Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: δερμάτινα καλοκαιρινά γάντια

  1. #16
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    κι αυτα τα εχω ηδηστη λίστα με τα προς συγκριση. τα ειχα δει μεσω σκρουτζ που τώρα όμως δεν ειναι διαθεσιμα απο καποιο μαγαζι.που τα βρίσκουμε ξερεις;
    Παλιά(πριν 15 χρόνια) καλή αντιπροσώπευση είχε το μοτομαρκετ, μετά το motoraid
    Νομίζω με την πτώση της αγοραστικής δύναμης του κοινού έφερναν όλο και λιγότερα, λόγω κόστους και ευκαιριών σε νέες ανερχόμενες εταιρείες πιο low budget στον χώρο

    Φαίνεται να υπάρχει στο παρακάτω:

    https://www.bikers-world.gr/el/spidi...FIRDFrY2xwTA==

    χτυπά ένα τηλ μήπως όντως υπάρχουν και κανεις κάνα φιτμεντ τεστ

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Θα προτείνω και εγώ κάποιο της Revit στα 70-80 ευρώ. Πήρα ένα καλοκαιρινό με δερμάτινη παλάμη το 2019 και μέχρι σήμερα δείχνει ότι θα βγάλει κάποιες σεζόν ακόμα. Έχω εντυπωσιαστεί με την αντοχή του.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Διαβάζω τα καλά σας λόγια για τα γάντια* της Revit και αναρωτιέμαι αν απλά μου έπεσαν ελαττωματικά κομμάτια, αλλά 3 στα 3 έσπασαν ραφές πολύ σύντομα και με μόνο καθημερινή χρήση, ούτε πτώση ούτε τυχόν άλλα χτυπήματα.

    Τα δύο πρώτα (dirt 3) άρχισαν να χαλάνε μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα χρήσης το καθένα και το τρίτο ζευγάρι (caliber) περίπου στους δύο μήνες. Όντως προσφέρουν καλή αίσθηση, επαρκή αερισμό και οι προστασίες τους φαίνονται πολύ καλές (ειδικά στα dirt) αλλά μάλλον έχουν τα θεματάκια τους ως προς την διασφάλιση ποιότητας.

    Στα θετικά, το κατάστημα τα άλλαξε κάθε φορά χωρίς να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. (Το κάθε ζευγάρι ήταν αλλαγή του προηγούμενου ελαττωματικού)

    *Μιλάω συγκεκριμένα για τα γάντια τους. Έχω μπουφάν της Revit το οποίο μετά από δύο χρόνια σχεδόν καθημερινής χρήσης δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα.

  4. #19
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Δερμάτινα γάντια συζητιούνται εδώ.
    Δυσκολευομαι να σκεφτω ότι 3 απανωτά δερμάτινα ζευγάρια σου βγάλανε προβλημα αμέσως. Δεν το αμφισβητώ αλλά μάλλον δε μιλάς για δερμάτινα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #20
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα 'ελαφρά' καλοκαιρινά γάντια είναι ότι 50% φταίμε κι εμείς που διαλύονται οι ραφές.Τα τραβάμε με δύναμη όταν έχουν μισο-μπει στο χέρι και δυσκολεύονται κατόπιν λόγω ιδρώτα- ζέστης.Θέλει βοήθεια και από πάνω στα δάχτυλα,όπως φοράμε ένα γάντι latex.

  6. #21
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δερμάτινα γάντια συζητιούνται εδώ.
    Δυσκολευομαι να σκεφτω ότι 3 απανωτά δερμάτινα ζευγάρια σου βγάλανε προβλημα αμέσως. Δεν το αμφισβητώ αλλά μάλλον δε μιλάς για δερμάτινα.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σκαλώνεις στο υλικό. Δερμάτινα ή συνθετικά ή συνδιασμός υλικών (τα δύο μοντέλα που ανέφερα έχουν δέρμα κάτω και mesh πανω) κανένα γάντι δεν είναι μονοκόμματη κατασκευή. Αποτελούνται από τμήματα τα οποία ράβονται μεταξύ τους και όταν ένα πρόβλημα εντοπίζεται στις κλωστές που χρησιμοποιούνται για αυτές τις ραφές τότε το υλικό (και η αντοχή) των επιμέρους τμημάτων δεν έχει και πολύ σημασία.

    Αναφερθήκατε σε μία εταιρεία, αναφέρθηκα σε ένα πρόβλημα που είχα με κάποια από τα προϊόντα τους και το οποίο είναι σχετικό με την συζήτηση. Προφανώς το προβλημα μπορεί να ήταν μεμονωμένο (πχ μια παρτίδα ελαττωματικής κλωστής), κάποιος χρήστης πιο πριν ελεγε ότι έχει γαντια τους σχεδόν 3 χρόνια και δεν έχουν βγάλει πρόβλημα. Συμβαίνει.

    Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι αυτές οι πληροφορίες είναι καλό να μοιράζονται.

    @karellen
    Δεν νομίζω ότι εφταιγε αυτό γιατί κανένα από τα τρία ζευγάρια δεν μου ήταν ιδιαίτερα σφικτό στο χέρι ώστε να ζορίζονται στο βάλε/βγάλε.

  7. #22
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος

    @karellen
    Δεν νομίζω ότι εφταιγε αυτό γιατί κανένα από τα τρία ζευγάρια δεν μου ήταν ιδιαίτερα σφικτό στο χέρι ώστε να ζορίζονται στο βάλε/βγάλε.
    Δεν αναφερόμουν αποκλειστικά σε εσένα,την έχω πατήσει κι εγώ έτσι.

  8. #23
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σκαλώνεις στο υλικό. Δερμάτινα ή συνθετικά ή συνδιασμός υλικών (τα δύο μοντέλα που ανέφερα έχουν δέρμα κάτω και mesh πανω) κανένα γάντι δεν είναι μονοκόμματη κατασκευή. Αποτελούνται από τμήματα τα οποία ράβονται μεταξύ τους και όταν ένα πρόβλημα εντοπίζεται στις κλωστές που χρησιμοποιούνται για αυτές τις ραφές τότε το υλικό (και η αντοχή) των επιμέρους τμημάτων δεν έχει και πολύ σημασία.

    Αναφερθήκατε σε μία εταιρεία, αναφέρθηκα σε ένα πρόβλημα που είχα με κάποια από τα προϊόντα τους και το οποίο είναι σχετικό με την συζήτηση. Προφανώς το προβλημα μπορεί να ήταν μεμονωμένο (πχ μια παρτίδα ελαττωματικής κλωστής), κάποιος χρήστης πιο πριν ελεγε ότι έχει γαντια τους σχεδόν 3 χρόνια και δεν έχουν βγάλει πρόβλημα. Συμβαίνει.

    Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι αυτές οι πληροφορίες είναι καλό να μοιράζονται.
    μπη κουλ φιλε, δεν στην έπεσε κανείς. Σαφώς και είναι καλό να μοιράζεται η πληροφορία.
    Στο δια ταύτα τώρα, κλωστή απο κλωστή διαφέρει όπως φαντάζομαι θα αντιλαμβάνεσαι και ο ίδιος.
    Δεν ράβεις το ύφασμα με την ίδια κλωστή που βάζεις στο δέρμα.
    Για αυτό και η νύξη μου.

    Στο θέμα μας τώρα,
    Μετά απο μερικές επισκέψεις σε καταστήματα και μπόλικες δοκιμές κατέληξα.
    Είναι πολύ περίεργη φάση η αγορά του γαντιού τελικα. Αλλά νούμερα και τελείως διαφορετικές εφαρμογές ανα εταιρεία αλλά και κάποιες φορές ακόμα και ανα μοντελο.
    Ενδεικτικά να αναφέρω ότι φόρεσα στο δεξί χέρι revit titan 2XL και στο αριστερό nordcode L ή αλπάην* XL!
    Πήρα απο την Καλλιθεα τα nordcode sting και παράγγειλα απο χιθπανία τα alpinestars celer v2 που μου γυάλισαν με την πρώτη ματιά.
    Δυστυχώς δεν υπήρχαν πουθενά διαθέσιμα αυτη τη δυσκολη είναι η αλήθεια περίοδο για κοντα καλοκαιρινα δερματινα γάντια, τα spidi carbo 4 coupe που επισης μου έκαναν κλικ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω τα καλά σας λόγια για τα γάντια* της Revit και αναρωτιέμαι αν απλά μου έπεσαν ελαττωματικά κομμάτια, αλλά 3 στα 3 έσπασαν ραφές πολύ σύντομα και με μόνο καθημερινή χρήση, ούτε πτώση ούτε τυχόν άλλα χτυπήματα.

    Τα δύο πρώτα (dirt 3) άρχισαν να χαλάνε μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα χρήσης το καθένα και το τρίτο ζευγάρι (caliber) περίπου στους δύο μήνες. Όντως προσφέρουν καλή αίσθηση, επαρκή αερισμό και οι προστασίες τους φαίνονται πολύ καλές (ειδικά στα dirt) αλλά μάλλον έχουν τα θεματάκια τους ως προς την διασφάλιση ποιότητας.

    Στα θετικά, το κατάστημα τα άλλαξε κάθε φορά χωρίς να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. (Το κάθε ζευγάρι ήταν αλλαγή του προηγούμενου ελαττωματικού)

    *Μιλάω συγκεκριμένα για τα γάντια τους. Έχω μπουφάν της Revit το οποίο μετά από δύο χρόνια σχεδόν καθημερινής χρήσης δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα.
    υπάρχουν και σχόλια σε διάφορα site κλπ, οτι φαίνονται όμορφα και ποιοτικά αλλά απο αντοχή μπορεί και να μην επαληθεύσουν τις προσδοκίες.
    Μπορεί.

    Προσωπικά έχω μποτάκια της εταιρίας και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αν και τα θεωρώ λίγο υπερτιμημένα. Γενικά, κινείται σαν εταιρία στο άνω τιμολογιακό φάσμα σε πολλές περιπτώσεις.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Καλοιζικα γαύρε, δύσκολη αγορά με περιορισμένα μπράντς και μικρα αποθεματικά.

    Εγώ το γύρισα, από αγορεσ εξωτερικού πριν 15 χρόνια σε τοπικεσ αγορές εντός της χώρας για να μη συρρικνωθεί κιαλλο η ήδη μικρή αγορά μας



    Zodd, η revit πριν 10-15 χρόνια ήταν η ιταλική low budget πρόταση της αγοράς.
    Όπως σε όλα εκτός από την ποιότητα κατασκευής, η αντοχή εξαρτάται και από την χρήση το ποσό προσεκτικός είσαι κλπ
    Έχω κρατήσει καλοκαιρινό γάντι nordcup (το αναφέρω ως το πιο φθηνό) για χρόνια. Ισχύει όμως το ότι δίνεις παίρνεις, ανεξάρτητα αν καλυπτόσαστε πολλές φορές και από πιο κλαιν ποιότητες

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Για τις κλωστές που λέτε,δεν τίθεται θέμα αντοχής της κλωστής,αλλα ο τρόπος ραφής.Παράδειγμα,ενα γνήσιο τζιν levis με ενα μαϊμού δεν είναι τόσο οτι έχουν διαφορά στο υλικό αλλα στον τρόπο κατασκευής και συγκεκριμένα στις ραφές Το γνήσιο εχει διπλοραφή παρα πολύ πυκνή ενω το μαϊμού μονή ραφή στην χάση και στην φέξη.Στην πορεία,το ύφασμα μενει ακέραιο αλλα το προϊόν ανοίγει στις ραφές

  12. #27
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Νταξει δεν εχεις απολυτως άδικο, αλλα υπάρχει και μια διαφορά στις κλωστές...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ναι, ίσως.Απλά οι ραφές στα φθηνά προϊόντα κάνουν μπαμ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινά γάντια
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 08:16
  2. Μίνι έρευνα αγοράς για καλοκαιρινά γάντια μηχανής
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF