Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karabill Προβολή μηνύματος
    Το δίπλωμα απεριόριστων προφανώς το βγάζω καθαρά για τα λεφτά και για τις ταλαιπωρίες το να πας για ανανέωση κτλπ. Το τι θα πάρω προφανώς το σκέφτομαι δεν πάω για Hayabusa που λες.. και εκτός αυτού δεν είμαι γκαζοφονιας. Και τκ αμαξι που έχω δεν τρεχω
    Σορυ για την δευτερολογία δεν είναι του γούστου, επειδή ρωτάς θα σου πω

    Οι περισσότεροι παλιοί ξεκινήσαμε από 50cc πολλοί με σεβασμό στο δίτροχο ανεξάρτητα όταν μας δίνονταν η ευκαιρία δοκιμάζαμε, αλλά σε προτάσεις από μεγαλητερους πχ πάρε το 750 για βόλτα λέγαμε όχι ευχαριστώ δεν το έχω
    Και ήταν απόλυτα ειλικρινές

    Εσυ πως θα έβλεπες την περίπτωση να σου δάνειζαν για βόλτα το 900ρι της Yamaha που σου αρέσει όταν σε μια σχετικά κλειστή στροφη που με το αυτοκίνητο σου περνάς με 60-70χαω πως θα καταφέρεις να στρίψεις ένα όχημα με δυναμική 230kg , 90hp και 0-100 σε 4” με το τρόπο που γνωρίζεις;

    Αν δε γνωρίζεις, ξεκινάς από Α1 125, γιατί οι δυναμικές είναι μικρότερες και πιο διαχειρίσιμες για τα δεδομένα που έχει κρατήσει από το αυτοκίνητο ο εγκέφαλος σου.
    Όμως αν θες να ρισκάρεις λίγο παραπάνω να ξεκινήσεις από 250-300 όπως και τα τόσα σκούτερ που κυκλοφορούν, να δεις και διεκπεραιωτικά αν σου κάνει αυτός ο χώρος και την εμπειρία με την μοτοσυκλέτα ενίοτε.

    Φυσικά να αγοράσεις οτι προβλέπεται από εξοπλισμό αναβάτη(και συνεπιβάτη αν κουβαλάς καμία κοπέλα υπό την ευθύνη σου) για τουλάχιστο 3 εποχές
    Όπως κράνος,
    Καλοκαιρινά: γαντια τζάκετ παντελόνι μποτάκια
    3 εποχές γαντια τζάκετ παντελόνι μπότες αδιάβροχα ισοθερμικα
    Έχει προιοντα για ολα τα βαλάντια η αγορά

    Παράλληλα να δρομολογήσεις άμεσα την εκπαίδευση σου σε σχολείο ασφαλούς οδήγηση για να μάθεις τα βασικά που δε μαθαίνονται κατά την άδεια οδήγησης

    Σήμερα με βάση την εξέλιξη και ενημέρωσης των θεμάτων της μοτοσικλέτας, οτιδήποτε λιγότερο των παραπάνω υποδηλώνει ανευθυνότητα απέναντι στον εαυτό σου, κοινωνικό σύνολο, μοτοσικλέτιστικη κοινότητα

    *το Α2 το χρησιμοποίησα όχι για το το τι άδεια οδήγησης να βγάλεις, προφανώς την ανώτερη, αλλά, για την κατηγορία των μοτοσικλετών που μπορείς να ξεκινήσεις με ασφάλεια.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    300-500 κυβικά πιστεύω πως είναι ιδανική κατηγορία για πρώτη μηχανή. Μικρό βάρος(όσο γίνεται), abs και καλή μεταπωλητική αξία θα ήταν για μένα τα πιο σημαντικά κριτήρια. Μηχανές που δεν πληρούν τη πλειονότητα αυτών των κριτηρίων (όπως το 502) δε θα τις σκεφτόμουν καν.

    Τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις τώρα σε έναν Ιάπωνα θα τα πάρεις πίσω όταν έρθει η ώρα της αλλαγής. Για μένα ειδικά για πρώτη μηχανή μην κοιτάς κινέζικο καινούριο γιατί θα χάσεις πολλά στη μεταπώληση (που πιθανώς να έρθει σύντομα όταν θα νιώσεις έτοιμος για μεγαλύτερη μηχανή). Προσωπικά θα έπαιρνα ένα Versys 300 ή CB500X μεταχειρισμένο.

  3. #18
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    αν και θα ξαναγινω κουραστικος,(ταχω ξαναπει εδω μεσα) με την εμπειρια σου ξεκινα απο 125 μοτοσυκλετακι φτηνο ,μεταχειρισμενο,κρατα το μερικους μηνες να παρεις το 'κολα'ι'' πουλα το, και μετα ανεβαινεις παραπανω (κορυφη τα 500).ΜΗΝ ΞΑΝΟΙΓΕΣΑΙ ΑΜΕΣΩΣ.ΠΟΝΑΕΙ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karabill Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στο forum.

    Είμαι 29 ετών κ σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω διπλωμα μηχανης. Οδηγώ 10 χρόνια αυτοκίνητο και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μηχανακι ούτε παπί. Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο για την επιλογή μου αλλά θέλω να το κάνω σωστά γιατί όσο λατρεύω τις μηχανές άλλο τόσο τις φοβάμαι γιατί λίγο πολύ όλοι ακούμε διαφορά δυσάρεστα..

    Την μηχανή την θέλω για δύο λόγους. Έναν για να πηγαίνω δουλειά(Πειραιά λιμάνι) και ο αλλος να πηγαίνω βόλτες-εκδρομές. Έχω καταλάβει ότι μου αρέσουν οι adventure μηχανές πχ tracer 900 αλλά πιστεύω ότι θα είναι τρομακτικό για πρώτη επαφή. Σαν δεύτερη επιλογή έχω vstrom μοντέλο του 08'. Τι προτείνετε εσεις; πείτε μου την γνώμη σας και την εμπειρία σας ελεύθερα!
    Κάποιοι θα σου πουν να ξεκινήσεις με μικρό, εγώ που ήμουν σε παρόμοια φάση (βέβαια 9 χρόνια μεγαλύτερος) θα σου πω να πας σε 600-700 αλλά κάπου στους 80 ίππους. Αυτό το λέω επειδή είπες ότι σέβεσαι την μηχανή, θεωρώ ότι θα το πάρεις σοβαρά το όλο θέμα και δεν θα κανείς μαλακίες στον δρόμο. Αν πιστεύεις ότι έχεις την ωριμότητα και την σωστή νοοτροπία στον δρόμο δεν θα έχεις πρόβλημα με τέτοια μηχανή. Είναι σε ένα καλό επίπεδο δύναμης. Ούτε λίγο που θα το βαρεθείς σε 1 χρόνο, ούτε πολύ που θα είναι τρομακτικό. Για συγκεκριμένα μοντέλα τσέκαρε το Tiger 660 και το Tracer 7. Όταν με το καλό πάρεις το δίπλωμα εννοείται κάνεις riding school για να μάθεις κάποια πολύ χρήσιμα επιπλέον πράγματα που θα σε βοηθήσουν όσο δεν φαντάζεσαι να μείνεις όρθιος. Με το καλό ό,τι και αποφασίσεις.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    Πολύ καλη επιλογη το στρομα. Εγω διαφωνω με το να ξεκινησεις με 125 και λοιπα αργα μηχανακια. Και το στρομ αργο ειναι. Κατι 250αρια του 90 ειχαν το ιδιο γκαζι μεχρι τα 100χλμ. Πολυ καλο και το cb αλλα οχι για ταξιδι δικαβαλο σε σχεση με στρομ.
    Το tracer δεν ειναι adventure btw.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Ο άνθρωπος είπε ούτε παπί. Αυτές οι μηχανές που λέτε μπορεί να ναι εύκολες αλλά δεν παύουν να ναι μεγάλες μηχανές. Φίλε μου πάρε ένα μεσαίο ελαφρύ μηχανάκι να εξοικειωθείς με το πράγμα που λέγεται μοτοσικλέτα και μετά πάρε ότι γουστάρεις. Και αυτό που είπε ο φίλος από πάνω για 125 δεν μου φαίνεται τραβηγμένο. Ένα cb125f το πουλας σε ένα χρόνο και δεν χάνεις τπτ

  7. #22
    In science we trust
    Εγγραφή
    17/10/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Σορυ για την δευτερολογία δεν είναι του γούστου, επειδή ρωτάς θα σου πω

    Οι περισσότεροι παλιοί ξεκινήσαμε από 50cc πολλοί με σεβασμό στο δίτροχο ανεξάρτητα όταν μας δίνονταν η ευκαιρία δοκιμάζαμε, αλλά σε προτάσεις από μεγαλητερους πχ πάρε το 750 για βόλτα λέγαμε όχι ευχαριστώ δεν το έχω
    Και ήταν απόλυτα ειλικρινές

    Εσυ πως θα έβλεπες την περίπτωση να σου δάνειζαν για βόλτα το 900ρι της Yamaha που σου αρέσει όταν σε μια σχετικά κλειστή στροφη που με το αυτοκίνητο σου περνάς με 60-70χαω πως θα καταφέρεις να στρίψεις ένα όχημα με δυναμική 230kg , 90hp και 0-100 σε 4” με το τρόπο που γνωρίζεις;

    Αν δε γνωρίζεις, ξεκινάς από Α1 125, γιατί οι δυναμικές είναι μικρότερες και πιο διαχειρίσιμες για τα δεδομένα που έχει κρατήσει από το αυτοκίνητο ο εγκέφαλος σου.
    Όμως αν θες να ρισκάρεις λίγο παραπάνω να ξεκινήσεις από 250-300 όπως και τα τόσα σκούτερ που κυκλοφορούν, να δεις και διεκπεραιωτικά αν σου κάνει αυτός ο χώρος και την εμπειρία με την μοτοσυκλέτα ενίοτε.

    Φυσικά να αγοράσεις οτι προβλέπεται από εξοπλισμό αναβάτη(και συνεπιβάτη αν κουβαλάς καμία κοπέλα υπό την ευθύνη σου) για τουλάχιστο 3 εποχές
    Όπως κράνος,
    Καλοκαιρινά: γαντια τζάκετ παντελόνι μποτάκια
    3 εποχές γαντια τζάκετ παντελόνι μπότες αδιάβροχα ισοθερμικα
    Έχει προιοντα για ολα τα βαλάντια η αγορά

    Παράλληλα να δρομολογήσεις άμεσα την εκπαίδευση σου σε σχολείο ασφαλούς οδήγηση για να μάθεις τα βασικά που δε μαθαίνονται κατά την άδεια οδήγησης

    Σήμερα με βάση την εξέλιξη και ενημέρωσης των θεμάτων της μοτοσικλέτας, οτιδήποτε λιγότερο των παραπάνω υποδηλώνει ανευθυνότητα απέναντι στον εαυτό σου, κοινωνικό σύνολο, μοτοσικλέτιστικη κοινότητα

    *το Α2 το χρησιμοποίησα όχι για το το τι άδεια οδήγησης να βγάλεις, προφανώς την ανώτερη, αλλά, για την κατηγορία των μοτοσικλετών που μπορείς να ξεκινήσεις με ασφάλεια.
    Ότι ήθελα να γράψω σχεδόν με κάλυψες στα πάντα. Ειδικά το κομμάτι με τις στροφές με μηχανή μεγάλου εκτοπίσματος, το πως τοποθετείσαι σωστά στις στροφές είναι ΠΟΛΥ δύσκολο για κάποιον αρχάριο. Θα πω στο φίλο την ταπεινή μου άποψη, να δει αρκετά σοβαρά και το Versys το Χ-300, αν καταφέρει να το βρει μεταχειρισμένο. Είναι από τα πιο φιλικά για αρχάριους αναβάτες, και κάνει για σχεδόν τα πάντα. Όντως αν δεν υπάρχει εμπειρία από δίτροχα, είναι δύσκολη η αρχική προσαρμογή. Εγώ που έχω εμπειρία από κίνηση με παπιά, ο συμπλέκτης παρότι πολύ μαλακός πλέον, με δυσκολεύει αρκετά να βρω τα πατήματα για να κινούμαι σωστά, τόσο στην πόλη όσο και σε εξορμήσεις σε βουνό. Οπότε νομίζω μάξιμουμ μέχρι 250-300 κυβικά, ελαφρύ, μεταχειρισμένο (γιατί να μην κλαις άμα σου πέσει, που πολύ πιθανό να σου πέσει), αν δεν έχεις πάρκινγκ κοίτα να μη κλέβεται, έξτρα μαθήματα σε δάσκαλο, σωστό εξοπλισμό και υπομονή. Και πάντα να έχεις στο νου σου ότι ο άλλος δεν σε βλέπει, θα παραβιάσει στοπ, φανάρι κτλ.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Augotaraxos Προβολή μηνύματος
    Ότι ήθελα να γράψω σχεδόν με κάλυψες στα πάντα. Ειδικά το κομμάτι με τις στροφές με μηχανή μεγάλου εκτοπίσματος, το πως τοποθετείσαι σωστά στις στροφές είναι ΠΟΛΥ δύσκολο για κάποιον αρχάριο. Θα πω στο φίλο την ταπεινή μου άποψη, να δει αρκετά σοβαρά και το Versys το Χ-300, αν καταφέρει να το βρει μεταχειρισμένο. Είναι από τα πιο φιλικά για αρχάριους αναβάτες, και κάνει για σχεδόν τα πάντα. Όντως αν δεν υπάρχει εμπειρία από δίτροχα, είναι δύσκολη η αρχική προσαρμογή. Εγώ που έχω εμπειρία από κίνηση με παπιά, ο συμπλέκτης παρότι πολύ μαλακός πλέον, με δυσκολεύει αρκετά να βρω τα πατήματα για να κινούμαι σωστά, τόσο στην πόλη όσο και σε εξορμήσεις σε βουνό. Οπότε νομίζω μάξιμουμ μέχρι 250-300 κυβικά, ελαφρύ, μεταχειρισμένο (γιατί να μην κλαις άμα σου πέσει, που πολύ πιθανό να σου πέσει), αν δεν έχεις πάρκινγκ κοίτα να μη κλέβεται, έξτρα μαθήματα σε δάσκαλο, σωστό εξοπλισμό και υπομονή. Και πάντα να έχεις στο νου σου ότι ο άλλος δεν σε βλέπει, θα παραβιάσει στοπ, φανάρι κτλ.
    Μια άλλη οπτική είναι ότι για έναν αρχάριο που δεν έχει αποκτήσει κακές συνήθειες, αν από την αρχή μάθει σωστά κάποια πράγματα, το πώς να τοποθετείται στις στροφές δεν είναι τόσο δύσκολο...

  9. #24
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Υπολόγισε πάνω από 1000€ για το δίπλωμα οδήγησης και τον εξοπλισμό ασφαλείας. Συμφωνώ να πάρεις δίπλωμα Α κατηγορίας για να ξεμπερδεύεις κι ας χρειαστούν περισσότερα μαθήματα.
    Κλειστό γκαράζ έχεις για τη στάθμευσή της;

    Επαναλαμβάνοντας λόγια που ήδη γράφτηκαν στο νήμα:
    - Οπωσδήποτε να έχει ABS.
    - SYM NH-T200, Kawasaki Versys 300, Honda CB500X. Όλα είναι καλά για νέο οδηγό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Επιλογή Πρώτης Μηχανής
    από erebus στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2014, 16:59
  3. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 12:50
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF