη. Μένει να μας πει κι ο Βασίλης αν το κάνει κι αυτός με το δικό του.
    εγω εχω ελαχιστα βαθουλωματα που ισως να ειναι απο καθρεπτη δεν θυμαμαι. αλλα εσκασε ολο το φιλμ αυτο ομως μεσα στο σπιτι. και εχει φουσκαλες προς τα εξω χωρις χρηση. κυριολεκτικα το εχω φορεσει 20-30 φορες σε 4 χρονια.

    βασικα ειναι ευκολο να δεις αν ειναι απο καθρεπτη. θα εχει μονο στο πανω μερος. λογικο ειναι παντως γιατι το χτυπαμε λιγο βαζοντας το και εχει μαλλον dual foam.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ωπ... Να κάτι που δεν το είχα σκεφτεί και ακούγεται πολύ λογικό.

    Το ότι δεν το είχα δει σε αλλά κράνη μπορεί να εξηγηθεί απ την κατά πολύ αυξημένη χρήση της μηχανής όσο έχω αυτό το κράνος. Είναι το κράνος της εποχής των σκούτερ όπου τα χιλιόμετρα ανά έτος εκτοξεύθηκαν απ τα 2000 στα 14000. Και είναι συνήθειο που το έχω αυτό με τον καθρέφτη. Μένει να μας πει κι ο Βασίλης αν το κάνει κι αυτός με το δικό του.

    Σωστή η παρατήρηση του φίλου και είναι κάτι που κάνω συνέχεια όταν σταματάω. Εχω ενα Arai QV pro 5 χρόνια και θα κάνω ένα τσεκ αύριο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    To εψαξα λιγο παραπανω. Απο το manual της Arai:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	52,2 KB 
ID:	437289

    Και απο ενα σχετικο βιντεο του Motojitsu που ειναι ωραιος τυπος. Ο λαθος τροπος (που εκανα εγω) και ο σωστος.

    Τωρα το θεμα ειναι οτι η ζημια εχει γινει στο υλικο οποτε λεω να αρχισω να κοιταω για κρανος. Αν δε παθεις δε θα μαθεις που λενε.
    Σας ευχαριστω ολους και ειδικα τον kons.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2020, 12:08
  2. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 19:49
  3. αγορα κρανους??
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 16:18
  4. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  5. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF