Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Με παντελόνι της shima 3 μήνες τώρα.

  1. #1
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502

    Με παντελόνι της shima 3 μήνες τώρα.

    Φέτος έψαχνα για αγορά καλοκαιρινού παντελονιού ενόψει του τουρ στην Ιταλία.
    Το ποσό κάπως περιορισμένο έως τα περίπου 180 ευρώ. Κατέληξα στο παντελόνι jet της shima.

    rb.gy/zjmkbr δεν κάνω διαφήμιση στο κατάστημα μιας και μόνο αυτό τα φέρνει.

    Η επιλογή έγινε μιας και στα έως 180 ευρώ έβρισκα revit που ενώ γνωρίζω από μπουφάν της ότι είναι μια ποιοτική εταιρία και με αντοχή στα χρονιά τα παντελόνια τους υστερούσαν στον τομέα της εφαρμογής και κυρίως στα προστατευτικά που απλά απουσίαζαν από γοφούς .Ένα held malavi που ενώ είχε σωστό φάρδος στους γοφούς ,από τα γόνατά και κάτω ήταν τόσο φαρδύ που μέχρι και ο πωλητής το κοίταζε περίεργα!!!

    Στο shima τωρα.
    Η εφαρμογή είναι άψογη, έχω ένα κοινό σωματοτυπο.
    Το μήκος είναι έξυπνά λίγο πιο μακρύ για να μην βγαίνει από την μπότα όταν καθόμαστε στην μηχανή.
    Φερμουάρ και κουμπιά είναι ποιοτικά ,δεν έχουν σκαλώσει καθόλου αυτούς τους 3 μήνες χρήσης.
    Ο αερισμός είναι κάλος αν και δεν έχω εμπειρία από άλλο καλοκαιρινό παντελόνι.
    Το μόνο μείον είναι η εσωτερική φόδρα που δεν είναι μάλλον σε πολλά σημεία ραμμένη με αποτέλεσμα όταν το φοράς κάπως βιαστικά ,αυτή να μαζεύεται προς τα κάτω και να μην μπαίνει πλέων το πόδι.

    Να σημειώσω ότι το παντελόνι φορέθηκε επι 7 μέρες ΟΛΗ μέρα στην Ιταλία και έως σήμερα σχεδόν καθημερινά. Δεν έχει δείξει κανένα σημείο φθοράς . θα επανέλθω εν καιρό για περεταίρω σχόλια.

    Το κείμενο γράφτηκε μιας και σαν εταιρία είναι νέα στον χώρο και σιγουρά ,όπως και εγώ εξάλλου θα είναι διστακτικοί απέναντι της.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Έχω πάρει κι εγώ το καλοκαιρινό μπουφάν της Shima. Ήμουν αρκετά ικοανοποιημένος αλλά πλέον στον δεύτερο χρόνο χρήσης του βλέπω κάποιες λεπτομέρειες που με προβληματίζουν ποιοτικά:
    - από το πρώτο πλύσιμο άρχισαν να ξεκολάνε τα γραμματάκια στα μανίκια (πλύσιμο πλυντηρίου 30-40). Ίσως και να φταίω εγώ όμως, να ήθελε ακόμα πιο χαμηλή θερμοκρασία ή άλλο πρόγραμμα.
    - Φέτος κόπηκε η προστασία πλάτης, άγνωστο πως.

    Εργονομικά έχουν κλασικό πατρόν (που προσωπικά δεν μου κάθεται σωστά στα περισσότερα μπουφάν, συνήθως τα μεταποιώ λίγο) και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά για τις τιμές τους. Επίσης έχουν μοντέρνο σχεδιασμό, θα έλεγα εφάμιλλο με πιο ακριβές μάρκες.

    Εν κατακλείδι, θα το σκεφτόμουν αν θα ξαναγόραζα χωρίς να λέω όχι. Αντίστοιχα και τα Nordcode έχουν τις ατέλειές τους...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Είχα την εντύπωση ότι τα μπουφάν μοτό ΔΕΝ τα βάζουμε στο πλυντήριο διότι καταστρέφεται η όποια "αδιάβροχη" επένδυση που έχουν τα περισσότερα.
    Κάνω λάθος; Αν ειναι να βάζω πλυντήριο και το δικό μου, το πλένω στην μπανιέρα απαλά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είχα την εντύπωση ότι τα μπουφάν μοτό ΔΕΝ τα βάζουμε στο πλυντήριο διότι καταστρέφεται η όποια "αδιάβροχη" επένδυση που έχουν τα περισσότερα.
    Κάνω λάθος; Αν ειναι να βάζω πλυντήριο και το δικό μου, το πλένω στην μπανιέρα απαλά.....
    Καλοκαιρινο με αδιαβροχη επενδυση ??

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από husky21 Προβολή μηνύματος
    Καλοκαιρινο με αδιαβροχη επενδυση ??
    Πως φαινεται οτι δεν εχεις φαει καλοκαιρινη μπορα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    708
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Πως φαινεται οτι δεν εχεις φαει καλοκαιρινη μπορα..
    Ναι δεν εχω φαει μολις πεσει μια σταγονα κρυβομαι κατω απο τις γεφυρες

  7. #7
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    [QUOTE=lospsi;3142060]
    - από το πρώτο πλύσιμο άρχισαν να ξεκολάνε τα γραμματάκια στα μανίκια (πλύσιμο πλυντηρίου 30-40). Ίσως και να φταίω εγώ όμως, να ήθελε ακόμα πιο χαμηλή θερμοκρασία ή άλλο πρόγραμμα.


    /QUOTE]

    έχω ακόμα και το φοράω το καλοκαιρινό μπουφάν της revit που είχα αγοράσει το 2008 ή 2009.
    μέχρι και πέρσι ήταν άψογο με ελάχιστη φυσιολογική φθορά .
    πέρσι ένας φίλος το έβαλε στο πλυντήριο (το πως έφτασε στα χεριά του είναι άλλη κουβέντα) , ε το μπουφάν τα έφτυσε!!!!

    πότε σε πλυντήριο.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Εδώ και χρόνια, τα βάζω όλα πλυντήριο. Χειμερινά, καλοκαιρινά, φθινοπωρινά. Κάποιο ιδιαίτερο θέμα δεν είχα ποτέ, οι αδιάβροχες επενδύσεις που είναι laminated τα παίζουν ούτως ή άλλως με τα χρόνια οπότε και δεν με απασχολεί τόσο αν το πλυντήριο τις "τρώει" πιο γρήγορα. Θεωρώ όμως απαράδεκτό με το πρώτο πλύσιμο να γίνεται ζημιά στο μπουφάν.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Lospsi το πλυντήριο καταστρέφει αυτά τα τεχνικά ρούχα. Αν το ταμπελάκι προβλέπει πλυντήριο καλά κανεις, αν λέει πλύσιμο στο χέρι, είναι λογικό να βλέπεις φθορές γρηγορότερα

  10. #10
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εδώ και χρόνια, τα βάζω όλα πλυντήριο. Χειμερινά, καλοκαιρινά, φθινοπωρινά. Κάποιο ιδιαίτερο θέμα δεν είχα ποτέ, οι αδιάβροχες επενδύσεις που είναι laminated τα παίζουν ούτως ή άλλως με τα χρόνια οπότε και δεν με απασχολεί τόσο αν το πλυντήριο τις "τρώει" πιο γρήγορα. Θεωρώ όμως απαράδεκτό με το πρώτο πλύσιμο να γίνεται ζημιά στο μπουφάν.

    το χειμερινό μου παντελόνι μάρκας difi έχει λευκά πάνελ στα γόνατα και στις γάμπες. τον χειμώνα που το φοράω κάθε μέρα ,σε μια εβδομάδα έχει γίνει μαύρο. θα ήθελα να το πλένω κάθε Παρασκευή αλλά τελικά καταφέρνω κάθε δεύτερη Παρασκευή.

    δεν θα ήθελα να δοκιμάσω την αντοχή του στο πλυντήριο 2 φορές τον μηνά τα τελευταία 5 χρόνια που το έχω ενώ γράφει ρητά να πλένετε στο χέρι.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Καλά τα λέτε και μπράβο σας που είστε προβλεπόμενοι. Εγώ δεν είμαι γι' αυτο και:
    - δεν ψωνίζω πολύ ακριβά μοτορούχα.
    - δεν ψωνίζω ανοικτόχρωμα (αν και το παλιό μου dainese airframe που είναι ανοικτόχρωμο, το φορούσα χρόνια και το έπλενα πλυντήριο δεν είχε φθορές λογω πλυντηρίου).

    Ξαναλέω βέβαια, ότι όλα μου τα ρούχα (3-4 μπουφάν, 2 παντελόνια, γάντια) δεν έχουν τέτοιες φθορές παρόλο που τα πλένω στο πλυντήριο.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Η κορντούρα δεν παθαίνει κάτι στο πλυντήριο με χαμηλή θερμοκρασία. Revit 4 εποχών με αφαιρούμενες αδιάβροχες επενδύσεις τα πλένω χρόνια και είναι σαν καινούργια!

  13. #13
    Ξεφύγαμε ως συνηθωε
    Το θέμα μας είναι η αναφορά στην εν λόγω εταιρεία η οποία είναι πολύ ποιοτική για αυτά που ζητάει.
    Έχω κ γω 4 χρόνια τώρα το παντελόνι της κ είναι εξαιρετικό σε όλους τους τομείς.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 01:42
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 08:31
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2004, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF