Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Επιλογή πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    7

    Επιλογή πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα στο forum.

    Είμαι 29 ετών κ σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω διπλωμα μηχανης. Οδηγώ 10 χρόνια αυτοκίνητο και δεν έχω οδηγήσει ποτέ μηχανακι ούτε παπί. Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά ώριμο για την επιλογή μου αλλά θέλω να το κάνω σωστά γιατί όσο λατρεύω τις μηχανές άλλο τόσο τις φοβάμαι γιατί λίγο πολύ όλοι ακούμε διαφορά δυσάρεστα..

    Την μηχανή την θέλω για δύο λόγους. Έναν για να πηγαίνω δουλειά(Πειραιά λιμάνι) και ο αλλος να πηγαίνω βόλτες-εκδρομές. Έχω καταλάβει ότι μου αρέσουν οι adventure μηχανές πχ tracer 900 αλλά πιστεύω ότι θα είναι τρομακτικό για πρώτη επαφή. Σαν δεύτερη επιλογή έχω vstrom μοντέλο του 08'. Τι προτείνετε εσεις; πείτε μου την γνώμη σας και την εμπειρία σας ελεύθερα!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    72
    Φίλε καλημέρα. Αν δεν έχεις σοβαρή προηγούμενη εμπειρία θα σου έλεγα να πας μέχρι 500 κ.ε. Σε μια αξιόπιστη ιαπωνική εταιρεία. Μην πας σε φθηνότερες λύσεις. Η μεγαλύτερη διαφορά των φθηνων με τις καταξιωμένες εταιρείες είναι η εργονομία και η ευκολία χρήσης τα οποία έχουν εξελιχθεί με τα χρόνια. Κάτι στην σειρά cb500 είναι μια χαρά νομίζω

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Μια χαρά είναι το v strom. Να έχεις κατά νου ότι είναι λίγο βαρύ. Αν είσαι πάνω από 1.80 και πατάνε και τα δυο ποδια κάτω δεν πιστεύω να έχεις θέμα

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι το v strom. Να έχεις κατά νου ότι είναι λίγο βαρύ. Αν είσαι πάνω από 1.80 και πατάνε και τα δυο ποδια κάτω δεν πιστεύω να έχεις θέμα
    Είμαι 1,85 και 80kg. Δεν θα έχω θέμα θεωρώ.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Φίλε καλημέρα. Αν δεν έχεις σοβαρή προηγούμενη εμπειρία θα σου έλεγα να πας μέχρι 500 κ.ε. Σε μια αξιόπιστη ιαπωνική εταιρεία. Μην πας σε φθηνότερες λύσεις. Η μεγαλύτερη διαφορά των φθηνων με τις καταξιωμένες εταιρείες είναι η εργονομία και η ευκολία χρήσης τα οποία έχουν εξελιχθεί με τα χρόνια. Κάτι στην σειρά cb500 είναι μια χαρά νομίζω
    Beneli trk502 τι λες γι αυτή τη μηχανη;

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι το v strom. Να έχεις κατά νου ότι είναι λίγο βαρύ. Αν είσαι πάνω από 1.80 και πατάνε και τα δυο ποδια κάτω δεν πιστεύω να έχεις θέμα
    TDM αντί για vstrom;

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    ABS να εχει ο,τι κ να παρεις.
    Απο εκει ξεκινα.
    Μεγαλη μοτο, μεγαλα βαρη κ απειρος οδηγος δεν τον λες καλο συνδυασμο.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα.
    Δεν γνωρίζω πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις αλλά προτείνω Honda CBX500.
    Στο στυλ που σου αρέσει και λογική μοτοσυκλέτα για πρώτη,όχι κάτι που θα σε ζορίσει.
    TDM900 με abs είναι καλή επιλογή γενικά αλλά ίσως η ψηλή θέση οδήγησης να σε ζορίσει σαν πρώτη εμπειρία.
    Το μπενέλι 502 που λες είναι θηρίο παρά τα λίγα κυβικά του,τα έλεγα καλύτερα κάτι πιο βολικό στην αρχή να πάρεις το κολάι που λένε.
    Καλές βόλτες, να το βγάλεις το δίπλωμα ,αν το αγαπήσεις πέρα από μέσο μετακίνησης βρήκες χόμπυ για όλη σου την ζωή !
    when life gets complicated... i ride.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και από εμένα. Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω για αυτό από πλευράς μου και θα πρότεινα κάτι καινούριο, ελαφρύ, φθηνό αλλά αρκετά ικανό, πχ https://www.car.gr/classifieds/bikes...38556-sym-nh-t (εντελώς τυχαίο παράδειγμα).

    Σε τιμή παπιού έχεις αξιόλογη δύναμη, ύψος, άνεση, προστασία, νέα τεχνολογία και εγγύηση.

    Σε μτχ ίσως κάτι τέτοιο https://www.car.gr/classifieds/bikes...rsys-x-300-abs
    ΥΓ. το cb 500 X το έχει το βάρος του πάντως σταματημένο και δεν ντρέπεται να το δείξει
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Μεινε μακρυά από κινέζικα κυρίως για λόγους μεταπώλησης και ποιότητας. Κατι που δεν εχεις πει ειναι το budget σου μαζί με κανα 600-700 για κρανη, μπουφαν κτλ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.259
    Φιλαράκι μου πάρε με το καλο το διπλωμα πρώτα και μετα σκεψου τι θα πάρεις.
    Καβαλησε και το 600αρι εκει της σχολης και δες αν σου ταιριάζει αν γουσταρεις ,μπορει εν τελει να
    μην θελεις να βγάλεις το απεριοριστο και να πας σε Α2.
    Ξεκινα και εμεις εδώ ειμαστε.Ειναι πολυ νωρις ακομα να σκεφτεις το πρώτο σου μηχανάκι.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Α2.
    δηλαδή εώς 35kw

    οτιδήποτε μεγαλύτερο για την ηλικία και απειρίας σου, έχει βάση μονο στην ματαιοδοξία σου

    όταν περάσεις απο τα γκάζια της A2 πηγαίνοντας το και οχι να σε πηγαίνει αυτό που συνεπάγεται μεσα σε αυτό το διάστημα επένδυση σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης γνωρίζοντας πρακτικά και με τεχνική πως στρίβουν οι μοτοσυκλέτες τότε πας για απεριόριστο


    αν σου λένε τίποτα τα παραπάνω,
    μη το κουράζουμε απευθύνσου στο suzuki gsx1300r hayabusa MK1 τα πρώτα τα ορθόδοξα που αν δε έχεις πολλά λεφτά με κανα 4ρι γίνεσαι.. και καλή σου τύχη
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karabill Προβολή μηνύματος
    TDM αντί για vstrom;
    Όχι. Αρκετά απότομο για άπειρο οδηγό. Το στρώμα δεν πιστεύω να σε φοβίσει. Εναλλακτική όπως είπαν και πιο πάνω cb500X. Ακόμα πιο ήπιο για νέο οδηγό. Και το στρώμα θα το πας αλλά το cb θα το πας καλύτερα. Μικρότερος όγκος, λιγότερα άλογα... θα το ευχαριστηθείς περισσότερο σαν νέος οδηγός. Θα του πάρεις πιο γρήγορα τον αέρα.

    Αν Sony και ντε θέλεις στρώμα, πάρε στρώμα

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ημουν ακριβως στην ιδια θεση με εσενα. Για τις μοτοσυκλετες που θέλεις υπαρχουν πολλές λύσεις ανάλογα με τα λεφτα που έχεις. Μην πας πανω απο 500cc. Είναι πολλά. Λυσεις ειναι cb500x, Bennelli TKR502, Voge500ds. Ολα οδηγουνται με Α2 δίπλωμα. Να σου πω την αλήθεια εγω για πρωτη μηχανή σκεφτόμουν 300cc. Τελικα πηγα σε 500.

    Σαν τελείως ασχετος (σαν εμένα) θα σου προτεινα να παρεις κατι με εγγυηση. Δλδ καινουργιο.

    Λυσεις υπάρχουν και, στην τελική, θα τις κρίνεις με βασει την αξιοπιστία τους, τον εξοπλισμο που προσφέρουν, τη χωρα που μένεις και το mindset σου. Μέχρι να βγάλεις διπλωμα έχεις τουλάχιστον 3 μήνες για να το σκεφτεις.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/07/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Α2.
    δηλαδή εώς 35kw

    οτιδήποτε μεγαλύτερο για την ηλικία και απειρίας σου, έχει βάση μονο στην ματαιοδοξία σου

    όταν περάσεις απο τα γκάζια της A2 πηγαίνοντας το και οχι να σε πηγαίνει αυτό που συνεπάγεται μεσα σε αυτό το διάστημα επένδυση σε σχολεία ασφαλούς οδήγησης γνωρίζοντας πρακτικά και με τεχνική πως στρίβουν οι μοτοσυκλέτες τότε πας για απεριόριστο


    αν σου λένε τίποτα τα παραπάνω,
    μη το κουράζουμε απευθύνσου στο suzuki gsx1300r hayabusa MK1 τα πρώτα τα ορθόδοξα που αν δε έχεις πολλά λεφτά με κανα 4ρι γίνεσαι.. και καλή σου τύχη
    Το δίπλωμα απεριόριστων προφανώς το βγάζω καθαρά για τα λεφτά και για τις ταλαιπωρίες το να πας για ανανέωση κτλπ. Το τι θα πάρω προφανώς το σκέφτομαι δεν πάω για Hayabusa που λες.. και εκτός αυτού δεν είμαι γκαζοφονιας. Και τκ αμαξι που έχω δεν τρεχω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για επιλογή πρώτης μηχανής!
    από virelai στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2014, 21:15
  2. Επιλογή Πρώτης Μηχανής
    από erebus στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2014, 16:59
  3. Επιλογή πρώτης μηχανής!
    από makois στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 12:50
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2009, 00:42
  5. Βοηθεια παιδες,για επιλογη πρωτης μηχανης
    από gatoupardos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF