Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 63 από 63

Θέμα: Legends Trackday Serres 30/9 - 2/10 2022

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IliasBr Προβολή μηνύματος
    Ίσως χαζή ερώτηση, αλλά όταν βγαίνεις από την κ16 στην ευθεία και σε όλη την ευθεία γιατί κάνεις έτσι τις αλλαγές;
    Κατά λάθος (δεν προλαβαίνεις) ή υπάρχει κάποιος άλλος λόγος;

    Για να μην παρεξηγηθώ, δεν πάω να το παίξω γνώστης, γνήσια απορία είναι.
    Οι αλλαγές από τέρμα γκάζι με το χέρι λυγισμένο και το γκάζι στο στοπ διαφέρουν αρκετά από τις πιο casual, αντίστοιχες μια γρήγορης βόλτας π.χ.

    Γενικά στην πίστα καλό είναι να προτιμώνται οι καθαρές αλλαγές σε σχέση με τις γρήγορες, ειδικά αν επιστρέφουμε σπίτι με το ίδιο μηχανάκι αργότερα

    Τα ελάχιστα χιλιοστά που κερδίζεις με την τέλεια αλλαγή δεν αξίζουν το ρίσκο.

    Με εμπειρία και εξάσκηση τις κάνεις και καθαρά και γρήγορα σαν τον sapila racing.

  2. #62
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Αλλο ενα video του Σαββάτου απο το Fast Group, θα δειτε και καποιους πιο γρηγορους να περνανε. Αυτη την φορά η καμερα αντεξε μεχρι το τελος του session.
    Γενικά οταν αισθανθώ καποιον πίσω μου τον αφηνω να περασει, δεν κανουμε αγωνες, trackday ειναι και αφου εφτασε πισω μου μάλλον θα ειναι και πιο γρήγορος.
    Βεβαια υπάρχει ενα θέμα με τα 1000ρια που με κανουν κοσκινο στην ευθεία και μετα ειμαι πάλι πισω τους, αλλά ετσι παει το πραγμα.



    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 13/10/2022 στις 11:29.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #63
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς. Πως τις κανω δηλαδη τις αλλαγές?
    Οσο πιο γρήγορα μπορώ χωρις να τις βαλω καρφωτες, χωρις shifter κλπ κολπα και όσο το δυνατόν χωρίς να χάσω στροφές.
    Χρησιμοποιώ συμπλέκτη παντα.
    Πριν την εξοδο στην ευθεία ανεβαζω 4η χωρις να εχει γεμίσει γιατι το μηχανακι θα γραναζώσει αρκετά στην 16.
    Ετσι οταν ειμαι πλέον στην ευθεία και το μηχανακι ισιωνει το στροφομετρο μενει σταθερό για λιγο ενω επιταχυνει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Οι αλλαγές από τέρμα γκάζι με το χέρι λυγισμένο και το γκάζι στο στοπ διαφέρουν αρκετά από τις πιο casual, αντίστοιχες μια γρήγορης βόλτας π.χ.

    Γενικά στην πίστα καλό είναι να προτιμώνται οι καθαρές αλλαγές σε σχέση με τις γρήγορες, ειδικά αν επιστρέφουμε σπίτι με το ίδιο μηχανάκι αργότερα

    Τα ελάχιστα χιλιοστά που κερδίζεις με την τέλεια αλλαγή δεν αξίζουν το ρίσκο.

    Με εμπειρία και εξάσκηση τις κάνεις και καθαρά και γρήγορα σαν τον sapila racing.
    Σας ευχαριστώ και τους δύο. Νομίζω κατάλαβα...
    Δεν έχω μπει ακόμα πίστα (δεν έχω κλείσει καν έτος σαν αναβάτης) με τη μηχανή και πραγματικά ήταν γνήσια η απορία.
    Στα αυτιά μου ακουγόταν σαν να μην προλαβαίνεις να κλείσεις το γκάζι όταν αποσυμπλέκεις.

    Το εντυπωσιακό χαζεύοντας τα πλάνα σου (δεν είχα βάλει να δω μηχανή στις Σέρρες ποτέ) είναι το πόσο στενές φαίνονται οι Κ6-7-8 που με το αυτοκίνητο πρακτικά γίνονται σχεδόν με ένα τιμόνι...

    ..Εύγε και εύχομαι να έρθει και η δική μου σειρά σύντομα για Σέρρες.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Legends Trackdays Serres 27-29/9/2019
    από sapila racing στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2019, 11:44
  2. serres trackday 29-30/4 και 1/5
    από TROOPER στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 07:58
  3. Extreme Trackdays ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΤΕΤΑΡΤΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ
    από s.zafeiropoulos στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2009, 15:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF