Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Φοιτητής στην Κοζάνη τι μηχανάκι να προτιμήσω???

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10

    Question Φοιτητής στην Κοζάνη τι μηχανάκι να προτιμήσω???

    Φοιτητής στην Κοζάνη σκέφτομαι να αγοράσω ένα μηχανάκι(Παπι μαλλον) για την σχολή και για βόλτα έχω δίπλωμα Α1 και υπολογίζω τα χρήματα μου να βγούνε στο 1000 περίπου θέλω κάτι αξιοπίστω και με χαμηλή κατανάλωση αν γίνεται και όχι ψόφιο ενοιτε όποιος μπορεί να βοηθήσει στο τη να προτιμήσω. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
    Τελευταία τροποποίηση από kotsiosch; 09/09/2022 στις 22:41.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Στα 1000 έχεις υπολογίσει κράνος και ασφάλιση; Για παπί σε βλέπω.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Ναι το διόρθωσα τώρα για παπί υπολόγιζα. Η ασφάλιση, τα τέλη και εξοπλισμός δεν υπολογίζονται στα 1000.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παπί πλέον αξιόπιστο στο χιλιάρικο,με τα μεταχειρισμένα παπιά να έχουν γίνει ακριβωτερα απ' το φυσικό αέριο,δύσκολο το βλέπω.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Καλως ήρθες!

    Θα ακουστώ σκληρός, αθληταράς και τέτοια.. δεν ισχύουν, δεν είναι απαραίτητα.
    Φοιτητής στην Κοζάνη με 1000ε για το μέσο του.. γιατί να μπλέξεις με παλιά μοτό και να τυραννιέσαι;

    Ένα ποδήλατο θα κοστίσει 500-600ε και θα καλύψεις και ρουχισμό, αξεσουάρ στο μπάτζετ σου.
    Ποιότητα ζωής καθημερινά, υγεία, ελάχιστα έξοδα, επικοινωνία που σε βάζει στις καλύτερες παρέες, καλή διάθεση μόνιμα.

    Σκέψου το, είναι εκπληκτικός τρόπος ζωής και έχεις κατάλληλες συνθήκες.
    Τα έξοδα που θα είχες με ένα παπί και κάποιο part time θα σε φέρουν του χρόνου με καλύτερο μπάτζετ για κάποια μοτό.

    Το σημαντικό είναι όμως ότι εσύ θα έχεις ζήσει με το ποδήλατο στην Κοζάνη.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Τον Δεκέμβριο που έψαχνα για παπακι για χρήση κυρίως γηπεδικη για να το αφήνω χωρίς να έχω μεγάλη έννοια μήπως μου το σηκώσουν μου είχαν πέσει τα μαλλιά με αυτα που ζητούσαν και έβλεπα, λόγω έλλειψης προϊόντων οι τιμές είναι σαν να αγοράζεις αντίκες. Εγώ κατέληξα και πήρα σε χαμηλή τιμή ένα modenas kriss 125 με λίγα χλμ αλλά φθορές σε πλαστικα. Πλαστικά βρήκα με πολύ κόπο καθότι ο αντιπρόσωπος πλέον δεν υπάρχε. Καταναλώσεις και service είναι πολύ χαμηλά καπου στα 2.,5 λίτρα και ανά 2000 χλμ τα λαδια με το φίλτρο αν τα κανεις μόνος σου περίπου στα 25 ευρώ. Καλό είναι να αποφύγεις δημοφιλή μοντέλα που στοχοποιούνται εύκολα, αν και εγώ σου προτιμώ ποδήλατο η ακόμα και ένα ηλεκτρικό πατίνι που θα το έχεις πάντα μαζί σου χωρίς να έχεις αγωνία αν θα το βρεις.

  7. #7
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    ενα daytona 100-125 κυβικα βρες και εισαι κομπλε
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Παπί μόνο. Αν βρεις κανα αστρεα, καζερ από κανα μεσηλικα που το πουλάει. Όχι καγκουρεμένο με κομένες εξατμισεις ξηλωμένες ποδιες και λάστιχα φλούδες από πιτσιρικά.

    Αξιόπιστα και φτιάχνονται εύκολα.

    Στην επαρχία ίσως είναι πιο ευκολο να βρεις κάτι σε νορμάλ κατάσταση με φυσιολογικές φθορές χωρίς να ζητάνε μια περιουσία.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Καλησπέρα η αλήθεια το είχα σκεφτεί για ποδήλατο αλλά λόγο του ότι αλλάζουμε κτήριο σχολής και το καινούριο κτήριο είναι εκτός της πόλης και περίπου 7 χιλιόμετρα να πας και 7 να έρθεις δεν το έχω τόσο στην προτίμηση. Το θέμα που έχω πάλι είναι ότι δεν έχω χώρο στάθμευσης αρά το μηχανάκι θα μένει σε πεζοδρόμιο η σε εάν δρομάκι πίσω από την πολυκατοικία. Σκεφτόμουνα για kazer η crypton r η modenas kriss 125 αλλά χωρίς μετατροπές και τέτοια . Δεν πειράζει τόσο η κατάσταση σε θέμα πλαστικών και ζημιών τα οποία φτιάχνονται μπορώ να τα φτιάξω και μόνος η να τα αλλάξω σιγά σιγά απλά με νοιάζει η αξιοπιστία και να μην είναι πολυζήτητο και να μου το σηκώσουν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Από όσο ξέρω η Κοζάνη είναι σχετικά ασφαλής πόλη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις και καλό θα είναι να φιλάς τα ρούχα σου.

    Μια μοτοσυκλέτα σε άθλια κατάσταση εξωτερικά, σπάνια είναι καλή στα επιμέρους λειτουργικά εξαρτήματα.

    Εκτός του ότι με το σκεπτικό σου έχεις πολλές πιθανότητες να μπλέξεις με όχημα που θα σε αφήνει κάθε τρεις και λίγο, κινδυνεύεις να βρεθείς με ένα βαρέλι χωρίς πάτο μεσοπρόθεσμα.

    Με 1.000 αγοράζεις τα παρακάτω:

    1. Ένα πολύ καλό ποδήλατο. Σε σχετικά επίπεδο έδαφος, ένας μέσος νέος κάνει τα 7 χλμ σε λιγότερο από 20 λεπτά.

    2. Ηλεκτρικό πατίνι. Επιλογές άπειρες, προτείνω κάποιο της Laotie. Εκτός αυτού, το διπλώνεις, το παίρνεις σπίτι και δεν κινδυνεύεις να πέσεις θύμα κλοπής.

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Επειδή παπί ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ, βάλε ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και πάρε κάτι σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κινέζικο,και δενε το καλά.Δεν νομίζω να στο κλέψει κάποιος στην Κοζάνη.Αν έχεις και κλειστό χώρο ακόμα καλύτερα.Με μεταχειρισμένα (ειδικά παπια) σήμερα, ανοίγεις βαρέλι δίχως πάτο.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση για το ποδήλατο και το πατίνι αλλά και πάλι δεν νομίζω να τα επιλέξω γιατί δεν τα πολύ γουστάρω. Όντος στην Κοζάνη είμαι 3 χρονιά τώρα και δεν έχω ακούσει για κλοπή σε μηχανάκι η αλήθεια, ότι και να πάρω θα κλειδώνεται και βρω ένα σημείο σε κάγκελο η κάτι ακίνητο να το κλειδώνω. Βρήκα κάποια τα οποία είναι κάποια παλιά (Town Mate 80cc €600 αυθεντικό)και κάποια ποιο καινούρια (Daytona DYR 125 €800, Yinxiang YX125 €900,KazeR €950 αυθεντικό) αλλά δεν ξέρω αν αξίζουνε και αν είναι ζημιάρικα για να μπορώ να κάνω και καμία βόλτα σε κοντινά χωριά η στην νεράιδα (λίμνη) είναι περίπου 20χλμ να πας και να έχω δεύτερο άτομο μαζί. (Σε κάποια στίγμη ότι και να πάρω είναι στα σχέδια μου να αλλάξω κυλινδροπίστονο και τέτοια αλλά όχι και τρελά πράγματα).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Οι τιμές στα παπιά είναι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου. Όταν πριν κάτι μήνες έβαλα αγγελία το Kawasaki Joy στα 900€ Με πήρανε τηλέφωνο ακόμα και απο διπλανή πόλη για να το πάρουνε.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Να τα και το δεύτερο άτομο..
    Κοίταξε και για αγορά μικρής μοτό με χαμηλή δόση.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2022
    Μηνύματα
    10
    Για μότο είναι το θέμα ότι το δίπλωμα μου είναι για ημιαυτόματο και αυτόματο 125cc δεν δικαιούμαι χειροκίνητο και στην πόλη μου έχω μηχανή μεγάλη η οποία είναι για Α δίπλωμα στα 1300cc το οποίο και θα βγάλω το 7/2024 αρά θέλω κάτι για 2-3 χρονιά τώρα μέχρι να τελειώσω την σχολή.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τι μηχανακι να παρω?
    από alex56 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2011, 14:28
  2. Τι μηχανακι να παρω??? help
    από 1ronMa1den στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:15
  3. Τι μηχανάκι να πάρει ο devils ??
    από byron στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 20:04
  4. Τι μηχανάκι να διαλέξω??
    από lantz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2008, 15:49
  5. Τι μηχανάκι να αγοράσω?
    από rpas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 08:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF