Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 103

Θέμα: Ανάβωσβησε το λαμπάκι του λαδιού

  1. #31
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Να εξηγήσω ότι σ αυτό το μοντελο πρέπει να δουλέψει κάνε α 5αλεπτο η μηχανή για να μετρήσεις τη στάθμη του λαδιού. Βέβαια με έφερε πίσω μερικά χιλιόμετρα θα μου πείτε... Θα την βάλω μπρος να δω τη στάθμη και ο Θεός βοηθός...

  2. #32
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Δεν είναι και τόσο φοβερός ή δύσκολος ο έλεγχος της στάθμης του λαδιού,είναι βασική υποχρέωση του οδηγού και το γράφουν και πολλά manuals οχημάτων.
    ααα....μηχανή=τρόπος ζωής διαβάζω αλλά μου τα χαλάς εδώ jannisb!!!
    when life gets complicated... i ride.

  3. #33
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Εξήγησα ότι πρέπει να την βάλω μπρος... Θεωρείς ότι είναι ασφαλές. Εγώ δεν ξέρω. Αλλά με έχει φάει η περιέργεια. Θα το κοιτάξω.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Εξήγησα ότι πρέπει να την βάλω μπρος... Θεωρείς ότι είναι ασφαλές. Εγώ δεν ξέρω. Αλλά με έχει φάει η περιέργεια. Θα το κοιτάξω.
    https://www.youtube.com/watch?v=oDj8d5FiL2k

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Εξήγησα ότι πρέπει να την βάλω μπρος... Θεωρείς ότι είναι ασφαλές. Εγώ δεν ξέρω. Αλλά με έχει φάει η περιέργεια. Θα το κοιτάξω.
    δεν ξερω αν σε βολευει κ εξυπηρετει ,αλλα πριν λιγο περασα απο την βουλιαγμενης 339 που ειναι ο βαγιανελης (BMW) κ ηταν ανοιχτος κανονικα ,ισως να πας να το δουνε για να μην εχεις αγχος (αλλα παρε τηλ. πρωτα) ειναι απεναντι απο το athens metro mall διπλα στον σταθμο μετρο αγιος δημητριος στο ρευμα προς αθηνα (οχι προς γλυφαδα)

  6. #36
    Φίλε μου στο έγραψαν όλοι, κάνε έναν έλεγχο στα λάδια σου. Αν είναι ΟΚ το κυκλοφορείς κανονικά και όταν ανοίξει το συνεργείο το πας και σου αλλάζουν η σου καθαρίζουν τον αισθητήρα.
    Πάρα πολλά συνεργεία και αντιπροσωπείες έχουν ξεχάσει να βάλουν λάδια η έβαλαν λιγότερα μετά από service και το κατάλαβαν με άσχημο τρόπο οι ιδιοκτήτες τους μετά από λίγο.
    Όταν οδηγάς ,πρέπει να ξέρεις να βλέπεις τα λάδια, αέρα στα λάστιχα, παραφλου, υγρά φρένων και αλυσίδα.
    Από εκεί και πέρα μιας και δεν το βλέπω και σε πολύ καλή κατάσταση το μηχανάκι σου από το video που έβαλες, μπας και έχει γράψει κάποια βλάβη από την μπαταρία που είπες ότι είχε πέσει? Αρκετές φορές όταν δεν υπάρχει το κατάλληλο φορτίο στην μπαταρία τα ηλεκτρονικά και οι αισθητήρες χαζεύουν
    Ακόμα μην προσπαθείς να ρίξεις εύθηνη στον άνθρωπο που στο έβαλε μπροστά και ότι σου ακούμπησε το βαλιτσάκι και ότι από εκεί έγινε η ζημιά, παλιές μοτοσυκλέτες και με αρκετά χλμ μπορεί να βγάλουν πρόβλημα από το πουθενά.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #37
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου στο έγραψαν όλοι, κάνε έναν έλεγχο στα λάδια σου. Αν είναι ΟΚ το κυκλοφορείς κανονικά και όταν ανοίξει το συνεργείο το πας και σου αλλάζουν η σου καθαρίζουν τον αισθητήρα.
    Πάρα πολλά συνεργεία και αντιπροσωπείες έχουν ξεχάσει να βάλουν λάδια η έβαλαν λιγότερα μετά από service και το κατάλαβαν με άσχημο τρόπο οι ιδιοκτήτες τους μετά από λίγο.
    Όταν οδηγάς ,πρέπει να ξέρεις να βλέπεις τα λάδια, αέρα στα λάστιχα, παραφλου, υγρά φρένων και αλυσίδα.
    Από εκεί και πέρα μιας και δεν το βλέπω και σε πολύ καλή κατάσταση το μηχανάκι σου από το video που έβαλες, μπας και έχει γράψει κάποια βλάβη από την μπαταρία που είπες ότι είχε πέσει? Αρκετές φορές όταν δεν υπάρχει το κατάλληλο φορτίο στην μπαταρία τα ηλεκτρονικά και οι αισθητήρες χαζεύουν
    Ακόμα μην προσπαθείς να ρίξεις εύθηνη στον άνθρωπο που στο έβαλε μπροστά και ότι σου ακούμπησε το βαλιτσάκι και ότι από εκεί έγινε η ζημιά, παλιές μοτοσυκλέτες και με αρκετά χλμ μπορεί να βγάλουν πρόβλημα από το πουθενά.
    Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση; φιλικά πάντα ρωτάω. Όλα τα σέρβις τα κάνω. Απλα οκ έχει τα χλμ του και αυτό από μόνο του μπορεί να λέει πολλά και να υποθέσεις πολλά.
    Αυτά με το φορτίο κλπ το δέχομαι. Σαφώς μπορεί να θέλει μπαταρία..
    Όσο για την οδική δεν ξέρω αν φταίει είδες ότι εκφράστηκα εγώ πολύ προσεκτικά...
    Σαν γεγονός ότι ακούμπησε το βαλιτσάκι κάτω από την σέλα είναι διαδικαστικα φάουλ για ένα άνθρωπο γνώστη υποτίθεται.

  8. #38
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    δεν ξερω αν σε βολευει κ εξυπηρετει ,αλλα πριν λιγο περασα απο την βουλιαγμενης 339 που ειναι ο βαγιανελης (BMW) κ ηταν ανοιχτος κανονικα ,ισως να πας να το δουνε για να μην εχεις αγχος (αλλα παρε τηλ. πρωτα) ειναι απεναντι απο το athens metro mall διπλα στον σταθμο μετρο αγιος δημητριος στο ρευμα προς αθηνα (οχι προς γλυφαδα)
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου και για τον κόπο σου. Πηγαίνω από την αρχή που πήρα την μηχανή σε ένα συνεργείο και μόνο.
    Γιά να έχει την ευθύνη.
    Είμαι ταλαιπωρημενος από άλλη μηχανή πριν με 3 συνεργεία πάντα διαδοχικά και όχι εναλλάξ και πάλι ο ένας μου έλεγε για τον άλλο... Και έτσι προτιμάω να περιμένω.. Είμαι ψυχικά αδύναμος τύπος σ αυτά

  9. #39
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Τελικα η καλυτερη ιδεα ειναι¨

    1. Μην κοιταξεις τα λαδια.
    2. Να περιμενεις αλλες 11 μερες να τα δει ο Παναγιωτοπουλος.

    Εως τοτε μην το κυκλοφορεις. Δεν θα παθει τιποτα...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #40
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παίδες ο άνθρωπος ξεκαθάρισε από την αρχή ότι έχει ορισμένες αρχές σε αυτά τα ζητήματα της μηχανής του,ιδιοτροπίες,παραξενιές όπως θέλετε πείτε τα.Οφείλουμε όμως να τα σεβαστούμε.

  11. #41
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και πάλι... Η στάθμη του λαδιού είναι ακριβώς κάτω από το Max. Δηλαδή είμαστε οκ από εκεί ...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αυτο το "ο ταδε μηχανικος ειναι θεος"
    να ξερες μόνο ποσο πολύ θα το μετανιωσεις μια μερα...

  13. #43
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Αυτο το "ο ταδε μηχανικος ειναι θεος"
    να ξερες μόνο ποσο πολύ θα το μετανιωσεις μια μερα...
    Κάποτε απομυθοποιεις τους πάντες συμφωνώ. Στη yamaha άρχισαν τα προβλήματα στα 40000 χλμ και ήταν πάλι κάποιος θεός αλλά μια δυο φορές την ίδια ζημιά... Την πληρώνεις και αναζητάς αλλού την υγεία σου...
    Αν ο τωρινός μετά από 17 χρόνια και 195.000 χλμ δεν έκανε κάτι καλά τότε είμαι τρομερά τυχερός εγώ!
    Συμφωνείς;

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Κάποτε απομυθοποιεις τους πάντες συμφωνώ. Στη yamaha άρχισαν τα προβλήματα στα 40000 χλμ και ήταν πάλι κάποιος θεός αλλά μια δυο φορές την ίδια ζημιά... Την πληρώνεις και αναζητάς αλλού την υγεία σου...
    Αν ο τωρινός μετά από 17 χρόνια και 195.000 χλμ δεν έκανε κάτι καλά τότε είμαι τρομερά τυχερός εγώ!
    Συμφωνείς;
    Συμφωνω εν μερει.
    Ο καλος μηχανικος για μενα στην επιλυση προβληματων φαινεται.
    Στα service και στις εργασίες ρουτινας δε μου λεει κατι.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω εν μερει.
    Ο καλος μηχανικος για μενα στην επιλυση προβληματων φαινεται.
    Στα service και στις εργασίες ρουτινας δε μου λεει κατι.
    Ισα ισα ,ο καλός μηχανικός φαινεται στις απλές εργασιες.
    Τι να το κανω αν βρισκει τις υπερπατέντες αν ειναι απροσεκτος και σβαρνιάρης.
    Ακομα και μια απλή αλλαγή λαδιών πρέπει να γίνει με ευλάβεια και προσοχή,να προσέξει τα πάντα
    να πάρει το μηχανάκι βόλτα να δει οτι πηγαίνει οπως πρεπει και να βρει και κάτι που ο αναβάτης μπορει να μην είχε προσέξει.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. crypton x coso πως σβηνει το λαμπακι λαδιου?
    από jimis gsxr1100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2018, 22:12
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2012, 16:16
  3. αναβει το λαμπακι του Abs
    από stavrogin στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:36
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF