Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 103

Θέμα: Ανάβωσβησε το λαμπάκι του λαδιού

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Τελικά, τόσες μέρες τώρα, χαρτοπετσέτα δεν βρήκες ακόμα; Αυτήν που έγραφες πριν κάνεις edit το ποστ, ξέρς εσύ.

    Κείμενα επί κειμένων, πολλαπλές αχρείαστες αναφορές σε κάποιον άνθρωπο που ξέρεις λες και είναι ο ήρωας του Αλβανικού μετώπου, σε πειράζει που ακούμπησε το μπούστερ ο υπάλληλος στην αντλία και θα πάρεις μέτρα να βρεθεί προ των ευθυνών του, αλλά μια χαρτοπετσέτα να σκουπίσεις το δείκτη και να δεις τα λάδια όπως είναι το ΠΡΩΤΟ που έπρεπε να κάνεις και στο είπαν τόσοι άνθρωποι, δεν μπόρεσες να βρεις εδώ και ΔΥΟ μέρες;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τελικά, τόσες μέρες τώρα, χαρτοπετσέτα δεν βρήκες ακόμα; Αυτήν που έγραφες πριν κάνεις edit το ποστ, ξέρς εσύ.

    Κείμενα επί κειμένων, πολλαπλές αχρείαστες αναφορές σε κάποιον άνθρωπο που ξέρεις λες και είναι ο ήρωας του Αλβανικού μετώπου, σε πειράζει που ακούμπησε το μπούστερ ο υπάλληλος στην αντλία και θα πάρεις μέτρα να βρεθεί προ των ευθυνών του, αλλά μια χαρτοπετσέτα να σκουπίσεις το δείκτη και να δεις τα λάδια όπως είναι το ΠΡΩΤΟ που έπρεπε να κάνεις και στο είπαν τόσοι άνθρωποι, δεν μπόρεσες να βρεις εδώ και ΔΥΟ μέρες;
    Ο Παναγιωτόπουλος είναι θεός, πολύ πιθανόν μπορεί να το φτιάξει κ από το τηλέφωνο.Την ζημιά την έκανε σίγουρα ο ι6 της οδικής.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το κυκλωμα για την προειδοποιητικη λυχνια πιεσεως λαδιου απ'οσο ξερω στα περισσοτερα οχηματα ειναι σχεδιασμενο ως "Normally closed" με τον αισθητηρα "Normally open" χωρις πιεση λαδιου, ωστε σε περιπτωση κομμενου καλωδιου, ξεφισωμενου αισθητηρα κτλ.. να σε προϊδεαζει οτι κατι παει στραβα.
    Σε περιπτωση βραχυκυκλωματος του καλωδιου με το σασι (δηλαδη γειωμενο!) σε προϊδεαζει ΞΑΝΑ πως κατι παει στραβα, αφου γυρνας κλειδι και πριν βαλεις μπρος τον κινητηρα, το σβηστο λαμπακι δειχνει εσφαλμενα πως εχεις πιεση λαδιου!

    Το απλο troubleshooting σε αυτη την περιπτωση ειναι ενα: Αφαιρεις τη φισα του αισθητηρα πιεσεως λαδιου και βεβαιωνεσαι ψαχουλευοντας την πλεξουδα πως δεν εχεις καπου βραχυκυκλωμα (short to ground).
    Σε καθε περιπτωση, αν δεν εισαι σιγουρος πως προκειται για ηλεκτρολογικη βλαβη δεν το κουνας.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Από όσο ξέρω συνήθως όταν μένει αναμμενο σταθερά σημαίνει ότι δεν έχει πίεση λαδιού, το αναβοσβημα μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο, πχ σε ορισμένα κτμ αν αναβοσβηνε 2 φορές αργά και 3 γρήγορα σήμαινε τον κωδικό 23 που τον έβγαζε η ecu γιατί έβλεπε πρόβλημα στο tps η πεταλουδα

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω συνήθως όταν μένει αναμμενο σταθερά σημαίνει ότι δεν έχει πίεση λαδιού, το αναβοσβημα μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο, πχ σε ορισμένα κτμ αν αναβοσβηνε 2 φορές αργά και 3 γρήγορα σήμαινε τον κωδικό 23 που τον έβγαζε η ecu γιατί έβλεπε πρόβλημα στο tps η πεταλουδα
    Εχει can bus ή το λαμπακι ελεγχεται απο την ECU?
    Τι σχεση εχουν τα ΚΤΜ?
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #21
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109

    Τι κανει νιαου νιαου;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τελικά, τόσες μέρες τώρα, χαρτοπετσέτα δεν βρήκες ακόμα; Αυτήν που έγραφες πριν κάνεις edit το ποστ, ξέρς εσύ.

    Κείμενα επί κειμένων, πολλαπλές αχρείαστες αναφορές σε κάποιον άνθρωπο που ξέρεις λες και είναι ο ήρωας του Αλβανικού μετώπου, σε πειράζει που ακούμπησε το μπούστερ ο υπάλληλος στην αντλία και θα πάρεις μέτρα να βρεθεί προ των ευθυνών του, αλλά μια χαρτοπετσέτα να σκουπίσεις το δείκτη και να δεις τα λάδια όπως είναι το ΠΡΩΤΟ που έπρεπε να κάνεις και στο είπαν τόσοι άνθρωποι, δεν μπόρεσες να βρεις εδώ και ΔΥΟ μέρες;
    Αν δεις γενικά τα thread που έχω ανοίξει...πάντα κάνω follow up τι έκανα τελικά.
    Πολύ απλά δεν κάνω χρήση της μότο αν δεν χρειαστεί απολύτως απαραίτητα...
    Πες ότι δεν αντέχω να δω ότι είναι τα λάδια σωστά γιατί το πιστεύω ότι θα είναι..
    Πάντως βλέπω δεν σου ξέφυγε ούτε το γελοίο μου αρχικό σχόλιο το οποίο διέγραψα.
    Ωστόσο η αγανάκτηση σου αφορά μυνηματα και κόπο άλλων διότι από ότι βλέπω δεν έχεις κάνει άλλη ανάρτηση στο thread αυτό.
    Α και ναι ο Παναγιώτοπουλος είναι ο ήρωας του ελληνικού μετώπου επισκευής μότο.
    Έχει δώσει λύσεις στη γριά μου.. Με πλέον 195.000 και βάλε χλμ...
    Αν έχει πρόβλημα η διαχείριση να μου το πει...νομίζω ότι ο συγκεκριμένος δεν χρειάζεται διαφιμιση όταν τον Ιουλίο σου έκλεινε ραντεβού για 20 μέρες μετά... Για σέρβις... ..
    Ευχαριστώ τους υπόλοιπους για τον κόπο τους και για την υπομονή τους και ζητάω συγνώμη που τη μία αχρείαστη δική σου δημοσιεύση την έκανα 2...

  7. #22
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Το κυκλωμα για την προειδοποιητικη λυχνια πιεσεως λαδιου απ'οσο ξερω στα περισσοτερα οχηματα ειναι σχεδιασμενο ως "Normally closed" με τον αισθητηρα "Normally open" χωρις πιεση λαδιου, ωστε σε περιπτωση κομμενου καλωδιου, ξεφισωμενου αισθητηρα κτλ.. να σε προϊδεαζει οτι κατι παει στραβα.
    Σε περιπτωση βραχυκυκλωματος του καλωδιου με το σασι (δηλαδη γειωμενο!) σε προϊδεαζει ΞΑΝΑ πως κατι παει στραβα, αφου γυρνας κλειδι και πριν βαλεις μπρος τον κινητηρα, το σβηστο λαμπακι δειχνει εσφαλμενα πως εχεις πιεση λαδιου!

    Το απλο troubleshooting σε αυτη την περιπτωση ειναι ενα: Αφαιρεις τη φισα του αισθητηρα πιεσεως λαδιου και βεβαιωνεσαι ψαχουλευοντας την πλεξουδα πως δεν εχεις καπου βραχυκυκλωμα (short to ground).
    Σε καθε περιπτωση, αν δεν εισαι σιγουρος πως προκειται για ηλεκτρολογικη βλαβη δεν το κουνας.
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Όπως έχω αναφέρει πιο πάνω αν και κάνω τεχνικό επάγγελμα δεν αγγίζω κάτι που δεν ξέρω....

  8. #23
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Από όσο ξέρω συνήθως όταν μένει αναμμενο σταθερά σημαίνει ότι δεν έχει πίεση λαδιού, το αναβοσβημα μπορεί να σημαίνει κάτι άλλο, πχ σε ορισμένα κτμ αν αναβοσβηνε 2 φορές αργά και 3 γρήγορα σήμαινε τον κωδικό 23 που τον έβγαζε η ecu γιατί έβλεπε πρόβλημα στο tps η πεταλουδα
    Αυτο που κάνει σε μένα δεν μπορώ να πω ότι έχει σταθερό ρυθμό... Είναι μάλλον αναλόγως αυτού που διαβάζει...

  9. #24
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παιδιά έχω canbus θέλω να πιστεύω. Αλλά όπως και να έχει εφόσον δεν έχω σκοπό να ακουμπήσω.. Τόσο πολύ τη μηχανή... Δηλαδή εγώ θα πήγαινα μέχρι καμένη ασφάλεια... Μετά συνεργείο... Απλά μου έτυχε Αύγουστο... Δε θα παίξω λόττο αυτό το μήνα...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Σου ειναι δηλαδή το δύσκολο να κοιτάξεις την σταθνη του λαδιού και πιο εύκολο να γράφεις εδώ που έχουν γράψει να δεις την στάθμη του λαδιού?
    Φορτωσετο και στείλε το στον παναγιωτοπουλο . Μερικοί το τραβάει η όρεξη σας να πληρώνετε λ7
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #26
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Αυτό σκέφτομαι... Αλλά ανοίγει 22.8

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    πρώτη σκέψη στάθμη. Δείκτης χαρτοπετσέτα κι έλεγχος. Αυτό λέει η λογική. Όλα τα υπόλοιπα έπονται
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Τοσες μερες κ η σταθμη των λαδιων δεν εχει τσεκαριστει...?
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Δηλαδή φίλε που έχεις το πρόβλημα θέλεις να μας πεις ότι αν δου ανάψει στο αυτοκίνητο η ένδειξη ότι έχει χάσει αέρα το 1 από τα 4 λάστιχα, δεν θα πας σε βενζινάδικο να του βάλεις αέρα ή έστω και να το ελέγξεις;
    Φιλικά στο λέω γιατί ένας έλεγχος στην στάθμη λαδιού δεν είναι κάτι! Και στην τελική και σε ένα βενζινάδικο μπορούν να στο ελέγξουν (αλλά καλύτερα μόνος σου).

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Με 195κ στο κοντέρ και λάδι να έχει εγώ δεν θα το κούναγα χωρίς να ελέγξω με κάποιο τρόπο πίεση .Από περιέργεια βέβαια θα κοίταγμα στάθμη.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. crypton x coso πως σβηνει το λαμπακι λαδιου?
    από jimis gsxr1100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2018, 22:12
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2012, 16:16
  3. αναβει το λαμπακι του Abs
    από stavrogin στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:36
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF