Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Πρώτη moto για νέο (με κεφαλαίο Ν) οδηγό

  1. #31
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Ε όχι κι εσυ ο πιο ψημενος τρελίτσα...
    Δεν καυτηριαζουμε το χάλι που μας δίνουν για καυσιμο.
    Την τάση να προτείνονται ανερυθριαστα μηχανάκια τα οποία λόγω προελευσης δεν φέρουν τη στάμπα του αξιόπιστου εξαρχής., καυτηριαζουμε.
    Αυτό δε σημαίνει ότι η συνθηκη αυτή θα ισχύει για παντα. Μέχρι όμως να καταρριφθεί, ε αφήστε μας να έχουμε μια κάποια επιφυλαξη.
    Βγαίνει ο φίλος χθες και με στόμφο δηλώνει καυλα η εγγυηση. Μαζί του.
    Πόσο κρατάει η εγγυηση; ένα;δυο χρόνια;
    Έστω λοιπόν ότι περασε αυτό το διάστημα και τσουπ, ένα μηχανάκι τριών χρονών αρχίζει και βγάζει αφυσικα για την ηλικία και τα χλμ του προβληματα. Εκεί δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ κινεζομαχο να έρχεται και να λέει πω ρε πουστη μαλακία παιχτηκε Και σορρυ μάγκες σε όσους κάποτε προτεινα κινέζο. Φαντάζει επιστημονική φαντασία αυτό που περιγράφω;

    Δεν μπορώ να πιστεψω ότι αυτό είναι τόσο δυσκολο να γίνει αντιληπτό το νόημα αυτό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Όταν η πλειοψηφία των επιλογων στην κατηγορία ειναι κινεζικής προελεύσεως αναπόφευκτα θα προταθει (και) κάτι τέτοιο.

    Όλα τα υπόλοιπα είναι ναχαμε ναλεγαμε.

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    εμένα που δύο τρείς φορές έχει ανάψει το τσεκ εντζιν για ελάχιστο χρόνο ,και πιθανώς οφείλεται στην υπερβολική ευαισθησία του αισθητήρα στις καταπληκτικής καθαρότητος και αγνότητος ελληνικές βενζίνες.
    Σχετικά με την βενζίνη. Ξεκιναω φουλαρισμένος απο Αλεξπολη. Πάντα στη μεση περιπου της διαδρομής (δεν θα πω που μη με ρωτήσετε) βαζω βενζίνη. Είχα μεσα δύο κουτάκια και φυσικά το γέμισα. ΣΤΑ 100 μέτρα άναψε το λαμπάκι. Τείνω να πιστεψω ότι ηταν υπερευαισθησια του αισθητήρα.

    Ρε συ gavre υποσχέθηκα να μην απαντήσω, αλλα συνεχίζεις να με αναφέρεις στα πόστ, λέγοντας οτι προτείνω τον κοσμο να αγοράζει παιχνιδια και οτι ζω στην εποχη του πασοκ. Ειναι δυνατον? Εσυ δλδ πώς φαινεσαι που εχεις τσουβαλιάσει την βιομηχανία της πρωτης υπερδύναμης επειδη εδω στην Ελλάδα μαθαμε την Κινα απο τα Jumbo? Επειδη 5-10 κάτοχοι (απο τους χιλιάδες που υπαρχουν μονο στην Ελλάδα) μπηκαν και κλαφτηκαν στο μαγαζί του moto.gr όταν τους χαλασε το κινεζόπαπο, πιστευεις ειναι ικανο δειγμα για να βγαλεις συμπερασμα?

    Τέλος πάντων. Καλή καρδιά. Εγω θα συνεχίσω να προτεινω να παιρνει ο κόσμος κινέζικα απο τις 3 εταιρίες. Και τα προτεινω εχοντας αναλογιστει το ρίσκο. Δεν το εχω αναλογιστει μόνο, το έχω παρει κιολας, πρωτος απο όλους.

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ε όχι κι εσυ ο πιο ψημενος τρελίτσα...
    Δεν καυτηριαζουμε το χάλι που μας δίνουν για καυσιμο.
    Την τάση να προτείνονται ανερυθριαστα μηχανάκια τα οποία λόγω προελευσης δεν φέρουν τη στάμπα του αξιόπιστου εξαρχής., καυτηριαζουμε.
    Αυτό δε σημαίνει ότι η συνθηκη αυτή θα ισχύει για παντα. Μέχρι όμως να καταρριφθεί, ε αφήστε μας να έχουμε μια κάποια επιφυλαξη.
    Βγαίνει ο φίλος χθες και με στόμφο δηλώνει καυλα η εγγυηση. Μαζί του.
    Πόσο κρατάει η εγγυηση; ένα;δυο χρόνια;
    Έστω λοιπόν ότι περασε αυτό το διάστημα και τσουπ, ένα μηχανάκι τριών χρονών αρχίζει και βγάζει αφυσικα για την ηλικία και τα χλμ του προβληματα. Εκεί δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ κινεζομαχο να έρχεται και να λέει πω ρε πουστη μαλακία παιχτηκε Και σορρυ μάγκες σε όσους κάποτε προτεινα κινέζο. Φαντάζει επιστημονική φαντασία αυτό που περιγράφω;

    Δεν μπορώ να πιστεψω ότι αυτό είναι τόσο δυσκολο να γίνει αντιληπτό το νόημα αυτό.
    Ρε συ γαύρε, δικαίως έχεις/έχετε τις όποιες επιφυλάξεις, δεν αντιλεγω.
    Εγώ αυτό που είπα είναι τι βλέπω ως τώρα. Είναι πολύ λίγος ο καιρός και τα χλμ συμφωνώ.
    Από την άλλη, πόσα πηνία, ανορθωτές η χόντα, πόσα βολάν η γιαμαπα και πάει λέγοντας.... Όλα τελικά είναι ένα ρίσκο.... Εγώ επέλεξα το φτηνότερο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    γαύρε δε χρειάζονται σικλέτια, αν ανοίξει ο ασκός του αιόλου θα έχουμε νέο άσκοπο φαύλο κύκλο συζητήσεων, ο νέος καλά έκανε είναι η πρώτη του και είναι ενθουσιασμένος. Τα υπόλοιπα θα αποδειχθούν εν καιρό

    οι κινέζοι δεν είναι τα προιόντα που γνωρίσαμε πριν 20 χρονια, έχουν εξελιχθεί ταχύτατα την τελευταία δεκαετία. Αυτό που τους απομένει απο το στοίχημα είναι πως θα υποστηρίξουν, τρόπο/συμπεριφορά/κόστος αν το κάνουν με επαγγελματισμο, συνέπεια και κρατήσουν ικανοποιημένους του πελάτες τους θα αλλάξουν οριστικά "τον χάρτη".
    Προσωπικά πιστεύω αναμένεται να γίνει και αυτό, γιατι στο κομμάτι αγοράς μοτοσυκλέτας "ο χάρτης" άλλαξε

    Τώρα αναφέροντας τα παραπάνω για να μη παρερμηνευθει απο αλλον, δεν πάει να πει οσοι κάτοχοι ευρωπαικών ιαπωνέζικων να πάνε να τα πουλήσουν..Όπως εξελίσονται ολοι οι κατασκευαστές έτσι και οι παραδοσιακοί που συνεχίζουν να βγάζουν όμορφα πράγματα όπου εξαρτάτε απο την οικονομική ευχέρεια του κάθε ενδιαφερόμενου να ενδώσει.

    Οι δύσκολες εποχές φέρνουν ευκαιρίες διείσδυσης στην αγορά νέων παραγωγών / κατασκευαστών κλπ και το βιωτικό επίπεδο καθορίζει την αγορά
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Ρε συ gavre υποσχέθηκα να μην απαντήσω, αλλα συνεχίζεις να με αναφέρεις στα πόστ, λέγοντας οτι προτείνω τον κοσμο να αγοράζει παιχνιδια και οτι ζω στην εποχη του πασοκ. Ειναι δυνατον?
    Φίλε μόνο μια ένσταση γιατί μάλλον δεν καταλαβες ότι αφορμή πηρα από τα λόγια σου. Δεν σου επιτεθηκα.
    Οι παρομοιωσεις μου ήταν στο γενικότερο ανάλαφρο υψος γραφής και όχι συγκεκριμένα βέλη προσωπικα για σένα.
    Συγνώμη αν δεν ημουν αρκετά σαφής.
    Κατά τα αλλά δεν έχω να προσθεσω κάτι στην κουβέντα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    Γιατί πιο πολύ από τους Κινέζους κατασκευαστές εγώ φοβάμαι τους Έλληνες αντιπροσώπους???
    Το μηχανάκι δεν είναι κινητό να πεις χάλασε το πετάω και περνω άλλο

  8. #38
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Γιατί πιο πολύ από τους Κινέζους κατασκευαστές εγώ φοβάμαι τους Έλληνες αντιπροσώπους???
    Το μηχανάκι δεν είναι κινητό να πεις χάλασε το πετάω και περνω άλλο
    και εκεί θα ελεγχθούν, γιατί αν δεν καλύψει ο αντιποσωπος θα πας παραπάνω, ε, αν σκάσουν εμαιλσ παράπονα και δε συμμορφώσει το δίκτυο του, το πρόβλημα το έχει ο κατασκευαστής
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Μπαινει καποιος και ζηταει μια βοηθεια για αγορα μηχανης με μπατζετ 3,5 χιλαρικα. Καποιος θα προτεινει κινεζικο, καποιος 15-20 ετων μονοκυλινδρο η δικυλινδρο. Αν ο κινεζος κακως προτεινεται γιατι ειναι αδοκιμαστος σε βαθος χρονου και ειναι, ποσο πιθανο ειναι να μην ζητησει +1.000 ευρω σε 6 μηνες το 20χρονο;
    Γιατι η δευτερη επιλογη ειναι ασφαλεστερη; Στο μεταχειρισμενο αγοραζεις συγκεκριμενη μηχανη απο συγκεκριμενο ιδιοκτητη, οχι γενικα μοντελο.

    Πως ακριβως ενας εντελως ξενος με τον χωρο θα βρει, δοκιμασει, αξιολογησει ενα μεταχειρισμενο; Θα το παει σε μηχανικο; Σε ποιον; Αυτους που βριζουμε ως σκιτζηδες, ψευτες, ως αιματορουφιχτρες;

    Αντε και το πηγε και το ειδε ο μαστορας και του ειπε "καλο ειναι, παρτο". Σε ποσο καιρο θα αρχισει να θελει μπαταρια, ρουλεμαν τροχων / λαιμου, σινεμπλοκ, ακομα και αντλιες νερου, βενζινης, κλπ; Ξερετε κανεναν μηχανικο που να κανει τετοιο ψαξιμο; Εγω οχι.

    Κοιταζω αγγελιες και βλεπω μηχανες 20-25 ετων με 35-45 χιλ χλμ. Τι λε ρε παιδι!! Που ηταν ολες αυτες κρυμμενες; Γιατι εγω εκανα 10.000 χλμ τον χρονο σε ενα ΧΤ-600 και δουλευα 6ημερο λογω μαγαζιου; Γιατι εκανα 12Κ χλμ τα πρωτα 4 χρονια στο Africa, το οποιο ειχε 115Κ σε 11 χρονια οταν βγηκε ολικη; Τι στο καλο, αυτοι βολτες δεν εκαναν, ταξιδια; Και αντε και δεν εκαναν, ειχαν κι αλλες, πηγαιναν καμπινκ με το αμαξι. Πως να πιστεψω οτι ο τυπος δεν το κυκλοφορουσε μεν, αλλα του αλλαζε καθε χρονο λαδια και φιλτρο; Καθε 2 χρονια υγρα φρενων, παραφλου;

    Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;

    Απο ολα αυτα σε γλυτωνει το καινουργιο, για 2 χρονια ο,τι και να συμβει εχεις εγγυηση. Κι αν αποδειχθει αναξιοπιστο το δινεις πριν τα 2 χρονια και ψαχνεις αλλο. Μπορει να χασεις λεφτα στην πωληση αλλα δεν θα σου σπασουν τα νευρα απο το κλασικο "παλιο μηχανακι ειναι θα βγαλει και κατι" καθε 3 και λιγο.

    Ετσι κι αλλιως καφενειο ειμαστε, γνωμες λεμε χωρις κοστος για εμας. Ο καθε ενδιαφερομενος τα ζυγιζει και αποφασιζει τι θα πραξει. Για εμενα οσο ακυρο ειναι το κινεζικο αλλο τοσο ειναι το ΧΤ, το Transalp, κλπ. Ειδικα το πρωτο ηταν ξεπερασμενο το 95, οχι σημερα.

  10. #40
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Φίλε μόνο μια ένσταση γιατί μάλλον δεν καταλαβες ότι αφορμή πηρα από τα λόγια σου. Δεν σου επιτεθηκα.
    Οι παρομοιωσεις μου ήταν στο γενικότερο ανάλαφρο υψος γραφής και όχι συγκεκριμένα βέλη προσωπικα για σένα.
    Συγνώμη αν δεν ημουν αρκετά σαφής.
    Κατά τα αλλά δεν έχω να προσθεσω κάτι στην κουβέντα.
    Ζητώ συγνωμη και εγω για την ένταση.

    Ολα καλα.

  11. #41
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα.
    Όχι τα 650κε δεν είναι απαγορευτικά σαν αριθμός για νέο αναβάτη υπάρχουν 600 κυβικά με 260χλμ τελικής ταχύτητας υπάρχουν και 600κ.ε σε μοτέρ σαν του Versys που δεν είναι αργά οχήματα
    φυσικα , οι προσπεράσεις γίνονται σφαίρα αλλά είναι πολύ πιο ήπια πολιτισμένα και βολικά . ( οι λόγοι που ισχύει αυτό είναι άλλο κεφάλαιο ) .
    Δεν θα αναλύσω το γεγονός πως και σκούτερ 125 κε είναι επικίνδυνο αν είμαι μ@λ@κ@ς ( όχι εσύ φυσικά ) στο μυαλό ,το χειρότερο σημείο στην πορεία είναι όταν
    νομίζω πως '' το έχω πλέον '' και πάω με γκάζια και χωρίς να σκέφτομαι .
    Καλύτερα θα ήταν να ξεκινούσες με ένα σύγχρονο σχετικά όχημα 300-400κε ώστε να νιώσεις πιο γρήγορα άνετα στις 2 ρόδες,να συνηθίσεις το βάρος και την συμπεριφορά των 2 τροχών.
    Κάτι σε ΚΤΜ duke 390/Kawasaki Z300 θεωρώ είναι καλές περιπτώσεις οχήματος που δεν θα σε κάνουν να βαρεθείς ούτε να νιώσεις μειονεκτικά στον δρόμο .
    Τώρα αν θέλεις καινούργιο εντελώς από Κινέζικο Οίκο γιατί όχι, δεν δένονται όλοι με την μοτοσυκλέτα τους ούτε τους νοιάζει αν θα κυκλοφορεί σε 30 χρόνια.
    when life gets complicated... i ride.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Και επειδή τα πάντα είναι experience για μένα δεν υπαρχει πιο μεγαλη κ..λα από την καινουργίλα. Και η κανουργίλα συνοδεύεται από εγγύηση.
    Γούστα είναι αυτά.
    Το καλό μεταχειρισμένο είναι ακόμα καλύτερο deal.

    Ειδικά στα ακριβά μοντέλα.
    Παράδειγμα αρχική τιμή €18.000 3 ετών με 30.000χλμ και €5.000 ότι έξτρα κυκλοφορεί (3βάλιτσα, bluetooth, συναγερμούς, κάγκελα κλπ ) με τιμή μεταχειρισμένου €13.000 - €14.000
    Εννοείται ατρακάριστο και όλα τα σερβις (και ενδιάμεσα) στην αντιπροσωπεία.

    Μετά το χάλι της yamaha με την εγγύηση που δεν καλύπτει σκουριές δεν αγοράζω ξανά καινούργιο.
    Υπομονή χρειάζεται μόνο να πετύχεις καλή αγγελία. Συνήθως ξεχωρίζουν.
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος

    Κοιταζω αγγελιες και βλεπω μηχανες 20-25 ετων με 35-45 χιλ χλμ. Τι λε ρε παιδι!! Που ηταν ολες αυτες κρυμμενες; Γιατι εγω εκανα 10.000 χλμ τον χρονο σε ενα ΧΤ-600 και δουλευα 6ημερο λογω μαγαζιου; Γιατι εκανα 12Κ χλμ τα πρωτα 4 χρονια στο Africa, το οποιο ειχε 115Κ σε 11 χρονια οταν βγηκε ολικη; Τι στο καλο, αυτοι βολτες δεν εκαναν, ταξιδια; Και αντε και δεν εκαναν, ειχαν κι αλλες, πηγαιναν καμπινκ με το αμαξι. Πως να πιστεψω οτι ο τυπος δεν το κυκλοφορουσε μεν, αλλα του αλλαζε καθε χρονο λαδια και φιλτρο; Καθε 2 χρονια υγρα φρενων, παραφλου;

    Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;
    Είσαι ολόσωστος, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.
    Έχω παπί 15ετιας (Suzuki Address 125) στεγασμένο με 21.000χλμ σε κατάσταση βιτρίνας. Φίλοι και γνωστοί μου έχουν πει αν αποφασίσω να το δώσω, απλά τους το λέω.
    Ίδια φάση και το αυτό/το, και τα δύο με τα service στην ώρα τους. Δεν θα μπουν καν αγγελία.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Μπαινει καποιος και ζηταει μια βοηθεια για αγορα μηχανης με μπατζετ 3,5 χιλαρικα. Καποιος θα προτεινει κινεζικο, καποιος 15-20 ετων μονοκυλινδρο η δικυλινδρο. Αν ο κινεζος κακως προτεινεται γιατι ειναι αδοκιμαστος σε βαθος χρονου και ειναι, ποσο πιθανο ειναι να μην ζητησει +1.000 ευρω σε 6 μηνες το 20χρονο;
    Γιατι η δευτερη επιλογη ειναι ασφαλεστερη; Στο μεταχειρισμενο αγοραζεις συγκεκριμενη μηχανη απο συγκεκριμενο ιδιοκτητη, οχι γενικα μοντελο.
    ...
    Νικο ακριβως οπως τα λες ειναι. Φυσικα και για αυτον που πηρε το κινεζικο η σωστη κινηση ειναι αυτη. Το εχει αποδειξει βαζοντας τα λεφτα του. Και αυτο θα προτεινει φυσικα.

    Εκει που εχω εγω το προβλημα και νιωθω οτι φτανουμε στα ορια της "παραπλανητικης διαφημισης" τροπον τινα ειναι η ατακα που εχω διαβασει δεκαδες φορες πλεον οτι δε μας εχει βγαλει κανενα προβλημα και ειμαστε ευχαριστημενοι. Η παραπλανηση ειναι οτι δε συμπληρωνεται με τη σημαντικοτατη πληροφορια οτι σε ολες τις περιπτωσεις μιλαμε για μηχανες μηνων με ελαχιστα χιλιομετρα. Εγω κι εσυ ξερουμε τα μελη του φορουμ και μπορουμε να ζυγσουμε τη βαρυτητα της γνωμης. Ποσο αξια εχει η εμπειρια ενος ιδιοκτητη με 5000χλμ για την αξιοπιστια μιας μηχανης; Για μενα μηδενικη. Αυτο δεν το ξερει ομως το νεο μελος ή ακομα περισσοτερο οι αμετρητοι αναγνωστες που καταληγουν εδω απο ενα απλο γκουγκλαρισμα χωρις καν να ειναι μελη. Και ας μη ειμαστε αφελεις, ολοι αυτοι ειναι σκεπτικοι απεναντι στα κινεζικα και κοιτανε μεταχειρισμενα δεκαετιας ακριβως λογω αυτης της παραμετρου, της αγνωστης αξιοπιστιας. Και μεχρι τωρα η αντικειμενικη πραγματικοτητα ειναι οτι αυτο παραμενει αγνωστο, οσο ευχαριστημενοι κι αν δηλωνουν οι ιδιοκτητες.

    Οποτε ναι, δεκτο να πεις το πηρα κι εγω και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Αλλα να λες ολη την αληθεια. Επισης θα θεωρουσα σωστο οπως γραφονται οι χαμηλες καταναλωσεις και τα υπολοιπα θετικα στα αντιστοιχα νηματα των μοντελων να γραφονται και τα προβληματα που παρουσιαζονται και απαιτουν χρηση εγγυησης.

  15. #45
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Κοιταζω αγγελιες και βλεπω μηχανες 20-25 ετων με 35-45 χιλ χλμ. Τι λε ρε παιδι!! Που ηταν ολες αυτες κρυμμενες; Γιατι εγω εκανα 10.000 χλμ τον χρονο σε ενα ΧΤ-600 και δουλευα 6ημερο λογω μαγαζιου; Γιατι εκανα 12Κ χλμ τα πρωτα 4 χρονια στο Africa, το οποιο ειχε 115Κ σε 11 χρονια οταν βγηκε ολικη; Τι στο καλο, αυτοι βολτες δεν εκαναν, ταξιδια; Και αντε και δεν εκαναν, ειχαν κι αλλες, πηγαιναν καμπινκ με το αμαξι. Πως να πιστεψω οτι ο τυπος δεν το κυκλοφορουσε μεν, αλλα του αλλαζε καθε χρονο λαδια και φιλτρο; Καθε 2 χρονια υγρα φρενων, παραφλου;

    Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;
    παρόν

    cbf1000 '07 πρώτο χέρι, πρώτα 4 χρόνια 50k και απο τότε ως σήμερα 61k λόγω οικογένειας. Τα διανυθέντα χιλιόμετρα είναι μόνο σε ταξίδια γιατί μου δίνουν εταιρικό αυτοκίνητο στις εταιρείες που δουλευω απο το 2000.
    Όλα τα σέρβις στην αντιπροσωπία στην φάση εγγύησης, απο τότε που έκατσε και βγαίνει με περιορισμένη χρήση τελών (2-3 μήνες/έτος) γίνονται απο εμένα λάδια φίλτρο κάθε χρόνο, όλα τα ζουμιά κάθε δύο
    Επίσης σημείωσε πως το μηχανάκι ειναι παρκάρισμένο εντός του σπιτιού με καλοριφέρ(και όχι σε αποθήκη με σκόνη) και περιοδική συντήρηση της αφαιρούμενης μπαταρίας του.

    το έβγαλα που λετε για δύο συνεχόμενα καλοκαιρια 5-5,5k που ειναι τιμή στο άνω ράφι τιμών του μοντέλου γιατί είμαι εγώ (ολα τα παραπάνω). Το παρκάρανε καμιά δεκαριά, δε με κάλεσε κανεις, εκτός απο αυτούς που θέλουν να τους "σπάσω" αξεσουάρ ταξιδιού στα δικά τους μηχανάκια.
    Δε θέλεις να σου για το corolla '99 που έχω πρώτο χέρι

    γιατί δεν έφυγαν? δεν το αξίζουν? φυσικά και το αξίζουν αφού αγοράζεις ιδιοκτήτη, αλλά είναι πολυπαραγοντικο το θέμα και σχετίζεται με γνώση, αντίληψη, βιωσιμότητα, δυναμική αγορά μεταχειρισμένου γενικώς

    Φυσικα η δική μου συμπεριφορά προς τα μηχανάκια μου, ανήκει σε πολύ μικρό ποσοστό ιδιοκτητών σε σχέση με τα "λουλούδια" ιδιοκτήτες/εμπόρους που υπάρχουν mainstream στο car.gr

    Συμφωνώ όπως τα περιγράφεις, να προσθέσω η αγορά μεταχειρισμένου είναι για έμπειρους στο χώρο. Οι νεοεισερχόμενοι ειναι καλύτερα να πάνε σε καινούργιο με τα ρίσκα της επιλογής τους.
    Γιατι δεν ειναι μονο οτι θα αγοράσουν ένα ταλαιπωρημένο xt / vstrom είναι οτι θα του "αλλάξουν" τα ήδη "αλλαγμένα" "φώτα"... πολλές φορές βάζοντας σε κίνδυνο την ασφάλεια τους.

    Όμως γνήσιες περιπτώσεις υπάρχουν, λίγες μεν - υπαρκτές δε, δεν είναι εύκολα αναγνώσιμες απο όλους, ειδικά απο τους καινούργιους του χώρου
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  2. Ζητουνται ανέκδοτα για κολλημένους με τις Moto
    από Elle στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2008, 03:40
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 10:51
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF