Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 103

Θέμα: Ανάβωσβησε το λαμπάκι του λαδιού

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Είχα τεσσερα μπεμβε στο παρελθόν συμπεριλαμβανομένου του δικού σου (δις)
    Θα έριχνα την προσοχή μου στην μπαταρία.. Τα μπεμβε γενικά όταν η μπαταρία είναι για θάνατο κάνουν πολλά σφάλματα σε λαμπάκια και διάφορα τσεκ εκκίνησης. Δοκίμασε με μια άλλη (καλή) μπαταρία και βλέπεις.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #47
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Το καλή μπαταρία είναι ένα θέμα εδώ. Η δικιά του σε εισαγωγικά excite με αυτοκόλλητο BMW ανοιχτού τύπου φάνηκε μέχρι τώρα η καλύτερη επιλογή, δεδομένου ότι είναι σφήνα ανάμεσα στα λάδια..

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Να μην το κοιτάξεις ,έχεις πολλά χιλιόμετρα και ενδεχομένως να είναι πρόβλημα τρομπας. Εάν ήσουν στη μέση του πουθενά θα σου έλεγα προχωρά, αλλά από απλή περιέργεια και εφόσον δεν υπάρχει ανάγκη δεν υπάρχει και λόγος να ρισκάρεις λειτουργία χωρίς πίεση λαδιού.

  4. #49
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Να μην το κοιτάξεις ,έχεις πολλά χιλιόμετρα και ενδεχομένως να είναι πρόβλημα τρομπας. Εάν ήσουν στη μέση του πουθενά θα σου έλεγα προχωρά, αλλά από απλή περιέργεια και εφόσον δεν υπάρχει ανάγκη δεν υπάρχει και λόγος να ρισκάρεις λειτουργία χωρίς πίεση λαδιού.
    Της ίδιας άποψης είμαι... Αλλά έκανα μια υπέρβαση... Και το κοίταξα. Είναι μια χαρά τα λάδια.. Οπότε 22/8 η επόμενη κίνηση...

  5. #50
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Τελικά με τα πολλά σήμερα κατάφερα να πάω την μηχανή στο παναγιωτοπουλο. Γιά να συνυπάρξουν ραντεβού και χρήματα μαζί. Τελικά έχει κολλήσει το μπλοκ της αντλίας λαδιού και δεν δουλεύει η αντλία μδεν συμφέρει η επισκευή και έχει και αβέβαιο αποτέλεσμα οπότε πάμε για κινητήρα... Κλαπς Κλαπς... Ενημερώνω όταν έχω περισσότερα νέα.

  6. #51
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Δεν το πάς και πουθενά αλλού να πάρεις μία 2η γνώμη?

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Αυτό θα έγραφα κι εγώ.

    Από το να πληρώνεις ''θυσίες στους Θεούς'', δεν πας σε κανά άλλο συνεργείο, ΟΧΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ, να δει πέντε πράγματα στο μοτέρ σου, και να σου πει, αν έχει όντως φθορά λόγω που δεν είχε πίεση λαδιού ή είναι σε καλή κατάσταση και με μια αλλαγή αντλίας θα είσαι κύριος;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #53
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα έγραφα κι εγώ.

    Από το να πληρώνεις ''θυσίες στους Θεούς'', δεν πας σε κανά άλλο συνεργείο, ΟΧΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ, να δει πέντε πράγματα στο μοτέρ σου, και να σου πει, αν έχει όντως φθορά λόγω που δεν είχε πίεση λαδιού ή είναι σε καλή κατάσταση και με μια αλλαγή αντλίας θα είσαι κύριος;
    μου είπαν ότι δεν συμφέρει να αλλάξεις αντλία έχει υψηλά εργατικά και αμφίβολο αποτέλεσμα.
    Παλιότερα με μηχανή Yamaha είχα ταλαιπωρία από συνεργασία με εξουσιοδότημενα και μη και συστάσεις φίλων. Πλήρωνα ακριβά την ίδια ζημιά ξανά και ξανά. Οπότε μου είναι δύσκολο να επιλέξω αυτό το δρόμο.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    μου είπαν ότι δεν συμφέρει να αλλάξεις αντλία έχει υψηλά εργατικά και αμφίβολο αποτέλεσμα.
    Παλιότερα με μηχανή Yamaha είχα ταλαιπωρία από συνεργασία με εξουσιοδότημενα και μη και συστάσεις φίλων. Πλήρωνα ακριβά την ίδια ζημιά ξανά και ξανά. Οπότε μου είναι δύσκολο να επιλέξω αυτό το δρόμο.
    Το ότι δεν σου βγήκε παλιά δεν πάει να πει ότι όλα τα μη εξουσιοδοτημένα δεν είναι αξιόλογα. Μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.
    Καλό είναι να πάρεις και άλλη γνώμη , μην νομίζεις ότι η αλλαγή moter με άλλο μεταχειρισμένο είναι εύκολη και ότι θα είναι καλό το moter που θα βάλεις
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Πόσο ακριβή είναι η αλλαγή της αντλία λαδιού, που δεν συμφέρει να την αλλάξεις;
    Ενώ συμφέρει να αλλάξεις μοτέρ;

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Πόσο ακριβή είναι η αλλαγή της αντλία λαδιού, που δεν συμφέρει να την αλλάξεις;
    Ενώ συμφέρει να αλλάξεις μοτέρ;
    αυτο θα ρωταγα και εγω. ενα μοτερ παει κααν 800αρι και με εργατικα 1200+.

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα έγραφα κι εγώ.

    Από το να πληρώνεις ''θυσίες στους Θεούς'', δεν πας σε κανά άλλο συνεργείο, ΟΧΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ, να δει πέντε πράγματα στο μοτέρ σου, και να σου πει, αν έχει όντως φθορά λόγω που δεν είχε πίεση λαδιού ή είναι σε καλή κατάσταση και με μια αλλαγή αντλίας θα είσαι κύριος;
    Το εν λογω συνεργείο είναι αρκετά υπευθηνο κ σοβαρό στις διαγνώσεις του.
    Ενω επίσης δεν ξέρουμε εάν η υπολειτουργια της αντλίας έχει ήδη κάνει ζημιά στο μοτέρ που αυτοί είδαν ενώ εμείς όχι...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Όπως το βλέπω https://s3.eu-central-1.amazonaws.co...lpump_1000.png για να μην συμφέρει επισκευή πρέπει να έχει γίνει ζημιά στην κάσα του κινητήρα.
    Τα υπόλοιπα φαίνονται απλά, εύκολα και σχετικά φτηνά.Αν ισχύει κάτι τέτοιο μόνο τα εργατικά για να φτάσεις εκεί κάτω είναι μεγάλο κονδύλι και προσωπικά θα προχωρούσα μόνο αν είχα σκοπό να κάνω και γενική επισκευή.Για επιπλέον ζημιά εφόσον δεν κυκλοφόρησε με αναμμένο λαμπάκι δεν βλέπω γιατί να γίνει.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Το εν λογω συνεργείο είναι αρκετά υπευθυνο κ σοβαρό στις διαγνώσεις του.
    Ενω επίσης δεν ξέρουμε εάν η υπολειτουργια της αντλίας έχει ήδη κάνει ζημιά στο μοτέρ που αυτοί είδαν ενώ εμείς όχι...
    Για αυτό λέω να πάει σε κανά άλλο συνεργείο, φιλολογικά βέβαια στην πράξη γιατί ο φίλος έχει ήδη αποφασίσει.

    Μοτέρ που έχει αρπάξει από έλλειψη πίεσης λαδιών, μπορεί να διαγνωστεί με διάφορες μεθόδους. Το πιο σωστό είναι να λυθεί και να μετρηθούν εξαρτήματα, αλλά και χωρίς να λυθεί σοβαρά, με μικρό κόστος εργατικών, μια κάμερα για παράδειγμα από την τρύπα του μπουζί, μπορεί να δείξει άρπαγμα στον κύλινδρο. Φθορά σε μέταλλα ακούγεται κατά την λειτουργία. Φθορά σε έδρες εκκεντροφόρων φαίνεται με μικρό λύσιμο καλύματος κεφαλής και καβαλέτων εκκεντροφόρων.

    Το ''αρκετά υπεύθυνο και σοβαρό στις διαγνώσεις του'' συνεργείο, έκανε κάτι από αυτά; Είδε κάτι; Ή απλά πέταξε ένα ''ΜΑΛΛΟΝ δούλεψε χωρίς πίεση λαδιού, ΔΕΝ ξέρουμε τι έχει γίνει, θέλουμε 300 ευρώ μόνο για το λύσιμο να δούμε τι έχει γίνει, καλύτερα βάλε άλλο μοτέρ'' στον φίλο;

    Το άλλο μοτέρ, ένα 500ρι δεν θα έχει; Ενα 250ρι εργατικά το βάλε-βγάλε; Και λίγα λέω. Και σε αυτήν την τιμή, τι μοτέρ θα είναι; Που ξέρει το ''αρκετά υπεύθυνο και σοβαρό στις διαγνώσεις του'' συνεργείο ότι ο αντικαταστάτης θα είναι σε καλύτερη κατάσταση και ότι δεν κατέβηκε κι αυτό από ίδια φάση ή και χειρότερη;

    Δεν λέω, μπορεί όλα καλά, αλλά όπως εξελίσεται αυτή η ιστορία, δεν μου βγάζει καλό συναίσθημα.

    Επίσης λέω ''ΟΧΙ σε εξουσιοδοτημένο'' γιατί στα ''μη-εξουσιοδοτημένα'' δεν χρεώνουν εργατώρα ''εξουσιοδοτημένου''. Χρεώνουν άπαξ εργασία συνήθως, και τα νούμερα είναι πολύ μικρότερα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #60
    Όλα αυτά έχουν βάση μόνο εάν μας πει ο φίλος πως έφτασαν σε αυτή την διαγνωση
    Διότι ως συνήθως όλοι γράφουν μέχρι να βρουν τι φταει
    Μετα το πάνε απηδητα κ δεν μαθαίνουμε τι κ πως...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. crypton x coso πως σβηνει το λαμπακι λαδιου?
    από jimis gsxr1100 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2018, 22:12
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2012, 16:16
  3. αναβει το λαμπακι του Abs
    από stavrogin στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:36
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF