Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Quick shifter και μανέτα συμπλέκτη.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817

    Quick shifter και μανέτα συμπλέκτη.

    Μιας και δεν βρήκα ανάλογο θέμα και έκανα κ μια καταχώρηση λάθος το ανοίγω από την αρχή.
    Σε περίπτωση που βάλεις σε μια μηχανή quick shifter τη γίνεται με τη μανέτα του συμπλέκτη?
    Θέλω να πω εφόσον πατώντας τον λεβιέ των ταχυτήτων επεμβενει το quick shifter και στιγμιαία κόβει το την παροχή ώστε να γίνει ομαλά η αλλαγή είτε πατήσεις είτε όχι τη μανέτα αυτό την ίδια δουλειά θα κανει σωστά?
    Άρα με quick shifter η αλλαγή με μανέτα όπως γινόταν πριν δεν μπορεί να γίνει?
    Επίσης κατά πόσο διευκολύνει την κατάσταση σε συνθήκες ας πούμε πίστας?
    Σε περίπτωση που κάποιος μπαίνει για προπόνηση αυτό το μαραφετι είναι απαραίτητο ή ίσως και περιττό για κάποιον αθλητή?
    Πάτα το 0

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Γίνεται κανονικά η αλλαγή.Κάποια νομίζω θέλουν καποιες ελάχιστες στροφές και πανω για να δουλέψουν.Διευκολυνει αρκετά ακομα και εκτος πίστας.Εντός πίστας πάρα πολυ.Δεν κουράζεται ο αριστερός πήχης απο τα πατήματα της μανέτας,κερδίζεις χρόνο στις αλλαγές,μες την στροφή η αλλαγή γίνεται πολύ ομαλότερα και η μηχανή είναι ποιο σταθερή,αν δουλεύει και ανάποδα αντι να κάνεις πάνω για να ανεβάσεις πατάς κατω, κάτι που επιτρέπει το ανέβασμα ταχύτητας μέσα σε αριστερή στροφή χωρις το πόδι να βρει άσφαλτο

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Γίνεται κανονικά η αλλαγή.Κάποια νομίζω θέλουν καποιες ελάχιστες στροφές και πανω για να δουλέψουν.Διευκολυνει αρκετά ακομα και εκτος πίστας.Εντός πίστας πάρα πολυ.Δεν κουράζεται ο αριστερός πήχης απο τα πατήματα της μανέτας,κερδίζεις χρόνο στις αλλαγές,μες την στροφή η αλλαγή γίνεται πολύ ομαλότερα και η μηχανή είναι ποιο σταθερή,αν δουλεύει και ανάποδα αντι να κάνεις πάνω για να ανεβάσεις πατάς κατω, κάτι που επιτρέπει το ανέβασμα ταχύτητας μέσα σε αριστερή στροφή χωρις το πόδι να βρει άσφαλτο
    Το εξηγείς λίγο γιατί νομίζω μπερδέυτηκα; το λεβιέ ταχυτήτων εννοείς; υπάρχει περίπτωση να τον κάνεις κάτω, να ανεβάσει και να μην βρίσκει και η μπότα σε αριστερή στροφή;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το εξηγείς λίγο γιατί νομίζω μπερδέυτηκα; το λεβιέ ταχυτήτων εννοείς; υπάρχει περίπτωση να τον κάνεις κάτω, να ανεβάσει και να μην βρίσκει και η μπότα σε αριστερή στροφή;
    Σιγουρα ειναι πιο πιθανο να βρει η μποτα κατω αν βαλεις το ποδι απο κατω για να ανεβασεις το λεβιε

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ναι. Αν κάνεις κίνηση προς τα κάτω έχει πιθανότητα να βρεί.
    Το θέμα είναι αν γίνεται με το λεβιέ ταχυτήτων (πως ; ) ή "κατεβάζεις" με κουμπί οπότε δεν θα είχε θέμα η μπότα έτσι και αλλιώς.
    Και αν ανεβάζεις - κατεβάζεις με τα κουμπιά και ανεβάζει, τι γίνεται για να κατεβάσεις ταχύτητα;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Υπάρχουν Κιτ που κάνουν την κίνηση του λεβιέ ακριβώς ανάποδα. Η 1η πάνω και όλες οι υπόλοιπες κάτω.
    Και έχω ακούσει από αναβάτες που το έχουν κάνει οτι βέβαια είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις αλλά είναι ομαλότερη η κίνηση του ποδιού και τλκ βοηθάει πολύ στους χρόνους της πίστας. Μειώνεις το χρόνο αδράνειας μέχρι να περάσεις το πόδι κάτω από τον λεβιέ. Αυτά βέβαια σε αναβάτες σαν εμένα είναι ψιλά γράμματα.
    Τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν ο λεβιές που αλλάζεις στο quick shifter δίνει επιλογή να αλλάξεις τη φορά των ταχυτήτων (ίσως ανάλογα τι θα πάρεις).

    Τώρα επί του θέματος αν καταλαβαίνω καλά σε περίπτωση που κλείσω το γκάζι και πατήσω συμπλέκτη το shifter δεν ενεργοποιείται και κάνω την αλλαγή κανονικά.
    Άρα έχεις την επιλογή να δουλέψεις όπως δούλευες?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν Κιτ που κάνουν την κίνηση του λεβιέ ακριβώς ανάποδα. Η 1η πάνω και όλες οι υπόλοιπες κάτω.
    Και έχω ακούσει από αναβάτες που το έχουν κάνει οτι βέβαια είναι πολύ δύσκολο να το συνηθίσεις αλλά είναι ομαλότερη η κίνηση του ποδιού και τλκ βοηθάει πολύ στους χρόνους της πίστας. Μειώνεις το χρόνο αδράνειας μέχρι να περάσεις το πόδι κάτω από τον λεβιέ. Αυτά βέβαια σε αναβάτες σαν εμένα είναι ψιλά γράμματα.
    Τώρα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν ο λεβιές που αλλάζεις στο quick shifter δίνει επιλογή να αλλάξεις τη φορά των ταχυτήτων (ίσως ανάλογα τι θα πάρεις).

    Τώρα επί του θέματος αν καταλαβαίνω καλά σε περίπτωση που κλείσω το γκάζι και πατήσω συμπλέκτη το shifter δεν ενεργοποιείται και κάνω την αλλαγή κανονικά.
    Άρα έχεις την επιλογή να δουλέψεις όπως δούλευες?
    μπορεις να αλλαξεις ταχύτητες κανονικα. το σιφτερ δεν καταλαβαινει καν οτι άλλαξες ταχυτητα.

    αυτο που δεν ξερω ειναι αν χωρις να κλεισεις γκαζι πατησεις συμπλέκτη και αλλάξεις ταχυτητα αν θα κοψει την τροφοδοσία. νομιζω θα την κοψει και παλι.

    καποιες μοτο παραγωγης ειχαν ανάποδο αν ηθελες. νομιζω καποια ss600 ηταν.

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    συνηθίζεται πολύ γρήγορα, αν υπάρχει περίπτωση να έχω αυτή την φορά λειτουργίας την προτιμώ.
    Ίσως είναι ευκολότερο με την πρώτη κάτω για τον μέσο όρο που δεν απολαμβάνει απαραίτητα την μοτό αλλά μετακινείται.
    Εμένα μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις όσον αφορά την άνεση του χειρισμού, η πρώτη πάνω.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    συνηθίζεται πολύ γρήγορα, αν υπάρχει περίπτωση να έχω αυτή την φορά λειτουργίας την προτιμώ.
    Ίσως είναι ευκολότερο με την πρώτη κάτω για τον μέσο όρο που δεν απολαμβάνει απαραίτητα την μοτό αλλά μετακινείται.
    Εμένα μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις όσον αφορά την άνεση του χειρισμού, η πρώτη πάνω.
    Για την πίστα, για καταδρομικές, μπορεί.
    Τώρα, να σταματάς σε φανάρι και ακίνητος, δεν είναι και τόσο βολικό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Τασο, σε ποιο μηχανακι θες να βαλεις QS ? Στο SV1 ?

    Στειλε μου στο viber ή παρε με στο κινητο να σου πω παραπανω λεπτομερειες για το Healtech.


    Εν ολιγοις για οσους παρακολουθουν το τοπικ:

    1) Στα σουζουκι απο standard shift σε "αναποδο" γινεται ευκολα, αλλαζοντας θεση το μοχλο απο τον αξονα του επιλογεα (στη μερια του κινητηρα) κατα 180 μοιρες.
    Καποιοι αλλαζουν το μοχλο με αυτο του TLR ή απο αλλα μοντελα που ειναι κοντυτερος. Χρειαζεται λιγη παραπανω δυναμη, αλλα μειωνει τη διαδρομη του λεβιε και αφηνει πιο "σκληρη" αισθηση κουμπωματος.

    2) Καποια QS εχουν επιλογη να μην διακοπτουν αναφλεξη οταν οι στροφες ειναι κατω απο ενα οριο που ειτε ειναι προκαθορισμενο ειτε το ρυθμιζεις εσυ. Στα "τεμπελικα" ανεβασματα ή σε χαμηλες στροφες λοιπον δεν σου σβηνει.
    Οχι πως υπαρχει πιθανοτητα, αφου οταν ανιχνευσει πιεση, κοβει ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ την αναφλεξη απο 60 εως 80msec το οποιο στις 2000rpm δεν θα κανει κατι! Αυτο, το κανει μια φορα, μεχρι να σταματησεις να ασκεις πιεση και ξαναπιεσεις για την επομενη αλλαγη! Δε θα σβησει τοσο ευκολα λοιπον με 80msec fuel cut στις ας πουμε... 2000-3000rpm!

    3) Εαν εν τελει βαλεις το healtech iQSE, ο αισθητηρας πιεσης, μπαινει στο μοχλο απο τη μερια του κινητηρα, οχι στον ποδολεβιε. Λειτουργει ειτε με το σαζμαν κανονικα 1η κατω είτε και με αναποδο 1η πανω.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Βάγγο βασικά κοίταγα μια αγγελία από ένα street triple που φόραγε και μου γεννήθηκε η απορία. Για το sv δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια γτ ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να το κρατήσω ή να το σπρώξω και να πάρω άλλο. (Βάλε με ξανά στην ομάδα viber γτ άλλαξα κιν και ενώ έκανα back up μου τα διέγραψε όλα).

    Τώρα στο θέμα διάβασα στην healtech ότι κατεβάζεις ένα app και από εκεί ρυθμίζεις τις στροφές που θες να δουλεύει και μπορείς να το απενεγοποιησεις αν θες. Γενικά δείχνει να έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να το φέρεις στα μέτρα σου.
    Και απ' ότι βλέπω η τιμή είναι γύρω στα 300-350€. Δεν το λες φθηνό αλλά αν όντως κάνει αυτό που υπόσχεται δεν είναι απαγορευτικό σαν upgrade.
    Εσύ που πηγαίνεις συχνά στην πίστα έχεις βάλει?

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Βάγγο βασικά κοίταγα μια αγγελία από ένα street triple που φόραγε και μου γεννήθηκε η απορία. Για το sv δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια γτ ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να το κρατήσω ή να το σπρώξω και να πάρω άλλο. (Βάλε με ξανά στην ομάδα viber γτ άλλαξα κιν και ενώ έκανα back up μου τα διέγραψε όλα).

    Τώρα στο θέμα διάβασα στην healtech ότι κατεβάζεις ένα app και από εκεί ρυθμίζεις τις στροφές που θες να δουλεύει και μπορείς να το απενεγοποιησεις αν θες. Γενικά δείχνει να έχει πάρα πολλές παραμέτρους για να το φέρεις στα μέτρα σου.
    Και απ' ότι βλέπω η τιμή είναι γύρω στα 300-350€. Δεν το λες φθηνό αλλά αν όντως κάνει αυτό που υπόσχεται δεν είναι απαγορευτικό σαν upgrade.
    Εσύ που πηγαίνεις συχνά στην πίστα έχεις βάλει?
    Ηταν φθηνοτερο, αλλα οι τιμες ανεβηκαν.
    Σκεφτομουν να το τσιμπησω, με γνωμονα οτι η καλωδιωση μπορει να αλλαξει εφοσον αλλαξεις μηχανακι (προσωπικα θα την εκανα και custom σ'αυτη την περιπτωση καθως κοβει απλα ρευμα απο πολλαπλασιαστες και σαν input παιρνει απο συγκεκριμενους σενσορες)... αλλα πρωτον η αυξηση, δευτερον ειμαι σε φαση να αλλαξω μηχανη με OEM Shifter καποια στιγμη.

    Ακομα το σκεφτομαι παντως, καθως μπορει να πουληθει ευκολα με μικρη χασουρα.
    Στο δικο μου μηχανακι πιστα Σερρων βγαινω απο την Κ5 με 2α και πριν το εσακι πρεπει να βαλω 3η και 4η περνωντας απο την K6-7 (short-shift) διοτι στο πλαγιασμα της Κ9 η 3η ειναι στον κοφτη ενω με 4η μπορω να ανοιξω γκαζι ή να διορθωσω με καλυτερο feeling.
    Στο παραπανω παραδειγμα, ενα shifter & gp-shift ειναι ευκολια και σε αφηνει να συγκεντρωθεις στην "γρηγορη" Κ9 ... Το ιδιο και στην εξοδο της 10. Εκει δεν τοσο προβλημα η ελλειψη shifter, οσο το κανονικο pattern οπου το ποδι πρεπει να αλλαξει 2 φορες θεση.
    Μια για αλλαγη ταχυτητας (μυτη απο κατω) και αλλη μια για πλασαρισμα στη δεξια που ερχεται με κατεβασμα για την Κ11 ...

    Δεν ξερω αν σου εφτιαξα εικονα στο μυαλο σου, αλλα ρε πουστη μου το shifter ειναι ευκολια.
    Εσυ το σκεφτεσαι για το IMR ? Σε καρμπυρατερ, υπαρχει αλλη εκδοση της healtech. Μεταπωλητικα αν και οποτε σε περιοριζει αρκετα ομως!
    Δεν πιστευω πως εκει χρειαζεται να συζητησουμε περαιτερω!! Μεινε οπως εισαι!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για το σίφτερ της healtech που ρυθμίζει απο το κινητό.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Όχι δεν το σκέφτομαι για το IMR. Δεν θα έριχνα τέτοια χρήματα σε κινεζιμοτερ γτ θα το πάρω στα χέρια. Αν θα το έκανα, στο sv θα το έβαζα με τη μετατροπή για ταχύτητες προς τα κάτω κυρίως για να πειραματιστω.
    Βασικά τον τρόπο λειτουργίας ήθελα να κατανοήσω και κατά πόσο είναι σημαντικό ή όχι.

    Billyka για να μαθαίνουμε κιόλας γνωρίζεις για κάποιο άλλο qs που να ρυθμίζεται με άλλον τρόπο? Ή τα υπόλοιπα σου δίνουν μια default κατάσταση και πρέπει να προσαρμοστείς εσύ στο qs?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2018
    Μηνύματα
    16
    Έχω και εγώ shifter της healtech σε Aprilia Tuono Gen2. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε με την λειτουργία του ούτε με την εφαρμογή στο κινητό . Η εφαρμογή δε, δίνει αρκετές πληροφορίες για το τι κάνει κάθε παράμετρος, ώστε να ξέρεις τι πειράζεις. Μια- δυο φορές χρειάστηκε να κάνω ρυθμίσεις μετά την αρχική τοποθέτηση και έκτοτε δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθώ με κάτι. (χρήση πίστας το μοτο μόνο).
    Μάλιστα, όταν θέλησα να απενεργοποιήσω το κόψιμο της ανάφλεξης για τα κατεβάσματα (γιατί δεν με βόλευε) και έστειλα μέηλ στην Healtech μου απάντησαν άμεσα με πλήρεις οδηγίες πως να το κάνω.
    Η τιμή που το είχα πάρει από γνωστό μαγαζί (και νομίζω αντιπρόσωπο) ήταν στα 350€ πριν καμιά 3ετια!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα συμπλέκτη
    από macdeath_s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 20:20
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2008, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF