Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Quick shifter και μανέτα συμπλέκτη.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Tασο, για αρχη αλλαξε το pattern, αφαιρεις το μοχλουδακι απο τον αξονα του σαζμαν και το τοποθετεις κατα 180μοιρες.
    Προσπαθησε να συνηθισεις το πατημα για ανεβασμα και θα δεις οτι απο μονο του ακομα και χωρις QS θα ειναι ευκολοτερο!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Tασο, για αρχη αλλαξε το pattern, αφαιρεις το μοχλουδακι απο τον αξονα του σαζμαν και το τοποθετεις κατα 180μοιρες.
    Προσπαθησε να συνηθισεις το πατημα για ανεβασμα και θα δεις οτι απο μονο του ακομα και χωρις QS θα ειναι ευκολοτερο!
    ελπιζω να μιλας για πιστα. αν το κανει στο δρομο θα σκοτωθει 100%

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Εξήγησε το γιατί όταν μπορείς να καταλάβω πως το βλέπεις.
    Εμένα με βόλευε. Εκτός πίστας και αγώνων γενικότερα. Καταλαβαίνω πως η ελάχιστη καθυστέρηση στην επιλογή μεταφέρεται
    από το ανέβασμα στο κατέβασμα αλλά μέχρι εκεί.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ελπιζω να μιλας για πιστα. αν το κανει στο δρομο θα σκοτωθει 100%
    Μιλαω για δρομο και οχι δεν σκοτωνεσαι 100%.
    Με το ιδιο σκεπτικο και στην πιστα το κανεις ρυζι αν "καταλαθος" στα κοκκινα ριξεις κατεβασμα απο συνηθεια δρομου.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Μιλαω για δρομο και οχι δεν σκοτωνεσαι 100%.
    Με το ιδιο σκεπτικο και στην πιστα το κανεις ρυζι αν "καταλαθος" στα κοκκινα ριξεις κατεβασμα απο συνηθεια δρομου.
    να το γυρισει στην πιστα και μετα παλι πισω μεχρι να το συνηθίσει και ο εγκέφαλος του να μην δουλευει με την δυναμη της συνηθειας ειναι οκ. αλλα να το αλλαξει σε αναποδο και να βγει στο δρομο με την λογική οτι ποτε δεν θα ξεχαστει και θα το κάνει λάθος? η συνηθεια ειναι πολύ δυνατη και αργα η γρηγορα θα καρφωσει κατεβασμα με 100χλμ και το πέσιμο ειναι βεβαιο. ο πισω θα μπλοκάρει ακομα και με πατημενο συμπλέκτη. δεν κανουμε τετοιες αλλαγες για πρωτη φορα στη ζωη μας σε δρομο. δεν ξερω καν πως σου φαινετε λογικο κατι τετοιο.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    να το γυρισει στην πιστα και μετα παλι πισω μεχρι να το συνηθίσει και ο εγκέφαλος του να μην δουλευει με την δυναμη της συνηθειας ειναι οκ. αλλα να το αλλαξει σε αναποδο και να βγει στο δρομο με την λογική οτι ποτε δεν θα ξεχαστει και θα το κάνει λάθος? η συνηθεια ειναι πολύ δυνατη και αργα η γρηγορα θα καρφωσει κατεβασμα με 100χλμ και το πέσιμο ειναι βεβαιο. ο πισω θα μπλοκάρει ακομα και με πατημενο συμπλέκτη. δεν κανουμε τετοιες αλλαγες για πρωτη φορα στη ζωη μας σε δρομο. δεν ξερω καν πως σου φαινετε λογικο κατι τετοιο.
    Εμαθες να οδηγας σε πιστα ή στο δρομο;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Εμαθες να οδηγας σε πιστα ή στο δρομο;
    σε δρομο

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    σε δρομο
    Τα αναποδα φρενα μετα το ποδηλατο θυμασαι πως τα συνηθισες;
    Χρειαστηκε να μπεις πιστα;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Τα αναποδα φρενα μετα το ποδηλατο θυμασαι πως τα συνηθισες;
    Χρειαστηκε να μπεις πιστα;
    λιγο δυσκολο να σκοτωθεις απο φρενο. τεσπα το τραβαμε πολυ, ειπα πιο πανω γιατι θεωρω πολυ επικινδυνο κατι τετοιο. εγω δεν θα το εκανα ποτε ουτε καν μεσα στην πιστα σε γρηγορο ρυθμο. θελει χρονο ο εγκεφαλος να "ξεχασει".

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    basillis_k6 βασικά συμφωνώ με τη συνήθεια που λες. Απλά ο pew με ξέρει κ αναφέρεται σε διαφορετικό πράγμα (για αναβάτες πιο υποψιασμένους γενικά). Για εμένα μια αλλαγή προς τα κάτω δεν θα είναι μια αλλαγή που θα με παιδεψει ιδιαίτερα να το μάθω και να το συνηθίσω.
    Δεν με θεωρώ καλό οδηγό απλά οδηγό με άλλα στάνταρ.

    Ίσως και να είναι η αλλαγή που ψάχνω στο μηχανάκι όπως ανέφερα σε άλλο θέμα (sm για fun bike) που σκέφτομαι να αλλάξω μηχανή γενικά. Από εκεί προήλθε και το θέμα του νήματος.

    Για να μείνω όμως εντός του θέματος και να μην ξανά λέω τα ίδια να συνεχίσω με διευκρίνιση. Καταλήγουμε ότι ένα qs κάνει δουλειά και καλή σε όλους τους τομείς αρκεί να το φέρεις στα μέτρα σου.Επισης καταλαβαίνω ότι δεν είναι και καμία τεράστια πατέντα στη μηχανή και η τιμή για κάποιον που το χρησιμοποιεί σωστά είναι ευκολία. Εγώ το καταλαβαίνω ως ότι κυρίως στην έξοδο της στροφής μειώνει κατά πολύ την αλλαγή ταχύτητας με καλύτερες εξόδους γενικά. Αλλά αυτό ισχύει γενικά ή απλά κλέβω εμένα (την δικιά μου οδηγική ικανότητα) με το βοήθημα αυτο? (Προφανώς κάνω πολλά λάθη κατά την οδήγηση αλλά αυτό θα μου μαζέψει χρόνο που ίσως με καλύτερη οδήγηση θα το κατάφερνα?)

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Επειδή καταλαβαίνω πως αμφιταλαντεύεσαι στην τοποθέτηση ή όχι το QS, ίσως σε βοηθήσει η δική μου εμπειρία με εργοστασιακό QS στην Trident 660 που έχω. Είναι το πρώτο μου μηχανοκίνητο δίκυκλο και το αγόρασα με απολύτως μηδενική εμπειρία.
    Το QS ήταν δώρο οπότε το κράτησα. Στην Trident ενεργοποιείται και απενεργοποιείται από το menu της μηχανής και στα πρώτα μου βήματα το είχα απενεργοποιημένο με το σκεπτικό να μάθω την χρήση του συμπλέκτη. Φυσικά πολύ σύντομα το ενεργοποίησα ξανά.

    Δεν είμαι ούτε γρήγορος οδηγός (είμαι μάλιστα πολύ αργός), ούτε έμπειρος, ούτε έχω προσδοκίες σχεδόν στα 40 μου να γίνω Rossi.
    Ωστόσο το QS είναι απολαυστικό σε ανοίγματα σε ανοιχτό δρόμο και απλοποιεί τα πράγματα σε στροφοδιαδρομές, τουλάχιστον σε εμένα που ακόμα ψάχνω το πως θα τοποθετηθώ πάνω στη μηχανή, που θα φρενάρω, πως θα αρχίσω να ανοίγω κτλ.
    Το χρησιμοποιώ συνεχώς; Όχι, οδηγώ με τον συμπλέκτη σε καθημερινή βάση. Άλλωστε για να δουλέψει ομαλά θέλει να έχεις αρκετό γκάζι στο ανέβασμα.
    Θα μπορούσα χωρίς αυτό; Φυσικά.
    Θα το έβαζα σε επόμενη μηχανή μου; Αν υπήρχε η επιλογή χωρίς σκέψη.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    708
    Εγω το εχω λατρεψει στο ΚΤΜ
    δυστυχως ειναι μονο για τα ανεβασματα
    στο δικο μου μοντελο

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.138
    Επικίνδυνο ίσως είναι να δώσεις τη μηχανή με αλλαγμένο pattern σε κάποιον ανυποψίαστο. Αλλιώς η συνήθεια δεν ειναι καθόλου δύσκολο να αλλάξει.

    Παπάκια όλοι έχουμε καβαλήσει. Κανένας δεν σκοτώθηκε από μετάβαση σε μηχανή. Για άλλους λόγους σκοτώνεται ο κόσμος, σίγουρα όχι από το διαφορετικό pattern.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλά ο μόνος που υπάρχει περίπτωση να την οδηγήσει είναι ο αδερφός μου κ αυτό για λίγα χλμ (κάποιες φορές ξεμένει έξω η μηχανή ανάλογα με το πώς με πάει η δουλειά και την γυρνάει στο γκαράζ). Ε θα φροντίσω να μην χρειαστεί.
    Και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι τόσο τραγικό να αλλάξει η διαδρομή.
    Για το qs θα αρχίσω να το ψάχνω μου φαίνεται. Φαίνεται ότι είναι πολύ καλό εργαλείο και αξίζει κάποιος να το έχει.

  15. #30
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Κι εγώ είχα στην αρχή αμφιβολίες για τη χρήση του (η μοτο είναι BMW F900R).

    Τώρα μετά από αρκετό καιρό μπορώ να πω ότι είναι απόλαυση ειδικά στα κατεβάσματα αφού με τσαρούχωμα μπροστινού φρένου και κλειστό γκάζι κάνει το απόλυτο rev matching χωρίς δράματα και ταλαντώσεις.

    Στα ανεβάσματα δεν είναι το αγαπημένο μου (λόγω της μότο μου, σε τουόνο βε4 για παράδειγμα στα ανεβάσματα ήταν όνειρο).

    Για μέσα στην πόλη ή χαλαρές διαδρομές φυσικά παίζει συμπλέκτης (αν και τα καλά σίφτερ δουλεύουν καλά παντού, το δικό μου σίγουρα όχι - είναι άτσαλο).

    Αλλά για λίγο παιχνίδι είναι ωραίο το σίφτερ (ειδικά αν είναι και μπλίπερ δηλαδή και για κατεβάσματα)!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα συμπλέκτη
    από macdeath_s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 19:20
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2008, 18:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF