Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 44 από 44

Θέμα: Royal Enfield Himalayan 450

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    892
    Και εκτενέστατο άρθρο (στην αγγλική) ΕΔΩ.
    Oldfarts never die

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.226
    Σε ένα πρόσφατο post που ανέβασε η ιστοσελίδα της Ινδίας I am a Biker, αλλά και σε ανάρτηση του RushLane, εμφανίζεται ένα μαύρο Himalayan 450 να έχει σταματήσει στην άκρη του δρόμου έχοντας… χαμηλώσει περίεργα.


    Το θέμα που έχει προκύψει έχει να κάνει με το πλαίσιο της μοτοσικλέτας το οποίο έχει κοπεί στο πλευρικό σημείο που ενώνει το πάνω μέρος με το κάτω μέρος, εκεί που δένει το πλαίσιο με τον κινητήρα.
    https://www.newsmoto.gr/royal-enfiel...vete-sti-mesi/
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 09/06/2024 στις 13:08. Αιτία: Τα ποστ με σκέτα links θα φεύγουν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Δεν κόπηκε το πλαίσιο. Από τις φωτογραφίες είναι προφανές ότι κόπηκε η μπροστινή βίδα που ενώνει το πλαίσιο με τον κινητήρα με αποτέλεσμα να κοπεί το πλαίσιο στο πίσω μέρος.
    Αν σκεφτεί κανείς ότι φοράει και aftermarket κάγκελα που συνήθως έρχονται με βίδες τις πλάκας δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.
    Πχ η Heed στα κάγκελα που είχα βάλει στο F750GS έδινε ανοξείδωτες Α2 βίδες που έχουν σχεδόν την μισή αντοχή από τις μαμά 12.9 βίδες της BMW. Εννοείται πως προμηθεύτηκα τις σωστές βίδες για τα σημεία που ενώνουν τον κινητήρα με το πλαίσιο.

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.360
    Κόπηκε ΕΝΑ, με κάγκελα που ΔΕΝ είχε εγκρίνει ο κατασκευαστής και πιθανότατα προκάλεσαν ότι προκάλεσαν.
    Τι να πουν κάτι GSXR......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.292
    Οι βίδες κόπηκαν ή χαλάρωσαν/ξεβιδωθηκαν;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.876
    Κόπηκαν ,ξεβιδωθηκαν , το θέμα είναι ότι πάει για πλαίσιο

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    816
    Θα τους δώσει τζάμπα κλαπες η Royal Indian ,όπως έδινε η Ντόχα για το Γκολγουϊντ,να πάνε στο μάστρο Μήτσο της γειτονιάς να τις κολλήσουνε.

  8. #38
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.339
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Δεν κόπηκε το πλαίσιο. Από τις φωτογραφίες είναι προφανές ότι κόπηκε η μπροστινή βίδα που ενώνει το πλαίσιο με τον κινητήρα με αποτέλεσμα να κοπεί το πλαίσιο στο πίσω μέρος.
    Αν σκεφτεί κανείς ότι φοράει και aftermarket κάγκελα που συνήθως έρχονται με βίδες τις πλάκας δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.
    Πχ η Heed στα κάγκελα που είχα βάλει στο F750GS έδινε ανοξείδωτες Α2 βίδες που έχουν σχεδόν την μισή αντοχή από τις μαμά 12.9 βίδες της BMW. Εννοείται πως προμηθεύτηκα τις σωστές βίδες για τα σημεία που ενώνουν τον κινητήρα με το πλαίσιο.
    Το πιθανότερο είναι αυτό που λες.
    Όπως πολλοί την πατάνε με το έξτρα φτερό του πίσω τροχού που δένει στη βίδα που συγκρατεί την γωνιακή μετάδοση (!) και ο Αλίς σού στέλνει μία ευτελή δική του!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	article_photo_6584.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	42,1 KB 
ID:	453694

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.585
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    και ο Αλίς σού στέλνει μία ευτελή δική του!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mqdefault.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	10,6 KB 
ID:	453695
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #40
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.339

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    759
    Οτι και να λεμε παντως το μηχανακι αυτο μπορει να ειναι ομορφο αλλα μιλαμε για εναν κινητο ΤΑΦΟ! 40 αλογα και 200 κιλα γεματο δυστυχως δεν συμβαδιζουν. Δεν θελω καν να το φανταστω δικάβαλο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.226
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Οτι και να λεμε παντως το μηχανακι αυτο μπορει να ειναι ομορφο αλλα μιλαμε για εναν κινητο ΤΑΦΟ! 40 αλογα και 200 κιλα γεματο δυστυχως δεν συμβαδιζουν. Δεν θελω καν να το φανταστω δικάβαλο.
    Αν κρίνω απ' το όνομα σου στο φόρουμ είσαι διχρονακιας.Οποτε δικαιολογημένη η άποψη.Ομως πολλοί μεγαλώσαμε εδώ (εμείς οι σκατογεροι) με πολύ λιγότερα άλογα,οπότε για μας μια χαρά είναι αυτά τα άλογα νέε μου.Αλλωστε δεν νομίζω ότι το κοινό αυτής της μηχανής θέλει περισσότερα άλογα η άλλη χρήση.

  13. #43
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Οτι και να λεμε παντως το μηχανακι αυτο μπορει να ειναι ομορφο αλλα μιλαμε για εναν κινητο ΤΑΦΟ! 40 αλογα και 200 κιλα γεματο δυστυχως δεν συμβαδιζουν. Δεν θελω καν να το φανταστω δικάβαλο.
    Όντως, θυμίζει το αλήστου μνήμης CB250 N, θεόβαρο και δεν πήγαινε βήμα. Τουλάχιστον εκείνο ήταν 250 κυβικά, αυτό;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    759
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν κρίνω απ' το όνομα σου στο φόρουμ είσαι διχρονακιας.Οποτε δικαιολογημένη η άποψη.Ομως πολλοί μεγαλώσαμε εδώ (εμείς οι σκατογεροι) με πολύ λιγότερα άλογα,οπότε για μας μια χαρά είναι αυτά τα άλογα νέε μου.Αλλωστε δεν νομίζω ότι το κοινό αυτής της μηχανής θέλει περισσότερα άλογα η άλλη χρήση.
    Το ψευδωνυμο ειναι απο το 2007 που ειχα ενα kdx200. Ενοειται οτι αγαπαμε τα διχρονα χωρις αυτο να ειναι αυτοσκοπος. Οσο για την ηλικια δεν ειμαι και τοσο νεος (45) απλα θεωρω οτι ενα τοσο βαρυ μηχανακι θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 5-10 αλογα ακομα και μερικα κιλα ροπης παραπανω η τουλαχιστον να ηταν 20-30 κιλα ελαφρυτερο. Και δεν το λεω τοσο για τα γκαζια,προφανως το μηχανακι αυτο ειναι για αλλη χρηση αλλα φαντασου το δικαβαλο να προσπαθει να κανει προσπεραση με συνολικο βαρος να ξεπερναει τα 350 κιλα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Royal Enfield Himalayan
    από rockobok στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2023, 19:18
  2. Royal Enfield Himalayan 650
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2021, 18:56
  3. Royal Enfield Custom My Life
    από Alkis στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2018, 09:24
  4. Royal Enfield Woodsman
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2007, 22:35
  5. The Greek Royal Enfield Expirience
    από tndk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2007, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF