Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Αλλοίωση προστατευτικού υλικού κράνους;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Αποφεύγω κι εγώ πλέον να το στηρίζω έτσι στον καθρέφτη και το κρεμάω ανάποδα από το τιμόνι με το λουράκι. Πάλι δεν την θεωρώ ενδεδειγμένη λύση γιατί δεν μου αρέσει να είναι το κράνος ανάποδα, φοβάμαι μην πέσει καμία βρωμιά μέσα.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κατ εμε η αποθηκευση γαντιων μεσα στο κρανος κ το στηριγμα στον καθρεπτη ειναι οτι πιο λαθος μπορει να κανει καποιος.
    Κουβαλατε μια τσαντα μεταφορας του κρανους κ τελος. Ειδικα οι σκουτεροβιοι ειναι αμαρτια να μην υπαρχει κατω απο την σελα.
    Σταματας βαζεις την ''καποτα'' κ τελος.
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Κατ εμε η αποθηκευση γαντιων μεσα στο κρανος κ το στηριγμα στον καθρεπτη ειναι οτι πιο λαθος μπορει να κανει καποιος.
    Κουβαλατε μια τσαντα μεταφορας του κρανους κ τελος. Ειδικα οι σκουτεροβιοι ειναι αμαρτια να μην υπαρχει κατω απο την σελα.
    Σταματας βαζεις την ''καποτα'' κ τελος.

    Εν τω μεταξύ τα κάνω και τα δύο κατά κόρον!


    Και ξέχασα να τσεκάρω σε τι κατάσταση είναι το κράνος μου γαμώτο. Ελπίζω να το θυμηθώ το απόγευμα και να επανέλθω!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    δεν περναει απο τον καθρεπτη του στρομ το κρανος. μονο να κατσει πανω γινετε. μαλλον θα βαλω ενα αφρολεξ πανω στον καθρεπτη να τελειωνω αλλα σιγουρα δεν θα παρω ξανα hjc για πολλους λογους.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Σήμερα κοίταξα το κράνος μου. Δεν έχει πάθει τίποτα το αφρολεξ. Λίγο που δοκίμασα να το πιέσω με το δάχτυλο δεν κάνει βαθούλωμα. Επιπλέον, μεταξύ του κομματιού υφάσματος και του αφρολεξ υπάρχει ένα σφουγγαράκι. Είναι απίθανο να τραυματιστεί το αφρολεξ απλά αφήνοντας το κράνος στον καθρέφτη για αυτό και έχει διατηρηθεί.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Πιθανώς λοιπόν συνδυασμός του ότι είναι το συγκεκριμένο κράνος της HJC μαζί με το συνήθειο του καθρέφτη. Όπως και να χει το γάμησα.

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πιθανώς λοιπόν συνδυασμός του ότι είναι το συγκεκριμένο κράνος της HJC μαζί με το συνήθειο του καθρέφτη. Όπως και να χει το γάμησα.
    Δε νομίζω ότι σημαίνει κάτι αυτό ως προς την ασφάλεια του κράνους, πάντως οι ειδικότεροι της HJC θα πρέπει να εκτιμήσουν τα δεδομένα και να σου απαντήσουν

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πιθανώς λοιπόν συνδυασμός του ότι είναι το συγκεκριμένο κράνος της HJC μαζί με το συνήθειο του καθρέφτη. Όπως και να χει το γάμησα.

    Και εγώ δε νομίζω οτι είναι κάτι σημαντικό, δεν τίθεται θέμα ασφαλείας. Μόνο αν το πουλήσεις κάποια στιγμή ίσως παίξει κάποιο ρόλο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μπα παιδιά, πιθανώς να γίνομαι υπερβολικός αλλά το κράνος είναι το τελευταίο πράγμα στο οποίο θα ήθελα να έχω τη παραμικρή υπόνοια ότι κάτι μπορεί να μη λειτουργήσει όπως πρέπει. Ούτε πρόκειται να το πουλήσω σε κανέναν φυσικά. Αφού δεν κάνει για μένα δεν κάνει για κανέναν.

    Τώρα το θέμα είναι τι παίρνουμε. Μπορώ να πάρω ένα αντίστοιχο με αυτό που είχα (<200€ δλδ). Έχω δει καί την παρακάτω αγγελία και σκοπεύω να το δω από κοντά από βδομάδα.

    https://www.car.gr/parts/view/325471...mias-evdomadas

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μπα παιδιά, πιθανώς να γίνομαι υπερβολικός αλλά το κράνος είναι το τελευταίο πράγμα στο οποίο θα ήθελα να έχω τη παραμικρή υπόνοια ότι κάτι μπορεί να μη λειτουργήσει όπως πρέπει. Ούτε πρόκειται να το πουλήσω σε κανέναν φυσικά. Αφού δεν κάνει για μένα δεν κάνει για κανέναν.

    Τώρα το θέμα είναι τι παίρνουμε. Μπορώ να πάρω ένα αντίστοιχο με αυτό που είχα (<200€ δλδ). Έχω δει καί την παρακάτω αγγελία και σκοπεύω να το δω από κοντά από βδομάδα.

    https://www.car.gr/parts/view/325471...mias-evdomadas
    δεν εισαι υπερβολικος, εισαι παράλογος. εκει που εχεις βαθουλωμα θα μπορουσε να εχει τρύπες απο κατασκευης του για αερα. οι υποψιες που εχεις για την ασφάλεια ειναι αβασιμες. το κράνος που βλεπω στις φωτο ειναι μια χαρα. το κεφάλι σου ακουμπαει σε τεραστια επιφάνεια οταν πεφτεις και το μαλακο στρώμα* ειναι εκει για να συμπιεστει άμεσα και να φροντίσει το κεφάλι σου να εφαρμόσει ομοιόμορφα στο σκληρο στρωμα του eps που κάνει τη δουλεια του κράνους.

    *ποιο μοντελο ειναι? 99% εχεις dual layer eps και εχεις κανει βαθουλωμα στο μαλακο

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μπα παιδιά, πιθανώς να γίνομαι υπερβολικός αλλά το κράνος είναι το τελευταίο πράγμα στο οποίο θα ήθελα να έχω τη παραμικρή υπόνοια ότι κάτι μπορεί να μη λειτουργήσει όπως πρέπει. Ούτε πρόκειται να το πουλήσω σε κανέναν φυσικά. Αφού δεν κάνει για μένα δεν κάνει για κανέναν.

    Τώρα το θέμα είναι τι παίρνουμε. Μπορώ να πάρω ένα αντίστοιχο με αυτό που είχα (<200€ δλδ). Έχω δει καί την παρακάτω αγγελία και σκοπεύω να το δω από κοντά από βδομάδα.

    https://www.car.gr/parts/view/325471...mias-evdomadas


    Πολύ καλό και αυτό για αυτά τα χρήματα. Παλιότερα σε αυτήν την κατηγορία τιμής είχα εντυπωσιαστεί απο τα Suomy. Είχε πάρει φίλος και έμοιαζε σε στυλ με Arai. Ακόμη και στο εσωτερικό του. Αν δε βρεις άκρη ρίξε μια ματιά, δεν έχω ιδέα αν τα φέρνει ακόμα κάποιος στην Ελλάδα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μπα παιδιά, πιθανώς να γίνομαι υπερβολικός αλλά το κράνος είναι το τελευταίο πράγμα στο οποίο θα ήθελα να έχω τη παραμικρή υπόνοια ότι κάτι μπορεί να μη λειτουργήσει όπως πρέπει. Ούτε πρόκειται να το πουλήσω σε κανέναν φυσικά. Αφού δεν κάνει για μένα δεν κάνει για κανέναν.

    Τώρα το θέμα είναι τι παίρνουμε. Μπορώ να πάρω ένα αντίστοιχο με αυτό που είχα (<200€ δλδ). Έχω δει καί την παρακάτω αγγελία και σκοπεύω να το δω από κοντά από βδομάδα.

    https://www.car.gr/parts/view/325471...mias-evdomadas
    Έχω το ίδιο κράνος και το ακουμπάω συστηματικά στον καθρέφτη. Δεν έχει βαθουλώματα, αλλά ο καθρέφτης μου είναι οβάλ στο επάνω μέρος, χωρίς γωνίες. Επίσης το ακουμπάω πολύ προσεκτικά, για να μην χαλάω τη θέση του καθρέφτη, δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να σημαδέψω το φελιζόλ του κράνους.

    Από την άλλη, αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την κατάσταση του κράνους σου, καλύτερα να μείνεις με αυτό που έχεις ή να αγοράσεις καινούργιο, αντί να εμπιστευτείς κάποιο μεταχειρισμένο.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν εισαι υπερβολικος, εισαι παράλογος. εκει που εχεις βαθουλωμα θα μπορουσε να εχει τρύπες απο κατασκευης του για αερα. οι υποψιες που εχεις για την ασφάλεια ειναι αβασιμες. το κράνος που βλεπω στις φωτο ειναι μια χαρα. το κεφάλι σου ακουμπαει σε τεραστια επιφάνεια οταν πεφτεις και το μαλακο στρώμα* ειναι εκει για να συμπιεστει άμεσα και να φροντίσει το κεφάλι σου να εφαρμόσει ομοιόμορφα στο σκληρο στρωμα του eps που κάνει τη δουλεια του κράνους.

    *ποιο μοντελο ειναι? 99% εχεις dual layer eps και εχεις κανει βαθουλωμα στο μαλακο
    Είπαμε είναι το FG-ST. Δεν το βρίσκω κάπου αυτό που λες Βασίλη για dual layer για το κράνος μου, ούτε το ήξερα πριν το αναφέρεις για να είμαι ειλικρινής.

    Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι δε μου τρώγεται τώρα να δώσω κοντά δύο εκατοστάρικα. Τι να πω, αν όντως όλοι λέτε ότι δεν υπάρχει θέμα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Από την άλλη, αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ για την κατάσταση του κράνους σου, καλύτερα να μείνεις με αυτό που έχεις ή να αγοράσεις καινούργιο, αντί να εμπιστευτείς κάποιο μεταχειρισμένο.
    Ένα κράνος που πουλιέται στο μέρος μου οπότε μπορώ να το ελέγξω γιατί να το φοβηθώ; Μπορώ να δω αν έχει κάποιο σημάδι από έξω, να βγάλω την επένδυση και να κοιτάξω το αφρολεξ και την ημερομηνία κατασκευής. Τι άλλο έχει που μου διαφεύγει; Ειλικρινής απορία.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Είπαμε είναι το FG-ST. Δεν το βρίσκω κάπου αυτό που λες Βασίλη για dual layer για το κράνος μου, ούτε το ήξερα πριν το αναφέρεις για να είμαι ειλικρινής.

    Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι δε μου τρώγεται τώρα να δώσω κοντά δύο εκατοστάρικα. Τι να πω, αν όντως όλοι λέτε ότι δεν υπάρχει θέμα...



    Ένα κράνος που πουλιέται στο μέρος μου οπότε μπορώ να το ελέγξω γιατί να το φοβηθώ; Μπορώ να δω αν έχει κάποιο σημάδι από έξω, να βγάλω την επένδυση και να κοιτάξω το αφρολεξ και την ημερομηνία κατασκευής. Τι άλλο έχει που μου διαφεύγει; Ειλικρινής απορία.
    δεν βρισκω πουθενα πληροφοριες αλλα αν με το δαχτυλο μπορεις να πιεσεις το eps τοτε 100% ειναι dual density η dual layer. οπως πιέζεις ενα αδειο κουτι αλουμινιου 330ml και μπαινει μεσα, τοσο θελει.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος

    Ένα κράνος που πουλιέται στο μέρος μου οπότε μπορώ να το ελέγξω γιατί να το φοβηθώ; Μπορώ να δω αν έχει κάποιο σημάδι από έξω, να βγάλω την επένδυση και να κοιτάξω το αφρολεξ και την ημερομηνία κατασκευής. Τι άλλο έχει που μου διαφεύγει; Ειλικρινής απορία.
    Στα υπόψη
    αν το κράνος έχει πέσει κάποιες φορές στατικά από απροσεξία στο έδαφος και είναι τύπου fiberglass (η δεν είναι thermoplastic) ενδέχεται οι δυνάμεις πρόσκρουσης να έχουν κάνει ζημιά στα εσωτερικά layer, να μη φαίνεται εξωτερικά αλλά ως ο συσχετισμός στιβαρότητας του να έχει αλλάξει, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2020, 13:08
  2. Επιλογη αθορυβου κρανους
    από AFTER στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 20:49
  3. αγορα κρανους??
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 17:18
  4. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 10:19
  5. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 23:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF