Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 103

Θέμα: Ανάβωσβησε το λαμπάκι του λαδιού

  1. #76
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου έχουμε το ίδιο περίπου μηχανακι(έχω f650cs).
    Πέρσι το καλοκαίρι μου άναβε και εμένα το λαμπάκι όταν σταματαγα στο φανάρι και έσβηνε όσο ήμουν σε πορεία.Το προβλημα ήταν ότι είχε αδειάσει ΤΕΛΕΙΩΣ το ψυγείο από παραφλου.Μολις σταματαγα ανέβαζε θερμοκρασία το μοτέρ και άναβε το λαμπάκι μετά από πορεία κρύωνε λίγο το μοτέρ και έσβηνε το λαμπακι.Να πας σε ΑΛΛΟ μηχανικό να δει αν λείπει παραφλου από το ΨΥΓΕΙΟ(όχι από το δοχείο διαστολής)
    και με αυτο το συμπτωμα αναβε το λαμπακι του λαδιου και οχι αυτο της θερμοκρασιας;

  2. #77
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    την πρωτη φορα το μακρινο 2000κατι ηταν καινουργιο το μηχανακι φιλε (ντακαρ βερσιον) μια χαρα ειχα κανει τα παντα ολα μαζι του...

    με το μεταχειρο το 2016 2017 υπέφερα.

    δεν αξιζει το μοντελο πια κατα την γνωμη μου. Και σε οσους το κοιτανε ως μεταχειρισμενο θα ελεγα απλα μακριά. Εχει πολυ πιο σκυλια μηχανακια η αγορα οσον αφορα τα παλια. Με καποιους συμβιβασμους βεβαια (οχι abs κτλ)
    τα σκυλια μηχανακια δεν εχουν νεες εκδοσεις με abs? νομιζω ακουσα για μια νομοθεσια οπου πλεον θα εχουν ολα abs?

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    και με αυτο το συμπτωμα αναβε το λαμπακι του λαδιου και οχι αυτο της θερμοκρασιας;
    Έχει δίκιο sorry της θερμοκρασίας μου αναβε

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου έχουμε το ίδιο περίπου μηχανακι(έχω f650cs).
    Πέρσι το καλοκαίρι μου άναβε και εμένα το λαμπάκι όταν σταματαγα στο φανάρι και έσβηνε όσο ήμουν σε πορεία.Το προβλημα ήταν ότι είχε αδειάσει ΤΕΛΕΙΩΣ το ψυγείο από παραφλου.Μολις σταματαγα ανέβαζε θερμοκρασία το μοτέρ και άναβε το λαμπάκι μετά από πορεία κρύωνε λίγο το μοτέρ και έσβηνε το λαμπακι.Να πας σε ΑΛΛΟ μηχανικό να δει αν λείπει παραφλου από το ΨΥΓΕΙΟ(όχι από το δοχείο διαστολής)
    δεν κρυωνε το μοτερ. ο αισθητηρας κρυωνε. εχεις ακομα μοτερ μετα απο αυτο?

  5. #80
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν κρυωνε το μοτερ. ο αισθητηρας κρυωνε. εχεις ακομα μοτερ μετα απο αυτο?
    Φίλε μου είχα 2 συμβάντα με αντλία νερού και 2 με ψυγείο... Κάθε φορά πήγα συνεργείο και μετά όλα καλά...

  6. #81
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Update χωρίς ουσιαστικά νέα.
    Είμαστε αισίως 14 μέρες μετά τη διάγνωση. Η Μηχανή ακόμα συνεργείο.
    Μοτέρ δεν δύναται να βρεθεί το αναζητάμε ακόμα.
    Μπλοκ κλπ αν θα τοποθετηθεί καινούργιο μιλάμε για 2000ευρω και με ενδεχόμενο επκληξεων από ότι με ενημέρωσαν από το συνεργείο διότι μπορεί να ανακαλύψουμε ζημιές στο στρόφαλο κλπ. Γι αυτό συνιστούν αλλαγή μοτέρ.
    Οπότε αναμονή και εγώ γράφω χλμ με τα πόδια....
    Εύχομαι καλό σκ και καλές βόλτες σε οσους με διαβάζουν.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Update χωρίς ουσιαστικά νέα.
    Είμαστε αισίως 14 μέρες μετά τη διάγνωση. Η Μηχανή ακόμα συνεργείο.
    Μοτέρ δεν δύναται να βρεθεί το αναζητάμε ακόμα.
    Μπλοκ κλπ αν θα τοποθετηθεί καινούργιο μιλάμε για 2000ευρω και με ενδεχόμενο επκληξεων από ότι με ενημέρωσαν από το συνεργείο διότι μπορεί να ανακαλύψουμε ζημιές στο στρόφαλο κλπ. Γι αυτό συνιστούν αλλαγή μοτέρ.
    Οπότε αναμονή και εγώ γράφω χλμ με τα πόδια....
    Εύχομαι καλό σκ και καλές βόλτες σε οσους με διαβάζουν.
    https://www.boonstraparts.com/en
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ψάξε μήπως έχουν κινητηρα . Εχω φέρει για vfr 800 και δίνουν εγγύηση νομίζω 30-40 ημέρες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  9. #84
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Σε ευχαριστώ πολύ. 30με 40 μέρες ακούγεται λίγο. Πρέπει δηλαδή να την πάρω να πάω θεσνικη μετά για να δω τι θα γίνει...
    Ειχες μπει κι εσυ δηλαδή στην διαδικασία αλλαγής κινητήρα.
    Πως ήταν η εμπειρία σου;
    Ήξερες πράγματα για τον κινητήρα χλμ, ίσως αλλά πράγματα για το ιστορικό του;
    Χρειάστηκε να κρατήσεις πράγματα από το δικό σου κινητήρα που ήταν σε καλύτερη κατάσταση από αυτό που παρέλαβες;

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν κρυωνε το μοτερ. ο αισθητηρας κρυωνε. εχεις ακομα μοτερ μετα απο αυτο?
    Ναι γιατι εκαιγα τα κοκκινα μεχρι να φτασω συνεργειο.Μολις καταλαβα τι γινεται δε ξανασταματησα για κανενα λογο.Το δουλευα αεροψυκτα. Το μηχανακι κοντευει τα 100.000χιλιομετρα και σκοπευω να το κρατησω αλλο ενα χρονο μεχρι να μαζεψω λεφτα να παρω παλι κανα SS.Πιστευω θα αντεξει και δε θα μου βγαλει ψυγεια/αντλιες γιατι η καθημερινη διαδρομη μου σπιτι/δουλεια ευτυχως περιλαμβανει λιγα φαναρια και ανοιχτο δρομο.Φανταζομαι δηλαδη οτι οσοι το δουλευουν στο κεντρο της Αθηνας στο σταματα ξεκινα,θα αντιμετωπισουν πιο γρηγορα τα γνωστα προβληματα.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ. 30με 40 μέρες ακούγεται λίγο. Πρέπει δηλαδή να την πάρω να πάω θεσνικη μετά για να δω τι θα γίνει...
    Ειχες μπει κι εσυ δηλαδή στην διαδικασία αλλαγής κινητήρα.
    Πως ήταν η εμπειρία σου;
    Ήξερες πράγματα για τον κινητήρα χλμ, ίσως αλλά πράγματα για το ιστορικό του;
    Χρειάστηκε να κρατήσεις πράγματα από το δικό σου κινητήρα που ήταν σε καλύτερη κατάσταση από αυτό που παρέλαβες;
    Ο κινητήρας έχει ιστορικό χλμ και έρχεται γυμνός . Χωρίς μίζα και σώματα injection . Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο θέμα και το συγκεκριμένο μαγαζί είναι μεγάλο και δουλεύει χρόνια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #87
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ο κινητήρας έχει ιστορικό χλμ και έρχεται γυμνός . Χωρίς μίζα και σώματα injection . Κατά τα άλλα δεν είχα κάποιο θέμα και το συγκεκριμένο μαγαζί είναι μεγάλο και δουλεύει χρόνια
    Είναι πολύ αξιόπιστο σε οτι πουλάει, κινητήρα δεν έχω αγοράσει, αλλά σε ανταλλακτικά ότι μου ε ει στείλει είναι άψογο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #88
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Ακόμα δεν έχουμε νέα δεν έχει βρεθεί κινητήρας. Το site που αναφέρατε είχε έναν αλλά μέχρι να μπορέσω να δω αν μας ταιριάζει τον είχε πουλήσει. Ο προμηθευτής του συνεργείου λέει ότι έδιωξε 5 κομμάτια πριν του ζητήσουμε εμείς να μας βρει. Βλέπω επ αόριστον αναμονή... Ξέρει κανείς άλλο σίτε αξιόπιστο σαν και αυτό που μου πρότεινατε; ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το συμπέρασμα είναι ότι αν το εσβηνες άμεσος μόλις πρωτοαναψε το λαμπάκι πιθανότατα θα είχε σωθεί το μοτέρ και θα την έβγαζες με μια αντλία λαδιού η επισκευή αυτής,.

    Ο μάστορας μπορεί να λέει ότι θέλει η ότι θα του φέρει περισσότερο κέρδος,. Αν δεν περιστρεφόταν κάποιος εξονας όπως λες η δεν θα γυρνούσε καθόλου το μοτέρ η δεν θα έπαιρνε τις ταχύτητες. Εσύ του το πήγες να δουλεύει το μοτέρ; Ίσως λέει για τον αξονα τις ανλιας λαδιού αν έχει.

  15. #90
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Όταν του τι πήγα δούλευε μια χαρά. Απλά άναβε το λαμπάκι της αντλίας λαδιού. Ο άξονας είναι πιο ψηλά από τα. 2 γρανάζια της αντλίας λαδιού. Τα 2 γρανάζια της αντλίας λαδιού δουλεύουν μια χαρά. Περιστρέφονται χωρίς πρόβλημα. Ο. Άξονας που αναφέρω ειναι αυτός που είναι μετά το εξάρτημα του συμπλέκτη προς τα μέσα

    https://drive.google.com/file/d/1sCNrOi3WIKciG-Plsx-OA1vg0EQYHXfd/view?usp=drivesdk

    Εδώ στη φώτο τον αναφέρει σαν πρωτεύον άξονα κιβωτίου αχυτήτων
    Τελευταία τροποποίηση από jannisb; 29/09/2022 στις 20:59. Αιτία: Προσθήκη φώτο

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. crypton x coso πως σβηνει το λαμπακι λαδιου?
    από jimis gsxr1100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2018, 22:12
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2012, 16:16
  3. αναβει το λαμπακι του Abs
    από stavrogin στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:36
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF