Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Σχετικα με 850GS

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542

    Σχετικα με 850GS

    Ερωτηση για γνωστες

    Αξιζει να κοιταξει κανεις για R 850 GS? Τι κοιταμε, τι προσεχουμε? Που πονανε αυτα τα μαμουθ? Αυτο το μπροστινο τους συστημα ειναι μπελαλιδικο η απλα δεν ασχολεισαι?

    Βρισκεις πραγματα αν χρειαστουν, η θεωρουνται αρχαιολογιες πλεον και τις πληρωνεις αντιστοιχα.

    Χρηση, ραθυμες βολτες τα σ/κ χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Ισως και χομπι για τις κρυες νυχτες του χειμωνα.

    Γενικα οτι αποψη και βοηθεια θα εκτιμηθει!
    Quod me nutrit... me destruit.....

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση για γνωστες

    Αξιζει να κοιταξει κανεις για R 850 GS? Τι κοιταμε, τι προσεχουμε? Που πονανε αυτα τα μαμουθ? Αυτο το μπροστινο τους συστημα ειναι μπελαλιδικο η απλα δεν ασχολεισαι?

    Βρισκεις πραγματα αν χρειαστουν, η θεωρουνται αρχαιολογιες πλεον και τις πληρωνεις αντιστοιχα.

    Χρηση, ραθυμες βολτες τα σ/κ χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Ισως και χομπι για τις κρυες νυχτες του χειμωνα.

    Γενικα οτι αποψη και βοηθεια θα εκτιμηθει!
    Αξίζουν αλλά γιατί 850 και όχι 1100 ή 1150?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    no actual reason.. ανεφερα το 850 γιατι επεσε το ματι σε μια αγγελια και ξεκινησα λιγο να το ψαχνω. Ανεκαθεν μου αρεσε το 1150 και υπηρχε μαι εποχη πολλα χρονια πριν που εφτασα κοντα να παρω ενα.

    Τοτε βεβαια ασχολουμουν πολυ με τις δυο ροδες και εκανα και ταξιδια (καποια εξωτερικο) ενω πλεον αμφιβαλλω αν θα βρεθω ξανα σε αντιστοιχες καταστασεις.

    γι αυτο και σκεφτομουν τα λιγοτερα κυβικα. Για τα καθημερινα, 40-45 χιλιομετρα που κανω, εχω σκουτερ, οποτε ισως καποιο σ/κ να κανω καποιες διαδρομες εκτος Αττικης, αλλα δεν πιστεω πλεον οτι θα κανω πολυ μεγαλες αποστασεις.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Κατάλαβα γιατί κοιτάς και το 850. Δεν έχω οδηγήσει ούτε το 1100 ούτε το 850 και το μόνο που ξέρω είναι πως το 850 είναι πολύ κοντό σε μετάδοση σε σχέση με τα μεγαλύτερα κάτι που το κάνει να δείχνει ζωηρό. Αλλά αυτές τις μοτοσυκλέτες τις χαίρεσαι σε ανοιχτό δρόμο και κυρίως στους επαρχιακούς άρα θα είναι οκ και τα 850 cc.

    Το gs 1150 μου συνεχίζει να μου χαρίζει χαμόγελα και έχει φτάσει τις 170.000 km περίπου χωρίς να δείχνει σημάδια κόπωσης.

    Όμως υπάρχει ένα μεγάλο και κεφάλαιο ΑΛΛΆ. Είναι μεγάλο λαχείο να βρεθεί μια μοτοσυκλέτα που να είναι σωστά συντηρημένη, στην ώρα της βασικά και επίσης σημαντικό να είναι δουλεμένη σαν boxer και όχι σαν ΚΤΜ για παράδειγμα. Αν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα μεταχειρισμένο από Γερμανία.

    Και στην περίπτωσή σου αφού δεν έχεις χρόνο για μεγάλα ταξίδια θα κοιτούσα τα road ster της οικογένειας, δηλαδή τα r 1100 r κτλ.

    Μη σου πω ότι πολλές φορές χαζεύω στο mobile de και r 100 r ή gs.

    Το μπροστινό θα το συνηθίσεις εύκολα και οταν το μάθεις σου λύνει τα χέρια.

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση για γνωστες

    Αξιζει να κοιταξει κανεις για R 850 GS? Τι κοιταμε, τι προσεχουμε? Που πονανε αυτα τα μαμουθ? Αυτο το μπροστινο τους συστημα ειναι μπελαλιδικο η απλα δεν ασχολεισαι?

    Βρισκεις πραγματα αν χρειαστουν, η θεωρουνται αρχαιολογιες πλεον και τις πληρωνεις αντιστοιχα.

    Χρηση, ραθυμες βολτες τα σ/κ χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Ισως και χομπι για τις κρυες νυχτες του χειμωνα.

    Γενικα οτι αποψη και βοηθεια θα εκτιμηθει!
    Ωραία μηχανάκια για συνειδητοποιημένους χρήστες,και γνώστες των συνεπειών του νόμου BMW.Οι υπόλοιποι καλόν είναι να απομακρυνθούν του πεδίου δοκιμών.

  6. #6
    Προσφατως απεκτησα ενα 1100 κ ομολογω οτι αποδεικνειεται βολτα με την βολτα η πιο καλη αγορα που εχω κανει.
    την ερωτευτηκα χωρις να το ξερω
    μηχανες κατασκευασμενες να λειτουργουν για παντα,ποιοτητα κ εξοπλισμος σε αλλο για τοτε -αλλα κ τωρα- επιπεδο
    φρενα brembo-φορτιστη 12v- ψηφιακη ενδειξη σασμαν-abs και δεκαδες αλλες ρυθμισεις πολυ μπροστα για την εποχη του

    εξαιρετικα απλες στην συντηρηση καθως κ στην προσβαση για εργασιες
    ολα ευκολα κ φιλικα χωρις ιδιαιτεροτητες κ κρυφα σημεια
    εαν εχεις χωρο,μια συλλογη απο καλης ποιοτητας αλεν κ ενα ροποκλειδο δεν εχεις να φοβηθεις τπτ
    στον σωληνα εχει βιντεο για ολα,ειναι τοσο απλα που θα ξαφνιαστεις.
    ανταλακτικα βρισκεις ευκολα διοτι τα περσσοτερα ειναι τυπου αυτοκινητου
    (προχθες φιλος με επισης 1100 ειχε θεμα με την βαλδιδα πιεσης λαδιου κ βρηκε σε αυτοκινητομαγαζο με τιμη χωμα)

    αν πας σε αντιπροσωπεια θα πληρωσεις οπως σε ολες τις εταιριες.
    σιγουρα για καποια ανταλλακτικα να χρειαστει αναμονη αλλα πλεον ειναι κοινο φαινομενο
    σαν μοτερ δεν χαλαει ευκολα
    εχει δικο του τροπο λειτουργιας κ θελει να το σεβαστεις
    πχ θελει το ζεσταμα του οπως κ δηποτε κ παντα στο 2πλο σταντ
    ομοιως δεν το αφηνεις στο μονο οντας ζεστο η' εν λειτουργια

    το ABS εβγαζε κατι θεματα ειτε απο μπαταρια ειτε απο την μοναδα αλλα πιστεψε με υπαρχουν φθηνες λυσεις για την επαναλειτουργια του
    το δε εμπρος συστημα κανει τα παντα ισαδι κ θα το καταλαβεςι μολις οδηγησεις ενα.
    το ιδιο ισχυει για την εργονομια του,,,
    παραξενευει οπτικα κ λες σωπα μωρε πως ειναι ετσι..αλλα την παταμε,,,
    μια βολτα Αθηνα - Καρπενησι κ πισω ειναι σαν να ειχες παει ισα με το Λουτρακι...

    σαφως -ακομα κ εαν βρεις ενα σωστο μηχανακι- θα χρειαστεις αλλαγη σε πολλα μικροπραγματα που συνηθως δεν τα αλλαζουν οταν προκειται να μπει για αγγελια..
    ομως ευκολα βρισκεις ενα 1100 στα ~2500 χιλιαρικα κ με 500 ακομα το κανεις εξισου μηχανικα λειτουργικο για αλλα 25 χρονια!
    (τωρα εαν θελει λαστιχα,μπαταριες,νεο υλικο στην σελα κτλ οκ αλλα αυτα ειναι αναλωσιμα κ φαινονται, {{ενω πχ 3-4 ορινγκ η' τσιμουχες/δαχτυλιδια δεν φαινονται αμεσα}},ετσι δεν θεωρω οτι ειναι ζημιες ωστε να χρεωθουν στην αντικατασταση των μηχανικων που προανεφερα)
    ειδικα τα 1100 τελευταιας γενιας (μεταλλικο τεποζιτο) απο το 1995-6 εως το 1999 ειναι τερατα αξιοπιστιας
    τα πρωτα 1100 με το πλαστικο τεποζιτο ειχαν κατι ψιλοθεματα τα οποια λυθηκαν μετα.
    το ιδιο κ τα 1150 αλλα πολλοι παραπονουνται για τα σερβοφρενα,,
    μεταξυ αυτων το 1150 εχει κ 6η ενω το 1100 φοραει 5αρι σασμαν

    το δικο μου το εφερα απο Σερρες οδικως
    εκανα με την μια 650χιλ κ ηρθα Αθηνα ατσαλακωτος
    περιτο να πω οτι με 150 αφηνεις χερια κ στριβεις τσιγαρο....κυριολεκτικα
    επισης κατι -για μενα βασικο- ολες αυτες ειναι μοτο που δεν συμπαθουν τα φτερ μαρκετα αξεσουαρ-καγκελα κτλ
    αρεσκονται στα μαμα κ αυτα κουμπωνουν απολυτα επανω τους.αμα παρεις θα δεις τι λεω,,,

    αυτα,οτι θες εδω ειμαστε

    ναι ειναι ιδανικη μοτο για χαλαρες βολτες κ μεγαλα ανετα ταξιδια
    αν ηξερα ποσο θα μου αρεσε θα την ειχα αγορασει 20 χρονια πριν,,,ομως ποτε δεν ειναι αργα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220617_103924.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	438176
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220817_202025.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	438177
    Τελευταία τροποποίηση από George_M.; 13/09/2022 στις 20:24.
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Είναι δύσκολο να πεις πως έχουν μεγάλη διαφορά στην πράξη (850 - 1100).
    Δεν έχω συντηρήσει 850, το έχω οδηγήσει αρκετά όμως. Δεν νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά στην συντήρηση.

    Το 1150 είναι πιο εύκολο και ας πούμε λίγο πιο οικονομικό σε καύσιμα. Αν δεν σε πιάνει δηλαδή..
    Τσεκ στην κόντρα του διαφορικού και στα τρία, στραβή ή τσαλακωμένη λέει πολλά.
    Ενημερωμένο βιβλίο service και μετά να το δει ειδικευμένος μηχανικός.

    και οι τρείς αλλάζουν πολύ με καλές αναρτήσεις, πολύ όμως.

    υγ: Τέλειο Γιώργο! να σου ζήσει! Πολύ ωραία έκδοση! Αν οργώνεις φορτωμένος να βάλεις τα πλακάκια της touratech, είναι η μόνη ενίσχυση που χρειάζεται.

    Μπράβο, ωραία αγορά!
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 13/09/2022 στις 20:40.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.542
    Ωραία . Όσο το ψάχνω και από αυτά που γράφετε, ίσως αξίζει να τα βάλω και τα τρία (850, 1100,1150) τελικά στο τραπέζι σαν επιλογές. Την πρόταση να φέρω κάτι απ' 'εξω δεν την απορρίπτω γιατί μέχρι πρόσφατα εμένα στην Γερμανία και έχω γνωστούς που μπορούν ίσως να βοηθήσουν.
    Για την ώρα κοιτάω από Ελλάδα όμως. Βλέπω 1-2 850 σε αγγελίες που δείχνουν ίσως καλές περιπτώσεις.

    Έχουμε κάποιο συνεργείο να προτείνουμε στην Αθήνα για να δει κανένα υποψήφιο? Επίσης αν πάρει το μάτι σας κάποια περίπτωση που κρίνετε καλή, παρακαλώ να την επισημάνετε έστω και σε π.μ.

    Θα το εκτιμούσα πολύ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Πήγαινε στο boxer garage στην Μίνωος και ρώτα αν πωλείται κάποιο 1100 ή 1150.

    Μη βιαστείς κατά καιρούς σκάνε καλές αγγελίες.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    Εδώ είσαι! Πατριωτικά και μερακλίδικα.
    Απο την στιγμή που τσουλάει, το μαζεύεις τμηματικά και είναι και επετειακό αν σου αρέσει.

    υγ: αν τολμάς ρώτα την κα Τανια για service book..

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εδώ είσαι! Πατριωτικά και μερακλίδικα.
    Απο την στιγμή που τσουλάει, το μαζεύεις τμηματικά και είναι και επετειακό αν σου αρέσει.

    υγ: αν τολμάς ρώτα την κα Τανια για service book..

    Δεν είναι με τίποτα 2005 μοντέλο αλλά καλύτερα γιατί ως το 2002 δεν είχαν σερβοφρενα. Το συγκεκριμένο φαίνεται λίγο ταλαιπωρημένο προς το παρατημένο, λείπει και η ζελατίνα του φερινγκ...

    Καλύτερα πάρε κάτι που να κινείται και να μην είναι παρατημένο για μεγάλο χρονικό διάστημα.

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.113
    του '04 θα είναι και γράφει την άδεια. Δεν ήξερα ότι το έδινε χωρίς αυτο/λητα σαν βαφή αλλά όχι επετειακό.
    Δεν ξέρω, εμένα με εξιτάρει η τιμή*, θα πήγαινα με τον μηχανικό μου σίγουρα.

    * έχω βέβαια την εμπειρία του πόσο απλή κατασκευή είναι και δεν με προβληματίζει το λύσε δέσε των περιφερειακών.

  13. #13
    Μπορώ να σου προτείνω ένα από τα 850 του καρ καθώς το ειδα από κοντά κ όντως ισχύουν όσα λέει.
    Μίλησα με τον ιδιοκτήτη ώρα αρκετή διότι αγόρασα τις πλαϊνές βαλίτσες από αυτόν που τις έδινε χωριστά από την μοτο.
    Θα σου στείλω π.μ
    Σαφώς βέβαια εντύπωση κάνει ένα ακόμα μηχανάκι που θα ήθελα να το δω από κοντά. Είναι προκλητικά αριστο.... Τεσπα..
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Πολύ πολύ όμορφο thread, χαίρομαι να το διαβάζω.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  15. #15
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    2005 δεν είναι με τίποτα γιατί από το β! εξάμηνο του 2004 κυκλοφόρησε το 1200άρι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_M. Προβολή μηνύματος
    Προσφατως απεκτησα ενα 1100 κ ομολογω οτι αποδεικνειεται βολτα με την βολτα η πιο καλη αγορα που εχω κανει.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220617_103924.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	438176
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20220817_202025.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	61,9 KB 
ID:	438177
    Γιώργο ωραίο ποστ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 18:48
  2. Ερώτηση σχετικά με αξιοπιστία αντιπροσωπείας.
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:10
  3. Σχετικά με chat!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 05:16
  4. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 14:24
  5. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF