Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 60

Θέμα: Πρώτη moto για νέο (με κεφαλαίο Ν) οδηγό

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να θεσω και μια ακομα παραμετρο στο θεμα καινουριο κινεζικο-μεταχειρισμενο ιαπωνικο ως πρωτη μηχανη: τι ειναι τελικα οικονομικα συμφερον; Να παρεις το voge με 4000 και να το πουλησεις 2700 σε τρια χρονια ή να παρεις το v-strom 3500 και να το πουλησεις σε τρια χρονια 3300; Και στο σεναριο αυτο δε βαζω καν τη σημαντικη πιθανοτητα που αναφερθηκε πιο πανω να φαει και καμια πτωση το μηχανακι. Ποιος θα παρει πεσμενο κινεζικο οταν το κουτα κανει τρια-τεσσερα χιλιαρικα και ποσο θα το παρει αν το παρει; Κακα τα ψεματα, το σημαντικο θελγητρο του κινεζικου ειναι οτι το παιρνεις καινουριο με εγγυηση για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου. Αυτο δεν μπορει παρα να εχει σημαντικο αντικρισμα στη μεταπωλητικη αξια ολων αυτων των μοντελων οταν τελειωσει η εγγυηση τους.

    Ο Dr Monty πιο πανω λεει οτι εχει γλυτωσει τοσα λεφτα απο το καινουριο Honda που εχει να δινει σε επισκευες αν χρειαστει. Με την ιδια λογικη εχει γλυτωσει ο αλλος τοση χαμενη μεταπωλητικη αξια παιρνοντας το v-strom που εχει να φτιαχνει ο,τι του βγει στην πορεια. Που για καποια δοκιμασμενα μοντελα (που ειναι αυτα που προτεινονται συνηθως) το πιο πιθανο ειναι να μη βγει και τιποτα σοβαρο. Μη ξεχναμε οτι μιλαμε για πρωτο μηχανακι εδω, οποτε οι πιθανοτητες να πουληθει αργα ή γρηγορα ειναι στατιστικα μεγαλες.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 24/08/2022 στις 14:43.

  2. #47
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Δυστυχώς, όταν αποκτούμε κάποιες δεξιότητες, δυσκολευόμαστε να μπούμε στη θέση εκείνου που δεν τις έχει.

    Ένας νεοεισερχόμενος στο χώρο της μοτοσυκλέτας, προσπαθεί να μάθει σε πρώτη φάση τη χρήση της και να την απολαύσει.

    Έρχονται τώρα οι έμπειροι και του προτείνουν, πριν καλά-καλά καβαλήσει, να αποκτήσει δεξιότητες επισκευής της μοτοσυκλέτας και γνώσεις για να ανταπεξέλθει στην πονηρή αγορά του μεταχειρισμένου και την αξιολόγηση/επιλογή συνεργείου.

    Πέτρο, αυτά που σου φαίνονται προφανή και εύκολα, λόγω της εμπειρίας σου, για άλλους είναι δύσκολα και ενέχουν ρίσκο. Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι "σύμβουλος αγοράς μεταχειρισμένου".

    Στο καινούριο πληρώνεις με το παραπάνω την ηρεμία σου για τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχει ουσία σε αυτό. Μόλις λήξει η εγγύηση και βγουν προβλήματα, σταδιακά ψήνεσαι και στους τομείς της επιλογής συνεργείου και επιδιορθώσεων.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς, όταν αποκτούμε κάποιες δεξιότητες, δυσκολευόμαστε να μπούμε στη θέση εκείνου που δεν τις έχει.

    Ένας νεοεισερχόμενος στο χώρο της μοτοσυκλέτας, προσπαθεί να μάθει σε πρώτη φάση τη χρήση της και να την απολαύσει.

    Έρχονται τώρα οι έμπειροι και του προτείνουν, πριν καλά-καλά καβαλήσει, να αποκτήσει δεξιότητες επισκευής της μοτοσυκλέτας και γνώσεις για να ανταπεξέλθει στην πονηρή αγορά του μεταχειρισμένου και την αξιολόγηση/επιλογή συνεργείου.

    Πέτρο, αυτά που σου φαίνονται προφανή και εύκολα, λόγω της εμπειρίας σου, για άλλους είναι δύσκολα και ενέχουν ρίσκο. Θα μπορούσες κάλλιστα να είσαι "σύμβουλος αγοράς μεταχειρισμένου".

    Στο καινούριο πληρώνεις με το παραπάνω την ηρεμία σου για τέτοιες περιπτώσεις. Υπάρχει ουσία σε αυτό. Μόλις λήξει η εγγύηση και βγουν προβλήματα, σταδιακά ψήνεσαι και στους τομείς της επιλογής συνεργείου και επιδιορθώσεων.
    Δε νομίζω να χρειάζεται πτυχιο μηχανικου για να πάρεις ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι
    Ψάχνεις ,βρισκεις διαβάζεις.
    Ολοι λιγο πολύ έχουμε καποιο φιλο ή συγγενή που να σκαμπάζει λιγο παραπάνω απο μοτοσυκλέτες.
    Εγώ προσωπικά ότι έχω αγοράσει ήταν μεταχειρισμένο,το ειδα το πήγα σε μηχανικο, το έλεγξε και το αγόρασα.
    Δεν ειχα μεχρι τώρα κανένα πρόβλημα ούτε ένιωσα οτι ο πωλητής με κοροιδεψε.
    Btw το πρώτο μηχανάκι μου ένα ninja 250 το έριξα 3-4 φορές, παλι καλά που δεν το πήρα καινούριο θα χα χάσει ενα 500 αρικο για πλάκα.
    Τελευταία τροποποίηση από rainmike; 24/08/2022 στις 16:26.

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ποσοι ειναι αυτοι που ενω τα εκαναν ολα αυτα την πουλανε σημερα σε αγγελια και δεν την παιρνει κολλητος, συγγενης, γνωστος; Και ειναι και 6, 8, 10 μηνες αγγελια;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Φυσικα η δική μου συμπεριφορά προς τα μηχανάκια μου, ανήκει σε πολύ μικρό ποσοστό ιδιοκτητών σε σχέση με τα "λουλούδια" ιδιοκτήτες/εμπόρους που υπάρχουν mainstream στο car.gr

    Όμως γνήσιες περιπτώσεις υπάρχουν, λίγες μεν - υπαρκτές δε, δεν είναι εύκολα αναγνώσιμες απο όλους, ειδικά απο τους καινούργιους του χώρου
    Τα ποστ σας συμπληρώνουν το ένα το άλλο, ο Νίκος αναρωτιέται "πόσοι τέτοιοι ιδιοκτήτες να υπάρχουν" και ο doctoras επιβεβαιώνει ότι ναι μεν υπάρχουν, όμως είναι λίγοι.

    Όσον αφορά το σύνολο της κουβέντας: Είμαι νέος στο χώρο της μοτοσυκλέτας καθώς πήρα την πρώτη μου πέρσι τον Απρίλιο, αλλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται εμπειρία για να μιλήσεις για κάποια πράγματα στα οποία χωράει λογική. Το να μην εξάγουμε συμπεράσματα για την αξιοπιστία μιας μοτοσυκλέτας χωρίς να έχουν περάσει χρόνος και χιλιόμετρα από πάνω της νομίζω είναι λογικό. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποστηρίζω ούτε ότι τα κινέζικα είναι χρέπια ούτε ότι είναι απαραίτητα η νέα αποκάλυψη στον κόσμο της μοτοσυκλέτας (σσ: οδηγώ ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα με μοτέρ "Made in China"). Όμως εκτός από τον κινητήρα υπάρχουν και μηχανικά μέρη που παρουσιάζουν φθορά και μόνο που θα ανάψει ο κινητήρας στο ρελαντί. Αν τα κινέζικα χρησιμοποιούν χαμηλής ποιότητας μηχανικά μέρη είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει άρδην στο μέλλον με την αντίστοιχη αύξηση της τιμής. Όσον αφορά το θέμα του κινητήρα, προσωπικά δεν έχει πάρει κάτι το αυτί μου για μαζικές περιπτώσεις βλαβών ή θεμάτων αξιοπιστίας από τα κινέζικα μοτέρ, τουλάχιστον από εταιρείες τύπου Voge και όχι για δίκυκλα από Αlex Pak ή αντίστοιχες εταιρείες. Ας μην διαιωνίζουμε τέτοιες αντιλήψεις χωρίς την αντίστοιχη πάροδο του χρόνου. Όπως ειπώθηκε παραπάνω ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

    Θα δώσω κάποια παραδείγματα από το χώρο του αυτοκινήτου: Στην οικογένεια είμαστε (ή τουλάχιστον είναι ο πατέρας μου) Peugeot fanboy, είχαμε στην κατοχή μας Peugeot 406 του 1998 και Peugeot 207 του 2006, ενώ εδώ και 3 μήνες είμαστε κάτοχοι του 208. Το 406 και το 207 ναι μεν πολύ καλά αυτοκίνητα, αλλά ποιοτικά και από άποψη τιμής ήταν ένα κλικ κάτω σε σχέση με τις αντίστοιχες επιλογές του ανταγωνισμού. Ακόμα και τα μοτέρ τους δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Από το 2010 και μετά όμως η Peugeot έχει ανεβάσει κατά πολύ την ποιότητα και αναπόφευκτα και των τιμών. Η Hyundai έκανε σε ακόμα μεγαλύτερη έκταση αυτό που έκανε η Peugeot. Θυμάστε τα μοντέλα που έβγαζαν τη δεκαετία 2000-2010? Φθηνά οικονομικά αυτοκίνητα απλά για να κάνεις τη δουλειά σου με εσωτερικό από πλαστικά χείριστης ποιότητας, όποιος είχε μπει σε μοντέλα της εταιρείας από εκείνη την περίοδο ξέρει. Δείτε όμως τώρα τα μοντέλα της Hyundai και συγκρίνετε τα σε ποιότητα και τιμή με τον ανταγωνισμό. Για την ιστορία, είμαι 31 ετών και έχω ολοκληρωμένες αναμνήσεις από τα παραπάνω, κάποια τα έχω οδηγήσει είτε περισσότερο είτε λιγότερο, είτε με δίπλωμα οδήγησης στην κατοχή μου είτε χωρίς.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Δε νομίζω να χρειάζεται πτυχιο μηχανικου για να πάρεις ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι
    Ψάχνεις ,βρισκεις διαβάζεις.
    Ολοι λιγο πολύ έχουμε καποιο φιλο ή συγγενή που να σκαμπάζει λιγο παραπάνω απο μοτοσυκλέτες.
    Εγώ προσωπικά ότι έχω αγοράσει ήταν μεταχειρισμένο,το ειδα το πήγα σε μηχανικο, το έλεγξε και το αγόρασα.
    Δεν ειχα μεχρι τώρα κανένα πρόβλημα ούτε ένιωσα οτι ο αγοραστής με κοροιδεψε.
    Btw το πρώτο μηχανάκι μου ένα ninja 250 το έριξα 3-4 φορές, παλι καλά που δεν το πήρα καινούριο θα χα χάσει ενα 500 αρικο για πλάκα.
    Πρώτη μηχανή Dominator 650. Παντελώς άσχετος απ το αντικείμενο, προχώρησα με μοναδικό εφόδιο το όνομα ενός έμπιστου μηχανικού για τον έλεγχο από έναν φίλο και τα καλά λόγια που διάβασα εδώ μέσα για το συγκεκριμένο μοντέλο από πλευράς αξιοπιστίας. Αγοράστηκε 1200€, πουλήθηκε 1200€ και από "βλάβες" είχα 30€ για αλλαγή ενός ρελέ φλας. Την έριξα κι εγώ στατικά δύο φορές και άλλη μια μου την έριξε ο μηχανικός στη Σαντορίνη που άλλαξε το ρελέ. Φυσικά σε τέτοιας κατηγορίας και ηλικίας μηχανή αυτό δεν έπαιξε ρόλο στη μεταπώληση.

    Όλοι άσχετοι ξεκινήσαμε νεοσσέ. Ένα μηχανικό εμπιστοσύνης θα προτείνουμε σε όποιον ζητήσει βοήθεια όπως και μια γνώμη για μια αγγελία που τον ενδιαφέρει.

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ας μην ξεχνάμε, στην θέση που βρίσκονται τώρα οι Κινέζοι και τους κοροϊδεύουν(με) όλοι, βρισκόντουσαν πριν κάποια χρόνια και οι Ιάπωνες και τους κορόιδευαν οι ευρωπΕοι.
    Την κατάληξη την ξέρουμε όλοι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ας μην ξεχνάμε, στην θέση που βρίσκονται τώρα οι Κινέζοι και τους κοροϊδεύουν(με) όλοι, βρισκόντουσαν πριν κάποια χρόνια και οι Ιάπωνες και τους κορόιδευαν οι ευρωπΕοι.
    Την κατάληξη την ξέρουμε όλοι.....
    Ατυχές η παραβολή Δημήτρη, έχουν συζητηθεί αυτά πολλάκις και εδώ και παντού

    Οι Ιάπωνες πήραν την σκυτάλη απο το ‘65 και το πήγαν σε αλλο επίπεδο.
    Οι Κινέζοι έχουν εκ διαμέτρου αντίθετη φιλοσοφία πάνω σε αυτά. Δε διατίθενται προς σύγκριση

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    παρόν

    cbf1000 '07 πρώτο χέρι, πρώτα 4 χρόνια 50k και απο τότε ως σήμερα 61k λόγω οικογένειας. Τα διανυθέντα χιλιόμετρα είναι μόνο σε ταξίδια γιατί μου δίνουν εταιρικό αυτοκίνητο στις εταιρείες που δουλευω απο το 2000.
    Ίσως η δυσκολία να είναι στα κυβικά. Ακριβότερα πάγια, καύσιμα.

    Πάντως αν το έχεις ακόμα σε δύο χρόνια, το βλέπουμε. Έπαθα blitzer εδώ και μερικούς μήνες αλλά έχω σκοπό για ταξιδιαρικο σε λίγα χρόνια.

  9. #54
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Έπαθα blitzer εδώ και μερικούς μήνες ...
    Μπαμπάς κι εσύ;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #55
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Ίσως η δυσκολία να είναι στα κυβικά. Ακριβότερα πάγια, καύσιμα.

    Πάντως αν το έχεις ακόμα σε δύο χρόνια, το βλέπουμε. Έπαθα blitzer εδώ και μερικούς μήνες αλλά έχω σκοπό για ταξιδιαρικο σε λίγα χρόνια.
    Έλα ρε! καλορίζικα και εσύ! Καλοτυχο να είναι! και καλή υπομονή οι γονείς!
    Μην βάζεις χρονικούς ορίζοντες γιατι θα πέσεις έξω οτι είναι να έρθει θα έρθει. Και δυστυχώς σήμερα οι σταθερές δεν υπάρχουν, αλλάζουν δραματικά τα πάντα απο χρόνο σε χρόνο


    "Μάλλον" θα μείνει για πάντα, γιατί η λογική λέει οτι δεν θα εχω την ευκαιρία να ξανα-επενδύσω 10k σε μοτοσυκλκέτα λίτρου, οχι λόγω οικονομικής αδυναμίας αλλά γιατί δε θα μπορούσα να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την περιστασιακή πια χρήση που κάνω.
    Αφετέρου γιατι η κρίση μέση ηλικίας είναι μπροστά και μολις μας παρατήσουν τα παιδιά κάτι nordcup και μερικά ακόμη ευρωπαικά που άφησα στα χαρτιά θα πρέπει να γίνουν, και το cbf1000 καταπίνει με περίσσια ευκολία τα χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Οχι ρε!! Ειμαι μπαμπας εδω και 14 χρονια ζωη να εχω

    Για το χωρις μηχανη το εγραψα

    Αυτο που περιμενω εγω ειναι να μεγαλωσει λιγο ο μικρος ακομα ωστε να μπορει να μενει μονος περισσοτερο χρονο. Σε 3 το αργοτερο 4 χρονια, ελπιζω να μπορω να παιρνω την συζυγο και να συνεχισουμε τα διτροχα ταξιδια απο εκει που τα αφησαμε. ΟΚ, λιγο δυσκολο να παω στα -stan πια ή στο Βορειο Ακρωτηρι, αλλα η Ελλαδα κι η υπολοιπη Ευρωπη ειναι διπλα μας.
    Οποτε θα βρω μια μοτο για τετοια χρηση, η αστικη μετακινηση τελειωσε για εμενα

  12. #57
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Οχι ρε!! Ειμαι μπαμπας εδω και 14 χρονια ζωη να εχω

    Για το χωρις μηχανη το εγραψα
    μπαρδόν με μπερδέψατε ρε σεις

    και το σκουτερ την κάνει την δουλειά της βόλτας να ξέρεις, σε κρατάει σε επαφή με το αντικείμενο

    η "παντόφλα" η δική μου μου το ξέκοψε, δε ξέρω αν φάει καμιά αναλαμπή τότε, οπότε παω με το "μονο σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα"
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    "Μάλλον" θα μείνει για πάντα, γιατί η λογική λέει οτι δεν θα εχω την ευκαιρία να ξανα-επενδύσω 10k σε μοτοσυκλκέτα λίτρου, οχι λόγω οικονομικής αδυναμίας αλλά γιατί δε θα μπορούσα να δικαιολογήσω στον εαυτό μου την περιστασιακή πια χρήση που κάνω.
    Άνοιξε ένα θέμα όταν το αποφασίσεις και αν έχουν βγει τότε τα κινέζικα 1000άρια θα γίνει της ανωμαλίας

  14. #59
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Άνοιξε ένα θέμα όταν το αποφασίσεις και αν έχουν βγει τότε τα κινέζικα 1000άρια θα γίνει της ανωμαλίας
    μπα, ουτε χαβαλε κάνουμε πια, τα πραγματα παίρνουν τον δρόμο τους, βγάζουν αβέρτα μοντέλα, ακόμη δεν πήραν ομολογκασιον γιουρο5
    η ζοντεσ βγάζει οσονούπω τρικύλινδρο, η loncin πλερώνει πνευματικά και πατέντα σε κάποιο επόμενο ιαπωνικό μπεστ σελλερ για το αντίγραφο, η μπαζαζ θα τσιμπίσει κάποια νέα συνεργασία με την δύση κλπ

    οι αγορές παγκοσμίως λόγω οικονομικής ύφεσης θα δίνουν περισσότερη μερίδα εμπορικής πιτας στα κινέζικα/ινδικά μοντέλα.
    Και σε κάποια φάση θα περιμένουμε να δούμε τι αντιδράσεις / κινήσεις θα κάνουν οι παραδοσιακοί κατασκευαστές, η honda κρατάει μέχρι στιγμής οριακά την πρώτη θέση, η yamaha έχει υποσκελιστεί και δε έχουμε δει ακόμη αντίδραση, η suzuki ενδιαφέρεται περισσότερο για τις αναπτυσσόμενες αγορες(ασία ινδία λατινική αμερική), η kawasaki για την αμερικάνικη αγορά, οι ιταλοί εξαγοράστηκαν, η bmw αντέχει ως πιο elegance απο την αγορά της βορειοκεντρικής ευρώπης, η ktm αντέχει λόγω πολλών χωματινων μοντέλων αλλα και απο την ενσωμάτωση husqy/gasgas
    νομιζω πως triumph & ducati αν δε βγάλουν μικρά μηχανάκια ανταγωνιστικά δεν θα έχουν (αυτόνομο) μέλλον
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #60
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.488
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosP55 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετώ την παρέα!

    Νέος οδηγος εδώ χωρίς καμία απολύτως εμπειρία στο αντικείμενο (ούτε καν παπι ). Οδηγώ αυτοκίνητο 10 χρόνια περίπου παρολαυτα. Το είχα πάντα καημό να πάρω μηχανή και έφτασε επιτέλους η ώρα. Έχω δύο βασικές απορίες οι οποίες με κρατάνε ξύπνιο τα βραδια.

    Πρωτη.Κανα δυό γνωστοι μου μηχανοβιοι μου λενε να ξεχασω τα 650 κυβικα για πρωτη μηχανη και να παω σε κατι πιο μικρο για να συνηθισω το βαρος, τις στροφές κτλ. Το ακουω. Σωστη λογικη. Το θεμα ειναι οτι, μετα απο τοσα χρονια αναμονης, δεν εχω υπομονη να ξεκινησω ετσι. Τον περασμενο Απρίλιο εβγαλα Α κατηγορια. Εκανα μαθηματα με ενα Honda CB 650, και εχω να πω οτι ενιωθα πολυ ανετα πανω στη μηχανη. Γενικα ειμαι ατομο που μαθαινω και συνηθιζω παρα πολυ γρηγορα.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής: η αγορα 650 κυβικών είναι απαγορευτική για την ανυπαρκτη εμπειρια που έχω?

    Δέυτερη απορια, η αγορα μηχανής φυσικά. Μεταχειρισμένη εννοειται, ως πρώτη μηχανή, με κριτήρια αγοράς τα εξής:

    1.Μεχρι 3500 ευρώ (Μόνο η μηχανή. Τον εξοπλισμο θα τον υπολογίσω χωριστά)
    2.Ανετη, διότι έχω στο νου μου να κανω σχετικα μακρινά ταξίδια (πχ 500 km) μολις παρω το κολαι.
    3.Να έχει λίγο νεύρο ρε παιδί μου. Δεν είμαι γκαζάκιας, αλλα οδηγάω 10 χρόνια 1000αρι αυτοκινητο και το έχω σιχαθει.
    4.Να μην είναι πολυ ψηλή. Ειμαι 1.67 περίπου (κοντούλης )
    5. Να είναι σχετικά εύχρηστη για πόλη.
    6. Να μπορεί να μπει σε ήπιο έστω χωματόδρομο.

    Για να σας δώσω μια εικόνα, μου αρέσουν πολύ οι on/off. Κοιτάζω μήνες τώρα reviews και έχω καταλήξει στη Versys 650 για τα λεφτα που θελω να δωσω (μοντέλο 07-09, με abs φυσικα). Σκεφτομουν και Vstrom. Αλλά από ότι ακούω, αν και ειναι πολυ ανετη και αξιόπιστη μηχανή, είναι λίγο βαρετή στην οδηγηση. Και μου φανηκε λίγο ογκώδης οταν ανέβηκα πάνω. Εχετε γνωμουλα για τη versys? Η καποια άλλη προταση?
    To Versys είναι μια χαρά για πρώτο μηχανάκι, μη τρελαθούμε.
    Μεγάλο παιδί είσαι και το μυαλό φαντάζομαι είναι στη θέση του.

    Κατα τα άλλα σου τα είπαν και οι υπόλοιποι, φουλ εξοπλισμό και το συντομότερο ένα Riding school.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 22:01
  2. Ζητουνται ανέκδοτα για κολλημένους με τις Moto
    από Elle στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2008, 04:40
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 11:51
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2007, 00:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 06:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF