Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Φοιτητής στην Κοζάνη τι μηχανάκι να προτιμήσω???

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsiosch Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση για το ποδήλατο και το πατίνι αλλά και πάλι δεν νομίζω να τα επιλέξω γιατί δεν τα πολύ γουστάρω. Όντος στην Κοζάνη είμαι 3 χρονιά τώρα και δεν έχω ακούσει για κλοπή σε μηχανάκι η αλήθεια, ότι και να πάρω θα κλειδώνεται και βρω ένα σημείο σε κάγκελο η κάτι ακίνητο να το κλειδώνω. Βρήκα κάποια τα οποία είναι κάποια παλιά (Town Mate 80cc €600 αυθεντικό)και κάποια ποιο καινούρια (Daytona DYR 125 €800, Yinxiang YX125 €900,KazeR €950 αυθεντικό) αλλά δεν ξέρω αν αξίζουνε και αν είναι ζημιάρικα για να μπορώ να κάνω και καμία βόλτα σε κοντινά χωριά η στην νεράιδα (λίμνη) είναι περίπου 20χλμ να πας και να έχω δεύτερο άτομο μαζί. (Σε κάποια στίγμη ότι και να πάρω είναι στα σχέδια μου να αλλάξω κυλινδροπίστονο και τέτοια αλλά όχι και τρελά πράγματα).
    Δεν κατάλαβα αυτό με το κυλινδροπιστονο
    Πάντως για modenasπου έγραψες το παρακάτω είναι ίσως το καλύτερο που υπάρχει για την τσέπη σου αυτή την στιγμή

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...enas-kriss-125

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Ήθελα απλά να πω ότι σε κάποια στιγμή το μηχανάκι θα ανέβει σε κυβικά αλλά όχι τρελές διάφορες απλά για να ξέρω ότι έχω ένα καινούριο κύλινδρο και πιστόνι.

  3. #18
    Θέλεις να πάρεις μηχανάκι να κινείται η κανένα project χειμερινό να λύνεις και να δένεις.Το φθηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά λένε στο χωριό μου.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsiosch Προβολή μηνύματος
    Ήθελα απλά να πω ότι σε κάποια στιγμή το μηχανάκι θα ανέβει σε κυβικά αλλά όχι τρελές διάφορες απλά για να ξέρω ότι έχω ένα καινούριο κύλινδρο και πιστόνι.
    Πάρε κάτι να κάνεις την δουλειά σου τώρα οικονομικά, και τέλος. Μετά το δίνεις όσο πιάσει και κοιτάς για κάποια σοβαρή μηχανή.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα βρήκα στην περιοχή μου Daytona DY-R 125 '07(800) απλά επειδή δεν έχω τρόπο μετακίνησής δύσκολο για να πάω κάπου εκτός Δυτικής Μακεδονίας για αυτό και ότι βρω από car.gr και θα πάω να ρωτήσω σε 2 συνεργία εδώ Κοζάνη. Είναι καλά αυτά?
    Τελευταία τροποποίηση από kotsiosch; 11/09/2022 στις 11:55.

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    15 χρόνια μηχανάκι.αστο

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εχω το 125 του 15.Το αγορασα μεταχειρό με 18.000χλμ αποκλειστικά για ντελιβερι.Στα 50.000 (32.000χλμ ντελιβερι σε ενα χρόνο) αρχισε να τσιμπάει λαδι,τσιμουχάκια βαλβίδων.Κανένα αλλο πρόβλημα.Λόγω πίεσης να ειναι γρήγορα ετοιμο(σε μια μερα δλδ) πεταξα πανω ενα μοτερ λιφαν 110.Αυτην την στιγμη εχει 120.000+ σαν σασί.Τα λεφτά του(800€) τα χει βγαλει και με το παραπάνω.Σαν ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνεται με χοντα-γιαμάχα.Εσύ που το θες για μετακινήσεις θα σου ναι μια χαρά αν σκεφτείς οτι εγώ το ελιωσα στο ντελιβερι

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Αυτο ακριβος δεν θελω να αγορασω κατι και μετα να χρεαιζομαι αλλαγη και τετοια.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    15 χρόνια μηχανάκι.αστο
    Αν παρω κατι σε daytona 125 2021-2022? τα βρηκα 1700 καινουρια.

  10. #25
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Εγώ θα αγόραζα κάποιο στην καλύτερη δυνατή κατάσταση εξωτερικά (πλαστικά,σκουριές κτλ) και θα έβαζα ένα μοτέρ LIFAN -όπως είπε και ο billyka αν υπήρχε λόγος.
    Μέχρι και Honda Astea-supra και τα σχετικά θα είχα στο μυαλό μου.
    Από εκεί και πέρα κάτι έγραψες για 1300κε σε λίγα χρόνια οπότε το παπάκι πάλι θα σου είναι χρήσιμο για μικρομετακινήσεις στο κέντρο της πόλης π.χ.
    when life gets complicated... i ride.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα αγόραζα κάποιο στην καλύτερη δυνατή κατάσταση εξωτερικά (πλαστικά,σκουριές κτλ) και θα έβαζα ένα μοτέρ LIFAN -όπως είπε και ο billyka αν υπήρχε λόγος.
    Μέχρι και Honda Astea-supra και τα σχετικά θα είχα στο μυαλό μου.
    Από εκεί και πέρα κάτι έγραψες για 1300κε σε λίγα χρόνια οπότε το παπάκι πάλι θα σου είναι χρήσιμο για μικρομετακινήσεις στο κέντρο της πόλης π.χ.
    Η αλήθεια από πριν 1-2 βδομάδες που ξεκίνησα την αναζήτηση μου για μηχανάκι σκεφτόμουνα πολυ για kazer,crypton r, supra-astrea αυτά είναι τα μηχανάκια που μου αρέσουν και νομίζω αν και παλιά έχουν κάλους και απροβλημάτιστους κινητήρες και φθηνά εξαρτήματα. Αυτό με το λιφαν που ηθέλα να ρωτήσω ΚΤΕΟ δεν χρειάζεται? περνάει η θα έχω θέματα? επειδή δεν γνωρίζω αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος και σε περίπτωση που με σταματήσει αστυνομία τι γίνετε?....

  12. #27
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotsiosch Προβολή μηνύματος
    Αν παρω κατι σε daytona 125 2021-2022? τα βρηκα 1700 καινουρια.
    Αν έχεις το χρήμα, ΝΑΙ.Θα έχεις και την εγγύηση του καινούργιου.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Κοίτα,εγω το Daytona το πηρα γιατί ήθελα κατι φθηνό διότι θα ελιωνε στο ντελιβερι οπότε να μην το λυπάμαι.Αν βρεις κανα crypton R σε καλη κατάσταση και σε προσιτή τιμή, γιατί στα παπιά εχουν εκτοξευτεί οι τιμές,φυσικα και να προτιμησεις το crypton.Είχα F1ZR και ειναι σαφώς καλύτερα ποιοτικά από οποιαδήποτε κινεζοταϊβανέζικο ακόμα και καινούργιο.Πόσα χρόνια είχα το F1 ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό,ποτέ.Το Daytona επίσης δεν μου έχει βγάλει κάτι περα το λάδι που τσίμπαγε το οποίο με 100€-120€ φτιαχνόταν.Το λιφαν το έβαλα γιατί ξεμπέρδευα σε 3 ώρες ενω η επισκευή ήθελε 2 μέρες για ανταλλακτικά κτλ και χρόνος δεν υπήρχε λόγω δουλειάς.Εχει γυρω στα 60-70χιλιάδες χιλιόμετρα το λιφάν τώρα και ακόμα με πηγαινοφέρνει στις καθημερινές μου μετακινήσεις.Πρόβλημα με κτέο κτλ κανένα.Ηταν καινούργιο μοτέρ αγορασμένο κανονικα με αποδειξη και σφραγίδα την οποία την εχω παντα μαζι με τα χαρτιά μου σε περίπτωση που υπάρξει καποιο πρόβλημα.Στο κτεο ουτε που μου το ζητησαν το χαρτί.Η αστυνομία πάλι ποτέ.Είσαι καλυμμένος,στην άδεια κιολας ειναι 125 ενω το λιφαν ειναι 110 οποτε ουτε προβλημα με τα κυβικά παίζει.Επ ευκαιρίας νομίζω μεχρι 30% παραπάνω κυβισμό απο την αδεια μπορεις να έχεις,δλδ μέχρι 150-160 κυβικά.Για αγορά καινούργιου πάντως που λές εγώ θα έλεγα όχι.Εχουμε στην δουλειά σκουτερ Daytona Cargo και Honda Genio.Διαφορά σε τιμή καινούριων 700€.Διαφορά σε ποιότητα, κατανάλωση κτλ κερδίζει το Honda με τόση διαφορά που τα 700€ είναι λιγα και φυσικά να προτιμήσεις το Honda.Μόνο και μόνο απο την κατανάλωση θα κανεις απόσβεση τα 700.Να μην μιλήσω για τα φώτα έτσι?Με το ένα δεν βλεπεις ενώ με το τα λεντ του Honda θα πάθεις σοκ

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    584
    Για παπί ρίξε και μια ματιά στα suzuki shogun επειδή δεν υπάρχει ζήτηση και ο κόσμος δεν τα γνωρίζει έχουν καλύτερες τιμές.
    Η αξιοπιστία είναι ανώτερη όπως και η δυναμή τους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τι μηχανακι να παρω?
    από alex56 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 14:28
  2. Τι μηχανακι να παρω??? help
    από 1ronMa1den στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:15
  3. Τι μηχανάκι να πάρει ο devils ??
    από byron στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 20:04
  4. Τι μηχανάκι να διαλέξω??
    από lantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2008, 15:49
  5. Τι μηχανάκι να αγοράσω?
    από rpas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 08:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF