Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Διακοπές στην Κέρκυρα

  1. #1
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248

    Διακοπές στην Κέρκυρα

    Λόγω διαφόρων θεμάτων μέχρι σήμερα δεν ήταν δυνατόν να σχεδιάσουμε τις οικογενειακές μας διακοπές (2 ενήλικες και 1 παιδί δημοτικού). Τώρα όμως βλέπουμε ότι μπορούμε να ξεκλέψουμε 3-4 μερούλες την βδομάδα 22-28/8 οπότε μου ήρθε σαν ιδέα να πάμε στην Κέρκυρα που δεν έχουμε ξαναπάει.

    Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας όσοι έχετε πάει ή ακόμα καλύτερα αν μένετε στο νησί.

    - Σε ποιο μέρος να ψάξω για δωμάτιο με καλές παροχές αλλά όχι πανάκριβο;
    - Ποιες παραλίες αξίζει να επισκεφθώ (με γνώμονα να ευχαριστηθεί περισσότερο το παιδί);
    - Τι αξιοθέατα πρέπει να δούμε σίγουρα;
    - Το οδικό δίκτυο είναι ΟΚ για να κινούμαστε με το αυτοκίνητο μας;

    Οτιδήποτε άλλο έχετε να επισημάνετε είναι ευπρόσδεκτο.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Δεν πάτε καλύτερα Λευκάδα; Η Κέρκυρα όπου και να πας, πανάκριβη.... Είναι η Μύκονος του Ιονίου πελάγους....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο ,το να ψαχνεις τι και πως για διακοπες τελευταια στιγμη κοντα στον 15αυγουστο , δεν νομιζω πως θα σου βγει οικονομικα όπου και αν πας .
    Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα διαθεσιμο αυτον τον καιρο στους δημοφιλεις προορισμους.

    Μακαρι να βρεις την καλυτερη δυνατη περιπτωση

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Λόγω διαφόρων θεμάτων μέχρι σήμερα δεν ήταν δυνατόν να σχεδιάσουμε τις οικογενειακές μας διακοπές (2 ενήλικες και 1 παιδί δημοτικού). Τώρα όμως βλέπουμε ότι μπορούμε να ξεκλέψουμε 3-4 μερούλες την βδομάδα 22-28/8 οπότε μου ήρθε σαν ιδέα να πάμε στην Κέρκυρα που δεν έχουμε ξαναπάει.

    Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας όσοι έχετε πάει ή ακόμα καλύτερα αν μένετε στο νησί.

    - Σε ποιο μέρος να ψάξω για δωμάτιο με καλές παροχές αλλά όχι πανάκριβο;
    - Ποιες παραλίες αξίζει να επισκεφθώ (με γνώμονα να ευχαριστηθεί περισσότερο το παιδί);
    - Τι αξιοθέατα πρέπει να δούμε σίγουρα;
    - Το οδικό δίκτυο είναι ΟΚ για να κινούμαστε με το αυτοκίνητο μας;

    Οτιδήποτε άλλο έχετε να επισημάνετε είναι ευπρόσδεκτο.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!
    - είχαμε μείνει σε airbnb , κοντά στην περιοχή "Παραλία του Κάιζερ" , ήταν καλές τιμές.
    - πολλές παραλίες έχει για όλα τα γούστα, προς νότιο και δυτικό κομμάτι (Χαλικούνας, Ίσσος) έχει άμμο και μεγάλη ακτογραμμή
    - φαντάζομαι Λιστόν(πλατεία , γενικότερη αρχιτεκτονική Χώρας) , Αχίλλειο , Παλαιό Φρούριο , το Μουσείο της Κέρκυρας , είναι μερικές επιλογές
    - οδικό δίκτυο έχει μερικά σημεία στενά, κόσμο που πάει για τρέξιμο μέσα στο δρόμο και με άσφαλτο που γλιστράει , οπότε αυξημένη προσοχή αλλά όχι κάτι τρελό

    Εύχομαι να βρεις κάτι σε καλές τιμές αφού μιλάμε πλέον για high season και να μην έχει πολύ ζέστη
    (η χώρα-κέντρο έχει μπόλικη ζέστη τον Άυγουστο οπότε προς βράδυ είναι πιο όμορφα για κρασάκι-φαγητό και περπάτημα)

    ΥΓ 2 φορές που έχω πάει , και τις 2 έπεσα πάνω σε απεργίες των υπαλλήλων απορριματοφόρων. Όχι ότι καλύτερο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν πάτε καλύτερα Λευκάδα; Η Κέρκυρα όπου και να πας, πανάκριβη.... Είναι η Μύκονος του Ιονίου πελάγους....
    Ενώ η Λευκάδα είναι μες τη φθήνια

    Όλο το Ιόνιο είναι πανάκριβο, αλλά και μοναδικά υπέροχο - όπως και η Κέρκυρα φυσικά, κάθε της γωνιά.

    Δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να ξεχωρίσω. Αχίλλειο, σίγουρα, Μον Ρεπό, Κανόνι να αράξετε σαν τη Βλαχοπούλου και να χαζεύεις το Ποντικονήσι, Σπιανάδα και Λιστόν για παγωτό και φράπα, και, και, και.

    Για τις παραλίες, δεν ξέρω επειδή είχα πάει μέσα Σεπτέμβρη, μιλάμε να μουδιάζει η ράχη μου από το κρύο. Όπου και αν πήγαμε, η γυναίκα δεν κολύμπησε ποτέ και εγώ πάντα ένοιωθα κάτι περισσότερο από κρύο, μούδιαζα!

    Όσο για τους δρόμους, δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί, αλλά για την οικονομική επιφάνεια του νησιού, πριν 10 χρόνια ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει. Κίνδυνος παραμόνευε σε πολλά σημεία. Στενοί, κακοί οδηγοί (Έλληνες και ξένοι), μεθυσμένοι τουρίστες να κάνουν μλκιες, κλπ ήταν η προσωπική μου εμπειρία.

    Εμείς είχαμε μείνει στο Νησάκι. Το σπαστικό ήταν η διακοπή υδροδότησης για κάποιες ώρες λόγω οικονομίας.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν πάτε καλύτερα Λευκάδα; Η Κέρκυρα όπου και να πας, πανάκριβη.... Είναι η Μύκονος του Ιονίου πελάγους....
    Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη σκέψη ήταν η Λευκάδα. Επειδή όμως έχουμε ξαναπάει πριν μια δεκαετία αλλά και επειδή όλως παραδόξως μέχρι στιγμής τα καταλύματα που έχω δει δείχνουν να είναι κάπως φθηνότερα από αυτά της Λευκάδας (παράξενο ε; ) έπεσε η ιδέα της Κέρκυρας.
    Τελευταία τροποποίηση από Garfield; 09/08/2022 στις 09:08.

  7. #7
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Χωρις να θελω να σου χαλασω το ονειρο ,το να ψαχνεις τι και πως για διακοπες τελευταια στιγμη κοντα στον 15αυγουστο , δεν νομιζω πως θα σου βγει οικονομικα όπου και αν πας .
    Βασικα δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα διαθεσιμο αυτον τον καιρο στους δημοφιλεις προορισμους.

    Μακαρι να βρεις την καλυτερη δυνατη περιπτωση
    Το ξέρω ότι δεν θα μου βγουν και πολύ οικονομικά οι διακοπές της τελευταίας στιγμής αλλά ελπίζω να βρω κάτι. Σίγουρα η διαθεσιμότητα είναι ένα πρόβλημα σε μια πρώτη αναζήτηση που έκανα η οποία είναι όμως λίγο καλύτερη την εβδομάδα 22-28/8 από ότι την εβδομάδα 15-21/8.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Αν δεν σας ενδιαφερει το σουλατσο κ θελετε μπανια πρωι απογευμα λογω παιδιου εγω προτεινω Πρεβεζα.
    Τεραστιες παραλιες...τελεια νερα κ οικονομικα σε σχεση με Λευκαδα κ Κερκυρα.
    Καθε μερα κ σε διαφορετικο μερος θα πηγαινετε χωρις να πληρωσετε ενα σκασμο λεφτα (κ χωρις στριμωξιδι) .
    Εγω με 2 μικρα εκανα τις καλυτερες διακοπες.

    Η εβδομαδα 22 κ μετα ειναι σαφως καλυτερη απο του 15αυγουστου.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Καλα να περάσεις. Ειναι υπέροχα. Επειδη δεν εχω χρόνο να διαβάσω τη συζήτηση αυτη τη στιγμή (και μπορει να αλλαξε το μέρος - βλέπω Λευκάδα, θα γραψω δυο πραγματα για Κερκυρα

    Πήγα περσυ αλλα δεν θυμαμαι να σου πω πολλα πράγματα. Αυτο που εχει πραγματικα νοημα να σου πω είναι
    α)οτι αν κλεισεις τα ακτοπλοικά απο το ιντερνετ ήταν ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ. Τσεκαρισμενο και απο μενα αλλα και απο κοντινο μου προσωπο. Φέτος ΜΑΛΛΟΝ παλι ισχυει.
    β)Προφανως θα κλεισεις ακτοπλοικά για την ωρα Χ και θα βρισκεσαι ηγουμενίτσα π.χ. μια ώρα πριν. Μπορεις να ρωτησεις και να σου αλλάξουν το εισητήριο για το επόμενο πλοίο. Κερδιζεις πολυ ταλαιπωρία απο το να γυρνας χωρις λογο ηγουμενίτσα.
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 09/08/2022 στις 10:33.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Υπαρχει ενας μερος στο νοτιο δυτικο σημειο του νησιου το λενε Αγιος Γορδιος, εκει θα βρεις μια απο τις καλυτερες παραλιες και ισως βρειτε και δωματιο να μεινετε.

  11. #11
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Μπορείς κάλλιστα να βρεις σπίτι στα ΒΑ του νησιού και να αποφύγεις τη πόλη, Αγρός-Αγ. Γεώργιος και τα διπλα χωριά ή ακόμα πιο βόρεια Σιδαρι. Θα έχεις κοντά και το Κασσοπι (έτσι φωνάζουν την Κασσιόπη).
    Άμα είσαι και του ψαροντουφεκου θα χορτάσεις ψάρι, στολη απαραίτητη όμως γιατί τα νερά είναι μπούζι.

  12. #12
    Το οδικό δίκτυο είναι επαρκές. Δεν ρωτας για ταξίδι με μηχανή, ρωτάς για οικογενειακές διακοπές. Οπότε, κρινεται επαρκές. Οι οδηγοι χάλια, μεγάλη προσοχή σε τουρίστες, αγροτικά, ταξι και λεωφορεία.

    Τα αξιοθέατα είναι πολλά, ειδικά για 3-4 μέρες με παιδί. Θα έλεγα να περιοριστείτε στα της περιοχής που θα κινηθείτε και σε λίγα από αυτά του κέντρου, που κάποια στιγμή θα μπείτε, υποθέτω. Αλλιώς θα πελαγώσετε, σαν να είστε σε εκπαιδευτική εκδρομή, είναι μεγάλο νησί.

    Ψάξτε να μείνετε νότια, από Μπενίτσες και κάτω, Μωραϊτικα, Πετριτή, Λευκίμμη και κινηθείτε ανατολικά και ειδικά δυτικά. Από Χαλικούνα και Ίσσο μέχρι Γαρδένο και Αρκουδίλα οι παραλίες είναι όλες πολύ όμορφες και φιλικες προς παιδιά. Εκεί οι περιοχές είναι κάπως πιό αυθεντικές, καλύτερες τιμές και ωραία μέρη τριγύρω, όχι μόνο οργανωμένα, μπιτσόμπαρα, ξαπλώστρες κτλ. Οι Κερκυραίοι τις σνομπάρουν λίγο αυτές τις περιοχές, δεν τις βαζουν στις καρποσταλ τους γιατί θεωρούνται χωριάτικες και οι τουρισμοεπενδυτές δεν τις έχουν αναλάβει ακόμα, οπότε έχουν κρατήσει ντόπιο χαρακτήρα...
    Βόρεια και βορειοδυτικά, το τοπίο αλλάζει δραματικα, είναι πολύ προβεβλημένο ως πιο ακατέργαστο και εντυπωσιακό, αλλα δυστυχώς χρειάζεται πλωτό μέσο για να χαρείς την ομορφια που προσφέρεται, αλλιώς τα ελάχιστα μέρη που έχουν εύκολη πρόσβαση κατακλύζονται από κόσμο. Αν δεν είναι πρόβλημα για σας αυτό, τότε επιλέξτε να κινηθείτε εκει και οι εικόνες που θα δείτε, αν μπορείτε να φιλτράρετε τον θόρυβο, θα σας αποζημιώσουν. Παραλίες εκει, απο Παλαιοκαστρίτσα και βόρεια, Αγ. Γεώργιος Πάγων να δείτε και το Πόρτο Τιμόνι, Αρίλας, Αγ. Στέφανος, Ακρωτήρι Δράστη, Κανάλι του Έρωτα. Ή στην Βορειοανατολική πλευρά, από Κασσιωπη ώς όλες της παραλίες του Ερημίτη. Διαμονή εκεί, όπου βρείτε...

    Οι μέρες είναι πάρα πολύ ζεστές, αν και παραδοσιακά το 15αύγουστο το Ιόνιο κάνει τα δικά του. Προχτές έβγαλε ένα καλό μπουρίνι και σήμερα εχει συννεφιά από το πρωί. Υγρασία, περισσότερη από όση μπορεί να αντέξει κανείς, ώς συνήθως. Μόνο νωρίς το πρωί έχει μια δροσιά.

    Οι τιμές ίδιες είναι με τις προηγούμενες χρονιές. Πανάκριβα όλα δηλαδή. Αλλά αν κινηθείτε εκτός κύριων τουριστικών περιοχών, είναι απλώς ακριβά. Ως νησί που είναι.

    Όσο περισσότερο μπορείτε να το καθυστερήσετε, τόσο ωραιότερα θα περάσετε!
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ενώ η Λευκάδα είναι μες τη φθήνια

    Όλο το Ιόνιο είναι πανάκριβο, αλλά και μοναδικά υπέροχο - όπως και η Κέρκυρα φυσικά, κάθε της γωνιά.

    Δεν υπάρχει κάτι που μπορώ να ξεχωρίσω. Αχίλλειο, σίγουρα, Μον Ρεπό, Κανόνι να αράξετε σαν τη Βλαχοπούλου και να χαζεύεις το Ποντικονήσι, Σπιανάδα και Λιστόν για παγωτό και φράπα, και, και, και.

    Για τις παραλίες, δεν ξέρω επειδή είχα πάει μέσα Σεπτέμβρη, μιλάμε να μουδιάζει η ράχη μου από το κρύο. Όπου και αν πήγαμε, η γυναίκα δεν κολύμπησε ποτέ και εγώ πάντα ένοιωθα κάτι περισσότερο από κρύο, μούδιαζα!

    Όσο για τους δρόμους, δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί, αλλά για την οικονομική επιφάνεια του νησιού, πριν 10 χρόνια ήταν ό,τι χειρότερο έχω δει. Κίνδυνος παραμόνευε σε πολλά σημεία. Στενοί, κακοί οδηγοί (Έλληνες και ξένοι), μεθυσμένοι τουρίστες να κάνουν μλκιες, κλπ ήταν η προσωπική μου εμπειρία.

    Εμείς είχαμε μείνει στο Νησάκι. Το σπαστικό ήταν η διακοπή υδροδότησης για κάποιες ώρες λόγω οικονομίας.
    Σε διαβεβαιώνω, σε σχέση με την Κέρκυρα, τουλάχιστον, είναι πολύ πιο φτηνή!
    Η σύζυγος κατάγεται από εκεί, οπότε ξέρω τι λέω.
    Ας πει και ο mikes......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Τι μου θυμησες εχω παει 2 φορες κερκυρα πασχα(πεταγαν κατι βαζα απο τα μπαλκονια...) και καλοκαιρι τοτε στο ξενοδοχειο hilton...

  15. #15
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν δεν σας ενδιαφερει το σουλατσο κ θελετε μπανια πρωι απογευμα λογω παιδιου εγω προτεινω Πρεβεζα.
    Τεραστιες παραλιες...τελεια νερα κ οικονομικα σε σχεση με Λευκαδα κ Κερκυρα.
    Καθε μερα κ σε διαφορετικο μερος θα πηγαινετε χωρις να πληρωσετε ενα σκασμο λεφτα (κ χωρις στριμωξιδι) .
    Εγω με 2 μικρα εκανα τις καλυτερες διακοπες.

    Η εβδομαδα 22 κ μετα ειναι σαφως καλυτερη απο του 15αυγουστου.
    Ήταν και αυτό μια σκέψη. Ήμουν Πρέβεζα αρχές Ιουλίου και όντως ήταν πολύ ωραία έστω και λίγο που την είδα. Η κόρη μου πάντως καλώς ή κακώς δεν είναι μόνο θάλασσα αλλά γουστάρει να γυρίζει και να βλέπει διάφορα μέρη. Ακόμα θυμάμαι πριν κανένα χρόνο στο Ναύπλιο που μας έτρεχε να δούμε κάθε γωνία του Παλαμιδίου και να διαβάζει κάθε ενημερωτική πινακίδα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διακοπές στην Κρήτη...
    από Kizoku στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 09:16
  2. Διακοπες στην Κρητη (ζητουνται πληροφοριες)
    από ktm640lc4 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2006, 21:43
  3. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 09:47
  4. βολτα στην κερκυρα
    από DAYTONA 955i στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2004, 22:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF