Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: αριθμός ιδιοκτητών

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Του Οικονομικών σε παίρνουν και τηλ. άμα λάχει!
    Άμα τους χρωστάς κιόλας, και μαιλ και μηνύματα και ραβασάκια και ότι θέλει ο πελάτης λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας:

    Στην Ιταλία η άδεια κυκλοφορίας του μεταχειρισμένου οχήματος αναγράφει όλους τους προηγούμενους κατόχους με όνομα, επίθετο, αφμ και περιοχή κατοικίας.

    Στην Ελλάδα είναι άκρως απόρρητη πληροφορία...

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Κάνε εσύ λοιπόν την αρχή και γράψε όλα αυτά τα στοιχεία εδώ... Είδες;

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Τι εννοείς? Δεν καταλαβαίνω. Ποια στοιχεία να γράψω?

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Εφόσον θεωρείς ότι ο ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, διεύθυνση κατοικίας κλπ δεν είναι απόρρητα, ανακοίνωσε εδώ τα δικά σου.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ο τυχαίος άνθρωπος που θα αγοράσει ένα όχημα που κάποτε μου ανήκε, πρέπει να ξέρει όλα τα προσωπικά μου δεδομένα.

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Εφόσον θεωρείς ότι ο ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, διεύθυνση κατοικίας κλπ δεν είναι απόρρητα, ανακοίνωσε εδώ τα δικά σου.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί ο τυχαίος άνθρωπος που θα αγοράσει ένα όχημα που κάποτε μου ανήκε, πρέπει να ξέρει όλα τα προσωπικά μου δεδομένα.
    Δεν νομίζω ότι το θέμα ανοίχτηκε με ζητούμενο να γνωρίζουμε το ποιον και τα στοιχεία των προηγούμενων ιδιοκτητών, πάρε μόνο το πόσοι ήταν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Ακριβώς.

    Ας υπάρχει απλά σαν στοιχείο στην άδεια, πχ Αριθμός προηγούμενων ιδιοκτητών: 3

    Αλλά διαφωνώ κάθετα να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία μου, όχι για λόγους φακελωματος κλπ, αλλά γιατί ειδικά στην Ελλάδα οι απάτες δίνουν και παίρνουν.

  8. #23
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άμα τους χρωστάς κιόλας, και μαιλ και μηνύματα και ραβασάκια και ότι θέλει ο πελάτης λέμε
    Τους είχα στείλει μέιλ ερωτώντας κάτι λεπτομέρειες για το online e-timologio που είχαν αναπτύξει για τις μικρές επιχειρησεις. Την άλλη μέρα με πήρε τηλ κάποιος από την προγραμματιστικη ομάδα μου διευκρίνησε 2-3 πράγματα αλλά δεν έβγαλα άκρη, το πρόγραμμά τους έμπαζε από παντού. Τελικά έφτιαξα μια εφαρμογή στο excel μόνος μου και ησύχασα.

    Τέλος οφ τοπικ,μη χαλάμε το θέμα.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς.

    Ας υπάρχει απλά σαν στοιχείο στην άδεια, πχ Αριθμός προηγούμενων ιδιοκτητών: 3

    Αλλά διαφωνώ κάθετα να αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία μου, όχι για λόγους φακελωματος κλπ, αλλά γιατί ειδικά στην Ελλάδα οι απάτες δίνουν και παίρνουν.
    Και τι ακριβώς μπορεί κάποιος να κάνει με τα στοιχεία σου? Πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ονοματεπώνυμο σου και η περιοχή κατοικίας σου για κακό? Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι 100% σίγουρος αν αναγράφεται και το αφμ. Τώρα είμαι Ελλάδα δεν μπορώ να ελέγξω. Πάντως τουλάχιστον στην Ιταλία δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα απολύτως με τα στοιχεία αυτα. Και τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για το συγκεκριμένο θέμα. Ούτε έχει ακουστεί ποτέ κάποια υπόθεση απάτης ψαρεύοντας τα στοιχεία από την άδεια κυκλοφορίας.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Εγώ δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά σίγουρα θα ξέρει κάποιο μέλος της αγαπημένης μας ευπαθούς ομάδας που τυγχάνει να είναι και οπαδός ιταλικής ομάδας ποδοσφαίρου της Ρώμης.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Και εμένα θα μου άρεσε να ξέρω πόσα χέρια πέρασαν από το όχημα. Για τα στοιχεία βέβαια κ ειδικά για τη διεύθυνση διαφωνώ κάθετα.
    Όχι τπτ δλδ αλλά φαντάζομαι να σκάει κανένας τύπος το πρωί πριν τη δουλειά και να με ρωτάει αν το μηχανάκι που πούλησα πριν 10 χρόνια έκανε αυτό το τσικι τσικι.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Λες και άμα ξέρεις ο αγοραστής ότι ήταν 3 οι ιδιοκτήτες η 4 αλλάζει κάτι.
    Χαρβαλο είναι ένα μηχανάκι και με ένα ιδιοκτήτη αν είναι ωχαδερφιστης

  13. #28
    Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής επικοινωνίας με το υπουργείο μεταφορών, με παρέπεμψε στην οικία υπηρεσία της πρώην νομαρχίας.
    Email και εκεί.
    Η απάντηση ήρθε από τον προϊστάμενο του αντίστοιχου τμήματος : "... Ο αριθμός των προηγούμενων ιδιοκτητών ενός οχήματος προκύπτει από το ιστορικό αρχείο οχημάτων. Ένας πολίτης μπορεί να απευθυνθεί σ΄εμάς εφόσον υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος...."

    Αυτά!
    MM#93

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ΓΤΜΠΓΚ

  15. #30
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Πριν κάποια χρόνια είχα πουλήσει ένα R1 το οποίο μετά από κάνα τρίμηνο έβγαλε πρόβλημα στο κινητήρα,μου έκανε αγωγή και καταλήξαμε στα δικαστήρια,ένα από τα επιχειρήματα που έπρεπε να έχω ήταν αριθμός ιδιοκτητών,με μια αίτηση στο υπουργείο μεταφορών(αυτό που είναι στη Μεσογείων)πήρα τον ακριβή αριθμό ιδιοκτητών για να χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αριθμος πλαισιου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 16:18
  2. Αριθμός Κυκλοφορίας στα ΔΙΟΔΙΑ?
    από dio650gs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 22:05
  3. Αριθμός πλαισιου
    από Anritsu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2006, 03:27
  4. Μαγικός Αριθμός της Ημέρας: 2
    από Ksames στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 15:57
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 15:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF