Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Παντελόνι για Άνοιξη ως Φθινόπωρο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195

    Παντελόνι για Άνοιξη ως Φθινόπωρο

    Χαιρετώ την παρέα! Ψάχνομαι να αγοράσω ένα μοτοπαντελόνι που εκτός της απαραίτητης προστασίας που παρέχει, να κάνει όσο είναι δυνατόν έναν καλό συμβιβασμό μεταξύ θερμομόνωσης την Άνοιξη-Φθινόπωρο και αερισμού το Καλοκαίρι. Δεν προορίζεται για χρήση σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Για να μη φανώ παράλογος, καταλαβαίνω ότι με ένα τέτοιο παντελόνι όταν αρχίσουν οι ζέστες το Μάιο μέχρι και τέλη Σεπτέμβρη θα ζεσταίνομαι λίγο παραπάνω, αλλά το αντισταθμίζει το γεγονός ότι θα με καλύπτει λίγο παραπάνω μεταξύ Μαρτίου-Απριλίου και Οκτωβρίου-Νοεμβρίου. Συνεπώς αποκλείονται πλήρως διάτρητα παντελόνια, θα με ενδιέφερε κάτι σαν το Dainese New Drake Air Tex το οποίο έχει αεραγωγούς που ανοίγουν για όταν έχει υψηλότερες θερμοκρασίες. Το δοκίμασα σήμερα και μου κάθεται πολύ καλά. Αν το έχει κάποιος θα μπορούσε να γράψει τις εντυπώσεις του; Εννοείται ότι είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις. Ξέχασα να πω ότι οδηγώ γυμνό μηχανάκι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Rev'it Tornado 3

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Θα κοίταζα κάποιο παντελόνι με αφαιρούμενη αδιάβροχη μεμβράνη και ανοιγόμενους αερισμούς, όπως πχ το nordcode adventure evo.
    Το Drake έχει?

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Rev'it Tornado 3
    Θα το κοιτάξω!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Θα κοίταζα κάποιο παντελόνι με αφαιρούμενη αδιάβροχη μεμβράνη και ανοιγόμενους αερισμούς, όπως πχ το nordcode adventure evo.
    Το Drake έχει?
    Όχι, αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχει το Tempest, έχει αδιαβροχοποίηση και αφαιρούμενη θερμική επένδυση. Δεν με ενδιαφέρει αν δεν είναι αδιάβροχο το παντελόνι που θα πάρω καθώς είχα αγοράσει αδιάβροχα overpants πέρυσι, αλλά δεν θα έλεγα όχι αν βολέψει. Εσύ έχεις το Nordcode που αναφέρεις; Είσαι ικανοποιημένος;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Θα το κοιτάξω!

    Όχι, αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχει το Tempest, έχει αδιαβροχοποίηση και αφαιρούμενη θερμική επένδυση. Δεν με ενδιαφέρει αν δεν είναι αδιάβροχο το παντελόνι που θα πάρω καθώς είχα αγοράσει αδιάβροχα overpants πέρυσι, αλλά δεν θα έλεγα όχι αν βολέψει. Εσύ έχεις το Nordcode που αναφέρεις; Είσαι ικανοποιημένος;
    Ναί, έχω το adventure (όχι το evo). Είναι το πρώτο παντελόνι που έχω με αφαιρούμενη αδιάβροχη επένδυση και έχω διαπιστώσει ότι φοριέται σχετικά άνετα ακόμα και με ζέστη, δεν δημιουργούνται εσωτερικά συνθήκες σάουνας όπως με τα ρούχα με εσωτερική φόδρα μεμβράνης αδιαβροχοποίησης. Εννοείται ότι το φοράω παντα με κάποιο Liner, όχι κατάσαρκα. Θέλουν λίγο προσοχή τα νούμερα στην nordcode, πρέπει να το δοκιμάσεις.

    Πάντως και αυτό που έβαλε ο McGyver φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, ίσως καλύτερο σε υψηλές θερμοκρασίες.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εννοείται ότι το φοράω παντα με κάποιο Liner, όχι κατάσαρκα
    Όσον αφορά και αυτό, η αλήθεια είναι ότι λίγο που δοκίμαζα χωρίς να φοράω κάτι άλλο (πλην του εσώρουχου προφανώς lol) ένιωθα να κολλάνε πάνω μου, οπότε θα με ενδιέφερε να προμηθευτώ και κάτι τέτοιο. Για το χειμώνα έχω ένα ισοθερμικό που πήρα πέρσι, για καλοκαίρι εχεις να προτείνεις κάτι;

    Θα κοιτάξω και αυτό που πρότεινε ο McGyver αλλά εκτός αν έχει κάποιο άλλο σύστημα από μέσα δεν κλείνουν οι αεραγωγοί του, οπότε μάλλον δεν θα πάω προς τα εκεί.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    To Tornado 3 είναι διάτρητο και έχει εσωτερική αφαιρούμενη θερμική / αδιάβροχη επένδυση.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Όσον αφορά και αυτό, η αλήθεια είναι ότι λίγο που δοκίμαζα χωρίς να φοράω κάτι άλλο (πλην του εσώρουχου προφανώς lol) ένιωθα να κολλάνε πάνω μου, οπότε θα με ενδιέφερε να προμηθευτώ και κάτι τέτοιο. Για το χειμώνα έχω ένα ισοθερμικό που πήρα πέρσι, για καλοκαίρι εχεις να προτείνεις κάτι;

    Θα κοιτάξω και αυτό που πρότεινε ο McGyver αλλά εκτός αν έχει κάποιο άλλο σύστημα από μέσα δεν κλείνουν οι αεραγωγοί του, οπότε μάλλον δεν θα πάω προς τα εκεί.
    Κοίτα, το revit φαίνεται ότι μπορείς να το χρησιμοποιείς ως σχεδόν καλοκαιρινό και με την επένδυση να κλείνεις αεραγωγούς στα κρύα, ενδιάμεσα μπορείς να το φοράς με ισοθερμικό εσωτερικά. Αντίθετα, το nordcode (ή και όποιο τέτοιου τύπου παντελόνι) θα είναι χειρότερο στις ζέστες αλλά πιο εύκολο σε όλες τις άλλες εποχές. Βέβαια σε παντελόνι με 2 ξεχωριστές επενδύσεις (θερμική και αδιάβροχη) μπορείς να παίξεις και με αυτές για θερμομόνωση, πχ εγώ δεν έχω βάλει ποτέ την θερμική και στα κρύα βάζω την αδιάβροχη (ουσιαστικά πάντα τον χειμώνα) και το ισοθερμικό, δεν έχω νοιώσει να χρειάζομαι περισσότερη ζεστασιά.

    Επιμένω στα λίγο περίεργα νούμερα της nordcode, πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσεις.

    Αν πάντως το tornado σου φαίνεται περισσότερο καλοκαιρινό από ότι θα το ήθελες, δυνατά παντελόνια με αντίστοιχες προδιαγραφές (αφαιρούμενη θερμική και αδιάβροχη επένδυση) είναι και τα sand (3/4) της revit, ξεφεύγουν βέβαια σε χρήματα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    195
    Θα παω να δοκιμάσω, της Rev' IT δεν ξέρω αν θα βρω καθώς απ' όσο έχω καταλάβει, εκτός από το Motoraid δεν τα "πολυδουλεύουν" εδώ στη Θεσσαλονίκη. Όπως και να 'χει ευχαριστώ για τις προτάσεις παιδιά!

Παρόμοια θέματα

  1. Ισοθερμικό παντελόνι για χειμώνα
    από aris19 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2023, 17:01
  2. 1 Παντελόνι για όλα
    από sanctusan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2018, 17:39
  3. Παντελόνι για Clover Rc 100
    από Airetikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2007, 17:50
  4. Παντελόνι για touring και off-road
    από road spirit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2007, 11:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF