Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το ΜΟΤΟ δεν ειναι "ένα ξεπεσμένο περιοδικάκι που δεν περνάει τα 750 φύλλα το μήνα και δεν τους δίνει σημασία σχεδόν κανείς";
    Καπου εδω μεσα το διαβασα αυτο...




    Σιγουρα το SV θα προτιμουσα αναμεσα στα δυο παντως.
    Ναι είναι, που προβληματίζεσαι; Οτι και να είναι ένα περιοδικό, οι ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ του, είναι μια αναφορά.

    Ενημερωτικά, στο ίδιο άρθρο που είχε ΑΥΤΕΣ τις μετρήσεις, προσπαθούσε στα λόγια στο κείμενο να μας πείσει ότι το MT7 είναι πιο γρήγορο στην πράξη, στους καθημερινούς δρόμους δικαιολογώντας το με σοφιστείες τύπου ''το suzuki ειναι πιο γεμάτο από χαμηλά, αλλά δεν θα δώσεις στροφές όταν θα επιταχύνεις; θα δώσεις, ε για αυτό είναι πιο γρήγορο το MT''. Δεν θυμάμαι αν τα έλεγε έτσι ακριβώς, αλλά σε αυτό το ύφος και νόημα. Και προς το τέλος του άρθρου, έλεγε πόσο πιο μοντέρνο σχέδιο που προτιμούν οι νέοι έχει το MT ενώ το SV το προτιμάνε κάτι πενηντάρηδες, και ότι η Suzuki πρέπει να βγάλει κάτι πιο μοντέρνο και για αυτό δεν πουλάει, και διάφορες άλλες απόψεις του συντάκτη.

    Στις μετρήσεις ΤΟΥΣ βγάζανε το ένα με διαφορά ΚΑΙ ταχύτερο ΚΑΙ οικονομικότερο, και στα λόγια μέσα στο κείμενο βγάζανε το άλλο.

    Σου λύθηκε ο προβληματισμός τώρα, γιατί ακούμε Μοτό οι πιο παλιοί και μειδιούμε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το SV πάρε, πολύ καλύτερη μηχανολογία από το ER. Γενικά, τις περισσότερες φορές η Suzuki έχει καλύτερη κατασκευή από την Kawasaki.

    Μακριά από μοδο-μηχανές τύπου MT7, χειρότερα σε όλα από το SV.

    Συνημμένο 438245
    Πολυ μακρια απο τη πραγματικοτητα οι αριθμοι.

    Να επισημανω οτι τα εχω οδηγησει και τα 3 του θεματος.Δηλαδη Ninja 650,SV και ΜΤ07.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Γιατί σαβούρα τα sv ninja ενώ τα mt07 tracer 700 μηχαναρες;
    Γιατι τα 2 πρωτα ειναι μηχανες 20 και 15 ετων αντιστοιχα ενω το 07 ειναι φτιαγμενο με πιο συγχρονη φιλοσοφια.
    Καλο ηταν το SV.Μεχρι πριν 10 χρονια.Το ιδιο και το kawasaki.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Γιατι τα 2 πρωτα ειναι μηχανες 20 και 15 ετων αντιστοιχα ενω το 07 ειναι φτιαγμενο με πιο συγχρονη φιλοσοφια.
    Καλο ηταν το SV.Μεχρι πριν 10 χρονια.Το ιδιο και το kawasaki.
    Χωρίς να έχω άποψη για κανένα από τα μηχανάκια απλά να επισημάνω ότι έχει κυκλοφορήσει καινούριο sv650 το 2021. (Εκτός αν αναφέρεσαι σε αυτό ότι θα ήταν καλό 10 χρονια πριν)
    Πάτα το 0

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    Καλησπέρα παιδιά, να πω εδώ πως εννοείται οτί μιλάω για καινούριες μηχανές του κουτιού, καθώς μεταχειρισμένες 600αρες κάνουν 6-6.5Κ (καθώς δεν θέλω να πάρω μηχάνη που είναι παραπάνω απο 5ετία) και σκέφτηκα άμα είναι να δώσω 6Κ, δεν δίνω κάτι παραπάω και να την πάρω του κουτιού? Προς το παρών ξανά-άλλαξα άποψη και κλείνω προς το Suzuki SV 650 (2021-2022) μοντέλο ή όποιο είναι το τελευταίο καθώς φαίνεται πιο ευέλικτο μέσα στην πόλη. Τώρα μπορεί να ξανά-άλλάξω! αχαχαχα! Το Κawasaki πάντως έφυγε από την λίστα! Θα ήθελα να βάλω στην λίστα μου το Honda CBR 650 αλλά ο Ιάπωνας είναι πανάκριβος, εδώ για τα 7Κ του Suzuki θα πληρώνω τόσο καιρό.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι, που προβληματίζεσαι; Οτι και να είναι ένα περιοδικό, οι ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ του, είναι μια αναφορά.

    Ενημερωτικά, στο ίδιο άρθρο που είχε ΑΥΤΕΣ τις μετρήσεις, προσπαθούσε στα λόγια στο κείμενο να μας πείσει ότι το MT7 είναι πιο γρήγορο στην πράξη, στους καθημερινούς δρόμους δικαιολογώντας το με σοφιστείες τύπου ''το suzuki ειναι πιο γεμάτο από χαμηλά, αλλά δεν θα δώσεις στροφές όταν θα επιταχύνεις; θα δώσεις, ε για αυτό είναι πιο γρήγορο το MT''. Δεν θυμάμαι αν τα έλεγε έτσι ακριβώς, αλλά σε αυτό το ύφος και νόημα. Και προς το τέλος του άρθρου, έλεγε πόσο πιο μοντέρνο σχέδιο που προτιμούν οι νέοι έχει το MT ενώ το SV το προτιμάνε κάτι πενηντάρηδες, και ότι η Suzuki πρέπει να βγάλει κάτι πιο μοντέρνο και για αυτό δεν πουλάει, και διάφορες άλλες απόψεις του συντάκτη.

    Στις μετρήσεις ΤΟΥΣ βγάζανε το ένα με διαφορά ΚΑΙ ταχύτερο ΚΑΙ οικονομικότερο, και στα λόγια μέσα στο κείμενο βγάζανε το άλλο.

    Σου λύθηκε ο προβληματισμός τώρα, γιατί ακούμε Μοτό οι πιο παλιοί και μειδιούμε;
    Αυτή είναι η δουλεία ενός σωστού δημοσιογράφου.να αναλύει πράγματα που δεν φαίνονται στις μετρήσεις.αλλίως δεν θα είχε άρθρα και προσωπικη άποψη του αρθρόγράφου αλλά απλή παράθεση μετρήσεων.
    Και πόσες φορές έχουμε οδηγήσει μηχανάκια που τα αισθανόμαστε πιό γεμάτα και δυνατά από ότι λένε οι μετρήσεις?
    Αλλά μόνο που παραθέτεις στοιχεία του μοτο μου με τόσο σθένος απαξιώνεις δείχνει τι τρυκιμία έχεις στο μυαλό σου.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από malakas45 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά, να πω εδώ πως εννοείται οτί μιλάω για καινούριες μηχανές του κουτιού, καθώς μεταχειρισμένες 600αρες κάνουν 6-6.5Κ (καθώς δεν θέλω να πάρω μηχάνη που είναι παραπάνω απο 5ετία) και σκέφτηκα άμα είναι να δώσω 6Κ, δεν δίνω κάτι παραπάω και να την πάρω του κουτιού? Προς το παρών ξανά-άλλαξα άποψη και κλείνω προς το Suzuki SV 650 (2021-2022) μοντέλο ή όποιο είναι το τελευταίο καθώς φαίνεται πιο ευέλικτο μέσα στην πόλη. Τώρα μπορεί να ξανά-άλλάξω! αχαχαχα! Το Κawasaki πάντως έφυγε από την λίστα! Θα ήθελα να βάλω στην λίστα μου το Honda CBR 650 αλλά ο Ιάπωνας είναι πανάκριβος, εδώ για τα 7Κ του Suzuki θα πληρώνω τόσο καιρό.
    Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αλλά αφού γράφεις για τετρακυλινδρο υπάρχουν 3-4 πολύ καλά hornet ψεκαστα αυτή την περίοδο με abs στα 4κ περίπου που αξίζει να τα δεις, εινια δεκαετίας βέβαια αλλά τέτοιες μηχανες δεν βγαίνουν πλέον, και αν βγουν θα ειναι απλησιαστες.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Καλησπέρα
    Είχα κάνει βόλτα το sv φίλου, νομίζω μοντέλο 20, και μου έκανε εντύπωση η προθυμία του μοτέρ του (για τα άλογα που έχει) και το πόσο ευκολοδήγητο είναι! Μιλάμε ελαφρύ και ευέλικτο όσο δεν πάει!
    Άνετο τιμόνι και θέση και γενικά αρκετά ποιοτικό στην κατασκευή και το χρώμα του. Ωραίος ήχος επίσης όπως είπαν παραπάνω!

    Επίσης γιατί δεν κοιτάς και τη σειρά XSR της YAMAHA;

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Το sv ειναι το μονο made in japan και μαλλον το τελευταίο τετοιο της κατηγοριας
    ....για οσους δεν θελουν κατι αναλωσιμο
    (ναι πενηνταρης ειμαι)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Εγω θα πήγαινα σε ελαφρως μεταχειρισμένο cbr 650r
    πχ : https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbr-650

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Πανέμορφο το cbr (θου Κύριε....)
    Γενικά πολύ ωραιά κατηγορία αυτή αν ξέρεις τι θέλεις!
    Μήπως τα κλιπονς δεν είναι τόσο βολικά για τον φίλο Γιώργο όμως;


    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xsr-700

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xsr-700
    Τελευταία τροποποίηση από DimisK; 21/09/2022 στις 10:24.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αλλά αφού γράφεις για τετρακυλινδρο υπάρχουν 3-4 πολύ καλά hornet ψεκαστα αυτή την περίοδο με abs στα 4κ περίπου που αξίζει να τα δεις, εινια δεκαετίας βέβαια αλλά τέτοιες μηχανες δεν βγαίνουν πλέον, και αν βγουν θα ειναι απλησιαστες.
    το hornet αν δεν περάσεις τις 8.000rpm είναι αδύναμο
    ενώ με το mt κάνεις προσπέραση χαλαρά με το άλλο για αντίστοιχη επιτάχυνση ακούγεσαι κάπως...

    για καθημερινό δεν θα το πρότεινα σε σύγκριση με τα 2κύλινδρα
    βέβαια μου έκανε εντύπωση η χαμηλή του κατανάλωση

    όχι ότι δεν βολεύει, αλλά τα 2κύλινδρα βολεύουν πολύ περισσότερο

    πάντως το ΜΤ δεν θα το πρότεινα, καλύτερα το SV
    Προσωπική υπενθύμιση: Να μήν πηγαίνω κόντρα στο ΑΙ των Google/Facebook/Twitter/Insta.... Χαμένος χρόνος.
    https://www.imdb.com/title/tt11464826/

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά αποφάσισα να προχωρήσω με το Suzuki SV 650 (του κουτιού, καθώς μεταχειρισμένα είναι δύσκολο να βάλω δόσεις και δεν θέλω να κάτι παλιό).
    Φαίνεται οικονομικό (δεν θα πιεστώ και με το budget μου), sport, ευέλικτο, με ωραίο ήχο και πρόθυμο για ένα ταξιδάκι.
    Το ΜΤ δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά (ειλικρινά συγνώμη σε όσους το αγαπάνε).
    Οπότε με το καλό όταν γυρίσω το πάμε με σείρα: Κράνος, Μπουφάν, Γάντια, Μηχάνη, Στρώσιμο, Εξάτμιση. Καγκουρο-transformation complete (χαχαχα)!

    Ξανά ευχαριστώ για όλες τις προτάσεις σας, βοηθήσατε πολύ!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Η εξατμιση ειναι το μόνο που δεν μου αρέσει αισθητικά επάνω στο sv.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2022
    Μηνύματα
    32
    Με το που το στρώσω θα μπει Akrapovich ή Leo Vince (μια διπλή που είδα online - άμα καταφέρω και την βρώ) - χαχα - πρέπει να τιμήσω την καγκουρο-φύση μου! χαχα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CBF 600 vs Suzuki GSF 650 S (ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!)
    από tkata στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2012, 16:41
  2. ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ (ΛΑΣΤΙΧΟΑΠΟΡΙΕΣ)
    από kouremenos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2009, 21:59
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 10:10
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 20:28
  5. Katoxoi Cbr600f4 Θελω Την Βοηθεια Σασ
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF