Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: αριθμός ιδιοκτητών

  1. #1

    αριθμός ιδιοκτητών

    σε αναζήτηση μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας (και αυτοκινήτου) δεν μπορώ να βρω τρόπο για να εξακριβώσω πόσοι είναι συνολικά οι ιδιοκτήτες του οχήματος που με ενδιαφέρει.
    στα οχήματα με έναν ιδιοκτήτη είναι εύκολο με μια απλή ανάγνωση της άδειας κυκλοφορίας.

    ξέρει κανείς/μια ή πάντα θα είναι "2ο χέρι" το όχημα.......;
    MM#93

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μεχρι πριν απο λιγα χρονια φαινοταν στη βεβαιωση μη οφειλης τελων κυκλοφοριας απο τη ΔΟΥ το ιστορικο ιδιοκτητων (φαινοντουσαν τα ΑΦΜ). Πλεον δε φαινεται ουτε εκει. Δεν μπορω να σκεφτω νομιμη μεθοδο να εξακριβωθει.

    Ισως ενας ασφαλιστης να μπορει να δει το ιστορικο του οχηματος, αλλα το να το μοιραστει με καποιον αλλον ειναι λογικα παρανομο (λογω προστασιας προσωπικων δεδομενων).

  3. #3
    και εγώ αυτό ήξερα, με βεβαίωση τελών κυκλοφορίας, αλλά τώρα με τις ηλεκτρονικές μεταβιβάσεις δεν γίνεται.
    έστειλα και μειλ μέσω taxis και μου απάντησαν "Θα πρέπει να απευθυνθείτε στο Υπουργείο Μεταφορών."
    έστειλα και στο μεταφορών και περιμένω.


    δεν ξέρω κατά πόσο ο ασφαλιστής μπορεί να βοηθήσει. παλιότερα που του είχα ζητήσει να τσεκάρει εαν έχει εμπλακεί σε ατύχημα, το όχημα που με ενδιέφερε, μου είπε πως δεν "γίνονται αυτά" και πως δεν μπορεί να το κάνει.
    τα πράγματα δυσκολεύουν μιας και αυτή την περίοδο είμαι σε "ηλεκτρονική" ασφαλιστική, οπότε επαφή μηδέν για τέτοια ζητήματα.
    MM#93

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι τόσο σημαντικός παράγοντας το πλήθος των ιδιοκτητών; Αρκεί ένας να είναι απρόσεκτος στη συντήρηση ή τη χρήση, για κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να φθαρεί σημαντικά το όχημα. Και ένας να είναι ο ιδιοκτήτης, αν το δανείζει στον ανηψιό του τον κάγκουρα, πάει.

    Έχω δει 18άρηδες να λιώνουν οικογενειακά αμάξια που ο πατέρας πρόσεχε πολύ. Ε, μετά το πουλάνε λέγοντας ότι το είχε η πεθερά του, καπετάνισσα φυσικά, για να πηγαίνει με αίθριο καιρό για ψώνια κάθε Σάββατο.

    Σίγουρα θα προτιμούσα όχημα από πρώτο χέρι, διότι θεωρώ ότι το πονάει περισσότερο όποιος το πήρε καινούριο. Ξέρω όμως και κόσμο που ψιλοπαρατάει το όχημα μετά τα πρώτα χρόνια ενθουσιασμού. Αν τελικά το πουλήσει, ενδέχεται να το πάρει άλλος και να το φέρει σε καλύτερη κατάσταση, λόγω του ενθουσιασμού του για την απόκτηση οχήματος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/08/2022 στις 16:26.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Εν ολίγοις, με τα παραπάνω, πιάνεις το αυγό και....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Δεν θα μπω στη συζήτηση για το εάν είναι σημαντικός παράγοντας ο αριθμός των ιδιοκτητών.

    Το ερώτημα όμως παραμένει για το πόσοι (και όχι ποιοί) είναι οι ιδιοκτήτες ενός οχήματος από την ημέρα της πρώτης άδειας κυκλοφορίας στη χώρα.
    MM#93

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Μπορεί να στο πει -αν θέλει- , ο/η υπάλληλος στην ΔΟΥ, στο γραφείο οχημάτων, τι βλέπει στο αρχείο από τα μέσα δεκαετίας '90 και μετά. Για πιο πριν, ενδέχεται να μην βλέπει στοιχεία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Δεν θα μπω στη συζήτηση για το εάν είναι σημαντικός παράγοντας ο αριθμός των ιδιοκτητών.

    Το ερώτημα όμως παραμένει για το πόσοι (και όχι ποιοί) είναι οι ιδιοκτήτες ενός οχήματος από την ημέρα της πρώτης άδειας κυκλοφορίας στη χώρα.
    Μόνο στο υπουργείο μπορούν να σου πουν.
    Εκεί υπάρχει ο φάκελος του οχήματος όπου γράφετε η όποια μεταβολή.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Λογικά η πληροφορία υπάρχει στο Υπουργείο συγκοινωνιών, όχι ΔΟΥ, που είναι υπεύθυνοι για τις οφειλές τελών

    Φαντάζομαι πως αν δεν είναι δικο σου το όχημα δεν ξέρω αν μπορούν να σου την δώσουν την πληροφορία λόγω gdpr

    Κάνε τους όμως ενα τηλέφωνο να δούμε τι θα σου προτείνουν να μάθουμε και εμείς γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος τρόπος

    Πάντως ακόμη ένα θέμα που πρέπει να εξυγνιαζεται, είναι τα πραγματικά διανυθεντα χλμ το οποίο όπως λέγετε στην πιάτσα για τα αυτοκίνητα μετά του 2002 είναι εύκολο να ιχνηλατηθουν με φισα πάνω στην ecu βλέπεις τα πραγματικά καταγεγραμμένα χλμ. Υπάρχει ευρωπαϊκός νόμος σε ισχύ(που ισχύει και στην Ελλάδα) και διασφαλίζει τον καταναλωτή πως αν βρεθείς εξαπατημένος αποζημιώνεσαι στο 100%

  10. #10
    Έχω στείλει mail στο μεταφορών και βλέπουμε.
    MM#93

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Έχω στείλει mail στο μεταφορών και βλέπουμε.
    Ωραίο ανέκδοτο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Του οικονομικών απάντησαν.
    MM#93

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Λογικά η πληροφορία υπάρχει στο Υπουργείο συγκοινωνιών, όχι ΔΟΥ, που είναι υπεύθυνοι για τις οφειλές τελών

    Φαντάζομαι πως αν δεν είναι δικο σου το όχημα δεν ξέρω αν μπορούν να σου την δώσουν την πληροφορία λόγω gdpr

    Κάνε τους όμως ενα τηλέφωνο να δούμε τι θα σου προτείνουν να μάθουμε και εμείς γιατί μπορεί να υπάρχει κάποιος τρόπος

    Πάντως ακόμη ένα θέμα που πρέπει να εξυγνιαζεται, είναι τα πραγματικά διανυθεντα χλμ το οποίο όπως λέγετε στην πιάτσα για τα αυτοκίνητα μετά του 2002 είναι εύκολο να ιχνηλατηθουν με φισα πάνω στην ecu βλέπεις τα πραγματικά καταγεγραμμένα χλμ. Υπάρχει ευρωπαϊκός νόμος σε ισχύ(που ισχύει και στην Ελλάδα) και διασφαλίζει τον καταναλωτή πως αν βρεθείς εξαπατημένος αποζημιώνεσαι στο 100%
    Αν έχουν γυριστεί σε τσακάλι κοντερα τα χλμ δεν μπορεί να τα βρει κανείς κ με τίποτα..Τα χλμ τα γυρίζουν σε 3-4 σημεία αναλόγως το αυτοκίνητο,το κοντέρ κ ο εγκέφαλος είναι τα στάνταρ, αλλά τα γυρίζουν κ σε διάφορους αισθητήρες που καταγράφουν τα χλμ

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Του οικονομικών απάντησαν.
    Του οικονομικων ναι, απαντάνε (προς τιμήν τους....)
    Του συγκοινωνιών.... Πάμε άλλη μια:
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Του Οικονομικών σε παίρνουν και τηλ. άμα λάχει!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αριθμος πλαισιου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 15:18
  2. Αριθμός Κυκλοφορίας στα ΔΙΟΔΙΑ?
    από dio650gs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 21:05
  3. Αριθμός πλαισιου
    από Anritsu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2006, 02:27
  4. Μαγικός Αριθμός της Ημέρας: 2
    από Ksames στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:57
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF