Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Λίγη βοήθεια στην αναζήτηση κράνους

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Γενικά πάντως DD-ring και εσωτερική ζελατίνα το βλέπω πολύ δυσκολο.....

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    πολύ κοντά στο nxr2 σε φάση που νομίζεις οτι αντέγραψαν η AGV K6(που είναι και πολύ όμορφο), το έχει πάρει κολλητός είναι τέλειο κράνος για τα λεφτά του και το πιο ελαφρύ.

    θα έβαζα στο ίδιο μπατζετ με τα παραπάνω μοντέλα το Arai Profile-V το basic της εταιρείας κράνος ομως με την καλύτερη και ποιοτικότερη αίσθηση στο fitment απ οτιδήποτε στην κατηγορία.


    *επίσης ακριβώς όσο σωστά υπέθεσες για το d ring έτσι πρέπει να αναθεωρήσεις για την εσωτερική ζελατίνα. Πατέντα που τη έφεραν παλαιότερα οι ιταλοί και επειδή τα άσχετα πλήθη προτίμησαν, μπήκαν ολοι στην ενσωμάτωση της μη χάσουν πελατάκια.
    Μονο και μονο γιατί ολα οι κατασκευαστές δεν την τοποθετούν στα race κράνη τους είναι η απάντηση για να μη το προτιμήσεις.
    Σαφώς περνάνε προδιαγραφές όπως και τα jet, όλοι όμως φανταζομαστε τι μπορούν να καλύψουν απο το σύνολο του κρανίου.
    Αφετέρου δεν σε μποδίζει τίποτα να φορέσεις μοτοσυκλετάδικο(και οχι μονο) γυαλάκι ηλίου απο μέσα τύπου bertoni


    Αν παραυτα δε πειστηκες δες το shoei gt air 2
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Γενικά πάντως DD-ring και εσωτερική ζελατίνα το βλέπω πολύ δυσκολο.....
    Δε νομίζω ότι είναι και σπάνιος συνδυασμός, ίσως βέβαια να είναι στις πιο budget επιλογές. Έχω το HJC RPHA-70, με εσωτερική ζελατίνα και DD-ring κούμπωμα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν με κούρασε ακόμα και σε ημερήσια εκδρομή 800 χιλιομέτρων με γυμνό μηχανάκι. Έχει πολύ καλό εσωτερικό airflow, με το που αρχισεις να κινείσαι και πιάσεις 30-40 νιώθεις να δροσίζει λίγο μέσα. Το μόνο που δεν μπορώ να συγκρίνω είναι ο θόρυβος και αυτό διότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία καθώς ήταν το πρώτο μου κράνος. Έκτοτε πήρα και το RHPA-11 και ο θόρυβος κυμαίνεται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα. Έτσι και αλλιώς στις μεγάλες εκδρομές φοράω ωτοασπίδες, οπότε προσωπικά δεν με ενοχλεί αν έχει και λίγο παραπάνω θόρυβο ένα κράνος, θεωρώ ότι το σημαντικότερο είναι η καλή εφαρμογή.

    ΜcGyver είπες στο αρχικό σου ποστ ότι δοκίμασες το RPHA-11. Δεν ξέρω αν σε ικανοποίησε ή όχι, αλλά μιας και είμαι κάτοχος και των δυο, νομίζω το 70 είναι λιγότερο στενό παρ' όλο που φοράω το ίδιο μέγεθος και στα δυο κράνη. Αν θέλεις δώσε και στο 70 μια ευκαιρία.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 28/08/2022 στις 10:03.

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Πέρσι που κοιτούσα για κράνος, πράγματι δυσκολευόμουν να βρω κάτι επώνυμο που να συνδυάζει:
    - Double D ring
    - Sun visor
    - Λευκό χρώμα

    Δεν είχα σκεφθεί το θέμα της ασφάλειας που έθεσε ο doctoras για το sun visor, διότι το έχουν επώνυμοι κατασκευαστές σε κάποια μοντέλα, όπως στο Shoei GT-Ari II, το οποίο δεν έχει DD-ring.
    Το θεωρώ όμως σημαντικό παράγοντα ασφαλείας, διότι αλλάζεις με μία κίνηση τη σκίαση, αντί να σταματάς για να βάζεις-βγάζεις γυαλιά ηλίου. Οι φιμέ ζελατίνες είναι μόνο για χρήση λίγων ωρών. Αν το θέλεις από το πρωί μέχρι το βράδυ, είτε αναγκάζεσαι να κουβαλάς και να σταματάς για να αλλάξεις ζελατίνα, είτε καταλήγεις σε επικίνδυνες καταστάσεις το σούρουπο: Ανοιγμένη τη φιμέ ζελατίνα για να βλέπει ή κλειστή και να μη βλέπεις καλά.
    Σε αγώνες, προφανώς βολεύει, διότι οι συνθήκες δεν αλλάζουν συνήθως ή αλλάζει η ζελατίνα με μία στάση στα πιτ. Επιπλέον εκεί ενοχλούν τα επιπλέον 150gr που επιφέρει τέτοιο σύστημα.

    Το micro lock δεν έχει αντοχή στο χρόνο, ενώ το Double D ring δεν χαλάει ποτέ.

    Λευκό χρώμα, διότι φαίνεται πολύ καλύτερα στο δρόμο. Θα ακούσεις βέβαια μερικά "γεια σου συνάδελφε", αλλά δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι οι τροχονόμοι έχουν λευκά κράνη, καπέλα, γάντια. Το λευκό ξεχωρίζει στο δρόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Θα πάμε ψάχνοντας εννοείται, αλλά πετάξτε καμιά γνώμη άμα θέτε...

    Μέχρι στιγμής έχουν δοκιμαστεί τα εξής:
    1) HJC F70, δεν έκατσε καθόλου καλά (άφησε σημάδι στο κούτελο).
    2) Shoei NXR2, πολύ καλή εφαρμογή.
    3) HJC RPHA11, αποδεκτό αλλά χειρότερο από το NXR2.
    4) Kabuto Aeroblade 5, ούτε καν μπήκε.
    5) Nolan N-80, ούτε καν μπήκε.

    Από όσα καταλαβαίνω, θέλουμε κάτι σε round fit.

    Προτάσεις;
    Για γυμνή μηχανή , NXR 2 + φωτοχρωμική
    Για on-off _touring , HJC RPHA 70 Carbon

    Για απόλυτα oval καταστάσεις , Arai νομίζω.

    Γράφω και ανάλυση

    Απο αυτά κατέληξα στο Shoei NXR2 , που είναι πιο intermediate oval σε σχήμα.
    Αφήνει ένα (βαίνει μειούμενο) αποτύπωμα η υφασμάτινη επένδυση αλλά δε σφίγγει το κεφάλι ή δημιουργεί κάτι.
    Το εσωτερικό του δεν είναι η καλύτερη ποιότητα που έχω συναντήσει και έχει μια μικρή μετακίνηση στο βάλε βγάλε (απο εκεί υποψιάζομαι έχω και το ελαφρύ αποτύπωμα).

    Σαν ποιότητα αεροδυναμικής δουλειάς όμως, ηχομονωτική ζελατίνα και αεραγωγούς για αερισμό , είναι εξαιρετικό.

    Δοκίμασα και το GT Air 2 , που έχει και visor αλλά λίγο πιο βαρύ

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το NXR2 έχει ένα βασικότατο (προσωπικά για εμένα) μειονέκτημα, την απουσία εσωτερικής ζελατίνας για τον ήλιο.

    Διάβασα και για τα AGV ότι είναι κοντά, θα δοκιμαστεί το Κ5.
    Ρίξε μια ματιά στο Shark Spartan 1.2 Carbon. Το μονο που δεν ξερω ειναι αν καθεται καλα σε στρογγυλα κρανια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Θα πρότεινα να αποκλείσει τα κρανη που βγαινουν σε 2 μονο κελύφη σαν αυτό, 3 τουλάχιστον.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    *επίσης ακριβώς όσο σωστά υπέθεσες για το d ring έτσι πρέπει να αναθεωρήσεις για την εσωτερική ζελατίνα. Πατέντα που τη έφεραν παλαιότερα οι ιταλοί και επειδή τα άσχετα πλήθη προτίμησαν, μπήκαν ολοι στην ενσωμάτωση της μη χάσουν πελατάκια.
    δεν υπαρχει στους αγωνες γιατι ειναι αχρηστη. προσθετει και βαρος αρα δυο φορες αχρηστη. ηδη πολλα κρανη με φιμε εσωτερικα περνανε τις τελευταιες προδιαγραφες που ειναι σχεδον πανομοιοτυπες με τις αγωνιστικες της fim. βεβαια το προσθετο βαρος ειναι παντα μειον στην ασφάλεια ενος κρανους οποτε ναι αν κοιτας να παρεις αυτο το τελευταιο 1% ασφάλειας δεν παιρνεις φιμε εσωτερικη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος


    Το micro lock δεν έχει αντοχή στο χρόνο, ενώ το Double D ring δεν χαλάει ποτέ.
    η αντοχη δεν ειναι προβλημα σε κανενα απο τα καλα συστηματα κλειστρου. ουτε η ασφάλεια του να ανοιξει η κατι τετοιο. κατι πλαστικα οκ ειναι για γελια αλλα σε shoei η agv δεν θα βρεις. κυριως προσθετουν βαρος και επειδη ο χρηστης δεν ασχολειτε ποτε να μαζεψει το λουρι και τελικα καταληγουν σωβρακο ειναι λιγοτερο ασφαλη απο το dd.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα να αποκλείσει τα κρανη που βγαινουν σε 2 μονο κελύφη σαν αυτό, 3 τουλάχιστον.
    σωστο αλλα πολλες φορες εισαι τυχερος και πεφτεις στο τελευταιο νουμερο του μικρου κελυφους κερδιζοντας σε βαρος/ογκο. αν πεσεις στο μικροτερο του μεγαλου παιρνεις βαρος xl ενω φορας Μ.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Το NXR2 έχει ένα βασικότατο (προσωπικά για εμένα) μειονέκτημα, την απουσία εσωτερικής ζελατίνας για τον ήλιο.

    Διάβασα και για τα AGV ότι είναι κοντά, θα δοκιμαστεί το Κ5.
    HJC RPHA70. Το εχω και ειναι για στρογγυλοκεφαλους

    Τωρα για την εσωτερικη ζελατινα ημουν υπερ τωρα ξεκαθαρα κατα και εξηγουμαι. Οταν το πηρα ηταν φθινοπωρο και το πρωι δεν φορουσα γυαλια ηλιου αλλα το μεσημερι χρειαζομουν κατι. Ολα καλα μεχρι που ανακαλυψα οτι αν δεν την χρησιμοποιεις συνεχεια, λερωνει απο σκονες, αν την χρησιμοποιεις και την καθαριζεις χαρασσεται για πλακα στο συγκεκριμενο και γεμιζει αραχνες οι οποιες σε δυσκολευουν στον κοντρα ηλιο. Τελικα χρησιμοποιουσα τα γυαλια ηλιου μου οπως και στο προηγουμενο που δεν ειχε. ( εχω ενα θεματακι με τα καθαρα "τζαμια" ειναι η αληθεια, αλλος μπορει να πει τα καλυτερα )
    Επισης αφηνει ενα κενο μικρο μεν αλλα την κανει την ζημια του, στο κατω μερος και περναει απο εκει η ανακλαση του φωτος στον δρομο.

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Για γυμνή μηχανή , NXR 2 + φωτοχρωμική
    Sorry για την μικρή παρένθεση, έχεις δοκιμάσει φωτοχρωμική; Αν ναι, πόσο χρόνο κάνει ν' αλλάξει χρώμα; Πχ σε τούνελ όταν βγεις έχεις θέμα;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    HJC RPHA70. Το εχω και ειναι για στρογγυλοκεφαλους
    And the winner is RPHA 70, με 'γειά μας.

    Και το AGV K5S έκατσε καλά, αλλά ήταν πιο βαρύ.

    Ευχαριστούμε για τη βοήθεια!


  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Μεγιές, αγρατζούνιστο!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Καλοφόρετο.

    Το ίδιο έχω κι εγω και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

  14. #29
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.702
    Καλα χλμ κ αγρατζουνιστο.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    973
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Sorry για την μικρή παρένθεση, έχεις δοκιμάσει φωτοχρωμική; Αν ναι, πόσο χρόνο κάνει ν' αλλάξει χρώμα; Πχ σε τούνελ όταν βγεις έχεις θέμα;
    όχι , για το δικό μου κάνει γύρω στα 150+ Ε αλλά το έχω στο πρόγραμμα.
    Έτσι όπως το σκέφτομαι , σε τούνελ θα άνοιγα τη ζελατίνα αν ήταν τόσο έντονο πρόβλημα (που δεν νομίζω , δεν πιστεύω οτι γίνεται κατράμι)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια στην αναζήτηση
    από scheisse στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2014, 13:31
  2. Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2010, 07:26
  3. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 15:48
  4. Μια μικρη βοηθεια στην μεταφραση
    από gcrook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 17:10
  5. Παιδιά λίγη βοήθεια γιατί στα νομικά είμαι σκάρτος!
    από mastouri στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF