Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 40

Θέμα: Fuel Pass II

  1. #16
    Για κάθε fuel pass βγαίνει καινούργια άυλη κάρτα, δεν φορτίζουν την πρώτη. Τουλάχιστον στην alpha bank. Για αυτοκίνητο Αθηνα παίρνεις 80 σε άυλη, 65 κατάθεση (-15)
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Για κάθε fuel pass βγαίνει καινούργια άυλη κάρτα, δεν φορτίζουν την πρώτη. Τουλάχιστον στην alpha bank. Για αυτοκίνητο Αθηνα παίρνεις 80 σε άυλη, 65 κατάθεση (-15)
    ετσι ειναι !
    Μολις μου ηρθε μυνημα απο την Alpha bank, οτι εγκριθηκε το αιτημα μου για τα €80, και θα με ειδοποιησουν να μπω να κατεβασω την ΝΕΑ καρτα μου μεσω του application τους.

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Να κανω μια ερωτηση. Η αυλη καρτα εχει περιορισμο χρησης στο οχημα της αιτησης; Δλδ αν η αιτηση εγινε για το αυτοκινητο μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για καυσιμα στο αυτοκινητο; Ή ειναι μια καρτα που απλα ισχυει μονο για καυσιμα;

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να κανω μια ερωτηση. Η αυλη καρτα εχει περιορισμο χρησης στο οχημα της αιτησης; Δλδ αν η αιτηση εγινε για το αυτοκινητο μπορει να χρησιμοποιηθει μονο για καυσιμα στο αυτοκινητο; Ή ειναι μια καρτα που απλα ισχυει μονο για καυσιμα;
    Κανεις δεν ξερει αν θα βαλεις καυσιμα στο αμαξι σου η στο μοτο σου η σε φιλου (λεμε τωρα).
    Βαζεις μπενζινα , πας ταμειο κ περνας την καρτα σου. Οπως ακριβως θα εκανες με την χρεωστικη σου.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Πάντως σύμφωνα με αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις την άυλη κάρτα και σε άλλες επιχειρήσεις. Το site που μεταφέρει την είδηση είναι μεν ο,τι να 'ναι αλλά αυτό το είπε live στην τηλεόραση ο πρόεδρος της ομοσπονδίας πρατηριούχων. Αν όντως ισχύει δεν το ξέρω.

  6. #21
    Με άυλη καρτα σε νησι ,σε κουτι παιρνεις 100 ευρω και σε μοτο 70.
    Τα περιμενω.

    Σε διαφορετικα ονοματα.
    Ενα οχημα δηλωνει ο καθενας

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Κοίτα τι εκαναν οι άθλιοι για να δώσουν δουλειά στα παιδιά τους ,στα ανήψια τους,στα εγγόνια τους στις τράπεζες,και στη μαφία της πληροφορικής.
    Σε λίγο στα σουπερμάρκετ της γκαρμπατζοχωρας, άμα δεν έχεις κινητό θα πληρώνεις τα πράματα τριάντα τοις εκατό ακριβότερα στο ταμείο...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Να κάνω μια ερώτηση. Εγώ την πρώτη φορά τα έβαλα στον λογαριασμό. Τώρα λέω να το κάνω με αυλή κάρτα. Το έχει κάνει κάποιος? Πώς δουλεύει δλδ? Στο βγάζουν στο κιν και το χτυπάς στο βενζινάδικο? Και στη μηχανή που δεν γεμίζει με 60€ χτυπάς μέχρι να το τελειώσεις? Επίσης η κάρτα συνοδεύει το όχημα ή μπορώ να πάρω το αμάξι του πατέρα μου ας πούμε και να βάλω από την δικιά μου αυλή κάρτα της μηχανής 60€?

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μια ερώτηση. Εγώ την πρώτη φορά τα έβαλα στον λογαριασμό. Τώρα λέω να το κάνω με αυλή κάρτα. Το έχει κάνει κάποιος? Πώς δουλεύει δλδ? Στο βγάζουν στο κιν και το χτυπάς στο βενζινάδικο? Και στη μηχανή που δεν γεμίζει με 60€ χτυπάς μέχρι να το τελειώσεις? Επίσης η κάρτα συνοδεύει το όχημα ή μπορώ να πάρω το αμάξι του πατέρα μου ας πούμε και να βάλω από την δικιά μου αυλή κάρτα της μηχανής 60€?
    Για τη χρήση της άυλης κάρτας πρέπει να διαθέτεις smartphone με λειτουργία NFC. Διαλέγεις κατά τη διάρκεια της αίτησης σου αν θέλεις να εκδοθεί άυλη κάρτα από το Viva wallet ή την Alpha Bank. Δεν γνωρίζω τα διαδικαστικά για τη δεύτερη περίπτωση, στο Viva Wallet όμως μπορείς να κάνεις ένα λογαριασμό με τον αριθμό του κινητού σου τηλεφώνου στον οποίο ενεργοποιείται η κάρτα. Στη συνέχεια κάνεις log in είτε μέσω browser είτε μέσω της εφαρμογής από το Apple/Play Store και προσθέτεις την κάρτα στο wallet του κινητού σου. Όταν θα πας να πληρώσεις όπως είπες απλά χτυπάς στο POS το κινητό σου. Λειτουργεί σαν μια προπληρωμένη κάρτα, το μέγιστο ποσό που σου επιτρέπει να πληρώσεις είναι αυτό με το οποίο είναι φορτισμένη και ναι, μπορεί να γίνει σε δόσεις. Μπορείς για παράδειγμα να βάλεις μια φορά 28,65 ευρώ και να μείνουν 31,35 στην κάρτα για μελλοντική χρήση. Τέλος, δεν είναι συνδεδεμένο με το όχημα και δεν ελέγχει και κανένας, εγώ πήρα για τη μηχανή και όταν ψιλοάδειασε το αυτοκίνητο πήγα και έβαλα ακριβώς 60 ευρώ βενζίνη.

  10. #25
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Επιβεβαιώνω ότι αντίστοιχη είναι η διαδικασία και μέσω Alpha Bank.
    Συνδέεσαι με κωδικούς ΑΑΔΕ, επιλέγεις όχημα και τρόπο πληρωμής την άυλη κάρτα. Κανείς αίτηση για σύνδεση με Alpha Bank. Σε μία-δύο εργάσιμες σου έρχεται e-mail με οδηγίες.
    Κατόπιν, σε κινητό που έχει NFC, κατεβάζεις από Play Store την εφαρμογή mobile banking της Alpha Bank και προαιρετικά το wallet της Alpha Bank. Αντί του τελευταίου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις wallet της Google ή Apple.

    Καταχωρείς τους επιθυμητούς κωδικούς, διαβάζεις και αποδέχεσαι τους όρους χρήσης και βάζεις την κάρτα στο wallet. Έχει η ιστοσελίδα της Alpha Bank σχετικές οδηγίες.

    Αφού κανείς τα παραπάνω βήματα, περιμένεις άλλες 24 ώρες, ώστε να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα πληρωμής και κάνεις εκ νέου login στην εφαρμογή. Μετά το login φθάνουν μηνύματα ότι όλα είναι έτοιμα.

    Πας σε βενζινάδικο, κατά προτίμηση ζητάς ακέραιο ποσό, που πιστεύεις ότι θα χωρέσει στο όχημα, ώστε να μην μπλέκεις με δεκαδικά στο υπόλοιπο. Θα πρέπει το NFC να είναι ενεργοποιημένο και το κινητό ξεκλειδωμένο. Δεν χρειάζεται να έχεις ανοικτή την εφαρμογή της Alpha, ούτε να είσαι logged in. Απλά πλησιάζεις το κινητό στο POS.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/08/2022 στις 14:57.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #26
    Η επιδοτιση fuellpass2 ειναι για Ιουλιο ,Αυγουστο,Σεπτεμβριο.
    Εμεις ομως τα πηραμε Αυγουστο.
    Γνωριζει κανεις μεχρι ποτε μπορει να χρισημοποιηθει?
    Στην fuell pass1 ας πουμε ,υπηρχε περιθωριο να χρησιμοποιηθει και περαν του 3μηνου το οποιο αφορουσε ?
    Πιο λιανα η 2 , λήγει τελος Σεπτεμβρη ?

  12. #27
    H άυλη ψηφιακή κάρτα (η εγκατάσταση και χρήση της οποίας απαιτούν υποχρεωτικά την κατοχή smartphone που υποστηρίζει απαραιτήτως την τεχνολογία ανέπαφων συναλλαγών ΝFC) χρησιμοποιείται σε POS σε όλα τα πρατήρια καυσίμων της χώρας, όπως οποιαδήποτε ανάλογη κάρτα, μέχρι 31/10/2022.
    Το ποσό κατάθεσης σε τραπεζικό λογαριασμό χρησιμοποιείται μέσω συνδεδεμένων χρεωστικών καρτών με τον λογαριασμό ή μέσω ανάληψης σε μετρητά.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Και μόλις ανακάλυψα ότι δεν έχει nfc το κιν μου. Σε περίπτωση που δανειστω μια συσκευή με nfc μπορώ μόνο δλδ? ( βλέπω να μου το τρώνε πάλι το 15αρι)

  14. #29
    Ναι, η διαδικασία να περάσεις την κάρτα σε ένα άλλο κινητό είναι υπόθεση ουτε 5 λεπτών. Εσυ κανε όλη τη διαδικασία με viva και απλά δίνεις τον αριθμό τη κάρτας και το cvc σε κάποιον άλλο. μόλις βάλει τα στοιχεία αυτά στην εφαρμογή google wallet θα σου έρθει ενα πιν σε μνμ. του το δίνει και τέλος. μπορεί να χρησιμοποιήσει την κάρτα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  15. #30
    Νέο μέλος Το avatar του/της GoFigure
    Εγγραφή
    22/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Η επιδοτιση fuellpass2 ειναι για Ιουλιο ,Αυγουστο,Σεπτεμβριο.
    Εμεις ομως τα πηραμε Αυγουστο.
    Γνωριζει κανεις μεχρι ποτε μπορει να χρισημοποιηθει?
    Στην fuell pass1 ας πουμε ,υπηρχε περιθωριο να χρησιμοποιηθει και περαν του 3μηνου το οποιο αφορουσε ?
    Πιο λιανα η 2 , λήγει τελος Σεπτεμβρη ?
    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί έως τις 31/10.

    Επίσης κάτι που μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιους που θα επιλέξουν άυλη κάρτα, και το έμαθα απο την υπάλληλο στο γκισέ του πρατηρίου, είναι πως πρέπει να έχει "κλειδωθεί" η κάρτα του fuel pass 1 (παρότι είναι με μηδενικό υπόλοιπο) προκειμένου να μπορεί το pos να διαβάσει την κάρτα του fuel pass 2. Αυτό συνέβαινε σε εμένα και απέρριπτε την συναλλαγή (μέσω viva wallet) όταν όμως κατήργησα απο την εφαρμογή την παλιά εγκρίθηκε κανονικά.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Unleaded Fuel Blues ...
    από OldMan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2009, 09:57
  2. Women driving II
    από gollum στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 22:53
  3. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  4. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 11:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF