Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αθήνα-Χαλκίδα διαδρομή

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125

    Αθήνα-Χαλκίδα διαδρομή

    Καλησπέρα,θέλω να πάω προς χαλκίδα μια εκδρομή με γυμνό μηχανάκι και δικάβαλο,υπάρχει εναλλακτική διαδρομή εκτός της εθνικής;Καποια παλαιά εθνική ή κάτι;

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,θέλω να πάω προς χαλκίδα μια εκδρομή με γυμνό μηχανάκι και δικάβαλο,υπάρχει εναλλακτική διαδρομή εκτός της εθνικής;Καποια παλαιά εθνική ή κάτι;
    Υπάρχει παλαιά εθνική που πηγαίνει σχεδόν παράλληλα με τον αυτοκινητόδρομο. Προσοχή μόνο στα αγριογούρουνα, διότι έχει μπόλικα η περιοχή και πετάγονται στο δρόμο.

    Υπάρχουν δύο ενδιαφέρουσες παρακάμψεις που μπορείς να κάνεις. Η μία είναι ο Άγιος Μερκούριος, από Ιπποκράτειο Πολιτεία και η άλλη η Ριτσώνα κοντά στη Χαλκίδα. Αμφότερες γνωστές από τους αγώνες αυτοκινήτων, λόγω του ορεινού στροφυλικίου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,θέλω να πάω προς χαλκίδα μια εκδρομή με γυμνό μηχανάκι και δικάβαλο,υπάρχει εναλλακτική διαδρομή εκτός της εθνικής;Καποια παλαιά εθνική ή κάτι;
    Από ποιά περιοχή της Αθήνας ξεκινάς;

    Γενικά, στην έξοδο του Αγίου Στέφανου, βγαίνεις, δεξιά στο πρώτο φανάρι, αριστερά στο δεύτερο φανάρι και αυτός ο δρόμος, πάει σχεδόν παράλληλα με την Εθνική Οδό.

    Σε κάποιες περιοχές λιγάκι μπερδεύεται σε οικισμούς, αλλά γενικά αν ακολουθείς ταμπέλες και τον γενικό προσανατολισμό προς Βορά, θα βγεις Χαλκίδα τελικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Από ποιά περιοχή της Αθήνας ξεκινάς;

    Γενικά, στην έξοδο του Αγίου Στέφανου, βγαίνεις, δεξιά στο πρώτο φανάρι, αριστερά στο δεύτερο φανάρι και αυτός ο δρόμος, πάει σχεδόν παράλληλα με την Εθνική Οδό.

    Σε κάποιες περιοχές λιγάκι μπερδεύεται σε οικισμούς, αλλά γενικά αν ακολουθείς ταμπέλες και τον γενικό προσανατολισμό προς Βορά, θα βγεις Χαλκίδα τελικά.
    Απο πειραιά ξεκινάω οπότε θα πάρω κηφισό και θα βγώ στην έξοδο που μου είπες.Εχεις να προτείνεις καλές διαδρομές κοντά σε κύμη;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Πήγαινε Αγίους Αποστόλους (από Κάλαμο) και πάρε τον δρόμο παραλιακά για Ωρωπό, Δήλεσι κλπ. Θα σε βγάλει στον παλιό δρόμο της Χαλκίδας.
    Προσοχή στις παραλίες, έχει κόσμο και κίνηση αυτή την εποχή. Τον χειμώνα είναι πολύ καλύτερη βόλτα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Απο πειραιά ξεκινάω οπότε θα πάρω κηφισό και θα βγώ στην έξοδο που μου είπες.Εχεις να προτείνεις καλές διαδρομές κοντά σε κύμη;
    Ε καλά θα πας έτσι τότε.

    Αν θες να ''κατέβεις'' προς Κύμη, αν δεν έχεις άλλο λόγο που επιβάλει το πέρασμα από Χαλκίδα, μην πας από Χαλκίδα. Βγες στην έξοδο Αγιο Στέφανο όπως σου έγραψα, και μερικά χιλιόμετρα μετά, στρίψε προς Παραλία Ωρωπού, θα δεις έχει μεγάλη κυκλική με ταμπέλες. Εκεί έχει ferry boat που σε βγάζει Ερέτρια. Γλυτώνεις αδιάφορα χιλιόμετρα, σε χρήματα είσαι πάνω κάτω στα ίδια, και οδηγάς στο πιο ενδιαφέρον οδηγικά κομμάτι από Ερέτρια και νότια.

    Διαδρομές προς Κύμη, είτε ωραίες οδηγικά, είτε ωραίες σαν θέα και τοπίο, όρεξη να έχεις να διαλέξεις, παντού ωραία είναι (πλην του κεντρικού-κεντρικού δρόμου που σε κάποια σημεία είναι ΚΑΙ βαρετός ΚΑΙ επικίνδυνος). Και μόνο η ανάβαση Κύμης
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG1602.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	437542
    που γίνεται ο γνωστός αγώνας αυτοκινήτων, είναι ωραία.

    Γενικά, από Λέπουρα και νότια, είναι να έχεις καμιά βδομάδα και να γυρνάς προς όποια κατεύθυνση σου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

    Αν η Κύμη είναι ο στόχος σου, σκέψου και το ενδεχόμενο να πας από Αγία Μαρίνα>Στύρα και οδικώς από Εύβοια. Και πιο άδειοι δρόμοι από κίνηση, και πιο μικρών ταχυτήτων και γενικά καλύτερα για γυμνό και δικάβαλο. Η Αγία Μαρίνα βρίσκεται βόρεια του Μαραθώνα και εκεί παίρνεις ferry boat για  Στύρα. Ευκολα θα βρεις τι και πως πας εκεί. Τα ωράρια του ferry είναι εδώ >> http://www.in-karystos.gr/timetables-neastryra.html

    ΕΓΩ, αν ο στόχος μου ήταν η Κύμη, θα προτιμούσα το Αγία Μαρίνα>Στύρα, on everyday, από την βόρεια διαδρομή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ε καλά θα πας έτσι τότε.

    Αν θες να ''κατέβεις'' προς Κύμη, αν δεν έχεις άλλο λόγο που επιβάλει το πέρασμα από Χαλκίδα, μην πας από Χαλκίδα. Βγες στην έξοδο Αγιο Στέφανο όπως σου έγραψα, και μερικά χιλιόμετρα μετά, στρίψε προς Παραλία Ωρωπού, θα δεις έχει μεγάλη κυκλική με ταμπέλες. Εκεί έχει ferry boat που σε βγάζει Ερέτρια. Γλυτώνεις αδιάφορα χιλιόμετρα, σε χρήματα είσαι πάνω κάτω στα ίδια, και οδηγάς στο πιο ενδιαφέρον οδηγικά κομμάτι από Ερέτρια και νότια.

    Διαδρομές προς Κύμη, είτε ωραίες οδηγικά, είτε ωραίες σαν θέα και τοπίο, όρεξη να έχεις να διαλέξεις, παντού ωραία είναι (πλην του κεντρικού-κεντρικού δρόμου που σε κάποια σημεία είναι ΚΑΙ βαρετός ΚΑΙ επικίνδυνος). Και μόνο η ανάβαση Κύμης
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG1602.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	437542
    που γίνεται ο γνωστός αγώνας αυτοκινήτων, είναι ωραία.

    Γενικά, από Λέπουρα και νότια, είναι να έχεις καμιά βδομάδα και να γυρνάς προς όποια κατεύθυνση σου φαίνεται ενδιαφέρουσα.

    Αν η Κύμη είναι ο στόχος σου, σκέψου και το ενδεχόμενο να πας από Αγία Μαρίνα>Στύρα και οδικώς από Εύβοια. Και πιο άδειοι δρόμοι από κίνηση, και πιο μικρών ταχυτήτων και γενικά καλύτερα για γυμνό και δικάβαλο. Η Αγία Μαρίνα βρίσκεται βόρεια του Μαραθώνα και εκεί παίρνεις ferry boat για  Στύρα. Ευκολα θα βρεις τι και πως πας εκεί. Τα ωράρια του ferry είναι εδώ >> http://www.in-karystos.gr/timetables-neastryra.html

    ΕΓΩ, αν ο στόχος μου ήταν η Κύμη, θα προτιμούσα το Αγία Μαρίνα>Στύρα, on everyday, από την βόρεια διαδρομή.
    Kυμη θα παίξουν διακοπές-διαμονή κάποιες μέρες και απλά κοιτάω τι επιλογές έχω για να φτάσω μέχρι εκεί και μετά να κάνουμε κάποιες ωραίες διαδρομές εκει πέρα.
    Αρα μου προτείνεις καλύτερα Αγια μαρινα-Στυρα κι μετά οδικώς σαν την καλύτερη επιλογή;

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Κύμη μπορεί να φτάσεις και διασχίζοντας το νησί εγκάρσια, μέσω Στενής μετά Μετόχι ετσέτερα. Φοβερή διαδρομή σε περιβάλλον που λες νταφακ,μόλις ημουν διπλα στη θάλασσα και τώρα...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Πήγα από την Σέτα και έκανα την διαδρομή που περνάς από όλα τα χωριά και το βουνό και είναι τρομερή διαδρομή με πανέμορφες θέες και ωραίες στροφές για να πλαγιάζεις
    Η κατάβαση στην παραλία Κύμης αξίζει, αλλά θέλει προσοχή γιατί όλα τα αμάξια μπαίνουν στην δικιά σου λωρίδα και οι ντόπιοι μπαίνουν κομμάτια

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Πήγα από την Σέτα και έκανα την διαδρομή που περνάς από όλα τα χωριά και το βουνό και είναι τρομερή διαδρομή με πανέμορφες θέες και ωραίες στροφές για να πλαγιάζεις
    Η κατάβαση στην παραλία Κύμης αξίζει, αλλά θέλει προσοχή γιατί όλα τα αμάξια μπαίνουν στην δικιά σου λωρίδα και οι ντόπιοι μπαίνουν κομμάτια
    Τι μηχανή έχεις; Πάει κάπως άγριο χωματόδρομο με ανηφόρα-κατηφόρα; Θαψά πήγαινε, πήγα προχθές και έμεινα χαζός. Λευκός βυθός όπως στην Λευκάδα, και πολύ ωραία εξωτική παραλία με λίγο κόσμο, έχει και ένα διακριτικό μπιτσόμπαρο. Ψάξε Θαψά στο googlemaps και θα σου βγάλει την διαδρομή.

    Από την νότια μεριά, πήγαινε Μουρτερή. Τεράστια παραλία, παλιά έκανε και ένα event το περιοδικό Μοτό εκεί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανή έχεις; Πάει κάπως άγριο χωματόδρομο με ανηφόρα-κατηφόρα; Θαψά πήγαινε, πήγα προχθές και έμεινα χαζός. Λευκός βυθός όπως στην Λευκάδα, και πολύ ωραία εξωτική παραλία με λίγο κόσμο, έχει και ένα διακριτικό μπιτσόμπαρο. Ψάξε Θαψά στο googlemaps και θα σου βγάλει την διαδρομή.

    Από την νότια μεριά, πήγαινε Μουρτερή. Τεράστια παραλία, παλιά έκανε και ένα event το περιοδικό Μοτό εκεί.
    Μt 03 έχω,δεν πάει ούτε λίγο χωματόδρομο με την καμία.Μουρτερή λέγαμε να πάμε,αλλα ο καιρός είναι περίεργος και επίσης έχουν κλείσει τον παραλιακό δρόμο Πλατάνα-στομιο και πρέπει να περάσεις από τα χωριά και να ξανά κατέβεις.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Μt 03 έχω,δεν πάει ούτε λίγο χωματόδρομο με την καμία.Μουρτερή λέγαμε να πάμε,αλλα ο καιρός είναι περίεργος και επίσης έχουν κλείσει τον παραλιακό δρόμο Πλατάνα-στομιο και πρέπει να περάσεις από τα χωριά και να ξανά κατέβεις.
    Ναι, το ξέρω, φτιάχνουν το τμήμα με τις κατολισθήσεις, το έκανα πρόσφατα. Ωραία είναι η εναλλακτική διαδρομή για το MT03 από Οξύλιθο, μην ανχώνεσαι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Ο δρόμος αυτός ήταν κλειστός και τον χειμώνα.
    Ακόμη να το φτιάξουν;
    Εκτός αν τον έφτιαξαν και "έπεσε" σε άλλο σημείο.

  14. #14
    RobiXT
    Εγγραφή
    26/04/2020
    Μηνύματα
    180
    Εγώ πάντως το Σαββατοκύριακο ήμουν Αγίους Αποστόλους και έπαθα πλάκα με την ομορφιά του χωριόυ..Από Εύβοια ήξερα τα Στάνταρ, Χιλιαδού ,Λιμνιώνα.Αγια Άννα,Λίμνη κρύβει όμως παρά μα πάρα πολλά όμορφα μέρη και ελπίζω να τα ανακαλύπτω σιγά σιγά..

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2016, 12:18
  2. Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2011, 10:20
  3. Χωματινη διαδρομη Άθηνα-Ψαράδες.
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 436
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 20:49
  4. ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΘΗΝΑ - ΠΑΤΡΑ 08/07/05
    από duck456 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2005, 20:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF