Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Προορισμοί στην Πελοπόννησο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819

    Προορισμοί στην Πελοπόννησο

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω ένα μικρό tour στην Πελοπόννησο (αφού δεν πήρα fun bike ακόμα) αλλά επειδή την τελευταία φορά που πήγα ήμουν λύκειο θα ήθελα μερικές ιδέες. Το concept είναι ν ξεκινήσω Πέμπτη 11/08 και από Λάρισα και να γυρίσω Δευτέρα 15/08.
    Ξέρω οι μέρες είναι λίγες αλλά η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει μεγάλη άδεια αυτή την εποχή.
    Σκεφτόμουν λοιπόν την πρώτη μέρα να φτάσω μέχρι την Κόρινθο που έχω ένα φιλικό ζευγάρι να επισκεφθώ οπότε την Πέμπτη το βράδυ θα κοιμηθώ εκεί. Παρασκευή να κινήσω για Ναύπλιο για ένα καφεδάκι και τις ανάλογες φωτό και να συνεχίσω για Τρίπολη με προορισμό αρχαία Ολυμπία για το Σάββατο.
    Που θα ήταν καλά να κοιμηθώ δεν ξέρω την Παρασκευή για να είμαι το Σάββατο αρχαία Ολυμπία ώστε το Σάββατο το βράδυ να καταλήξω Πατρα. Μετά γυρνοντας έλεγα να κατευθυνθω προς Καρπενήσι την Κυριακή (περνούσε από Μεσολόγγι και τα σχετικά) και την Δευτέρα να γυρίσω Λάρισα.
    Απλά το ταξίδι έχει πολλά κενά. Δεν ξέρω τι άλλο θα έπρεπε να επισκεφθώ ή αν η διαδρομή είναι καλή ή όχι οπότε κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.
    Το ταξίδι μάλλον θα γίνει ή απόλυτα μόνος ( η γυναίκα μου δουλεύει και μου έδωσε το ελεύθερο) ή αν εμφανιστεί κανένας φίλος τελευταία στιγμή οπότε το πρόγραμμα θα είναι τελείως free.
    Συγνώμη για το σεντόνι.
    Πάτα το 0

  2. #2
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Καλημέρα φίλε!
    Σαν Πελοποννησιος θα σου πρότεινα να πας μεσω του 111 στην αρχαία Ολυμπία και με μια μικρή παράκαμψη για διανυκτέρευση να μείνεις Κλειτορία. Βάλε στο GPS από Τρίπολη για αρχαία Ολυμπία με ενδιάμεση στάση Κλειτορία και επιλογή χωρίς διόδια για να δεις ακριβώς τη διαδρομή. Ο 111 είναι πολύ ωραίος δρόμος για μοτοβολτα έως την Ολυμπία.

    Εναλλακτικά μπορείς να απο Λαγκαδια όπου επίσης είναι εξαιρετική διαδρομή . Για διαμονή από εκεί δεν ξέρω να σε βοηθήσω. Όμως φαντάζομαι θα βρεις, και αν έχεις όρεξη για παρακάμψεις ένα γλυκό κάτω από το ρολόι στη Δημητσάνα χτυπά το!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Η Πελοπόννησος το καλοκαίρι είναι Λάρισα,αν τα πηγαίνεις καλά με την ζέστη κατέβα,αλλιώς θα πρότεινα να τραβήξεις κατά την Πίνδο!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Αναλόγως της όρεξης για χλμ που έχεις, υπάρχουν αρκετές ακόμα διαδρομές που μπορείς να βάλεις.
    Από Ναύπλιο μπορείς να συνεχίσεις προς Λεωνίδιο, είναι ωραία διαδρομή ειδικά στα κομμάτια που βλέπουν θάλασσα. Από εκεί μπορείς να ανέβεις προς Κοσμά, να κατέβεις από Σπάρτη, να συνεχίσεις προς Τρίπολη από τον παλιό και να μπεις στον δρόμο προς Λαγκάδια ώστε να φτάσεις στα Ολύμπια. Όλη η διαδρομή έχει το ενδιαφέρον της και οδηγικά αλλά και φυσιολατρικά, αρκετά κομμάτια είναι ορεινά ώστε να μην ζεσταθείς πολύ.
    Μετά κολλάς και τον 111.
    Μπορείς να το κάνεις και αντίστροφα βέβαια, από Κόρινθο στον 111 για Αρχαία Ολυμπία, μετά από Λαγκάδια-Βυτίνα βγαίνεις Τρίπολη, από τον παλιό για Σπάρτη, ανέβασμα προς Κοσμά κτλ...

  5. #5
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Αναλόγως της όρεξης για χλμ που έχεις, υπάρχουν αρκετές ακόμα διαδρομές που μπορείς να βάλεις.
    Από Ναύπλιο μπορείς να συνεχίσεις προς Λεωνίδιο, είναι ωραία διαδρομή ειδικά στα κομμάτια που βλέπουν θάλασσα. Από εκεί μπορείς να ανέβεις προς Κοσμά, να κατέβεις από Σπάρτη, να συνεχίσεις προς Τρίπολη από τον παλιό και να μπεις στον δρόμο προς Λαγκάδια ώστε να φτάσεις στα Ολύμπια. Όλη η διαδρομή έχει το ενδιαφέρον της και οδηγικά αλλά και φυσιολατρικά, αρκετά κομμάτια είναι ορεινά ώστε να μην ζεσταθείς πολύ.
    Μετά κολλάς και τον 111.
    Μπορείς να το κάνεις και αντίστροφα βέβαια, από Κόρινθο στον 111 για Αρχαία Ολυμπία, μετά από Λαγκάδια-Βυτίνα βγαίνεις Τρίπολη, από τον παλιό για Σπάρτη, ανέβασμα προς Κοσμά κτλ...
    μεγαλο ψηλε,ο ανθρωπος θελει να πιει καφε ναυπλιο και βολτα...
    απ το ναυπλιο ανεβα απ το παλιο για τριπολη,μεσω μυλων και απ την τριπολη μπες στο δασικο συμπλεγμα του μαιναλου,απ το μεσα δρομο που παει στεμνιτσα...απο κει μεχρι τα λαγκαδια οπου βρεις μεινε...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    μεγαλο ψηλε,ο ανθρωπος θελει να πιει καφε ναυπλιο και βολτα...
    απ το ναυπλιο ανεβα απ το παλιο για τριπολη,μεσω μυλων και απ την τριπολη μπες στο δασικο συμπλεγμα του μαιναλου,απ το μεσα δρομο που παει στεμνιτσα...απο κει μεχρι τα λαγκαδια οπου βρεις μεινε...
    Παίζει και διανυκτέρευση νομίζω οπότε μπορεί κάπου στο ενδιάμεσο της διαδρομής να μείνει, πχ Τρίπολη ή για πιο γραφικά Βυτίνα.
    Εξάλλου η διαδρομή δεν είναι πολύ σφικτή (εκτός του κομματιού Λεωνίδιο - Κοσμάς - προς Σπάρτη) και νομίζω ότι βγαίνει σε 7-8ωρ.

    Ανάλογα βέβαια με τα κέφια του για χλμ όπως έγραψα και παραπάνω.

  7. #7
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Παίζει και διανυκτέρευση νομίζω οπότε μπορεί κάπου στο ενδιάμεσο της διαδρομής να μείνει, πχ Τρίπολη ή για πιο γραφικά Βυτίνα.
    Εξάλλου η διαδρομή δεν είναι πολύ σφικτή (εκτός του κομματιού Λεωνίδιο - Κοσμάς - προς Σπάρτη) και νομίζω ότι βγαίνει σε 7-8ωρ.

    Ανάλογα βέβαια με τα κέφια του για χλμ όπως έγραψα και παραπάνω.
    σωστα,αν ειναι διπλος,μονος κτλπ...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα,με το καλό να κάνεις την βόλτα σου !!!
    Θα γράψω κάποιους προορισμούς που μου αρέσουν,
    Λαγκάδια-Βυτίνα-Δημητσάνα .
    Ναός Απόλλωνος - Ανδρίτσαινα-Μεγαλόπολη
    Η διαδρομή Σπάρτη-Καλαμάτα από τον 82.
    Τα μέρη νότια Φοινικούντα-Οίτηλο .
    Φενεός -Λίμνη Δοξα.
    Πλανητέρο-σπήλαιο Λιμνών-Καλάβρυτα .

    Η επιστροφή από Προυσό λογικά - Καρπενήσι πολύ καλή,δεν θα πήγαινα από Αγρίνιο.
    Και μια ανεβασιά έστω μέχρι το χιονοδρομικό πάνω από το Καρπενήσι είναι ωραία βόλτα.

    Καλά χλμ !!!!
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 05/08/2022 στις 10:14.
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Στο ταξίδι θα είμαι μονός και μάλλον μόνος. Ίσως έρθει ένας φίλος με μηχανή που είναι χιλομερτροφαγος. Οπότε και πολλά να είναι τα χλμ δεν με πειράζει. Όσο για τη ζέστη δουλεύω Λάρισα καλοκαίρι οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
    Θα κοιτάξω την διαδρομή του lospsi και το πολύ πολύ να μην την κάνω ολόκληρη.
    Από δίκτυο για βενζινάδικα τι γίνεται? Μην μείνω πουθενά και ψάχνομαι.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Μη σε απασχολεί αυτό, έχει παντου.

    Εγώ μια ένσταση έχω μόνο.
    Στη γραφικότητα της Βυτίνας.
    Γιατί έχει μαζέψει τεχνηέντως όλη τη σκατίλα και το βλαχοπουλμουρ που καναν την Αράχωβα εμετό.

    Στην Αρκαδία θα σου προτεινα κι εγώ να κινηθεις και να κοιμηθείς.
    Και όταν πεις αντε να ανεβαίνουμε, βγαινεις στον 111 που είπαν ήδη και συνεχίζεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος

    Εγώ μια ένσταση έχω μόνο.
    Στη γραφικότητα της Βυτίνας.
    Γιατί έχει μαζέψει τεχνηέντως όλη τη σκατίλα και το βλαχοπουλμουρ που καναν την Αράχωβα εμετό.
    Ως εναλλακτική, θα πρότεινα Βλογγό.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα αφού σε αυτά τα μέρη θα τριγυρίζω κι εγώ τις επόμενες μέρες (Ναύπλιο-Μυστρά-Αρχαία Ολυμπία)

    Πέρα από το αν υπάρχουν βενζινάδικα, ξέρουμε και ποια είναι αξιόπιστα; Υπάρχει κανείς από τις περιοχές να προτείνει; ή έστω να μας πει ποια να μην πλησιάσουμε για να μην πάρουμε στο χέρι την αντλία βενζίνης

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Γκουχου γκουχου... Μη λέμε φάτσα φόρα ότι να ναι, έτσι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WebDevGr Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα αφού σε αυτά τα μέρη θα τριγυρίζω κι εγώ τις επόμενες μέρες (Ναύπλιο-Μυστρά-Αρχαία Ολυμπία)

    Πέρα από το αν υπάρχουν βενζινάδικα, ξέρουμε και ποια είναι αξιόπιστα; Υπάρχει κανείς από τις περιοχές να προτείνει; ή έστω να μας πει ποια να μην πλησιάσουμε για να μην πάρουμε στο χέρι την αντλία βενζίνης
    σε τουριστικα μερη θα γυρνας,ειναι δυνατον να μην εχει βενζιναδικα?
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WebDevGr Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα αφού σε αυτά τα μέρη θα τριγυρίζω κι εγώ τις επόμενες μέρες (Ναύπλιο-Μυστρά-Αρχαία Ολυμπία)

    Πέρα από το αν υπάρχουν βενζινάδικα, ξέρουμε και ποια είναι αξιόπιστα; Υπάρχει κανείς από τις περιοχές να προτείνει; ή έστω να μας πει ποια να μην πλησιάσουμε για να μην πάρουμε στο χέρι την αντλία βενζίνης

    Αυτό δεν μπορεί να στο πει κανείς, είναι λαχείο....Πάντως, στα πολλά χλμ που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια με παρέες, είναι ελάχιστες οι φορές που έχει δημιουργηθεί θέμα σε μηχανάκι από βενζίνη.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για διαδρομή στην Πελοπόννησο
    από Asaverle στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2010, 14:26
  2. 3ΗΜΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ!!!!!!
    από ktmsmt στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2010, 23:03
  3. 1000 Χλμ στην πελοποννησο
    από hornet στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2008, 05:41
  4. ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ?
    από DOG HANDLER στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 17:20
  5. περιήγηση στην ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ.......
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 08:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF