Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: YAMAHA XTZ660 TENERE 1995

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Doctora μην τον τρομάζεις τον άνθρωπο.Μόνο μεταχειρισμένα μηχανάκια εχω αγοράσει στην ζωη μου.Ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Μπορεί το μηχανάκι να είναι τρελή ευκαιρία και ο ιδιοκτήτης αγιος άνθρωπος…μπορεί ομως και να μην είναι έτσι

    Μια τελευταία προσπάθεια τροφης για σκέψη πριν βγάλεις αυτά τα συμπεράσματα που είπες.

    Από το 1995 έως σήμερα γνωρίζεις εμπεριστατωμένα πόσους κατόχους πέρασε; Ποσά χλμ πραγματικά έκαναν; Και εάν στο πέρας των χρόνων δε πέρασε ως μηχανή ανταλλαγής από έμπορες μεταχειρισμένων μοτοσικλετών;

    Αν όχι ότι σου είπαν ως δεδομένο, πάει να ισχύει αν δεν υπάρχει απόδειξη.
    Αν το μηχανάκι είναι πρώτο χέρι (και μπορει εύκολα να ιχνηλατηθει) έχεις κάνει το καλύτερο ντιλ, είναι όμως ετσι;

    Γιατί βιβλιαράκι σέρβις φτιάχνεται με σφραγίδες στο πόδι εύκολα στην αγορά

    Τέλος, απο το 1995 ως το 2012 ειναι 17 χρόνια, από 2012 ξεκινησε η καταγραφή των χλμ στα ΚΤΕΟ, 17 χρόνια πριν ότι δήλωναν ήταν.

    Για μένα θα αγοράσεις ένα μηχανάκι που θεωρείς βάση εμφάνισης προσεγμένο, χώρις να γνωρίζεις πολλά πολλά από το εσωτερικό του περιβάλλον
    Και εφόσον πας συνειδητά σε μια τέτοια επιλογή αναλαμβάνεις τα ρίσκα αν σου βγει καλό η μάπα
    Τα τις οδήγησης επικεντρώσου στο αν φτάνεις άνετα κάτω γιατί τα τενερε ήταν πάντα ψηλουτσικα και παρά τις μαλακες εποχής αναρτήσεις δύσκολα μανουβράρεται αν είσαι στις μύτες

    Ένα καλό τενερε είναι μια χαρά για όλες τις χρήσεις πόλη-ταξίδι-εκτός δρόμου
    Γιατί πρέπει να είσαι τόσο καχύποπτος και να λές ανακριβείς υποθέσεις; 1. το μηχανάκι ΞΑΝΑΛΕΩ το έχει γνωστός μου πρώτο χέρι και έχει γίνει έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της YAMAHA. 2. καμία YAMAHA δεν δίνει βιβλιαράκι σέρβις με σφαργίδα και υπογραφή στο οποίο να έχουν αλοιωθεί ή αναγραφεί ψευδείς λεπτομέρειες. 3. Το οτι ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι απτην πρώτη μέρα λειτουργίας του και το γεγονός οτι έχω μιλήσει με τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια μονο οτι ξέρω πολλά πολλά για το "εσωτερικό του περιβάλλον" υποδηλώνει και όχι το αντίθετο. Σταματήστε να είστε τόσο αρνητικοί και να βλέπετε φαντάσματα στις αγορές μεταχειρισμένων. Το θρεντ ξαναλέω έγινε για να μου πουν άτομα που έχουν εμπειρία κουσούρια αλλα και θετικά που δεν μπορώ εγω να διαπιστώσω σε μια κοντινη βολτα.
    Πάντως ευχαριστώ για τα υπόλοιπα tips. Όσον αφορά θέμα ύψους είναι διαχειρίσιμη με λίγο δυσκολία βέβαια σε terrain χωρίς καλή πρόσφυση.
    Τελευταία τροποποίηση από nikos_pitsakis; 11/08/2022 στις 10:55.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Την έχεις οδηγήσει; Σου άρεσε;

    Αν ναι τότε παρτην.
    Την οδήγησα, μου άρεσε, η σέλα μόνο μου φάνηκε οτι θα με κουράσει στο μακρινό ταξίδι επειδή λόγω κλίσης δεν σε παίρνει να μετακινηθείς πίσω και να ξεπιαστείς.
    Τελευταία τροποποίηση από nikos_pitsakis; 11/08/2022 στις 10:55.

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Γιατί πρέπει να είσαι τόσο καχύποπτος και να λές ανακριβείς υποθέσεις; 1. το μηχανάκι ΞΑΝΑΛΕΩ το έχει γνωστός μου πρώτο χέρι και έχει γίνει έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της YAMAHA. 2. καμία YAMAHA δεν δίνει βιβλιαράκι σέρβις με σφαργίδα και υπογραφή στο οποίο να έχουν αλοιωθεί ή αναγραφεί ψευδείς λεπτομέρειες. 3. Το οτι ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι απτην πρώτη μέρα λειτουργίας του και το γεγονός οτι έχω μιλήσει με τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια μονο οτι ξέρω πολλά πολλά για το "εσωτερικό του περιβάλλον" υποδηλώνει και όχι το αντίθετο. Σταματήστε να είστε τόσο αρνητικοί και να βλέπετε φαντάσματα στις αγορές μεταχειρισμένων. Το θρεντ ξαναλέω έγινε για να μου πουν άτομα που έχουν εμπειρία κουσούρια αλλα και θετικά που δεν μπορώ εγω να διαπιστώσω σε μια κοντινη βολτα.
    Πάντως ευχαριστώ για τα υπόλοιπα tips. Όσον αφορά θέμα ύψους είναι διαχειρίσιμη με λίγο δυσκολία βέβαια σε terrain χωρίς καλή πρόσφυση.
    κάνε σε παρακαλώ quote που απο την αρχή του νήματος ανέφερες οτι είναι πρώτο χέρι, οχι μα-μου αναμένω quote και θα ζητήσω συγνώμη δημοσίως, αλλιώς το θιγμένο υφάκι δεν λέει κάτι


    Τώρα επειδή παρακολουθούμε την αγορά μεταχειρισμένου απο το car χρόνια τώρα, να υπάρχει μηχανή 600cc του '95 καλοδιατηρημένη με 40k πραγματικά, πρώτο χέρι και ενω την έχει κρατήσει στη κατοχή του 30χρόνια, θα πρέπει να σε χρωστάει κάποιος για να σου την παραχωρήσει εναντι αυτού του συμβολικού ποσού, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να φύγει (υπο αυτή την περιγραφή) γρήγορα στα 2500 με 3000 ευρώ

    Οπότε κάτι δε "κάθετε" και σε αυτό

    Οπότε οχι καχύποπτος, εμπειρότερος όμως είμαι, σου έγραψα 5 πράγματα τροφής για σκέψη, για όλες τις περιπτώσεις όχι μονο για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, αν σε προβληματίζουν ουσιαστικά σε σχέση με την επιλογή σου οκ, αν σε ενοχλούν σε σχέση με την επιλογή σου κλείνω εδώ την παράθεση καλορίζικο καλοτάξιδο προκαταβολικά.

    Και κάτι ακόμη όλοι περάσαμε απο εκει, δεν έχω λεφτά, πολύ περιορισμένο μπατζετ και θέλω μοτοσυκλέτα, βρήκα ενα το πήρα, συμπορεύτηκα, και ψάχνω πως αρχικά θα το επαναφέρω πλήρως στην εργοστασιακή του κατάσταση για να κάνουμε μαζί το όνειρο πραγματικότητα. Τόσο απλό, τόσο ταπεινό, τα υπόλοιπα ατμός

    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Την οδήγησα, μου άρεσε, η σέλα μόνο μου φάνηκε οτι θα με κουράσει στο μακρινό ταξίδι επειδή λόγω κλίσης δεν σε παίρνει να μετακινηθείς πίσω και να ξεπιαστείς.
    Καλησπέρα και από εμένα.

    Το θέμα της σέλας βελτιώνεται σχετικά οικονομικά, με μεταποίηση της υπάρχουσας.

    Στα χρήματα που την δίνει και με δεδομένο το όλο ιστορικό, και εγώ την θεωρώ ευκαιρία. Πολύ πιθανόν να την παντευτείς, αλλά αυτό έχει και το καλό ότι δεν είναι πρώτος στόχος για κλοπή.

    Σίγουρα είναι πρακτική μοτό και με έξοδα συντήρησης λίγο πάνω από ένα παπί, με νορμάλ χρήση.

    Εγώ θα την αγόραζα, θα έπαιρνα το ρίσκο.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Είναι σε γνήσια οπτικά κατάσταση με σαράντα χιλχιλ και 1100€ και χάνεις πολύτιμο χρόνο στους χασομερηδες του μοτογρ;

  7. #22
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Καλή φάση η τιμή, σε συνδυασμό με την κατάστασή της. Είναι και όμορφη μοτοσυκλέτα.
    Ανταλλακτικά βρίσκεις άραγε;

    Θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη ABS, αλλά πολύ θετικό το γεγονός ότι δεν είναι στους πρώτους στόχους για κλοπή.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλή φάση η τιμή, σε συνδυασμό με την κατάστασή της. Είναι και όμορφη μοτοσυκλέτα.
    Ανταλλακτικά βρίσκεις άραγε;

    Θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη ABS, αλλά πολύ θετικό το γεγονός ότι δεν είναι στους πρώτους στόχους για κλοπή.
    Εάν είναι απαραίτητο το abs για μοτό πριν το 2009, τότε πας αποκλειστικά σχεδόν σε bmw. Για μένα δεν είναι κακό...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_pitsakis Προβολή μηνύματος
    Γιατί πρέπει να είσαι τόσο καχύποπτος και να λές ανακριβείς υποθέσεις; 1. το μηχανάκι ΞΑΝΑΛΕΩ το έχει γνωστός μου πρώτο χέρι και έχει γίνει έλεγχος σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της YAMAHA. 2. καμία YAMAHA δεν δίνει βιβλιαράκι σέρβις με σφαργίδα και υπογραφή στο οποίο να έχουν αλοιωθεί ή αναγραφεί ψευδείς λεπτομέρειες. 3. Το οτι ξέρω ακριβώς τι έχει γίνει στο μηχανάκι απτην πρώτη μέρα λειτουργίας του και το γεγονός οτι έχω μιλήσει με τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια μονο οτι ξέρω πολλά πολλά για το "εσωτερικό του περιβάλλον" υποδηλώνει και όχι το αντίθετο. Σταματήστε να είστε τόσο αρνητικοί και να βλέπετε φαντάσματα στις αγορές μεταχειρισμένων. Το θρεντ ξαναλέω έγινε για να μου πουν άτομα που έχουν εμπειρία κουσούρια αλλα και θετικά που δεν μπορώ εγω να διαπιστώσω σε μια κοντινη βολτα.
    Πάντως ευχαριστώ για τα υπόλοιπα tips. Όσον αφορά θέμα ύψους είναι διαχειρίσιμη με λίγο δυσκολία βέβαια σε terrain χωρίς καλή πρόσφυση.
    Καλά κάνει και είναι καχύποπτος.
    Μηχανή 30 χρόνων με 40.000 χλμ δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει δεν πωλείται.
    Αλλά ακόμα και έτσι να είναι δεν συντηρήθηκε σχολαστικά ποτέ. Η μηχανή πρέπει να έχει ακόμα τα μαμά τακάκια μπροστά. Κανένας δεν θα έκανε αλλαγές λαδιών κάθε χρόνο με 1.000 χλμ ετησίως, κανείς δεν θα έχει κάνει σέρβις σε αναρτήσεις, σινεμπλόκ, ρουλεμάν, υγρά φρένων και μαρκουτσια, κλπ.

    Στην τελική αν βρήκες το μοναδικό μηχανάκι που τα έχει όλα αυτά κακώς ρώτησες εδώ. Τα παίρνεις και καλές βόλτες.

    Όσο για ελαττώματα που ρώτησες θα σου πω. Τότε που βγήκε ήταν σούπερ, λίγο βαρύ αλλά μια χαρά.
    Σήμερα είναι αργό, βαρύ,με χάλια αναρτήσεις και 30 χρονών.

  10. #25
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Μην είστε τόσο απόλυτοι,υπάρχουν αρκετοί μερακλήδες έξω που το είχαν για δεύτερο ή για μηχανή του ΣΚ.Δεν το έλιωναν στα χιλιόμετρα και ούτε καίγονταν να το δώσουν,χωρίς όμως να σημαίνει ότι το είχαν και παρατημένο.

    Το KLR το έχω από το '88,πάντα υπήρχε όμως ένα δεύτερο μεγάλο για ταξίδια (gs) και ένα τρίτο για την πόλη (dax).Δεν κόστιζε τίποτα το σημαντικό,σήμα 55€ και ασφάλεια 50 το εξάμηνο.Τα σέρβις του απλά και αραιά αφού δεν έγραφε χλμ.34 χρόνια και το κοντέρ στα 54.000 χλμ.

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ζηλεύω όσους έχουν διαθέσιμο γκαράζ στην ζωή τους.
    Απο την άλλη.. θα ήταν παράλογο ένα γκαράζ γεμάτο μπόξερ..
    περίεργο πράγμα τα συναισθήματα..

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Όλα τα μεγάλα Ιαπωνικά (και όχι μόνο) μονοκύλινδρα εκείνης της εποχής είχαν 5αρι κιβώτιο ταχυτήτων.Η αρκετά μεγάλη ροπή τους σου επιτρέπει να 'παίξεις' με γρανάζια ώστε να το φέρεις στα μέτρα των αναγκών σου.Αν και 99% θα σε καλύψει το στοκ γραναζωμα.
    Το παλιό 660 είναι πολύ καλό μηχανάκι ,αν όντως είναι σε πολύ καλή κατάσταση (στα λίγα λεφτά που ζητάει) πάρτο και δεν θα το μετανιώσεις.
    αυτο ακριβως που λεει ο Γιωργος!
    do it!
    το ειχα για 2 κ πλεον δεκαετιες
    αν ειναι σωστο κανεις πολλα πραματα μαζι του ενω αν πιανουν τα χερια σου μπορεις ανετα να κανεις τα βασικα μονος σου,λαδια,φιλτρα κτλ..γλιτωνοντας χρημα.
    ταξιδευει τιμια με 120
    παει ανετα χωμα
    εχει δυνατοτητα φορτωσης
    κ βρισκεις ακομα ανταλακτικα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG-dddd3f393a2b91949deaac1882bb89b5-V.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	437427
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Είναι σε γνήσια οπτικά κατάσταση με σαράντα χιλχιλ και 1100€ και χάνεις πολύτιμο χρόνο στους χασομερηδες του μοτογρ;
    Αύριο παω για τις τελευταίες δοκιμές πρίν την αγορά!

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλή φάση η τιμή, σε συνδυασμό με την κατάστασή της. Είναι και όμορφη μοτοσυκλέτα.
    Ανταλλακτικά βρίσκεις άραγε;

    Θεωρώ μειονέκτημα την έλλειψη ABS, αλλά πολύ θετικό το γεγονός ότι δεν είναι στους πρώτους στόχους για κλοπή.
    Ανταλλακτικά απο τι μου είπαν απο μοτερικά τα πάντα επειδή οτ μοτερ είναι xt, στα πλαστικά ακριβά μεν αλλα βρίσκεις.

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2021
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνει και είναι καχύποπτος.
    Μηχανή 30 χρόνων με 40.000 χλμ δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει δεν πωλείται.
    Αλλά ακόμα και έτσι να είναι δεν συντηρήθηκε σχολαστικά ποτέ. Η μηχανή πρέπει να έχει ακόμα τα μαμά τακάκια μπροστά. Κανένας δεν θα έκανε αλλαγές λαδιών κάθε χρόνο με 1.000 χλμ ετησίως, κανείς δεν θα έχει κάνει σέρβις σε αναρτήσεις, σινεμπλόκ, ρουλεμάν, υγρά φρένων και μαρκουτσια, κλπ.

    Στην τελική αν βρήκες το μοναδικό μηχανάκι που τα έχει όλα αυτά κακώς ρώτησες εδώ. Τα παίρνεις και καλές βόλτες.

    Όσο για ελαττώματα που ρώτησες θα σου πω. Τότε που βγήκε ήταν σούπερ, λίγο βαρύ αλλά μια χαρά.
    Σήμερα είναι αργό, βαρύ,με χάλια αναρτήσεις και 30 χρονών.
    Ο άνθρωπος που το έχει έχει ενα gs1200, ένα hayabusa και ένα scooter, όλα στην πένα οπτε καπως έτσι δικαιολογούνται τα χιλιόμετρα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 07:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF