Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Πρώτη moto για νέο (με κεφαλαίο Ν) οδηγό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10

    Πρώτη moto για νέο (με κεφαλαίο Ν) οδηγό

    Χαιρετώ την παρέα!

    Νέος οδηγος εδώ χωρίς καμία απολύτως εμπειρία στο αντικείμενο (ούτε καν παπι ). Οδηγώ αυτοκίνητο 10 χρόνια περίπου παρολαυτα. Το είχα πάντα καημό να πάρω μηχανή και έφτασε επιτέλους η ώρα. Έχω δύο βασικές απορίες οι οποίες με κρατάνε ξύπνιο τα βραδια.

    Πρωτη.Κανα δυό γνωστοι μου μηχανοβιοι μου λενε να ξεχασω τα 650 κυβικα για πρωτη μηχανη και να παω σε κατι πιο μικρο για να συνηθισω το βαρος, τις στροφές κτλ. Το ακουω. Σωστη λογικη. Το θεμα ειναι οτι, μετα απο τοσα χρονια αναμονης, δεν εχω υπομονη να ξεκινησω ετσι. Τον περασμενο Απρίλιο εβγαλα Α κατηγορια. Εκανα μαθηματα με ενα Honda CB 650, και εχω να πω οτι ενιωθα πολυ ανετα πανω στη μηχανη. Γενικα ειμαι ατομο που μαθαινω και συνηθιζω παρα πολυ γρηγορα.
    Η ερώτηση μου είναι η εξής: η αγορα 650 κυβικών είναι απαγορευτική για την ανυπαρκτη εμπειρια που έχω?

    Δέυτερη απορια, η αγορα μηχανής φυσικά. Μεταχειρισμένη εννοειται, ως πρώτη μηχανή, με κριτήρια αγοράς τα εξής:

    1.Μεχρι 3500 ευρώ (Μόνο η μηχανή. Τον εξοπλισμο θα τον υπολογίσω χωριστά)
    2.Ανετη, διότι έχω στο νου μου να κανω σχετικα μακρινά ταξίδια (πχ 500 km) μολις παρω το κολαι.
    3.Να έχει λίγο νεύρο ρε παιδί μου. Δεν είμαι γκαζάκιας, αλλα οδηγάω 10 χρόνια 1000αρι αυτοκινητο και το έχω σιχαθει.
    4.Να μην είναι πολυ ψηλή. Ειμαι 1.67 περίπου (κοντούλης )
    5. Να είναι σχετικά εύχρηστη για πόλη.
    6. Να μπορεί να μπει σε ήπιο έστω χωματόδρομο.

    Για να σας δώσω μια εικόνα, μου αρέσουν πολύ οι on/off. Κοιτάζω μήνες τώρα reviews και έχω καταλήξει στη Versys 650 για τα λεφτα που θελω να δωσω (μοντέλο 07-09, με abs φυσικα). Σκεφτομουν και Vstrom. Αλλά από ότι ακούω, αν και ειναι πολυ ανετη και αξιόπιστη μηχανή, είναι λίγο βαρετή στην οδηγηση. Και μου φανηκε λίγο ογκώδης οταν ανέβηκα πάνω. Εχετε γνωμουλα για τη versys? Η καποια άλλη προταση?
    Τελευταία τροποποίηση από NikosP55; 21/08/2022 στις 21:52.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Άκου τους φίλους σου, κάτι ξέρουν παραπάνω.
    Να προσθέσω ότι μπορεί τελικά να μην σου κάνει η μηχανή αφού είσαι άπειρος.
    Το να φοράς εξοπλισμό πάντα δηλαδή κράνος, μπουφάν, γάντια, μποτάκια, να ζεσταίνεσαι το καλοκαίρι, να κρυώνεις τον χειμώνα, να βρέχεσαι όλο το χρόνο, δεν ταιριάζει σε όλους.

    Μια μικρότερη μηχανή πουλιέται ευκολότερα χωρίς μεγάλη χασουρα χρημάτων.

    Αποκτάς εμπειρία, ξέρεις ότι την γουστάρεις και μετά παίρνεις αυτό που χρειάζεσαι, γιατί τώρα μας λες τι σου αρέσει.

    Σε κάθε περίπτωση καλώς ήρθες, να φοράς εξοπλισμό πάντα και να θυμάσαι ότι αναβάτες μηχανής υπάρχουν δύο ειδών. Αυτοί που έπεσαν και αυτοί που θα πέσουν.

    Α, και να κάνεις ένα σχολείο τύπου Riding school

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Ότι σου είπε ο από πάνω. Άλλο χιλιάρι αμάξι και εντελώς άλλο 4κυλιδρη 600αρα μηχανή... Αλλιώς αποδίδονται οι 60 ίπποι του αμαξιού και αλλιώς οι 75+ της μηχανής....
    Πάρε κάτι μικρότερο, μάθε το, δες αν όντως σου ταιριάζει και εδώ είμαστε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Ότι και να παρεις και το πιο ψοφιο 650αρι θα σου φανει πύραυλος.

    Η λογική λέει να ξεκινησεις με κάτι μικρό αλλά αν ένοιωθες άνετα με το cb τότε προχώρα με αυτό που σου αρέσει.

    Μόνη ένσταση που έχω με το βερσυς είναι ότι με το μποι σου (1.67) δεν ξερω κατά πόσο θα μπορείς να το κουλαντριζεις. Ιδιαίτερα ψηλή δεν είναι αλλά εγώ με 1.75 ψιλοδυσκολεύομαι. Βέβαια την παίρνω πολύ περιστασιακά γιατί ειναι του αδερφου μου οπότε δεν είμαι και τρελά εξικειωμενος με τον ογκο της. Πόσο μάλλον εσύ που εισαι πιο κοντός και άπειρος. Δε λέω ότι δεν γίνεται, φοβάμαι ότι λόγω απειρίας πιθανόν να δυσκολευτείς.

    Οπότε εγώ δεν θα σου έλεγα να πας απαραιτήτως σε πιο μικρά κυβικά αλλά σε πιο μικρό όγκο για αρχή. Κάτι μαζεμένο καλύτερα για να μαθεις τις ισοροπίες σου πιο ανωδυνα. Καλύτερα να νοιωθεις άνετα επάνω της παρά να ζεις με το φόβο της πτώσης, λόγω απειρίας κινδυνεύεις να τραυματιστείς ακόμα και σε στατική πτώση.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Με γεια το δίπλωμα. Ο εξοπλισμός ασφαλείας έχει αρκετές εκατοντάδες ευρώ, οπότε η φράση "θα τον υπολογίσω χωριστά" ελπίζω να συνδυάζεται με επίγνωση του αντίστοιχου κόστους.

    Οπωσδήποτε να πάρεις μοτοσυκλέτα με ABS. Κάποια γενιά Versys είχε θέμα με τις βαλβίδες του κινητήρα και καλό είναι να την αποφύγεις. Θα σου πουν περισσότερα συμφορουμήτες που γνωρίζουν σχετικά.

    Για το ύψος σου είναι σχετικά ψηλά τα on/off και βαριά, ειδικά για πρώτη μηχανή. Π.χ. με V-Strom 650 είναι αρκετά πιθανό να ταλαιπωρηθείς, να σου πέσει στατικά (σε φανάρι, παρκάρισμα ή σπρώξιμο). Δεν είναι απαγορευτική η αγορά 650αριού δικύλινδρου, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο.

    Σε σχέση με 1.000άρι ατμοσφαιρικό αμάξι, ακόμα και μία μοτοσυκλέτα 300cc, θα σου φανεί ότι έχει νεύρο. Θα έλεγα να κοιτάξεις για σχετικά χαμηλή και ελαφριά μοτοσυκλέτα μεταξύ 250 και 500 cc, με ABS.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Πάρε για αρχή ένα σύγχρονο 200αρι-250αρι δρόμου κινέζικο καινούργιο με abs ,για ασφάλεια και για το ύψος σου και μετά ανεβαίνεις.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Για mt-07 σε βλεπω απορώ πως δεν το έχει προτείνει κάποιος ακόμα

  8. #8
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Για mt-07 σε βλεπω απορώ πως δεν το έχει προτείνει κάποιος ακόμα
    +1, αμέσως αυτό μου ήρθε και εμένα στο νου...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    974
    3500 για ΜΤ07 ? Που ? !

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους θερμα για το χρονο που αφιερωσατε, αλλα και για τις συμβουλες σας.
    Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις. Οταν σου λενε 10 γνωστες του αντικειμενου το ιδιο πραγμα, ε μαλλον κατι θα ξερουν παραπανω.
    Κυριως για το υψος και το βαρος. Ισως ξεκινησω με κατι μικροτερο. Η ιδεα του φιλου panavour για κινεζικο δεν ηταν καθολου ασχημη.
    Εψαξα λιγο και μου χτυπησε στο ματι το Voge 300DS. Εχει τον adv χαρακτηρα που μου αρεσει, και επιπλεον ειναι χαμηλο και σχετικα ελαφρυ.
    Εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Υπηρχε περιοδος που το σκεφτομουν και το mt. Πανεμορφο μηχανακι. Εξω απο το budget μου για την ωρα ομως. :P

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosP55 Προβολή μηνύματος
    Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους θερμα για το χρονο που αφιερωσατε, αλλα και για τις συμβουλες σας.
    Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις. Οταν σου λενε 10 γνωστες του αντικειμενου το ιδιο πραγμα, ε μαλλον κατι θα ξερουν παραπανω.
    Κυριως για το υψος και το βαρος. Ισως ξεκινησω με κατι μικροτερο. Η ιδεα του φιλου panavour για κινεζικο δεν ηταν καθολου ασχημη.
    Εψαξα λιγο και μου χτυπησε στο ματι το Voge 300DS. Εχει τον adv χαρακτηρα που μου αρεσει, και επιπλεον ειναι χαμηλο και σχετικα ελαφρυ.
    Εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?
    Δεν έχω άποψη αφού δεν είμαι κάτοχος αλλά είναι καλή επιλογή για ένα νέο οδηγό. Έχει πουλήσει αρκετά το συγκεκριμένο μοντέλο και για τα χρήματα που κοστίζει είναι πολύ καλά εξοπλισμένο. Τα ηλεκτρονικά και κυρίως το abs είναι σημαντικές παράμετροι για σένα αφού θα σε βοηθήσουν στις δύσκολες στιγμές.

    Το πιο σημαντικό όμως απ' όλα είναι να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης όπως ειπώθηκε πιο πάνω και να διώξεις την αυτοκινηταδικη φιλοσοφία οδήγησης.

    Με τη μηχανή δεν έχεις προτεραιότητα πουθενά και θέλουν όλοι να σε σκοτώσουν, σαν να παίζεις ηλεκτρονικό παιχνίδι πχ. Κάπως έτσι πρέπει να σκέφτεσαι για να επιβιώσεις που φυσικά δεν είναι ο κανόνας αλλά ξεκινά με αυτή τη λογική. Και όταν θα μάθεις να χειρίζεσαι τη μοτοσυκλέτα που θα αγοράσεις, όταν νιώσεις πιο άνετα με την ταχύτητα ΤΌΤΕ να προσέχεις περισσότερο.

    Με το καλό να έρθεις στον όμορφο χώρο των 2 τροχών .

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosP55 Προβολή μηνύματος
    Αρχικα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους θερμα για το χρονο που αφιερωσατε, αλλα και για τις συμβουλες σας.
    Η αληθεια ειναι οτι με βαλατε σε σκεψεις. Οταν σου λενε 10 γνωστες του αντικειμενου το ιδιο πραγμα, ε μαλλον κατι θα ξερουν παραπανω.
    Κυριως για το υψος και το βαρος. Ισως ξεκινησω με κατι μικροτερο. Η ιδεα του φιλου panavour για κινεζικο δεν ηταν καθολου ασχημη.
    Εψαξα λιγο και μου χτυπησε στο ματι το Voge 300DS. Εχει τον adv χαρακτηρα που μου αρεσει, και επιπλεον ειναι χαμηλο και σχετικα ελαφρυ.
    Εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?
    Εγώ έχω το ac300 φοράνε το ίδιο μοτέρ. Για το ύψος και βάρος σου, θα στο πρότεινα ως πιο άνετο, για αρχή.
    Πολύ καλό για τα λεφτά του, το έχουμε πάρει 5 η 6 μέλη εδώ μέσα και από κανέναν μας κανένα παράπονο η πρόβλημα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Με αφορμη τον panavour δηλαδη
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-zongshen-rx3s
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Ρε παιδιά δεν καταλαβαινω τι μανια εχει πιάσει τους νεους αναβάτες με τις κινεζιες.
    Ειναι μαλλον τα ομορφα μπιχλιμπιδια που βαζουν
    Εχει τοσα αξιολογα μεταχειρα που δεν ειναι κινεζικα.
    Ειναι αναγκη δηλαδή να πάρετε μοντέλο του 22?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  2. Ζητουνται ανέκδοτα για κολλημένους με τις Moto
    από Elle στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2008, 03:40
  3. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 10:51
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF