Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Suzuki V-Strom 1050/1050DE 2023

  1. #1
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092

    Suzuki V-Strom 1050/1050DE 2023

    Η ασφάλτινη έκδοση συνεχίζει με χυτές ζάντες 19 ιντσών μπροστά και 17 πίσω, ενώ η χωμάτινη DE (αντικαθιστά την ΧΤ) αποκτά ζάντα 21 ιντσών μπροστά.

    Και οι δύο εκδόσεις διαθέτουν μια νέα έγχρωμη οθόνη TFT, quicκshifter δυο κατευθύνσεων, καθώς και ένα πακέτο ηλεκτρονικών βοηθημάτων που περιλαμβάνει:

    • Μονάδα IMU έξι αξόνων
    • ABS με αισθητήρα κλίσης και δύο modes ευαισθησίας
    • Slope-dependent control
    • Load-dependent control
    • Hill hold
    • Συνδυασμένα φρένα
    • Cruise control
    • Τρία power modes
    • Τρεις επιλογές ρυθμίσεων traction control


    H V-Strom 1050DE επιπλέον διαθέτει:
    • 21-ιντσών τροχό μπροστά με ελαστικά Dunlop TRAILMAX MIXTOUR (tube type μπροστά..)
    • Αυξημένη διαδρομή αναρτήσεων και ύψος από το έδαφος καθώς και επανασχεδιασμένη γεωμετρία πλαισίου και εργονομίας
    • Φαρδύτερο τιμόνι και ατσάλινα μασπιέ
    • ABS δύο ρυθμίσεων +δυνατότητα απενεργοποίησης του πίσω ABS
    • Έξτρα επιλογή traction control για οδήγηση στο χώμα ‘G mode’ (Gravel mode)

    Πηγή



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DL1050RR_5.jpg 
Προβολές:	580 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	438031

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	V-STROM_1050DE-_MY23_KGL_diagonal.jpg 
Προβολές:	560 
Μέγεθος:	64,9 KB 
ID:	438032

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DL1050RR_6.jpg 
Προβολές:	561 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	438033

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DL1050RR_9.jpg 
Προβολές:	555 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	438034

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bfc13435ea705c4812422b3a1843b69b_XL.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	438035

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Η ασφάλτινη έκδοση συνεχίζει με χυτές ζάντες 19 ιντσών μπροστά και 17 πίσω, ενώ η χωμάτινη DE (αντικαθιστά την ΧΤ) αποκτά ζάντα 21 ιντσών μπροστά.

    Και οι δύο εκδόσεις διαθέτουν μια νέα έγχρωμη οθόνη TFT, quicκshifter δυο κατευθύνσεων, καθώς και ένα πακέτο ηλεκτρονικών βοηθημάτων που περιλαμβάνει:

    • Μονάδα IMU έξι αξόνων
    • ABS με αισθητήρα κλίσης και δύο modes ευαισθησίας
    • Slope-dependent control
    • Load-dependent control
    • Hill hold
    • Συνδυασμένα φρένα
    • Cruise control
    • Τρία power modes
    • Τρεις επιλογές ρυθμίσεων traction control


    H V-Strom 1050DE επιπλέον διαθέτει:
    • 21-ιντσών τροχό μπροστά με ελαστικά Dunlop TRAILMAX MIXTOUR (tube type μπροστά..)
    • Αυξημένη διαδρομή αναρτήσεων και ύψος από το έδαφος καθώς και επανασχεδιασμένη γεωμετρία πλαισίου και εργονομίας
    • Φαρδύτερο τιμόνι και ατσάλινα μασπιέ
    • ABS δύο ρυθμίσεων +δυνατότητα απενεργοποίησης του πίσω ABS
    • Έξτρα επιλογή traction control για οδήγηση στο χώμα ‘G mode’ (Gravel mode)

    Πηγή



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DL1050RR_5.jpg 
Προβολές:	580 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	438031

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	V-STROM_1050DE-_MY23_KGL_diagonal.jpg 
Προβολές:	560 
Μέγεθος:	64,9 KB 
ID:	438032

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DL1050RR_6.jpg 
Προβολές:	561 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	438033

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DL1050RR_9.jpg 
Προβολές:	555 
Μέγεθος:	70,9 KB 
ID:	438034

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bfc13435ea705c4812422b3a1843b69b_XL.jpg 
Προβολές:	565 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	438035
    Έχουν γίνει ωραίες αλλαγές και πλέον έχουμε δυο εξίσου πλούσιες επιλογές. Μοναδική παραφωνία η διαφορά στο τύπο ζάντας στο μπροστινό για την έκδοση DE. Η κάντα και τα δυο tubeless ή κάντα και τα δυο σαμπρελάτα. Τι είναι τώρα αυτό, πίσω tubeless και εμπρός με σαμπρέλα. Παγκόσμια πρωτοτυπία...

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Αισθητικά ο 21’’ είναι εντελώς δυσαναλόγως σε μέγεθος σε σχέση με τον 17’’ και παράταιρος

    Κατά τα αλλά φαίνεται να είναι βελτιωμένο στα σημεία με άφθονο ηλεκτρονικό εξοπλισμό

    Θα αντέξει και αυτό για 1-2 χρόνια ακόμη μέχρι να αντικατασταθεί από Ι2

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αισθητικά ο 21’’ είναι εντελώς δυσαναλόγως σε μέγεθος σε σχέση με τον 17’’ και παράταιρος

    Κατά τα αλλά φαίνεται να είναι βελτιωμένο στα σημεία με άφθονο ηλεκτρονικό εξοπλισμό

    Θα αντέξει και αυτό για 1-2 χρόνια ακόμη μέχρι να αντικατασταθεί από Ι2
    Παντως για το νεο 650-700 λενε για 18" πίσω οταν θα εχει 21" μπροστά. Να δουμε και τις τιμες που θα πανε γιατι εχουν παρει ήδη τα βουνά.

  5. #5
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αισθητικά ο 21’’ είναι εντελώς δυσαναλόγως σε μέγεθος σε σχέση με τον 17’’ και παράταιρος

    Κατά τα αλλά φαίνεται να είναι βελτιωμένο στα σημεία με άφθονο ηλεκτρονικό εξοπλισμό

    Θα αντέξει και αυτό για 1-2 χρόνια ακόμη μέχρι να αντικατασταθεί από Ι2
    Πάντως νομίζω καλομάθαμε στα αγωνιστικά πρότυπα και θέλουμε να φοράνε 21/18 χιλιάρες μοτοσυκλέτες που περνάνε το μεγαλύτερο χρόνο κύλισης τους στην άσφαλτο. Σε λίγο θα ζητάμε τα On/Off να φοράνε τα MXάδικά 21/19... Για μένα η εταιρείες υπακούνε ή εδραιώνουν απλά μια περιττή μόδα για τις περισσότερες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας (όχι για κάποιες εξειδικευμένες της μεσαίας κατηγορίας, εκεί μπορώ να το καταλάβω).

    Το 21/17 το φορούσαν εδώ και δεκαετίες όλα τα On/Off και δε νομίζω να υστερεί σημαντικά σε μοτοσυκλέτες 200+ (μη σου πω και 230+) κιλών και στη χρήση τους στο χώμα. Άσε που η γκάμα των ελαστικών είναι σαφώς μεγαλύτερη.

    Τώρα αισθητικά φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι πως εστιάζει στις φωτό εκεί το μάτι μας. Αν το δούμε από κοντά δε θα φαίνεται άσχημα, γιατί έχουν σετάρει αναρτήσεις, ψαλίδι και το ύψος της μοτοσυκλέτας. Εγώ μάλλον θα επέλεγα το στρητάδικο με τους 19/17 αλλά αυτή η εκδοχή του κίτρινου μου αρέσει πολύ περισσότερο σε σχέση με τις δυο προηγούμενες version του '19 και του '21.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πάντως νομίζω καλομάθαμε στα αγωνιστικά πρότυπα και θέλουμε να φοράνε 21/18 χιλιάρες μοτοσυκλέτες που περνάνε το μεγαλύτερο χρόνο κύλισης τους στην άσφαλτο. Σε λίγο θα ζητάμε τα On/Off να φοράνε τα MXάδικά 21/19... Για μένα η εταιρείες υπακούνε ή εδραιώνουν απλά μια περιττή μόδα για τις περισσότερες μοτοσυκλέτες της κατηγορίας (όχι για κάποιες εξειδικευμένες της μεσαίας κατηγορίας, εκεί μπορώ να το καταλάβω).

    Το 21/17 το φορούσαν εδώ και δεκαετίες όλα τα On/Off και δε νομίζω να υστερεί σημαντικά σε μοτοσυκλέτες 200+ (μη σου πω και 230+) κιλών και στη χρήση τους στο χώμα. Άσε που η γκάμα των ελαστικών είναι σαφώς μεγαλύτερη.

    Τώρα αισθητικά φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι πως εστιάζει στις φωτό εκεί το μάτι μας. Αν το δούμε από κοντά δε θα φαίνεται άσχημα, γιατί έχουν σετάρει αναρτήσεις, ψαλίδι και το ύψος της μοτοσυκλέτας. Εγώ μάλλον θα επέλεγα το στρητάδικο με τους 19/17 αλλά αυτή η εκδοχή του κίτρινου μου αρέσει πολύ περισσότερο σε σχέση με τις δυο προηγούμενες version του '19 και του '21.
    Για το μαρκετινιστικη τακτική 21/18 έχουμε πει το ίδιο Στέφ. Είμαι της ίδιας άποψης δηλαδή το exc 250 τι διάσταση να φορέσει;

    Όμως και το 21’’ είναι λάθος…τότε που λες το βάζαν σαν συνέχεια των ψυλοφτερων onoff dr xt klx κλπ
    Σήμερα που αυτη η κατηγορία έγινε τουρινκ με δυνατότητα διέλευσης στο χώμα με ασφάλεια, τι να τον κάνω τον 21 ; Να πάω πιο γρήγορα; με 230 μαούνα και anakee λάστιχα;
    Ποιους κοροϊδεύουν;

    Ενω τα 19/17 έχουν επίσης μεγαλη ποικιλία ψηλοπροφιλων ελαστικων που και θα φέρουν καλό ριμπάουντ και άνεση στο χώμα ενώ υπάρχει και τακουνατι επιλογή για τους πιο ανήσυχους και με σωστό σκελετό για να αντέξει τα περίσσια κιλά της τουριστικής dual sport μοτοσικλέτας

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχουν γίνει ωραίες αλλαγές και πλέον έχουμε δυο εξίσου πλούσιες επιλογές. Μοναδική παραφωνία η διαφορά στο τύπο ζάντας στο μπροστινό για την έκδοση DE. Η κάντα και τα δυο tubeless ή κάντα και τα δυο σαμπρελάτα. Τι είναι τώρα αυτό, πίσω tubeless και εμπρός με σαμπρέλα. Παγκόσμια πρωτοτυπία...
    Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Δε νομίζω ότι έχει γίνει ξανά αυτό. Νομίζω ότι το έκαναν γιατί είναι κάπως σπάνιο να μείνεις απο μπροστινό (αν και φίλος μου έχει μείνει αρκετές φορές, πως το καταφέρνει δεν ξέρω), ενώ πίσω είναι πιο σύνηθες οπότε ξεμπερδέυεις έχοντας ένα κιτ επισκευής ελαστικών (όχι πάντα βέβαια). Επίσης, το μπροστά βγαίνει συνήθως ευκολότερα απο το πίσω που με συγκεκριμένα λάστιχα απλά δε θα βγει ποτέ. Για μένα μοτοσυκλέτες 1000cc και 100hp επιβάλλεται να έχουν tubeless.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Άμα έχει πολύ ροπή ο κινητήρας και είναι με σαμπρέλα μπορεί να κόψει τη βαλβίδα.Μαλλον για λόγους ασφαλείας το έκαναν.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παρντόν?

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Δε νομίζω ότι έχει γίνει ξανά αυτό. Νομίζω ότι το έκαναν γιατί είναι κάπως σπάνιο να μείνεις απο μπροστινό (αν και φίλος μου έχει μείνει αρκετές φορές, πως το καταφέρνει δεν ξέρω), ενώ πίσω είναι πιο σύνηθες οπότε ξεμπερδέυεις έχοντας ένα κιτ επισκευής ελαστικών (όχι πάντα βέβαια). Επίσης, το μπροστά βγαίνει συνήθως ευκολότερα απο το πίσω που με συγκεκριμένα λάστιχα απλά δε θα βγει ποτέ. Για μένα μοτοσυκλέτες 1000cc και 100hp επιβάλλεται να έχουν tubeless.
    Εγώ πάλι πιστεύω σε πολύ πιο ποταπές απαντήσεις. Βιαζόντουσαν να το βγάλουν στη παραγωγή και δε βρέθηκε ο κατάλληλος και πρόθυμος τιμολογιακά προμηθευτής, οπότε βγήκε με αυτό που βρήκαν άμεσα. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα είναι από αυτά που θα διορθωθούν σιωπηρά. Γνώμη μου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Το μηχανάκι ειναι μέγκα κρος κάντρι,
    έχει 1595 μεταξόνιο,άμα του έβαζαν και 18" θα γινόταν σα το βολούσια.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άμα έχει πολύ ροπή ο κινητήρας και είναι με σαμπρέλα μπορεί να κόψει τη βαλβίδα.Μαλλον για λόγους ασφαλείας το έκαναν.
    Τι πεταξες πάλι μωρε?
    Tο KAWASAKI ZEPHYR 1100/RS ας πούμε που έχει 9.1kg-m ροπή τι είναι? Κατασκευαστικό λάθος της Kawa?
    Τα BMW GS με ακτίνες που έχουν κι αυτά άπειρη ροπή και τα βλέπεις κάθε μερα πως και δεν παθανε τιποτα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άμα έχει πολύ ροπή ο κινητήρας και είναι με σαμπρέλα μπορεί να κόψει τη βαλβίδα.Μαλλον για λόγους ασφαλείας το έκαναν.
    Κόψιμο βαλβίδων, συνήθως αφορά χωμάτινα μηχανάκια

    = χώμα - χαμηλές πιέσεις ελαστικών- απουσία κόντρας. Σε σωστά φουσκωμένο ασφάλτινο δεν ισχύει εκτός αστοχίας.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Το Ζεφυρ θα το πάρει κάνα αμερικανακι να τρέξει στο μπάχα;
    Προτεινομενος και συ για το επίχρυσο δυναμοκλειδο.
    κλαυσίγελως

    Οσονουπω οι κοτσανες σου θα μεταφερθούν στο ειδικό δικό σου νημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Κόψιμο βαλβίδας αφορά ακόμα και παπί αν είναι πολύ χαμηλή η πιεση,πόσο μάλλον ένα βαρύ με δικυλινδρη ροπή μηχανάκι.
    (ρε τι παθαμεεεε..)

    Μάνα θα παω στα καράβια...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-Strom 700 2023 ;
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2022, 16:48
  2. Suzuki V-Strom 1050 2020
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2020, 17:21
  3. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF