Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Διεκπεραιώσεις Περιστέρι // Καμια πρόταση;

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ναι νομιζω πλεον εχουν πρασινες. εγω εχω ακομα 2 προσωρινες απο εκεινη την εποχη.
    δεν ειχανε για χρονια και μαλιστα δεν ηξερα καν οτι μπορεις με διεκπεραιωτη να παρεις πρασινη. οταν την εφερε του λεω φερανε παλι κανονικες? μου λεει "ολα γινονται"...
    Η μια που εχω πλεον δεν διαβάζεται. αν με σταματησουν θα δωσω μια λευκη κολλα.
    Κάνε αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς online
    https://www.gov.gr/ipiresies/polites...-ikh-okhematos
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Κάνε αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς online
    https://www.gov.gr/ipiresies/polites...-ikh-okhematos
    ξερεις αν εχει κοστος?

  3. #18
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Κάνε αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς online
    https://www.gov.gr/ipiresies/polites...-ikh-okhematos
    Κι εγώ προσωρινή είχα. Τον Γενάρη που μας πέρασε έκανα αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς και σε μία βδομάδα παρέλαβα την πράσινη.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ προσωρινή είχα. Τον Γενάρη που μας πέρασε έκανα αίτηση για αντίγραφο λόγω φθοράς και σε μία βδομάδα παρέλαβα την πράσινη.
    τσαμπα?

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2021
    Μηνύματα
    8
    Να πω για άλλη μια φορά ευχαριστώ για την βοήθεια σας/συμβουλές σας

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Αν η μεταβίβαση είναι οχήματος από 1 ιδιώτη σε 1 άλλον (100% ιδιοκτησία), η διαδικασία γίνεται online και το μόνο που θα χρειαστεί είναι να πληρώσεις το παράβολο online. ούτε βεβαιώσεις τελών ούτε τίποτα άλλο. Μετά τυπώνεις την αίτηση και μαζί με την παλιά άδεια πας στην υπηρεσία που δήλωσες και παίρνεις την καινούργια άδεια.
    Κοίτα, σαν σενάριο παίζει.
    Έχω έναν - χαζό πες τον - φόβο, μην πέσω σε λαμόγιο και εκεί που του δώσω τα λεφτά να ακυρώσει την συναλλαγή μέσω του κινητού του και να σηκωθεί να φύγει.

    Προφανώς, από την στιγμή που μιλάμε για συναλλαγή ιδιωτών κίνδυνος υπάρχει πάντα. Απλά όπως είπα δεν είναι και το πιο συνηθισμένο κάποιος να πάει για μεταβίβαση, να πάρει τα λεφτά και να αρχίσει να τρέχει μέσα στο υπουργείο.

    Να σημειώσω πως είμαι αρχάριος και ειναι η πρώτη μου μεταβίβαση γενικά, για αυτό ίσως ακουστούν λίγο ακραία όπως τα σκέφτομαι.

    Από περιέργεια όμως μπορεις να μου πεις μια περίληψη της διαδικασίας; Ειναι απλή; Και επίσης τα λεφτά πότε τα έδωσες/πήρες; Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία;

  6. #21
    Εγώ έκανα μεταβίβαση το αυτοκίνητο του πατέρα μου σε εμένα, οπότε δεν έδωσα χρήματα Η μεταβίβαση ολοκληρώνεται όταν ο αγοραστής καταθέσει τα χαρτιά στο υπουργείο. Η διαδικασία είναι απλή
    1. ο πωλητής μπαίνει στο site, επιλέγει το όχημα, εισάγει το αφμ του αγοραστή και περιμένει αποδοχή από τον αγοραστή
    2. ο αγοραστής μπαίνει στο ίδιο site, αποδέχεται την αγορά.
    Μόλις γίνει η αποδοχή, εμφανίζονται ΚΑΙ στους 2 οι οδηγίες για την πληρωμή του τέλους μεταβίβασης. Ένας από τους 2 το πληρώνει (όπως έχει συμφωνηθεί). Με εκτύπωση 1. της πληρωμής του παραβόλου με ebanking, 2. της αίτησης μεταβίβασης και 3. της άδειας, ο αγοραστής πάει στο υπουργείο και τα καταθέτει. Ααα πρέπει ο πωλητής να υπογράψει και στο πίσω μέρος της άδειας (όνομα, διεύθυνση κτλ). Εγώ το έιχα ξεχάσει και το συμπλήρωσα επι τόπου
    Οπότε ο πωλητής όταν παίρνει τα χρήματα, δίνει το όχημα και την άδεια. Από εκεί και πέρα ο αγοραστής κάνει τα υπόλοιπα. Αυτό που μπορεί μόνο να γίνει είναι ο αγοραστής να μην ολοκληρώσει ποτέ τη διαδικασία. Αυτό το βλέπεις από το site, θα πρέπει να φύγει το όχημα μετά από 1-2 μέρες από την κατάθεση. Ή πας μαζί του για το τελικό στάδιο της κατάθεσης
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ξερεις αν εχει κοστος?
    τσάμπα αν δεν κάνω λάθος. μπες και κάνε αίτηση, θα σου πει αν χρειάζεται παράβολο σε κάποιο από τα βήματα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/09/2021
    Μηνύματα
    8
    Λίγα λεπτά υπόθεση δηλαδή και φαντάζομαι σου δίνει κάτι προσωρινό έτσι;

    Θα το κοιτάξω σοβαρά, θα ενημερώσω και τον πωλητή μήπως τον ενδιαφέρει να το κανουμε έτσι και βλέπουμε.

    Point is, παραμένει λίγο άγχος. Okay αν αφορά συγγενικό πρόσωπο ή γνωστό σου γενικά είναι τέλεια η online μεταβίβαση.
    Για έναν εντελώς άγνωστο όμως συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου.

    Όπως και να έχει το τσεκάρω σαν ενδεχόμενο

  9. #24
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τσαμπα?
    Δεν θυμάμαι να πλήρωσα κάτι..

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.000
    υπαρχει και κατι δωρεαν δηλαδη... παλι καλα. θα το κανω

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnDiablo Προβολή μηνύματος
    Λίγα λεπτά υπόθεση δηλαδή και φαντάζομαι σου δίνει κάτι προσωρινό έτσι;

    Θα το κοιτάξω σοβαρά, θα ενημερώσω και τον πωλητή μήπως τον ενδιαφέρει να το κανουμε έτσι και βλέπουμε.

    Point is, παραμένει λίγο άγχος. Okay αν αφορά συγγενικό πρόσωπο ή γνωστό σου γενικά είναι τέλεια η online μεταβίβαση.
    Για έναν εντελώς άγνωστο όμως συνεχίζω να έχω τις επιφυλάξεις μου.

    Όπως και να έχει το τσεκάρω σαν ενδεχόμενο
    Όχι, μου έδωσαν κανονική πράσινη άδεια μέσα σε 1 ώρα. Εσύ θα πάρεις τα χρήματα τη στιγμή που θα του παραδώσεις άδεια και όχημα. Αυτός μετά θα πάει μόνος του στην υπηρεσία για να τα καταθέσει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μην πάει, και το όχημα να παραμείνει στο όνομά σου. Εσύ όμως έχεις τουλάχιστον αποδεικτικά ότι έχει αποδεχτεί την μεταβίβαση. Και μπορείς να τσεκάρεις ότι την έκανε βλέποντας ότι το όχημα έφυγε από πάνω σου (και αυτό Online). Αυτός από την πλευρά του είναι σίγουρος ότι το όχημα δεν χρωστάει τέλη και κτεο, αφού ο έλεγχος γίνεται ηλεκτρονικά (και δεν παίζουν πλαστές βεβαιώσεις) οπότε είναι win-win για μένα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    τσαμπα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    τσάμπα αν δεν κάνω λάθος. μπες και κάνε αίτηση, θα σου πει αν χρειάζεται παράβολο σε κάποιο από τα βήματα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι να πλήρωσα κάτι..
    Ρε σεις....ΔΕΝ είναι τσάμπα, το έχετε ήδη πληρώσει, όταν πήρατε την Α4 κόλλα δίκην άδειας η οποία ήταν προσωρινή μέχρι να έρθουν τα πράσινα....

    Επίσης, παράσιτο που αναφέρθηκε, γιατί;
    Του δίνετε να σας κάνει μια δουλειά. Άρα θα χάσει τον χρόνο του να την κάνει, όπως και σε κάθε άλλη δουλειά. Το αν είναι εύκολο η όχι, αν θέλει λίγο η πολύ χρόνο, εντελώς άσχετο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις....ΔΕΝ είναι τσάμπα, το έχετε ήδη πληρώσει, όταν πήρατε την Α4 κόλλα δίκην άδειας η οποία ήταν προσωρινή μέχρι να έρθουν τα πράσινα....
    Η αίτηση είναι για απώλεια/κλοπή/φθορά. Δεν ξέρει το σύστημα ότι έχεις την προσωρινή. Οπότε θα ήταν λογικό να χρέωνε κάτι, άσχετα αν δεν θα πλήρωνες αν πήγαινες στην υπηρεσία.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  14. #29
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.094
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις....ΔΕΝ είναι τσάμπα, το έχετε ήδη πληρώσει, όταν πήρατε την Α4 κόλλα δίκην άδειας η οποία ήταν προσωρινή μέχρι να έρθουν τα πράσινα....

    Επίσης, παράσιτο που αναφέρθηκε, γιατί;
    Του δίνετε να σας κάνει μια δουλειά. Άρα θα χάσει τον χρόνο του να την κάνει, όπως και σε κάθε άλλη δουλειά. Το αν είναι εύκολο η όχι, αν θέλει λίγο η πολύ χρόνο, εντελώς άσχετο....
    Το θέμα είναι ότι δε θα χάσει τον χρόνο του. Θα πεταχτεί στον κολλητό του στον γκισέ, θα του δώσει το 10ρικάκι του, και σε 3 λεπτά θα έχει πάρει την άδεια, για την οποία εσύ θα χρειαζόσουν μια βδομάδα και 2 επισκέψεις.

    Ον τόπικ, έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ τον Ιορδάνη 2-3 φορές, εν μέσω covid, και ήταν εξαιρετικός.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Καμιά πρόταση ρε παίδες....
    από LiakosVstrom στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2009, 12:37
  2. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  3. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 12:03
  4. Καμια Καλη Προταση?
    από LEGEONARIOS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 12:06
  5. Θα κανονίσουμε για καμιά συνάντηση???
    από DIT στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF