Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Suzuki V-Strom 1050/1050DE 2023

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άμα έχει πολύ ροπή ο κινητήρας και είναι με σαμπρέλα μπορεί να κόψει τη βαλβίδα.Μαλλον για λόγους ασφαλείας το έκαναν.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι ειναι μέγκα κρος κάντρι,
    έχει 1595 μεταξόνιο,άμα του έβαζαν και 18" θα γινόταν σα το βολούσια.
    Ρε παλικάρι.... ειλικρινά τώρα, τα πιστεύεις κιόλας αυτά που γράφεις;

    Νάσαι καλά πάντως, μας φτιάχνεις την μέρα

    Μόνο μην "στείλεις" τον "γέρο", τον αγαπάμε αυτόν, ναι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Τέσσερις περιπτώσεις υπάρχουν για ένα Μέγκα αντβεντσουρ(1595 μεταξόνιο,αυξημένη γωνία πηρουνιου):
    Να έχει πίσω 18" με σαμπρέλα ή χωρίς,και να έχει πίσω 17" με σαμπρέλα ή χωρίς.
    Στη σουτζούκι υποθέτω ότι θεώρησαν πιο ασφαλές να χαμηλώσεις πίεση στο ασαμπρελο στο χώμα,παρά να βγεις με σαμπρέλα και κόντρες στην οτομπαν με διακοσα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    https://www.motomag.gr/news/nea-mont...-piso-intermot

    εδω η εξηγηση περι σαμπρελας εμπρος

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    https://www.motomag.gr/news/nea-mont...-piso-intermot

    εδω η εξηγηση περι σαμπρελας εμπρος


    Λέει λόγω κόστους καθώς πίσω κρατά τον τροχό ίδιο. Πως κρατά τον τροχό ίδιο αφου η ζάντα είναι διαφορετική απο του ΧΤ. Δεν είναι η ίδια ζάντα. Ή γράφουν ότι να ναι ή κατάλαβα κάτι λάθος εγώ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Έλα βρε παιδιά.. είναι τέτοιος ο τύπος της μοτό που θέλεις την επισκευασιμότητα της σαμπρέλας.
    Απλά είναι επικίνδυνο εμπρός και δεν το επιλέγουν.

  6. #21
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Να κ η παρουσιαση του 1050 στην Ελλαδα...
    Κ ενα review απο το MCN.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Πολύ μ'αρέσει το κίτρινο ''χωμάτινο''
    ροπή 10,2 kgm στις 6.000 rpm λέει
    porca miseria.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Να κ η παρουσιαση του 1050 στην Ελλαδα...
    Κ ενα review απο το MCN.

    Η εντυπωσιακή είδηση είναι οτι η Suzuki Japan επελεξε για την Ευρωπαικη παρουσίαση, την ελλάδα

    ωραίο είναι, αναβαθμισμένο φαίνεται. το λάθος είναι (που θα το διορθώσουν κάποια στιγμή) η σαμπρέλα στον 21" μπροστινό
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    ναι ΑΛΛΑ - 15.300 το απλό - '' ασφαλτινο '' μοντέλο που ερχεται χωρίς θερμαινόμενα γκριπ με κοστος 500 ευρω , χωρις μπαρες προστασίας οπως το XT του 22 με μια ουσιαστική αναβάθμιση το quick shifter και μια οθονη tft χωρίς συνδεσιμότητα ;! Εδω μιλάμε για '' καπέλο '' απο την σουτζούκι 2.300 ευρώ πάνω απο το περσινό για μια φθηνή tft που δεν εχει καμια ουσία υπαρξης εφοσον δεν υπαρχει διασύνδεση με bluetooth και αλλα μπλιμπλίκια περιήγησης οπως το βερσυς που σου δείχνει τις μοιρες πλαγιάσματος κλπ κλπ . Τώρα οσον αφορά το DE μας δίνει μια στοκ ζάντα με σαμπρέλα ;! τάχα για χώμα , ενω θα πάνε πολλοι χωμα με μια μοτο 16.500 και 252 κιλά και βάζεις 1.200 ευρω πάνω για μια ζάντα που δεν ειναι καν tubeless και μια διαδρομή αναρτήσεων που δεν ειναι καν ηλεκτρονικές . Οσον αφορά την χαρτογράφηση G , ασχολίαστο ... θα αξιζε για μια αγορά γυρω στα 14 αλλα οχι στα 16 . Οταν Υπάρχει αντιπαλος το αφρικα adventure sports στα 17.500

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnieblack Προβολή μηνύματος
    ναι ΑΛΛΑ - 15.300 το απλό - '' ασφαλτινο '' μοντέλο που ερχεται χωρίς θερμαινόμενα γκριπ με κοστος 500 ευρω , χωρις μπαρες προστασίας οπως το XT του 22 με μια ουσιαστική αναβάθμιση το quick shifter και μια οθονη tft χωρίς συνδεσιμότητα ;! Εδω μιλάμε για '' καπέλο '' απο την σουτζούκι 2.300 ευρώ πάνω απο το περσινό για μια φθηνή tft που δεν εχει καμια ουσία υπαρξης εφοσον δεν υπαρχει διασύνδεση με bluetooth και αλλα μπλιμπλίκια περιήγησης οπως το βερσυς που σου δείχνει τις μοιρες πλαγιάσματος κλπ κλπ . Τώρα οσον αφορά το DE μας δίνει μια στοκ ζάντα με σαμπρέλα ;! τάχα για χώμα , ενω θα πάνε πολλοι χωμα με μια μοτο 16.500 και 252 κιλά και βάζεις 1.200 ευρω πάνω για μια ζάντα που δεν ειναι καν tubeless και μια διαδρομή αναρτήσεων που δεν ειναι καν ηλεκτρονικές . Οσον αφορά την χαρτογράφηση G , ασχολίαστο ... θα αξιζε για μια αγορά γυρω στα 14 αλλα οχι στα 16 . Οταν Υπάρχει αντιπαλος το αφρικα adventure sports στα 17.500

    Συμφωνώ με την άποψη σου εκτός από το συγκριτικό με το αφρικα

    Χωρίς να έχω δει ακόμη τι ακριβώς περιλαμβάνει στάνταρ το vstrom (αλλά δε έχει και πολλές εκδόσεις με χυτές η ακτινωτες ζάντες)..
    Το αφρικα το αντβε ξεκινάει 18200 μανιουαλ και χωρίς το Τρικολόρ
    Ενώ αν προσθέσεις στο παραπάνω σεταπ τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις πιάνεις 20k
    https://www.honda-motorcycles.gr/ran...022/technical/

    Απο τα 16500 έχει μια διαφορά σχεδόν 2k

    Τώρα πιο από τα δυο αξίζει αυτό είναι μια άλλη συζήτηση από τις προτιμήσεις υποψηφίων

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/01/2022
    Μηνύματα
    15
    Παρέλειψα να αναφέρω οτι την συγκεκριμένη χρονική περιοδο , υπαρχουν καποια κομμάτια στα 17.500 . Ειμαι στην αναζήτηση μοτοσυκλέτας τωρα που πουλησα το tiger 1200 2019 το οποιο ειχα για 2 χρονια και κοιτάω συνεχώς τιμές και αγγελίες . Ειναι πρωτοφανές να βλέπουμε μια αυξηση 2.300 ευρώ απο μια εταιρεία για μια οθονη tft και ενα quickshifter . Προσωπικά θα επαιρνα το ασφάλτινο του 2022 ή ακομα καλύτερα το 2023 μοντέλο με την tft αν υπήρχε δυνατότητα διασύνδεσης και μια καρινούλα ή το DE με tubeless και φυσικά μια τιμή λογική για αυτες τις αλλαγές αλλα θεωρώ ολίγον κοροϊδία την υπερκοστολόγηση της σουζουκι . Απο την αλλη το αφρικα με τις ηλεκτρονικές φτάνει κοντά στα 20.500 . Ε τι 20.500 τι 23.500 να βάλω αλλα 3 να πάρω gs ...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnieblack Προβολή μηνύματος
    Παρέλειψα να αναφέρω οτι την συγκεκριμένη χρονική περιοδο , υπαρχουν καποια κομμάτια στα 17.500 . Ειμαι στην αναζήτηση μοτοσυκλέτας τωρα που πουλησα το tiger 1200 2019 το οποιο ειχα για 2 χρονια και κοιτάω συνεχώς τιμές και αγγελίες . Ειναι πρωτοφανές να βλέπουμε μια αυξηση 2.300 ευρώ απο μια εταιρεία για μια οθονη tft και ενα quickshifter . Προσωπικά θα επαιρνα το ασφάλτινο του 2022 ή ακομα καλύτερα το 2023 μοντέλο με την tft αν υπήρχε δυνατότητα διασύνδεσης και μια καρινούλα ή το DE με tubeless και φυσικά μια τιμή λογική για αυτες τις αλλαγές αλλα θεωρώ ολίγον κοροϊδία την υπερκοστολόγηση της σουζουκι . Απο την αλλη το αφρικα με τις ηλεκτρονικές φτάνει κοντά στα 20.500 . Ε τι 20.500 τι 23.500 να βάλω αλλα 3 να πάρω gs ...

    Στη θέση σου σίγουρα θα πήγαινα στο V strom ΧΤ του 22 με Tubeless. Άλλωστε το ίδιο μοτέρ έχει. Θα κοιτούσα όμως και το V strom 800 μιας και είναι αναβαθμισμένο απο το παλιό και με τις αυτές τις τιμές βενζίνης θα υπάρχει μια σαφής διαφορά συγκριτικά με το 1050.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    +1 ψήφος για το νέο 800.

  14. #29
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnieblack Προβολή μηνύματος
    Παρέλειψα να αναφέρω οτι την συγκεκριμένη χρονική περιοδο , υπαρχουν καποια κομμάτια στα 17.500 . Ειμαι στην αναζήτηση μοτοσυκλέτας τωρα που πουλησα το tiger 1200 2019 το οποιο ειχα για 2 χρονια και κοιτάω συνεχώς τιμές και αγγελίες . Ειναι πρωτοφανές να βλέπουμε μια αυξηση 2.300 ευρώ απο μια εταιρεία για μια οθονη tft και ενα quickshifter . Προσωπικά θα επαιρνα το ασφάλτινο του 2022 ή ακομα καλύτερα το 2023 μοντέλο με την tft αν υπήρχε δυνατότητα διασύνδεσης και μια καρινούλα ή το DE με tubeless και φυσικά μια τιμή λογική για αυτες τις αλλαγές αλλα θεωρώ ολίγον κοροϊδία την υπερκοστολόγηση της σουζουκι . Απο την αλλη το αφρικα με τις ηλεκτρονικές φτάνει κοντά στα 20.500 . Ε τι 20.500 τι 23.500 να βάλω αλλα 3 να πάρω gs ...
    Η τιμή που δίνεις για το Africa, αυτά τα 17.500 προφανώς είναι προηγούμενων ετών είτε του '21 είτε του '22 που επίσης παρέλειψες να γράψεις. Οπότε η σύγκριση με μοντέλο που θα έρθει το καλοκαίρι και αν... τουλάχιστον από άποψη τιμολογιακής πολιτικής είναι άστοχη.

    Επειδή έχει τύχει και έχω κάνει ενδελεχώς test ride και το Africa και το V-strom (μάλιστα back to back) με διαφορά λίγων ημερών, πρέπει να πω πως αν κατέβεις από Africa και ανέβεις σε V-strom υπάρχει μια απόσταση στην ασφάλτινη οδήγηση. Το ένα είναι διασκεδαστικό το άλλο είναι βαρετό. Παρ' όλο που η Africa είναι στα μάτια μου ίσως η ομορφότερη On/Off. Όμως αν ήταν να αγοράσω σήμερα με τη λογική της συνήθης χρήσης που γίνεται σε αυτές τις μοτοσυκλέτες θα κατέληγα εύκολα στο V-strom και μάλιστα στο XT έστω και αν η οθόνη του είναι χαλιά (φλύαρη και δυσανάγνωστη στο πολύ φως), είναι το μόνο μειονέκτημα που βρήκα σε αυτή τη μοτοσυκλέτα. Από την άλλη το μενού της το χειρίζεται και βρέφος, σε αντίθεση με της Africa που πρέπει να είσαι αστροναύτης. Ο συμπλέκτης του V-strom είναι τόσο βουτυρένιος που ξεχνάς ακόμη και τα πλεονεκτήματα του DCT της Honda.

    Από εκεί και πέρα το V-strom 1050 έχει πάνω του κατασκευαστικά στοιχεία ποιότητας που θα ζηλεύαν πολλές μοτοσυκλέτες των 20.000 (π.χ. πλαίσιο και V κινητήρας). Σε αυτές -τις δεύτερες- αν εξετάσουμε τη κοροϊδία που τρώμε... άστο. Οι συνδεσιμότητα της οθόνης είναι ένα θέμα, από την άλλη η ποιότητα κατασκευής, η αναγνωσιμότητα υπό συνθήκες βροχής και ήλιου είναι ένα άλλο. Το λέω γιατί για παράδειγμα η οθόνη που έχω σε ένα gps μου δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα κινητό υπό δυσμενείς συνθήκες (είναι πολύ-πολύ καλύτερη του GPS), ανεξαρτήτως εύρους τιμής (και αυτό στοιχίζει αν θέλεις να το πετύχεις). Τι να τα κάνω τα μπλιμπλίκια αν η καθημερινότητα μου ως προς την ανάγνωση στο Ελληνικό καλοκαίρι είναι ένα μαρτύριο; Λένε λοιπόν πως πρόκειται για τέτοια οθόνη.

    Πολλοί πίνουν νερό στο όνομα της αλλαγής του μπροστινού από 19 σε 21, εγώ όχι. Φυσικά και είναι παράδοξο το πίσω tubeless και το μπροστά όχι. Πάντως θα φλέρταρα με το νέο V-strom 1050 (αυτό που λέμε απλό... κακώς) γιατί πλέον έχει αναβαθμιστεί και αυτό σε ηλεκτρονικά. Πρόκειται για δυο πλούσιες εκδόσεις για διαφορετική χρήση. Για την Ελλάδα ίσως είναι προτιμότερη η DE αν θέλεις να έχεις μια μοτοσυκλέτα για όλα.
    Οπότε, αφήστε πρώτα να έρθει και να κάνουμε κριτική σε αυτά που θα δούμε εμείς και όχι στα καλά και στα κακά (σχεδόν ποτέ δεν υπάρχουν αυτά) που λένε τα περιοδικά.
    Και για να μη βγαίνουν βιαστικά συμπεράσματα για τη τοποθέτηση.... δεν έχω και δεν είχα ποτέ στη ζωή μου Suzuki.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 11/02/2023 στις 19:23.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Και σε αυτό και σε αλλα θεματα με τα μεσαία και μεγάλα on/off θεωρώ ότι διυλιζουμε τον κωνωπα. Όχι 19” καλύτερα 21”, γιατι ρε πουτ@να Σουζούκι/Χόντα/ΚΤΜ σαμπρέλα και όχι tubeless, θα κόβει βαλβίδες, τα πλαϊνά του δεν θα αντέχουν, "πόσα κιλά βγαίνει ο κινητήρας , 62 κυριε να τα αφήσω?"..
    Στην καλύτερη των περιπτώσεων το 99% των αναβατών τους θα διασχίσουν βατό χωματόδρομο και με το ένα και με το άλλο. Μέχρι εκεί... Ο ένας που κάνει παπάδες στο YouTube, η γυρνάει την Αφρική και την Ασία, δεν είναι το αγοραστικό κοινό τους...

    Στον βωμό του μάρκετινγκ των εταιριών που πουλάνε επιλογή για κάθε γούστο και περιπέτεια, εμείς το τεντώνουμε.
    Ο άλλος έβαλε τακούνια στο NC και το ανεβάζει εκεί που δεν θα πάμε ούτε στα όνειρα μας οι 9/10 αγοραστές του.
    Χέρια θέλουμε και διάθεση, όχι 7 διαφορετικες εκδόσεις ..

    Εκτιμώ απόψεις όπως του Στέφανου που ο άνθρωπος, σε όλα του τα κειμενα μένει κυρίως σε θέματα εργονομίας, ηλεκτρονικών, αίσθησης κύλισης, ποιότητας, ευκολίας, και συμπεριφοράς του συνόλου. Άνθρωπος που κάνει και άσφαλτο και χώμα με δύο αντιδιαμετρικά διαφορετικές μοτοσυκλέτες, η κάθε μία για τον σκοπό της. Αυτό κατά την γνώμη μου πρέπει να μένει.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-Strom 700 2023 ;
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2022, 16:48
  2. Suzuki V-Strom 1050 2020
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2020, 17:21
  3. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF